gomalak nedir? | Ahşaptan çıkarma hakkında bilmenizde fayda olacak her şey!


Ahşap kaplama

Son işlem olarak da malum ahşabı cilalamak, birçok marangoz için en zor ahşap işleme adımlarından biridir. Marangozlar kimi zaman oldukça karmaşık ahşap birleştirmelerini sorunsuz ve kolay bir halde yaparlar ve oldukça duyarlı marangozluk işleri yaparlar fakat ahşap cilalamadan korkarlar ve umursamazlar fakat ahşap eşyaları cilalamak ve cilalamak için en iyi araç-gereç hangisidir? Bu, birçok insanoğlunun sordurulmuş olduğu bir sorudur. Bu suali doğru ve doğru bir halde cevaplamak için değişik ahşap boyama ve cilalama ürünlerini bilmek oldukça önemlidir. Cilalar ve bitirme ürünleri, genel kalitelerine ve koruma derecelerine gore mumlar, yağlar, vernikler, cilalar ve su bazlı cilalar olarak sınıflandırılabilir. Bu malzemeler değişen derecelerde koruma, dayanıklılık, kullanılabilirlik, onarım edilebilirlik ve güzellik sunar. Hiçbir kaplama tek başına yukarıdakilerin tümünü sağlayamaz ve bundan dolayı seçim yapılırken uygulama türü dikkate alınmalıdır.

En iyi ödeme malzemesini seçmek için aşağıdaki soruları cevaplamak lüzumlu ve yaşamsal ehemmiyet taşımaktadır:

  • İş yerinde ne kadar koruma ve kapsam kullanmak istiyorsunuz?
  • Boya ne kadar dayanıklıdır?
  • İstenilen ürün yada rengin işe uygulanması ne kadar zor ve ne kadar sürüyor?
  • Boyayı kullandıktan sonrasında iş iyi mi görünecek? Mat, parlak, yarı mat yada…

gomalak nedir?

Pek oldukça insan gomalak’ı mağazadan satın alınan bir tür cila olarak düşünür, sadece aslen dişi bir böcek tarafınca ağaçlarda salgılanan naturel reçineli bir maddedir. Bu araç-gereç çoğunlukla Hindistan ve Tayland’da bulunur. Bu salgılar koza şeklinde toplanır ve sonunda kuru pullara dönüşür. Ondan sonra etil alkolde eritilerek şellak elde edilir. Bu madde birçok şekilde gelir, bileşik formda satın alabilir yada kabuk formunda satın alabilir ve çözücüde kendiniz çözebilirsiniz. Hazır tip saydam ve turuncu renklere haizdir. Bir kabuk şeklindeki gomalak, değişik renklere ve mumlara haizdir. Mum gomalak suya karşı daha azca dayanıklıdır ve bazı durumlarda ahşaba iyi yapışmaz.

gomalak türleri

Bu ürünün birkaç çeşidi vardır, harmanlanmış olarak alabilir yada kuru olarak satın alabilir ve denatüre alkolde kendiniz çözebilirsiniz. Hazır tip saydam ve turuncu renklere haizdir. Kuru gomalak, hazır gomalaktan daha çok renk ve mum ihtiva eder. Gomalaktaki mum, su direncini azaltır.

Ziyan olmuş gomalakları ahşaptan çıkarın

Shellac’ın ahşaba gore bitirme şeklinde birçok pozitif yanları vardır. Bu araç-gereç toksik değildir, oldukça acele kurur ve boya ile kolayca kullanılabilir. Doğal ki, bu malzemenin dezavantajları da var. Mesela kolayca çizilir ve en iyi su yalıtım malzemesi olarak kullanılamaz. Ek olarak gomalak ıslandığında yüzeyde ufak daireler oluşturur.

gomalak

Schlock tarafınca meydana getirilen bir ödemeyi iyi mi anlarsınız?

Gomalak ödemelerini saptamak kolay değildir. Ek olarak öteki ödemeler için bir güvence olarak kullanılması {hiç de} iyi bir düşünce değildir ve iyi sonuçlar doğurmaz. Şamalaktan başka, kafa karıştırıcı olan ve yalnızca gomalak kelimesine parlaklık veren birçok cila vardır.

Ahşabın orijinal gomalağını belirlemek için görünmeyen bölgelere birkaç damla endüstriyel alkol dökün. İşin tamamlanması yavaş yavaş solmaya başladıysa malzemeleriniz orijinaldir ve aşağıdakileri yaparak kolayca eski haline getirebilirsiniz. Alkolle temasta bir şey olmuyorsa partiniz poliüretan yada alkollü vernik olabilir.

düzeltmek

Her neyse ki gomalak kolayca onarım edilebilir. Bu madde aslen naturel gomalak pullarından ve alkolden hazırlanmış olur ve bu, yeni bir gomalak tabakası uygulanarak alt kaplamanın çözülmesini mümkün kılar.

Su hasarı

Su hasarını onarmak değişik bir öykü. Hasarlı gomalak endüstriyel alkolde çözülmelidir. Alkol hızla kurur ve yeni katın temel kat ile sorunsuz bir halde karışmasını sağlar. Astar renkliyse, istenen rengi elde etmek için birazcık tecrübe etme yanılma yapmanız gerekir. Gomalakları fırçalardan ve aletlerden çıkarmak kolaydır. Amonyakla kolayca temizlenir ve alkalide kolayca çözünür.

Umarız yukarıdaki makaleyi okuyarak gomalak ve onu ahşaptan iyi mi çıkaracağınız hakkında kapsamlı ve yararlı bilgiler edinmişsinizdir. Ek olarak, daha çok rehberliğe ihtiyacınız var ise, bizimle iletişime geçebilirsiniz.Source bağlantı