Kanepeler İçin En İyi Ahşap: Bilmeniz Gereken Önemli Özellikler


En iyi kanepe ahşabı nedir? Bu soru aklınıza gelmiş olabilir. Mobilya ahşabı için uygun ahşabın seçilmesinde güzellik, sağlamlık ve dayanıklılık, işlenebilirlik ve işlenebilirlik gibi birçok faktör, ölü budak, çürüme ve mantar gibi bazı kusurların bulunmaması etkilidir; Ancak kanepenin kalitesi ve dayanıklılığının güzelliğinden daha önemli olabileceğini belirtmek gerekir. Mobilyaların sağlamlığı ve uzun ömürlü olması için en önemli etkenlerden biri ahşabın neme karşı dayanıklı olmasıdır. İster iç ister dış mekan kullanımı için olsun, ahşap nem gibi çevresel faktörlere maruz kalabilir.

Ahşap hidrofilik bir malzemedir ve nemi emer. Nem emilimi sonunda ahşabın çürümesine ve çatlamasına neden olabilir; Ancak bazı ahşap türleri neme karşı daha dayanıklıdır. Öte yandan, her ahşap türü farklı mobilya stilleri için uygun değildir. Bahsedilen noktalara ve istediğimiz görünüm özelliklerine göre mobilyalarımıza en uygun ahşabı seçmeliyiz. Bu yazıda, kanepe için en iyi ahşap hakkında daha fazla ayrıntı veriyoruz.


Kanepe ahşabı neden çatlar?

Kanepe ahşabını bırak

Ahşap, doğası gereği hidrofilik bir malzemedir. Bu malzeme, kimyasal bileşimi ve bileşenleri nedeniyle sürekli olarak nemi emer ve dışarı atar. Hava nemi daha yüksek olduğunda, ahşap da daha fazla nem emer ve sonra şişer ve boyutlarını değiştirir. Bu durumda, sözde geri çekilme gerçekleşir. Ayrıca hava nemi azaldığında ahşap nemin bir kısmını kaybeder; Bu nedenle, sözleşmeli veya sözleşmeli. Marangozlukta bu özelliğe ahşabın oyunu denir.

Genel olarak, kerestenin sürekli çekmesi ve çekmesi bazı sorunlara neden olabilir. Hava daha nemli olduğunda, nem ağaç lifleri tarafından emilir ve ahşabı çeker. Şişme ve sünme esas olarak levha boyunca meydana gelir ve sonunda ahşabın çatlamasına ve ayrılmasına neden olabilir. Öte yandan, hava nemi daha düşük olduğunda, odun nemi hücre duvarını terk eder ve odun büzülür. Ahşabın çekmesi zamanla çatlamasına neden olabilir.

kanepe için en iyi ahşap

kanepe ahşap

Ladin ağacı, rahat bir kanepenin bobinlerini ve iç bileşenlerini yapmak için en çok kullanılan seçeneklerden biridir. Ladin ağacının avantajlarından biri de uygun fiyatıdır. Bu ahşap, yüksek verimliliği ve bulunabilirliği nedeniyle mobilya endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sağlamlık, hafiflik ve satın alınabilirlik gibi köknar ağacı özellikleri, onu konforlu mobilyalar yapmak için en iyi seçeneklerden biri haline getirmiştir.

Nerad ahşabı da konforlu mobilyalar için iyi bir seçimdir. Bu ahşabın pürüzsüz, görünür damarları vardır. Nerad’ın inşaatta da birçok kullanımı vardır. Yumuşak ağaçlar arasında Nerad, birden dörde kadar bir ölçekte dört sertlik puanı ile nispeten güçlü ve serttir.

Kraliyet kanepesi için en iyi ahşap

Ahşap kraliyet kanepe

Ceviz ve kayın, kraliyet mobilyaları için en yaygın kullanılan ağaç türleri arasındadır. Ceviz ağacı güçlü, yoğun bir yapıya ve koyu bir renge sahiptir. Ceviz, onu diğer ağaçlardan farklı kılan güzel desenlere ve budaklara sahiptir. Bu özellikleri ceviz ağacının kraliyet mobilyacıları tarafından fark edilmesini sağlamıştır. Tabii ki ceviz ağacının yüksek fiyatı nedeniyle birçok mobilya alıcısı diğer seçenekleri tercih ediyor. Bazı durumlarda, eşyalara güzel bir görünüm vermek için kaplama olarak ceviz ağacı kullanılır.

Kayın ağacı, kraliyet mobilyaları, özellikle kavisli modeller yapmak için de yaygın olarak kullanılır. Bu ahşabın esnekliği onu sandalye ve şifonyerden yer ve kaşıklara kadar geniş bir ürün yelpazesi için uygun hale getirir. Kayın, dayanıklı ve gözeneksiz bir ağaç sınıfıdır. Bu ahşap çok yüksek yoğunluklu, kompakt ve güçlü bir dokuya sahiptir. Bu da basınca, aşınmaya ve çizilmelere karşı dayanıklı olduğu anlamına gelir.

Çınar ayrıca kraliyet mobilyaları için en çok kullanılan ağaçlardan biridir. Muz ağacının rengi beyazdır. Piyasadaki muzun kalitesi ve bolluğu nedeniyle bu ağaç birçok hayran kazanmıştır. Muz ağacının dikkate değer bir özelliği, yüksek renklenebilirliğidir.

