Havalandırma fanlarını oluşturmak için kapsamlı bir kılavuz


Gürültülü eski fanları ultra sessiz fanlarla değiştirin! Lüzumlu havalandırmayı gerçekleştirmek için fanın jet motoru sesi çıkarması koşul değildir; Bunun tersi doğru olabilir. Yeni vantilatörler o denli sessiz ki neredeyse duymuyorsunuz ve bununla birlikte daha çok havalandırma ve emiş gücü olmasaydı eskisi kadar verimli oluyor ve bununla birlikte daha azca enerji tüketiyor.

Solunum aleti türleri

20 senelik evlerin çoğunda minimum 125 watt güç kullanan ve buzdolabının 5 katı gürültü çıkaran fanlar bulunur, sadece daha yeni 55 watt’lık fanlar bu sesin onda birini bile çıkarmaz. Bir solunum cihazını değiştirerek, onu havalandırma için daha uzun süre kullanabilir, enerji ve maliyet tasarrufu sağlayabilir ve daha azca gürültü sağlayabilirsiniz. Solunum aletinin iyi mi kurulacağını öğrenmek için bizimle kalınca.

Uygun solunum cihazını seçin

Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan ilk şey, solunum aletinin doğru modelini ve boyutunu seçmektir. Solunum aletinin değişik boyutları vardır; Ufak bir 50 CFM fandan büyük bir 200 CFM fana kadar değişirler. Bu kadar geniş bir yelpaze içinden doğru seçimi yapmak oldukça önemlidir. Oldukça ufak havalandırma delikleri duman ve kokuları dışarı atamaz ve fazlaca büyük havalandırma delikleri tehlikeli atmosfer basıncı oluşturabilir ve ölümcül karbon monoksit gazını geri getirebilir.

Doğru havalandırma boyutunu seçmek için, alanın hacmini elde etmek için banyonun uzunluğunu genişlik ve yükseklikle çarpın. Peşinden hacmi 0,13 ile çarpın ve yuvarlayın.

Sessiz fanlar birazcık pahalı fakat uygun fiyatlı. Banyonuzda küf oluşumuyla ilgili bir sorununuz var ise, rutubet sensörü olan bir tür serinletici almanızı tavsiye ederiz. Bu solunum aletinin emek harcama şekli, solunum aletinin rutubet düzgüsel seviyeye gelene kadar emek vermesi ve küf ve mantar için uygun ortamın oluşmasını engellemesidir. İçeride kurulan ve dışarıya kurulmasına gerek olmayan havalandırma cihazlarının türlerini seçmek daha iyidir.

vantilatör

Lüzumlu malzemeler ve aletler

 • serinletici
 • El feneri yada far
 • yol göstermek
 • tornavida
 • voltmetre yada voltmetre
 • motor bulucu
 • kaset
 • kalem
 • Kuru duvar testeresi
 • Testere ve dikey bıçak
 • Karton
 • şımartmak
 • tornavida ve matkap
 • Alüminyum sızdırmazlık bandı
 • Süratli kablo bağlantısı
 • Yangın söndürücü sprey
 • Yangın geciktirici köpük

Solunum aleti takma adımları

vantilatör

birinci aşama

Herhangi bir solunum aleti açma yada takma işlemine başlamadan ilkin, ana devreden güç kesilmelidir. Yalnız fan anahtarını kapattığınızdan ve elektriği prizden çektiğinizden güvenli olmayın. Elektrikli cihazlara güç sağlamak için ana kabloyu kullanın ve çevreyi aydınlatmak için bir far yada el feneri kullanın.

ikinci aşama

Menfezlerin üstündeki vidayı gevşeterek menfezi çıkarabilirsiniz, sadece menfez ızgarasında vida yada kulp yoksa ilkin birazcık aşağı çekip açarak açmanız, peşinden tavana monte ayakları itmeniz, ve havalandırma endüstrisini yerleştirildiği çerçeveden çıkarmak için merkezine doğru bükün. Peşinden, fanı çerçeve elektriğinden ayırmanız gerekir. Bunun için ilk olarak voltmetre ile voltajın kesildiğinden güvenli olunuz. Elektrik kesilmez ise bir elektrikçiden yardım istenmelidir.

