Granüller nedir ve kullanımları nelerdir?


Granül nedir?

Granül (örneğin granüler yapıştırıcı) kelimesini duymuşsunuzdur ama daha çok endüstride kullanılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte plastik üretimi için farklı yöntemler ve cihazlar kullanılmaktadır. Plastik üretiminde ortaya çıkan ilk soru, plastik üretimi için hammaddenin şeklinin nasıl olması gerektiğiydi ve son olarak, çeşitli avantajları nedeniyle granüllerin şekli seçildi. Toz hava ile taşındığından ve solunum problemlerine ve kontaminasyona neden olabileceğinden, hammadde formu olarak granüller seçilmiştir. Plastik yapmak için peletlerin önce eritilmesi ve ardından şekillendirilmesi gerekir.


Granül üretme yöntemleri

Granüller birçok kişinin sandığının aksine bir polimer türü değil, polimerin toz halden granüler forma dönüşmüş halidir.

Granül üretimi için farklı yöntemler vardır, ancak İran’da zincir yöntemi veya kuru yöntem kullanılır. Ayrıca plastiklerin geri dönüşümünden plastik granül adı verilen özel bir tür granül elde edilmektedir.

Zincir yöntemiyle granül üretimi

İp peletleri üretmek için basit cihazlar ve makineler kullanılır. Bu yöntemde her türlü plastik farklı aşamalardan geçtikten sonra ince lifler haline getiriliyor. Erimiş plastik lifler su havuzundan geçtikten sonra özel bir değirmene yönlendirilir ve parçalanarak kurutulur. Zincir hatlarda üretilen granüller mikroplastik formundadır.

Kuru yöntemle granül üretimi

Kuru granül üretmek için kullanılan makineler daha karmaşık ve daha yüksek hassasiyete sahiptir. Bu yöntemde toz haline getirilen plastikler, eritilip özel elekten geçirildikten sonra geri dönüştürülmüş malzemelerden özel bıçaklarla kesiliyor. Kırılan malzemeler emiş cihazının boru yoluna girerek kısa sürede soğutulur ve kurutulur. Kuru granüller, petrokimya endüstrileri tarafından üretilen granüllere benzer.

Sayın

Granüllerin kullanımı nedir?

Granüllerin en önemli kullanım alanı her türlü plastik ürünlerin üretiminde hammadde olarak kullanılmasıdır. Granül uygulama şekli çeşidine göre değişmektedir. Farklı tip ve derecelerdeki granüller, farklı endüstrilerde farklı uygulamalara sahip olabilir. Aşağıda granül çeşitleri tanıtılırken her bir tipin kullanım alanları belirtilmiştir.

granül türleri

Her biri kendi özelliklerine ve kullanımlarına sahip farklı granül türleri vardır. Aşağıda, granül türlerini tanıtacağız.

PVC granül nedir?

Granül tiplerinden biri PVC granüldür. PVC granüllerin özellikleri arasında darbeye ve güneş ışığına karşı yüksek direnç, renk haslığı, hızlı kesim ve kaynak noktası dayanımı sayılabilir.

ABS granül

Granüler ABS olarak bildiğiniz Akrilonitril Bütadien Ester, herhangi bir şekle kalıplanabilen yüksek akışkanlığa sahip tasarlanmış bir polimerdir. Bu tahılın en önemli özelliklerinden biri parlaklığı ve farklı renkleridir. Granüller, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılır:

  • mekanik endüstriler
  • Elektrik endüstrileri
  • plastik endüstrisi
  • enerji endüstrisi
  • Müzik aletleri yapmak
  • Golf kulüpleri, otomobil parçaları, av kameraları vb.

havadar granüller

Gazlı granül çeşitleri arasında Jam, Shazand, Bandar Imam, Bakhtar ve Maroon gibi petrokimya firmalarının ürettiği polietilen granül çeşitlerinden biridir. Yarı saydamlık, yumuşak ve damıtılmış su, çamaşır suyu şişeleri, motor yağı ve tuvalet malzemeleri üretmek için kullanılan aerojelin görünüm özelliklerinden biridir.

Plastik atıkların doğaya bırakılması çevre kirliliğine neden olur. Bu atıklar granülasyon için kullanılırken, bu malzemelerin büyük bir kısmı tekrar üretim döngüsüne alınabilmektedir. Bu iş bir yandan çevre kirliliğini önlerken diğer yandan hammadde için yüksek maliyetler ödemek zorunda kalmıyor.

Boru, masterbatch, plastik halat, galon gibi çeşitli ürünlerin üretiminde farklı derecelerde gazlı granüller kullanılmaktadır.

kauçuk granüller (plastik)

Plastik atıklardan granül plastik veya kauçuk yapılır ve bunu üretmek için atıkların önce bir plastik geri dönüşüm makinesine dökülmesi gerekir. Makine parçalarının ve üretimi için hammadde gerektirmeyen parçaların imalatındaki granüllerden. Parçaların üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve daha fazla üreticinin bu parçaları kullanmasını sağlamak için kullanılabilir.

Sayın

Geri dönüştürülmüş peletler

Plastik atıkları polietilen, polipropilen ve polistiren granülleri gibi farklı türde plastik granüllere dönüştürerek, granülleri inşa ederek ve bunları imalat ve paketleme endüstrilerinde yeniden kullanarak, üreticilerin sermayesinden ve enerjisinden tasarruf etmek mümkündür. Ayrıca bu plastik atıkları yeniden kullanarak çevreye yardımcı olabilirsiniz.

Fotoğraf

Aşağıdaki resimlerde farklı granül örneklerini görebilirsiniz.

Sayın
SayınSource link