İç dekorasyonda ahşabı iyi mi kullanıyorsunuz?


Ahşabın dekorasyonda kullanımı

Ahşap, geçmişten bu yana evlerde ve öteki yapılarda kullanılan en popüler yapı malzemelerinden biridir. Bu araç-gereç fazlaca dayanıklıdır ve bunun tipik bir örneği, Norveç’in şehirlerinden birinde, 12. yüzyıldan kalma, halen yaşadıkları bir ahşap evdir.

Dayanıklılık ve mukavemete ek olarak, ahşabın başka avantajları da vardır:

Ahşabın avantajlarından biri de dekorasyonda değişik şekillerde kullanılabildiği için kullanım kolaylığıdır.

Akçaağaç, tik, kayın, meşe vb. dahil olmak suretiyle her tür ahşap, her birinin kendi görünümüne ve gücüne haizdir.

Ahşap dayanıklıdır ve FSC etiketli ahşap, görevli bir halde yönetilen ormanlardan elde edilmiş belirli standartların ürünüdür.


Ahşabın görünen sıcaklığıyla birleşen tüm bu güç, onu çeşitli şekillerde kullanılabilen dekorasyonda kullanım için muhteşem bir araç-gereç haline getirir.

Ahşabın dekorasyonda kullanımı

Ahşap zemin

Ahşabı dekorasyonda kullanmanın yollarından biri de parke kullanmaktır. Ahşap parke, evde zarif ve sıcak bir atmosfer sağlar ve çoğu zaman cilalı yada yağlı meşeden yapılır. Parke tahtaları değişik kalınlık, uzunluk ve genişliklerde gelir ve mozaik yada nervürlü tasarımlar benzer biçimde değişik şekillerde mevcuttur.

Ahşabın dekorasyonda kullanımı

Ahşap duvar kaplamaları

Birçok kişiye bakılırsa ahşap duvar kaplaması eski moda bir dekorasyondur; Sadece bu ahşap duvarlar gene de kendi güzelliklerini koruyor ve bilhassa rustik dekorasyon olmak suretiyle iç dekorasyonda fazlaca güzel bir tesir yaratıyor.

Ahşabın dekorasyonda kullanımı

Ahşap bölme duvar

Ahşap, bir bölme duvar inşa etmek için muhteşem bir seçimdir. Oturma odasını yiyecek odasından ayırmak için birkaç santimetre arayla dikey ahşap levhalar kullanabilirsiniz. Ahşap bölme duvar kullanarak lüzumlu alandan tutum ettim ve iki mekan içinde bir bağlantı oluşturdum. Birçok iç mimar bu stili ofislerde kullanır.

Ahşabın dekorasyonda kullanımı

Ahşap çatı

Eski evlerde birinci kat çoğu zaman ağır ahşap kirişlerle desteklenirdi ve yeni inşaatçıların çabaları bu ahşap kirişleri restore ederek evin iç dekorasyonuna daha güzel bir tesir vermeyi amaçlar.

Elbet ahşap tavanın yalnız klasik dekorasyonda kullanılmaya uygun bulunduğunu düşünüyorsunuz; Sadece ahşap tavan kaplaması kullanımı olan çağıl dekorasyon tarzını sevenler için de bazı çözümler düşünüldü.

Ahşabın dekorasyonda kullanımı

Ahşap kapı ve merdivenler

Evin içindeki kapılar çoğu zaman ahşaptan yapılır; Cam kapıdan pek hoşlanmadığınız sürece. Bazıları evin içindeki ahşap kapıları boyar. Sadece bazıları evde boya ve cila yapmadan ahşabın naturel güzelliğinin tadını çıkarmayı tercih ediyor.

Bu mesele evin içindeki merdivenler için de geçerlidir. Ahşap merdivenler güzel bir görünüme haizdir ve fazla itina ve bakım gerektirmez. Yalnız bir kat boya ve cila ile eski ahşap merdivenlerinizde çarpıcı bir değişim yapabilirsiniz.

Not: Bir merdiven (ahşap yada beton) seçerken, merdiven aydınlatmasını göz önünde bulundurun.

mobilya

Geçmişten günümüze mobilyalar çoğu zaman ahşaptan yapılmaktadır. Evin içindeki yiyecek masasına, yiyecek odası mobilyalarına, yatağa, sandalyeye ve gardıroba bakmanız kafi. Asla şüphesiz hepsi ağaçtan yapılmıştır. Sadece ahşap mobilyaların rengi, bitişi ve şekli değişim gösterir. İskandinav dekorasyon tarzına fazlaca meraklıysanız renksiz mobilyalar kullanın; Sadece retro dekorasyon tarzını seviyorsanız Padivari maun masayı kullanın.

Ahşabın dekorasyonda kullanımı

Ahşap aydınlatma

Ahşabı dekorasyonda kullanmanın bir yolu da ahşap, metal ve öteki malzemelerin bir kombinasyonu olabilen ahşap ışıklar kullanmaktır. Ahşap lambalar, plastik ve metal benzer biçimde klasik malzemelere iyi bir alternatiftir. Dekorasyonda keyfinize ve dekorasyon tarzınıza bakılırsa tercih edebileceğiniz tavan, zemin ve duvar şeklinde değişik ahşap aydınlatma türleri bulunmaktadır. Yukarıdaki fotoğraftaki güzel ahşap ışık kutusu benzer biçimde, onu bir ada dolabının yada yiyecek masasının üstüne yerleştirmek, evinizin dekorunda fazlaca güzel bir tesir yaratır.

Ahşabın dekorasyonda kullanımı

ahşap dekoratif elemanlar

Son önerimiz ise ahşap çerçeveler, ahşap vazolar, ahşap askılar, ahşap askılıklar benzer biçimde değişik türleri bulunan ahşap dekoratif aksesuarlar kullanmak. Mağazalardan ahşap süs eşyaları satın alabilir ya da kendin yap dekorasyonlarına daha fazlaca ilgi duyuyorsanız evinizde güzel ahşap süs eşyaları yapabilirsiniz.Source bağlantı