Halıdan ve kenarlarından yapıştırıcıyı çıkarın


Tutkal halıdan iyi mi çıkarılır?

Günümüz endüstriyel dünyasının en popüler zemin kaplama çeşitlerinden önde gelen ve geniş bir yelpazeye haiz olan halılar, her türlü ev ve dekor için rahatça kullanılabilir. Ev için bir ısı hissi, lüks ve güzel bir tesir yaratması halının avantajlarından biridir ve yalıtım özelliği yardımıyla ortamın sıcaklığını büyük seviyede korur ve ortam gürültüsünü azaltır. Halının tüm avantajlarının yanı sıra, başlıca temizliği olan dezavantajları da vardır. Bakteriler ve tozlar halının liflerine nüfuz eder ve halı üstünde yürüyerek ortama yayılır. Ek olarak sıvılar halıya kolayca nüfuz edebilir, bundan dolayı halının bakımı ve temizliği nispeten zor olsa gerek. Karşılaştığımız sorunlardan biri, kilimdeki her türlü yapıştırıcıyı çıkartmak, replika yada el işi yaparken ya da kırık tabakları yapıştırırken üstüne dökülebilir. Aşağıdaki yapıştırıcıların halıdan iyi mi çıkarılacağını öğrenmek için bizimle kalınca:

 1. endüstriyel yapıştırıcı
 2. suni tırnak tutkalı
 3. Tutkal çelengi
 4. yapıştırıcı
 5. Sıcak tutkal yada tabanca
 6. kauçuk yapıştırıcı
 7. Tutkal ve çıkartma yeri
 8. damla bandı
 9. Beyaz tutkal

1. Endüstriyel yapıştırıcı

Bileşik yapıştırıcı yada inşaat yapıştırıcısı halıdan kolayca çıkarılamaz; Bundan dolayı inşaat çalışmalarına başlamadan ilkin tüm yerin kaplanması tavsiye edilir. Dağınık bir insansanız yada sık sık kaza yaşıyorsanız, yapıştırıcıyı alırken ne olursa olsun bir solvent yada temizleyici alın!

Endüstriyel yapıştırıcıyı halılardan çıkarma

Halıya yapıştırıcı dökülürse, plastik bir torbaya birazcık buz koyun ve yapıştırıcıyı dondurmaya çalışın. Peşinden, yapıştırıcıyı mümkün olmasıyla birlikte parçalayın ve hususi bir halı yapıştırıcı solventi kullanarak çıkarın. Halının rengine zarar vermeyeceğinden güvenilir olmak için solventi ilkin halının göze çarpmayan bir yerinde kontrol etmek en iyisidir.

Yapıştırıcıyı asetonla çıkarın

2. Suni tırnak yapıştırıcısı

Suni tırnak yapıştırıcısının formülasyonu damla yapıştırıcıya oldukça benzer ve ana bileşimi siyanoakrilat ve akrilik yapıştırıcıdır. Bu yapıştırıcıyı çıkarmanın tek yolu yavaş yavaş çalışmaktır. Bu yapıştırıcı tamamen kurumadığı sürece, herhangi bir işlem bir tek yayılmasına ve liflerin içine girmesine niçin olur; Peşinden tutkalın tamamen kurumasını bekleyin.

Tırnak yapıştırıcısını halıdan çıkarın

 1. Yapıştırıcıyı çıkardıktan sonrasında ılık su, 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 1 yiyecek kaşığı beyaz sirkeden oluşan bir solüsyon yapın.
 2. Temiz beyaz bir bezi, kağıt havluyu yada süngeri solüsyona batırın ve yapıştırıcıya uygulayın.
 3. Peşinden nemli bir bezle silin.
 4. Halıyı açık havada kurumaya bırakın.
Yapıştırıcıyı halıdan çıkarın

3. Yapışkan çelenk

Garland tutkalı, çıkarılması zor bir kir oluşturabilen beyaz tutkal, boya ve çelenk karışımıdır.

Yaka yapıştırıcısını halıdan çıkarın

 1. Bıçağın arkası benzer biçimde kör bir alet kullanarak yapıştırıcıyı olabildiğince çıkarmaya çalışın.
 2. Ilık su ve oksijenli ağartıcıdan oluşan bir solüsyon hazırlayarak yapıştırıcının döküldüğü yere uygulayın ve solüsyonu bir saat beklemeye alın.
 3. Çözeltiyi kuru bir bezle paklayın. Kir çıkmadıysa yeni bir solüsyon hazırlayarak aynı adımları tekrarlayın.
 4. Lekeyi çıkardıktan sonrasında, lekeyi nemli bir süngerle silin ve kurumaya bırakın.
Yapıştırıcıyı halıdan çıkarın

4. PVC yapıştırıcı

PVC, çimento, ahşap ve kil yerine kullanılan bir sert plastik türüdür. PVC parçaları yapıştırmak için en iyi araç-gereç, inşaatlarda, su ve kanalizasyon borularında vb. kullanılan PVC yapıştırıcıdır. PVC yapıştırıcı hakkında daha çok informasyon için aşağıdaki makaleyi okuyun:

Termal yapıştırıcıyı halıdan çıkarma

PVC yapıştırıcısını halıdan çıkarmak için aşağıdaki dört genel yöntem size destek olabilir:
1- Yapıştırıcıya bir saat kadar buz uygulayın, peşinden bıçak yada kaşıkla yapıştırıcıyı çıkarın.
2- Yapıştırıcıyı sıcak demirle ısıtın; Bunun için ütünün sıcaklığını halının kumaşına zarar vermeyecek şekilde artırın, peşinden lekenin üstüne bir parça kağıt havlu yada emici kağıt koyun ve gevşeyip halıya yapışana kadar ütüyle ısıtın. . kağıt. Tutkal halıdan çıkana kadar bu işlemi temiz kağıtla tekrarlayın.
3- Yapıştırıcı tozunu lekenin üstüne dökün ve birkaç dakika beklemeye alın. Sonrasında sudan geçirin.
4- Yapıştırıcının üstüne WD-40 sıkın, bir saat sonrasında lekeyi çıkarın ve halıyı sudan geçirin. (Bu spreyin formülünün halının dokusuna yada rengine zarar vermemesine dikkat edin)

