Gömü işi nedir ve faydası nedir?


Matkap yardımıyla ahşap ve plastik şeklinde hem metalik hem de metalik olmayan malzemelerle çeşitli şeyler yapabilirsiniz. Delik delme, delik çapını genişletme yada genişletme ve vidaları ve bağlantı elemanlarını iş parçasıyla hizalamak için honlama, honlama uygulamalarına örnektir.


gömü nedir?

Bir hazine kazısı inşa et

Çoğu zaman değişik parçalar yapmak için bağlantı sürecinde kullanılan bağlantı elemanlarının gizlenmesi gerekir. Atlama, bağlantı elemanlarını gizlemenin yollarından biridir. Bir delik oluşturmak için hanım hazinesi isminde olan hususi bir alet kullanılır. Çoğu zaman delik, şaft tamamen kapanacak ve başı gizlenecek şekilde oluşturulur.

hazine eğitimi

Çoğu zaman, tabut işleminde, evvel delinmiş delik deliğine, kelepçeyi ayarlamak ve iki düz plakanın bağlantısı esnasında iş parçalarının ayrılmasını önlemek için büyük çaplı silindirik bir delik açılır.

Büyük deliğin genişliği ve derinliği perçinleme kafasının boyutu kadardır.

Soyunma özelliği

Kabin aleti, aynı anda beden için bir delik ve kafa için daha büyük bir delik açan hususi bir matkaptır. Bu aletin çoğu zaman iki kesme yarıçapı vardır, biri evvel delinmiş bir delik delmek için, diğeri ise iş parçasına giren bir delik açmak içindir.

gömü eğitimi

hazine eğitimi

Doğru araçları kullanırsanız tutum etmek kolaydır. Önbellek işlemini çağırma işlemi esnasında yükleyiciyi tamamen gizleyebilirsiniz. Kilidi iş parçasının yüzeyiyle aynı seviyede yada altında yapın ve başı belli olmaz. Ahşap ile çalışırken, çıtçıt kafasının kalınlığına kıyasla deliğin derinliğini artırarak, extra alana ahşap bir mil takmak için bir yer oluşturun; Bu sayede kilit tamamen gizlenmiş ve kesintisiz bir ahşap yüzey oluşturulmuştur.

Kimi zaman montajı kolaylaştırmak için bağlantı elemanını gevşetmeniz yada sıkmanız gerekir. Bir lokma anahtar kullanın, bundan dolayı lokma anahtarını yerleştirmek ve lokma anahtarını tutmak için vidanın başının çevresinde kafi boşluk olmalıdır. Bunun için, anahtarı takmak için gerekenden daha büyük çapta bir delik açılır.

Aslına bakarsak yapılacak en kolay şey, ilkin daha büyük çaplı bir delik açmak, peşinden montaj direği için daha derin bir delik açmaktır. Kağıt zımba yada düz tabanlı bir delik açan bir matkap kullanmak en iyisidir.

kasanın kullanımı

Matkapla kasa yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

  • Doğru matkabı kullanma: Ilk olarak vidaların boyutuna bakılırsa matkap ucunu seçmelisiniz.
  • Matkabı vidanın uzunluğuna bakılırsa ayarlayın: Bunun için bir Allen anahtarı kullanın.
  • delik kılavuzu: Matkap ahşaba ulaştığında, ahşabın liflerini yırtmamak yada ahşabı aşırı derecede oymamak için birazcık yavaşlatın.
  • Matkap ucunun vidalı matkaba uyması için değiştirilmesi: Bu adımları doğru bir halde yaptıysanız, vidanın başı ahşabın yüzeyiyle aynı hizada yada derhal altında olacaktır.
  • astarlama: Vida yüzeyin derhal altındaysa, bir miktar ahşap macunu kullanabilir ve lüzumlu bölgeleri bununla doldurabilirsiniz. Sonrasında daha güzel hale getirmek için üzerini boyayın. Doğru yapmış olursanız, ahşabın o kısmında asla vida yokmuş şeklinde kusursuz görünecektir.

Gömü kazısı iyi mi değiştirilir

Hazine kazısı nasıl değiştirilir

Hem pilot deliği hem de çanak deliği açan bir matkap kullanmak yerine, pilot deliği düzgüsel bir matkap ucuyla delebilir ve peşinden onu çanak matkapla değiştirebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonrasında matkabı vidalı matkaba çevirmeniz ve vidayı sıkmanız gerekir.

Fazladan vites değişiklik yapma süresi sebebiyle bu vakit alıcı olsa da, iyi bir netice alırsınız.

Matkabınız yoksa aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz:

Bir matkap ucu kullanarak, doğru boyutta bir pilot delik açın, peşinden matkap ucunu vidanın başından birazcık daha büyük bir uçla değiştirin. Vidanın başı yüzeyin derhal altında olacak şekilde pilot deliğe sığ bir delik açın, peşinden bir matkap kullanın ve vidayı sıkın.

Soyunma özellikleri

Vidayı sıkıştır

Her uygulama için en uygun dolap stilini seçebilmek için birkaç mühim özelliğe dikkat etmelisiniz:

  • Katar Surakh
  • Entegre kılavuz çapı (kılavuz deliği değiştirilebilir kılavuzlu yada kılavuzsuz olmalıdır)
  • Havşa yada matkap ucundaki konikliğin çapı, altıgen boyutu yada nominal boyutu
  • İstenen kesme kenarları için kanal sayısı
Delmeden çalışan dolap

Gömü kazısı yapmak için değişik malzemeler kullanılır. Bu matkaplar değişik biçim ve malzemelerde mevcuttur ve her biri belirli kesimler için kullanılır. Genel uygulamalar için uygun ve ekonomik bir araç-gereç olduğundan yüksek hız çeliği çoğunlukla bu matkapları yapmak için kullanılır. Kobalt çeliği kasa matkapları, yüksek hız çeliğinden birazcık daha serttir ve çoğu zaman paslanmaz çeliklerde ve öteki alaşımlarda kasa delmek için kullanılır. Karbür yada karbür uçlu matkaplar, yüksek hız çeliğinden oldukca daha serttir, daha uzun süre dayanır ve daha azca aşınır. Polikristalin elmas (PCD) şeklinde bileşik elmas sınıfları da yüksek tokluğa haizdir ve sert malzemeleri devasa yükseklikte hızlarda kesmek şeklinde hususi uygulamalarda kullanılır.

Bu makaleyi okuyarak çalışan kasalar ve bunların iyi mi oluşturulacağı hakkında genel bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Daha çok data ve online alışveriş için Sazokar Store’u ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

gömü nedir?

Atlama, bağlantı elemanlarını gizlemenin yollarından biridir. Bir delik oluşturmak için hanım hazinesi isminde olan hususi bir alet kullanılır. Çoğu zaman delik, şaft tamamen kapanacak ve başı gizlenecek şekilde oluşturulur.

Gömü kazma türleri nedir?

Gömü malalarının değişik türleri vardır ve bu matkap ucu çoğunlukla ahşap ve metal için kullanılır.Source bağlantı