Klasik bir kanepe için en iyi ahşap

Çam ve çeşitli türleri, klasik mobilya imalatında (Nerad, Noel vb. dahil) en yaygın kullanılan ağaç türleri arasındadır. Ağaçlar kolayca temin edilebilir ve bol miktarda bulunur. Bu, çam mobilyalarını daha uygun hale getirir. Öte yandan, bu ahşap çok kaliteli. Çam ağacının en önemli avantajlarından biri de mobilya imalatında kullanılan diğer ağaçlara göre hafif olması bu ağaçtan yapılan mobilyaların taşınmasını kolaylaştırmasıdır. Bu faktörler, çam ağacını klasik kanepelerin yapımında yaygın olarak kullandı. Çam damarları boyamak için uygun bir yüzey oluşturur ve bu da mobilya renklerinin daha çeşitli olmasını sağlar. Önemli olan, çamın nem emmeye karşı doğal olarak dirençli olması, çevresel etkenlere ve neme karşı şeklini ve boyutlarını iyi muhafaza etmesidir.

Islak alanlar için en iyi kanepe ahşabı

Ahşap kanepe

Genelde yumuşak ağaç ve sert ağaç türleri her türlü mobilya yapımında kullanılır. Bu ahşapların her birinin kendi yapısal ve estetik avantajları ve dezavantajları vardır. Bu iki türün adından da anlaşılacağı gibi, sert ağaçlar yumuşak ağaçlara göre daha güçlü, daha yoğun bir dokuya sahiptir. Her iki ağaç türünde de olumsuz hava koşullarına dayanıklı ve dış mekanda kullanıma uygun türler bulunmaktadır. Diğer yumuşak ağaçlarla karşılaştırıldığında, üç tür sedir, sekoya ve sedir daha fazla nem direnci gösterir ve nemli alanlar için uygundur; Ancak bazı uzmanlara göre nemli alanlar ve açık alanlar için en iyi kanepe ahşabı ceviz, maun, tik, nerad gibi ağaçlardan elde edilir.

Bu ahşaplar arasında ıslak hacimler için en uygun ağaç tik ağacıdır. Tik, onu küf, küf ve termitler gibi zararlılardan koruyan doğal bir yağ içerir. Tik ağacı geniş bir tropikal yapraktır ve ahşabı çok dayanıklı ve sağlamdır. Olağanüstü dayanıklılığı nedeniyle bu ahşap, ıslak alanlar ve dış mekan mobilyaları için en pahalı ağaçlardan biridir. Tik düzgün bir şekilde korunursa onlarca yıl dayanabilir. Bu nedenle, bu ahşap, dayanıklılığına ve dayanıklılığına rağmen özen ve bakım gerektirir. Tik ağacının İran’da çok nadir ve bulunması zor olduğu belirtilmelidir.

Nerad ahşap, ıslak hacimler ve dış mekanlar için en uygun seçeneklerden biridir. Nerad ahşabının avantajlarından biri, nispeten iyi nem direncine sahip olmasıdır. Bu nedenle nemin etkisi altında boyutsal kararlılığını büyük ölçüde korur ve bu özelliğinden dolayı nemli alanlarda ahşap evlerin yapımında yaygın olarak kullanılır.

Bahsedilen ahşaplar neme ve suya karşı diğer ağaç türlerine göre daha dayanıklı olsalar da nemin sonuçta yıkıcı etkileri vardır. Bununla birlikte, mobilyaları su geçirmez hale getirmenin etkili yolları vardır. Bu yöntemler arasında uygun koruyucu kaplamaların kullanılması ve ahşabın ısı uygulanarak işlenmesi yer alır.

Bir kanepe için en ucuz ahşap nedir?

Ahşap kanepe

Bu yazımızda bahsettiğimiz ceviz ve kayın ağaçları oldukça pahalı olup normal kullanıma ve ucuz mobilya üretimine uygun değildir. Güçlü, verimli, düzenli kullanım için makul bir fiyatı olan ve uygun fiyatlı mobilyalar üreten ahşabı kullanmak en iyisidir. Nerad ahşap son yıllarda bolluğu, bulunabilirliği ve uygun fiyatları nedeniyle mobilya sektöründe kendine özel bir yer bulmayı başarmıştır.

Bahsettiğimiz gibi Nerad ahşabının en önemli özelliklerinden biri neme ve olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı olması onu ülkenin kuzey bölgeleri için uygun bir seçim haline getirmiştir. Genelde piyasada Nerad ahşabından daha ucuz ahşaplar da bulunur ancak hiçbiri bu ahşabın kalitesine ve dayanıklılığına sahip değildir; Bu nedenle Nerad, mobilya yapmaya da uygun özelliklere sahip, piyasadaki en ucuz ağaçlardan biridir.

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi masif ahşap kanepe nedir?

Kızılağaç genellikle yarı katı mobilyalar için kullanılır.

Rus ahşabı kanepe için uygun mu?

İran’da genellikle Norad ve Noel gibi çeşitli çam türlerini ifade eden Rus ahşabı, yüksek mukavemeti ve uygun fiyatı nedeniyle her türlü kanepe yapımına uygundur.

Kanepelerde sedir ağacı kullanmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Meraz ahşabının avantajları arasında liflerinin sağlamlığı ve sıkıştırılabilirliği ile dokusunun tekdüzeliğinden bahsedebiliriz. Bununla birlikte, memmerz ahşabı çürümeye ve zararlılara karşı iyi bir dirence sahip değildir.Source link