vantilatör

üçüncü düzey

İnşaat demiri bulucu ile tavan saplamalarını ve kirişleri bulun. Saplamaların ve truss denilen çatı kirişinin yerini bulun ve damperin konumuna dikkat edin. Havalandırma odasını büyütmek için ilkin payandanın yönünün karşısındaki ve damperle aynı yöndeki L harfini ölçün ve işaretleyin. Delik açarken eski havalandırma çerçevesini çıkarmamak en iyisidir. Asma tavan yada alçıpan keserken, amortisörün gevşek kenarlarına zarar vermemeye dikkat edin.

dördüncü aşama

İlk olarak, bağlantı vidalarına erişmek için eski ventilatör elektrik bağlantı kutusunu çıkarın. Güç kablolarını ve tutma halkasını ayırın. Havalandırma çerçevesini kirişlere yada tavan kirişlerine bağlayan vidaları yada çivileri elle yada demir testeresi ve testere bıçağıyla çıkarın. Vida ve kir şeklinde şeylerin duşa düşerek yalıtım oluşturmasını önlemek için kartonu çıkarın ve solunum aleti çerçevesini yavaşça açın.

vantilatör

beşinci düzey

Çerçevenin montaj tabanını baca odasına yerleştirin. Tavan ankraj klipslerini açın ve bu tarz şeyleri tavan kirişine yada ankraj cıvatasına takının, peşinden cıvatalarla sıkın.

altıncı aşama

Evin elektrik kablolarını ve çerçeve montajının elektrik kablosunu bağlayın, yeni solunum aletinin çerçevesinin deliğine sokun ve kelepçesini bir vidayla sıkın. Fan kapağını yerine oturana kadar çerçeve montaj tabanına yerleştirin.

yedinci aşama

Ufak esnek havalandırma borusunu dampere (hava boşaltma valfi) takının, sızdırmaz hale getirin ve alüminyum sızdırmazlık bandıyla sabitleyin. Sağlanan montaj donanımını talimatlara nazaran kullanarak damperi solunum aleti çerçevesine takının.

sekizinci aşama

Faz ve yansız teli, solunum aleti çerçevesinin içindeki ilgili tele bağlayın. Lastik telinin çıplak bakır kısmını lastiğin içindeki vidanın etrafına saat yönünde sarın ve sıkın. Kalan telin çıplak bakır kısmını bir süratli kablo konektörü kullanarak birbirine bağlayın. Güç kaynağını bağlamadan ilkin kablo devresini yine deneyin. Tüm bağlantıları kutuda verilen vidalarla sıkın.

vantilatör

dokuzuncu aşama

Pervaneyi çerçeveye yerleştirin ve vidalayın. Vantilatörünüz bir susturucu ile geldiyse, pakette bulunan vidaları kullanarak fana takının. Susturucu, fan sesini büyük seviyede azaltabilen mühim bir bileşendir.

Onuncu aşama

Havalandırma çerçevesi ile asma tavan arasındaki boşluğu yangın söndürme spreyi ile doldurun, böylece tellerden gelen ısı yangını başlatmaz. Çerçeve ile asma tavan arasındaki mesafe 1,25 santimetre’den fazla ise yangın geciktirici köpük kullanın.

on birinci aşama

Meshin üst kısmını iki parmağınızı kullanarak nazikçe solunum aletinin üstüne yerleştirin. Solunum cihazını yine deneyin. Fan sessiz çalışmalı ve titrememelidir. Fan titriyorsa vidayı sıkmamış olmalısınız. Solunum aletinin emiş enerjisini kontrol edin. Bunu yapmak için, fanın yanına ufak bir kağıt mendil alın ve fan bunu ızgara ekranına doğru çekmelidir. Son olarak baca borusunu deneyin. Fan kapatıldığında hava geçişini hissetmemelisiniz. Her şey yolunda gittiyse, tebrikler, sen bir profesyonelsin!

vantilatör

Sıkça Sorulan Sorular

Nemli ortamlarda ne tür havalandırma kullanılmalıdır?

Rutubet sensörlü solunum aleti türleri nemli ortamlar için uygundur ve küf ve mantar oluşumunu engeller. Bu solunum aletinin emek harcama şekli, solunum aletinin rutubet düzgüsel seviyeye gelene kadar emek vermesi ve küf ve mantar için uygun ortamın oluşmasını engellemesidir.

Bir solunum aletinin emiş enerjisini iyi mi kontrol edersiniz?

Bunu yapmak için, fanın yanına ufak bir kağıt mendil alın ve fan bunu ızgara ekranına doğru çekmelidir.Source bağlantı