Gömü kazmak nedir? Uygulama ve gömü kazısının iyi mi kullanılacağı


Gömü kazmak nedir?

Elektrikli matkap, ev ve kendin yap projeleri, mühendislik, ağaç işleri ve çeşitli işler için oldukca mühim olan ilk teknolojik araçlardan biridir ve vidayı yerleştirmek için uygun deliklerin açılması gerekir. Matkap ucu türleri, çeşitli biçim ve boyutlarda delikler açmak için kullanılan sökülebilir ve eklemli kesici aletlerdir. Gömü kazma, en yaygın kullanılan matkap türlerinden biridir.

Sadece bir çok süre, eğer vidalar görünüyorsa, iyi görünmeleri ve çevreleriyle aynı hizada olmaları gerekir. Normal olarak vidaların başlarını zorla hizalayabilirsiniz, sadece muhtemelen ahşabın yüzey damarlarını yırtarsınız ve projeniz fena görünür. Muhtemelen sert ağaçlarda vidaları hizalayamayacaksınız. İşleyen bir hazinenin oldukca mühim olduğu nokta da burasıdır. Bir pilot deliğe havşa açtığınızda, vidanın başı iş parçasına muhteşem bir halde oturur ve tüm yüzeyleri ahşaba eşit kuvvetle yapışarak kuvvetli, temiz görünümlü bir bağlantı oluşturur.

Kasa, vidalar için delik açmak ve vida deliklerini maskelemek için kullanılan bir matkap türüdür. Bu matkaplar proje tipine, kullanılan vidalara, yüzey malzemelerine ve kişisel zevke bağlı olarak piyasada değişik yoldam ve boyutlarda sunulmaktadır. Gömü tatbikatlarının değişik türleri vardır. Bu matkaplar çoğunlukla ahşap ve metal için kullanılır. İhtiyaçlarınız ve kullanılan yüzey için en iyi matkap ucunu seçebilmeniz için bizimle kalınca.


Gömü kazma uygulaması

Ahşap, metal ve beton yüzeylerde vida ve dolap işleri için delikler açmak için değişik biçim ve boyutlarda değişik tipte matkaplar kullanılır. Ek olarak uygun matkap ucu ile deliğin derinliğini değişik seviyelerde ayarlayabilirsiniz.

Hazine kazma uygulaması

Çam benzer biçimde iğne yapraklı ve yumuşak ağaçlar için matkap ucuna gerek kalmamıştır. vida başını hizalamak için daha uzun süre delin; Sadece geniş ve sert yapraklı ahşap için küt başlı bir matkap ucu kullanmalısınız. Değişken Gömü Matkabı ek olarak her tür el ve elektrikli matkapla çalışmak için uygundur ve piyasadaki en isabetli matkaplardan biridir.

Gömü tatbikat türleri

Define tatbikat türleri

Karbon çeliği matkap uçları ahşap için uygundur, sadece metal için uygun değildir. HSS matkaplar ahşap ve yumuşak metaller için uygundur. Siyah eloksallı HSS, sert ve yumuşak metaller ve ahşaplar için iyi bir seçimdir ve titanyum HSS, öteki matkap türlerine gore daha uzun süre keskin kalır. M2 HSS yüksek kaliteli çelik matkap ucu ahşap, demir, PVC ve hatta daha yumuşak metallerle çalışmak için uygundur. Ahşabın aksine, demir hazinenin kazma kafası keskin değildir.

Bazı yaygın gömü kazısı türleri şunlardır:

MDF delme ve ahşap dolap

HSS matkaplar MDF’de kullanılabilir. MDF dolabın delme kafası keskindir ve bu yapı delme üstünde daha çok denetim sağlar ve delme hassasiyetini arttırır. Elmas bıçağı kuvvetli ve dayanıklıdır ve bıçak tungsten karbürden yapılmıştır.

MDF hazine kazısı

Maden hazinesini kazın

Metal için çeşitli matkaplar kullanılır. HSS matkapları çeşitli metaller için tavsiye edilir. Dolap emek vermesi için en uygun açı 60 ve 90 derecedir.

Metal ve demir hazinesinin kazılması

Oluklu gömü kazısı

Bu matkapların bir yada daha çok yivi vardır. Ne kadar oldukca oluk var ise, ahşap yada metal parçaları kesmek için matkap o denli iyi olur. Fazla parçaları yada talaşları muntazam bir halde çıkarmak için, fazla malzemeyi emek harcama yüzeyinden muntazam bir halde çıkarmak için oluk kenarları eğimli yada eğimli olmalıdır.

Oluklu hazine kazısı

Konik gömü kazısı

Bu burgunun başı koniktir ve burguyu delinmiş deliğe kesmeye yada batırmaya destek sağlar. Bu matkaplar hem manuel hem de otomatik tiplerde ve değişik açılarda mevcuttur. Bir matkaptaki kesme kenarlarının sayısı çoğu zaman tek sayı katlarıdır.

  • Kesmek için 60 aşama
  • Vida başı montajı için 75 aşama
  • Dolap vidaları ve çelik, dökme demir vb. benzer biçimde çeşitli alaşımlar için 90 aşama.
  • Sacdan çivi törpülemek için 120 aşama

Konik yada küt başlı matkapların sapı yada kuyruğu nispeten kısadır ve pahları daha geniştir.

Kuş hazinesi kazısı

Kuşun bitinin her iki ucu da keskindir, bundan dolayı çift bit olarak da adlandırılırlar. Ilkin ısırma parçası parçanın içine sokulur arkasından delme işlemi gerçekleştirilir.

Bir matkap ucu nasıl kullanılır

Sirakht hazinesinin kazılması

Düz başlı matkaplar, tam yada yarıklı delikler açmak için kullanılır. Fark, vidalarla beraber perçinlenmesi ihtiyaç duyulan iki iş parçasındadır. Düz başlı matkap uçlarının düz sırtlı ve silindirik düz başlı modelleri mevcuttur.

Silindirik gömü kazısı

Konik hazine kazısı

Bu matkaplar silindir şeklindedir ve silindir başlı cıvataları, altıgen başlı cıvataları ve somunları delmek için kullanılır. Bu matkabın ucunda, evvelinde delinmiş bir deliğe giren durağan(durgun) bir kılavuz bulunur. Bu yüzden matkap deliğe daha kolay yönlendirilir ve iş daha doğru yapılır.

Kesici kenarlar, malzemeyi ayırarak ve keserek vida başı için alan açar. Tencere başlı cıvatalar ve altıgen başlı cıvatalar, iş parçasının yüzeyi ile aynı hizadadır.

Umarız bu makaleyi okuyarak matkap uçları ve kullanımları hakkında genel bilgiler edinmişsinizdir. Daha çok data ve online alışveriş için Sazokar Store’u ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gömü kazmak nedir?

Gömü delme, vidalar için delik açmak ve vida deliklerini gizlemek için kullanılan bir delme türüdür. Bu matkaplar, proje tipine, kullanılan vidalara, yüzey malzemelerine ve kişisel zevke bağlı olarak değişik yoldam ve boyutlarda pazarlanmaktadır.

Gömü kazma türleri nedir?

Değişik gömü avcısı türleri vardır ve bu matkap ucu çoğunlukla taş, ahşap ve metal için kullanılır.Source bağlantı