Kanal ve beden (kablolar) arasındaki fark nedir? | Avantaj ve dezavantajların karşılaştırılması


Ev tadilatı, inşaat tesisleri yada elektrik kablolama ve dağıtım sistemlerinde emek verme deneyiminiz var ise, muhtemelen kanal, ana hat yada kablolama şeklinde sözcükler duymuşsunuzdur. Her ne kadar her iki aygıt da binalardaki her türlü kablo ve telin yönetiminde birçok kullanıma haiz olsa da, pek oldukça şahıs kanal sistemi ve kablolar arasındaki farkı bilmiyor. Genel halk, bu iki sistemin ayırt edilemez ve eşdeğer olduğuna inanıyor; Sadece her iki aleti da doğru kullanmak için bu tarz şeyleri bilmeli, avantaj ve dezavantajlarını bilmelisiniz. Bu yazıda, kanal ve kablo arasındaki özellikleri ve farkları açıklıyoruz.

Gündem nedir?

kanal

Kanal, çoğu zaman kablolar, teller ve elektrik mahfazaları için bir yol olarak kullanılan, plastik yada metalden yapılmış sağlam bir tel boru türüdür. Kablo kanalları, kablo konektörleri ve kablo tepsileri ile beraber kanallar, bir kablo yönetim sisteminin ana bileşenleridir. Kanal, bina içi tesislerde ve elektrik panolarında kabloları düzenlemek ve korumak için kullanılır. Kanalın gözenekli yapısı kesim kolaylığı sağlamakta olup, değişik kullanımlar için çeşitli modelleri piyasada bulunmaktadır. Kanal sisteminin genel amacı, teller ve kablolar için açık ve korumalı bir yol oluşturmaktır. Kanal sistemi ek olarak kabloları nemden yada kimyasallardan ve kemirgenlerden korur.

Kanal sistemi kullanmak binanın kablolarını gizler ve bir düzenleme oluşturur. Amaçlanan ortama ve uygulamaya bağlı olarak boru plastik, paslanmaz çelik vb. malzemelerden yapılır. Günümüzde, binalarda, evlerde ve ofislerde elektrik kablolarını yönetmek için yaygın olarak kanal sistemi kullanılmaktadır; Bundan dolayı birçok şahıs kablo ve telleri mevcut halı yada yerin altından geçirmemeyi tercih ediyor. Bina zemininde fayans yada ahşap zemin kullanıldığı durumlarda, kablonun yerin altından geçirilmesinin doğru olmadığına dikkat edilmelidir. Alternatif olarak, telleri ve kabloları gizlemek ve korumak için zemin yada duvar kaidesi süresince kanal sistemi kullanabilirsiniz.

kablolar nedir?

kablolar

Bir tür kablo yönetimi, kablo yönetimi, kabloların ve kabloların düzenlenmesi ve korunmasıdır. Kablo sistemleri, kabloları ihtimaller içinde hasarlardan korumak ve kabloları düzenlemek için kullanışlıdır. Kablolar, gerektiğinde kablolara kolayca erişilebilmesi için içine menteşelerin yada yuvaların sabitlendiği kare yada dikdörtgen bir oda şeklindedir. Kablolar ek olarak kabloları ve telleri gizlemek için de kullanılır ve onunla evinize ve iş yerinize hususi bir düzenleme verebilirsiniz. Ses kabloları evler, oteller ve hastaneler şeklinde çeşitli ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Elektrik kablo sistemleri, binalardaki yüksek akımların dağıtımının yanı sıra çeşitli aygıt ve ekipmanların bağlantısı için de uygundur. Elektrik kabloları, oldukça sayıda elektrik kablosu olduğunda en iyi seçimdir. Kablo türleri hakkında data edinmek için Kablo nedir makalesini okuyun.

Elektrik kablo sistemi, kabloları ihtimaller içinde hasarlardan yada hayvan hasarlarından koruyarak kablo ömrünü uzatır ve maliyet tasarrufu sağlar. Kabloların iç ve dış mekan uygulamaları için kullanımı da uygundur ve endüstriyel ortamlarda birçok pozitif yanları vardır. Kabloların aslolan kullanım amacı kablo sistemlerini gizli saklı tutmaktır. Kabloların kullanılması, tellerin ve kabloların daha iyi bir görünüme ve düzene haiz olmasını ve kabloların muntazam bir halde yönetilmesini sağlar. Kabloların kullanılması, kablolara hususi bir düzenleme sağlar ve kabloların uygun şekilde yönetilmesini sağlar.

Kanal ve Trunking arasındaki fark nedir?

Kanal ve kablo arasındaki fark

Hava kanalı ve kablo, tel ve kabloların bakımı ve korunması için kullanılan iki sistemdir; Sadece kullanımdaki benzerliğe karşın, birkaç durumda birbirlerinden farklılık gösterirler. Kablolar modülerdir ve kanaldan oldukça daha çok özelliğe haizdir. Kablolama sistemi üstüne her türlü priz ve priz takılabilir; Kanal sisteminin ise bu şekilde bir imkanı yoktur.

Hava kanalları ve kanalların boyutları da birbirinden farklıdır. Kablo sistemi, oldukça sayıda kabloyu düzenlemek ve yüksek akımları iletmek için kullanılır; Bu yüzden, kablolar kanaldan daha büyük bir uzunluğa ve genişliğe haizdir. Hava kanalının boyutları ve ağırlığı gövdeden daha küçüktür ve kablo sistemi birçok aksesuara haizdir. Bu yüzden kanal montajı kablo sistemine bakılırsa oldukça daha basittir ve kısa sürede yapılır. Netice olarak, kanal sistemi tipik olarak ev uygulamaları için kullanılır ve kablolama endüstriyel yada dış mekan uygulamaları için kullanılır.

Bahsedilmiş olduğu şeklinde, kablolar oldukça sayıda kablo ve kabloyu yönetmek ve binlerce amperlik akımı iletmek için kullanılır; Bu yüzden, beden organik olarak kanaldan oldukça daha kuvvetli bir çerçeveye ve gövdeye haizdir. Ek olarak kablo sistemleri, çoğu zaman kanal tiplerinde görülmeyen yangına dayanıklıdır. Unutulmamalıdır ki kablo sisteminin fiyatı, yapısal özellikleri, kullanım şekli ve montaj zorluğundan dolayı kanal sistemine bakılırsa oldukça daha yüksektir; Bu yüzden, boru hafifçe ve evsel kullanımlar için, beden ise endüstriyel uygulamalar için tavsiye edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hava kanalları ve kablolar iyi mi döşenir?

Kanal ve kablolama çoğu zaman bir duvarın üstüne yada yanına kurulur, sadece ortamın altına hususi bir kablolama türü yerleştirilir ve ağ kablolaması için kullanılır.

kablolar nedir?

Kablolar, kablolara kolayca erişilebilmesi yada çeşitli fiş, güç ve ağ prizlerinin takılabilmesi için içine menteşelerin yada vanaların takıldığı bir kablo yönetim bölmesidir.Source bağlantı