Granül yapıştırıcı nedir ve iyi mi kullanılır?


Granül yapıştırıcı nedir?

Petrokimya ürünleri ve yapıştırıcılar dünyası oldukca geniştir; Her biri belirli bir uygulama için amaçlanan, değişik yapı ve hammaddelere haiz değişik tutkal türleri vardır. Granüler yapıştırıcı, en yaygın kullanılan yapıştırıcı türlerinden biridir ve hem sıvı hem de katı formda bulunur. Bu tutkal hot melt’dir, bu şekilde işlem esnasında ısı alarak erir ve sertleşip kuruduktan sonrasında iki parçayı birbirine bağlar. Granüler tutkal ped, kristal, çubuk vb. şeklinde üretilir. Bu yapıştırıcının en yaygın kullanımı, PVC, plastikten MDF’ye, sunta vb. şeklinde çeşitli bant türlerinin yapıştırılmasında kullanılan kenar bantlama makinesindedir.

Piyasada değişik konsantrasyonlarda granüler yapıştırıcı mevcuttur, uygulama şekline nazaran bunlardan birini seçebilirsiniz. Granül yapıştırıcının en mühim avantajlarından biri iş parçasına yapıştırmak istediğiniz malzemelerin rengini değiştirmemesidir.

Eskiden mdf parçasının kesilen kısmını kapatmak için otomatik yapıştırma aparatı kullanmak yerine melamin bant kullanılıyordu, böylece o bölgenin açık kısmı güzel bir halde kapatılıyordu. Bu bantların kendileri yapışkan içeriyordu ve hiçbir ek araç-gereç kullanılmadı ve yapıştırmak için el presi kullandılar. Günümüzde endüstride hızla gelişen teknolojinin ilerlemesi ve çeşitli granüler yapıştırıcıların üretilmesi ile beraber hususi kenar bantlama cihazları piyasaya çıkmıştır. Dolap yada çekmece kapağı açıldığında kenarlarına bakıyoruz. Bu kenarların iç kısımlarını kapatmak için bantlar kullanılır. Bu şeritler PVC granül yapıştırıcı ve hususi bir aparat ile kesici kenara yapıştırılmalıdır.

En iyi granül yapıştırıcı markası

Yapıştırıcı ve kimyasalların üretiminde her biri belirli bir alanda uzmanlığa haiz birçok marka etkinlik göstermektedir. Oho, Bison, Mitrapel ve Henkel tutkal markaları granül tutkalın en popüler markaları içinde yer verilmiştir.

granül yapıştırıcı iyi mi kullanılır

tanecikli yapıştırıcı

Granül yapıştırıcının avantajları

Yüksek kaliteli sıcakta eriyen yapıştırıcılar, çeşitli araç-gereç türlerini yapıştırmak için kullanılabilir. Kuvvetli yapışma ve süratli kuruma, bu yapıştırıcıyı sektördeki en popüler yapıştırıcılardan biri icra eden özelliklerdir. Granüler tutkal kullanmak için çoğu zaman hususi bir tutkal makinesi kullanmanız gerekir. Granüler yapıştırıcının öteki avantajları şunları ihtiva eder:

 • Hafifçe
 • kokusuz
 • Yüksek çekme mukavemeti
 • kullanımı kolay
 • Soğuduktan sonrasında yeniden erime olasılığı
 • Çevre kirliliği yok
 • Yüksek yürütme hızı
 • Yüksek üretim hızı
 • Atıkları geri dönüştürme kabiliyeti
 • Yangın tehlikesi yoktur
 • Muhteşem yapışma gücü

Granül yapıştırıcı çeşitleri

tanecikli yapıştırıcı

Etilvinil asetat (EVA), poliolefin (PO) ve poliüretan (PU) granüler yapıştırıcı türleridir ve bu yapıştırıcıların her biri, içinde kullanılan bileşiklere ve kimyasallara bağlı olarak değişik bir erime noktasına haizdir. Her yapıştırıcının erime noktası, kataloğunda yada ambalaj etiketinde listelenmiştir.

Aslen, granüller bir tür granüler polimerdir ve kullanım için ısıtılmaları ve eritilmeleri gerekir.

Granül yapıştırıcı uygulamaları

Ahşap ürünler yapmak için kontrplak kullanmak oldukca kolay ve pratiktir, sadece kontrplak ile çalışmanın aslolan problemi kenardır. Kontrplak kullanmak için kenarı tamamen kapatılmalıdır. Bunun iki genel çözümü vardır; Naturel ahşap kullanımı ve kaplama kullanımı.

Naturel ahşap kullanılarak kenarların kaplanması yada sözde kenarları, kontrplağın kenarına ince bir tahta parçasının yapıştırılması ve fazla kısımların kesilmesidir ve son olarak, marangoz, bir freze bıçağı kullanarak kenarı istenen şekilde keser. Bu yöntemin dezavantajı, kenarları boya ile kullanmaya nazaran daha çok vakit almasıdır.

İhtiyacınız olan tek şey bir demir ve sıcak bir demir kenarı için maskeleme bandı. Bunun için her türlü demir kullanılabilir sadece minik bir gezi demiri ile çalışmak işi oldukca daha kolaylaştırır. Yapıştırılmış kenar makinesi ve granül yapıştırıcı ile yapıştırılmış kenar, endüstriyel işlerde ve büyük miktarlarda kullanılır.

Sazokar çevrimiçi mağazası, bir tür yapıştırıcı koleksiyonu topladı. Sitede bulunan yapıştırıcı türlerinin sıralaması şunları ihtiva eder: granül yapıştırıcılar, silikon yapıştırıcı, termal yapıştırıcı, ahşap yapıştırıcı, vakumlu yapıştırıcı, ev tipi yapıştırıcılar, koli bandı, damla yapıştırıcı, 123 yapıştırıcı ve çift taraflı yapıştırıcı. Bu ürünleri online olarak satın almak için Sazokar internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Source bağlantı