İç kapı seçerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim 5 şey

Dikkatli kapı seçimi, evinizde bir dünya fark yaratabilecek incelikli gerekliliklerden biridir. Bir çok süre, pervazlar, süpürgelikler ve taç kalıpları şeklinde kapılar oldukça fark edilmeyebilir, sadece gene de bir odanın görünümü üstünde trajik bir etkiye haizdir, bundan dolayı seçim yaparken dikkatlice düşünün! İşte kapı alırken dikkat etmeniz icap ettiğini düşündüğümüz en mühim 5 şey:

1. Kapı stilleri

Stillerinizi birazcık karıştırıp eşleştiremeyeceğinizi söyleyen bir kaide yoktur – bu, evinize keyifli ve eklektik bir görünüm katabilir – sadece aksi halde, onları aynı tutmak, evin her yerine bir akış hissi katacaktır. Daha minik bir odada, büyük yada aşırı süslü bir kapının odayı boğabileceğini ihmal etmeyin.

2. Kapı salınımı

Tipik olarak, bir kapıyı sipariş ederken ve özelleştirirken size sol yada sağ menteşe seçeneği sunulur. Bu, kapının iyi mi açılıp kapanacağını ve menteşelerin ve kulpların nerede bulunduğunu belirleyecektir. Bu sonucu verirken kapılarınızın asla bir koridora yada koridora değil, her odaya girmesine dikkat edin. Kapınızın hangi yöne dönmesini istediğinizi seçerken bunu aklınızda bulundurun.

3. Kapı çerçevesi

İyi bir kapı çerçevesi taktığınızdan güvenli olun; yanlış bir kapı çerçevesi, güzel bir kapının kıymetini hızla azaltabilir. Kapılar, ucuz çerçeveleme malzemeleri kullanılarak yada tasarımın kısaltılmasıyla hasar görebilir ve uzun solukta size daha çok paraya mal olabilir.

4. Kapı gürültü değerleri

Tüm iç kapılar, kapıdaki ses kaybını ölçen ve büyük seviyede kapının hangi malzemeden yapıldığına bağlı olan bir STC’ye (Ses İletim Sınıfı) haiz olmalıdır. STC numarası ne kadar yüksek olursa, ses o denli azca nüfuz eder; 25, ölçeğin alt ucunda, 60 ise neredeyse tamamen ses geçirmez olmalıdır.

5. Kapı türleri

Dikkate alınması ihtiyaç duyulan pek oldukça kapı türü ve stili vardır, sadece belirli bir tasarıma başlamadan ilkin, seçiminizde ergonomik olduğunuzdan güvenli olun. Sürgülü kapılar: Bunlar çoğu zaman ahşap yada camdan yapılır ve çoğu zaman dolap kapısı olarak kullanılır. Yukarı sallanmak yerine duvar süresince kaydıkları için mükemmel bir yer tasarrufu sağlarlar. Cep Kapıları: Bunlar evin her yerinde kullanılır. Sürgülü kapılar şeklinde, bunlar da duvarın içine doğru kaydıkları için yerden tutum sağlarlar. Katlanır Kapılar: Çoğu zaman iki kattan oluşan olan kapı, her iki taraftan da katlanır ve en oldukça dolap, kiler ve öteki minik mekanlarda kullanılır. daha çağdaş bir tasarım, bunlar düz kapılardır, her iki tarafı da düzdür, çoğu zaman kontrplak yada MDF’den yapılmıştır. Açık oturum Kapılar: Günümüzde evlerde bulunan en yaygın kapı türüdür. Bunlar çoğu zaman masif ahşap yada MDF’den yapılır ve klasik bir dikdörtgen açık oturum deseniyle tasarlanır. Fransız kapılar: Bunlar, bir yada daha çok camın çevresinde bir çerçeveye haizdir ve bir odadaki organik ışık miktarını en üst düzeye çıkarmak için kullanılır.

Bunları da sevebilirsiniz