Yapıştırıcıyı ütüyle çıkarın

5. Yapıştırıcıyı yada tabancayı ısıtın

Sıcak silikon ve dondurma çubukları tanıdık arkadaşlardır ve sempatik yapılar oluştururlar. Termal yapıştırıcı çoğu zaman halı lifleri ile karıştırılmaz, sadece çıkarılmasının genel yolu aşağıdaki gibidir.

Termal yapıştırıcıyı halıdan çıkarma

Sıcak yapıştırıcıyı halıdan çıkarmanın en kolay yolu, yapıştırıcıya bir buz torbası uygulayarak dondurmaktır. Bu şekilde yapıştırıcı sertleşir ve kırılgan hale gelir. Ek olarak bir damla yapıştırıcıyı asetonla da çıkarabilirsiniz. Yapıştırıcıyı kuruyana kadar çıkarmamayı ihmal etmeyin; Bu sebeple yapıştırıcıyı bir tek halının üstüne ve halının liflerinin arasına sürüyorsunuz.

6. Kauçuk yapıştırıcı

Kauçuk yapıştırıcılar oldukça etkilidir sadece halıyı lekeleyebilir.

Kauçuk yapıştırıcıyı halıdan çıkarın

Bıçağın yavaş arka tarafını kullanarak halıdan mümkün olmasıyla birlikte oldukça yapıştırıcıyı çıkarın. Yapıştırıcıyı çıkardıktan sonrasında ılık su, 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 2 yiyecek kaşığı beyaz sirkeden bir solüsyon yapın. Peşinden, solüsyonla nemlendirilmiş temiz, beyaz bir bez, kağıt havlu yada süngeri yapıştırıcıya uygulayın ve son olarak ıslak havluyla parlatın. Emek vermeyi tamamladıktan sonrasında halıyı açık havada kurumaya bırakın.

7. Yapıştırıcıyı ve çıkartmayı yerleştirin

Paspasın üstünde bırakılan çıkartmayı sudan geçirin ve çıkartmanın kağıt kısmını yok edin ve matın üstündeki yapışkan madde size kalsın! Bu yapışkan madde çoğu zaman toz yada tüyleri çeker ve siyah bir nokta oluşturur.

Etiketi mattan çıkarın

Halıya ılık sirke uygulamak da etkili olabilir, sadece sirkenin kir üstünde 5 ila 10 dakika kalması gerekir. Peşinden lekeyi bir kağıt havluyla kurulayın ve kurulayın. Gerekirse, yukarıdaki adımları tekrarlayın ve halının kurumasını bekleyin.

Yapıştırıcıyı çıkarın

8. Yapıştırıcıyı bırakın

Asetat, triasetat ve akrilik elyaflardan meydana getirilen elyaflar, vernik sökücü, aseton ve boya tinerinde çözünür. Devamlı ilkin elyaf formülasyon etiketini okuduğunuzdan güvenilir olun. Bu ürünlerin kullanılması onarılamaz hasarlara niçin olur, bundan dolayı bu durumlarda daima ustalaşmış bir kuru temizlemeciye danışın.

Gevşek yapıştırıcıyı halıdan çıkarın

Gevşek yapıştırıcıyı halıdan çıkarmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Asetonlu oje çıkarıcıya batırılmış pamuklu bir bezi halının göze çarpmayan bir yerinde kontrol ederek renginin bozulmadığından güvenilir olun.
 2. Yapıştırıcıyı çıkardıktan sonrasında ılık su, 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 2 yiyecek kaşığı beyaz sirkeden bir solüsyon yapın.
 3. Temiz beyaz bir bezi, kağıt havluyu yada süngeri solüsyona batırın ve yapıştırıcıya uygulayın.
 4. Peşinden nemli bir bezle silin.
 5. Halının kurumasına izin verin.

9. Beyaz tutkal

Beyaz tutkal, çocuklar için el işleri yapmak için lüzumlu malzemelerden biridir. Her neyse ki, bu yapıştırıcının çıkarılması nispeten kolaydır. Beyaz tutkal formülü, yıkamadan ilkin soğuk suya batırılarak çıkarılabilen protein ihtiva eder. Bu lekelerin tazeyken çıkarılması daha kolaydır.

Beyaz tutkalı halıdan çıkarın

Halıyı temizlemek için lekeyi ıslatmak ve nemli bir süngerle çıkarmak yeterlidir. Kir eski yada kuruysa, yapıştırıcıyı olabildiğince kazıyın, peşinden otuz dakika soğuk suda beklemeye alın ve peşinden halıyı süngerle silin.

Sazokar çevrimiçi mağazası, bir tür yapıştırıcı koleksiyonu topladı. Sitede bulunan yapıştırıcı türlerinin sıralaması şunları ihtiva eder: granül yapıştırıcılar, silikon yapıştırıcı, termal yapıştırıcı, ahşap yapıştırıcı, vakumlu yapıştırıcı, ev tipi yapıştırıcılar, koli bandı, damla yapıştırıcı, 123 yapıştırıcı ve çift taraflı yapıştırıcı. Bu ürünleri online olarak satın almak için Sazokar internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Source bağlantı