Gaz sondajı nedir? | Bir gaz matkabının kullanımı ve bununla iyi mi başa çıkılacağı


Gaz sondajı nedir?

Kimi zaman, her tür ahşap ve doğrama ile çalışırken, eğimli ve düz uçlu nispeten pürüzsüz ve kırılgan bir matkap gerekir ve bu, kontrplak ve öteki ahşaplarda çift mafsal ve ağaç vidaları kullanılırken oldukça belirgindir. Yaprak matkaplar yüksek süratli kesme özelliğine haizdir, sadece oluşturulan delikler asla muntazam değildir (eğer aşina değilseniz, yaprak matkap ile alakalı makaleyi okuyun), bu matkap tarafınca deliğin ucunun tutuşma olasılığı yüksektir. Spiral matkaplar nispeten pürüzsüz delikler açabilir, sadece deliklerin uçları koniktir ve çoğu zaman 12 mm’den büyük çaplar için kullanılmaz.


Auger yada Douglas helisel matkapla delme hızı da oldukça yüksektir, sadece kesim tipinin pürüzlülüğünden dolayı oluşan deliklerde muhteşem ve pürüzsüz delik faktörlerinin hiçbiri yoktur. Delik testereleri, çapı 10 santimetre’den fazla olan delikler açabilir, sadece minik derinlikte delikler açamazlar. Çift bağlantıda (kare uçlu) bir ağaç vidası için delik açmak için en iyi seçenekler sac matkabı (tırtıklı kenarlar bırakabilir) ve helezon matkaptır (yalnızca minik boyutlarda mevcuttur ve bununla birlikte delik). bir koni oluşturacak).

Bu durumlarda en iyi seçenek, eğimli uçlu kırılgan delikler ve (her tür ahşapta) birkaç talaşla sonuçlanan temiz kesim girişi oluşturmak suretiyle kırılgan mühendislikle tasarlanmış Gasor matkabıdır. Gazoor matkabının epeyce varyasyonu vardır, sadece bu matkabın ana noktası, dönen bir halde kesilen iki keski bıçağı şeklinde bir delik oluşturan silindirik kesimdir. Burgu merkez nokta çevresinde dönerken, iki bıçak ahşabı keser ve parçaları çıkarır. Jassore burgunun bıçakları oldukça keskinse, dilimler elma kabuğunun bir parçası şeklinde oldukça ince olacaktır.

Bir çok gazlı matkabın, matkabı delikte merkezde tutan ve bir bileyici şeklinde deliğin kenarlarını düzleştiren yumuşak, pürüzsüz bir kenarı vardır. Deliğin kare ya da köşeli olması fark etmez, her iki durumda da deliğin ucu matkap çubuğunun uzunlamasına eksenine dik kalır.

Pürüzsüz yüzeyli cilalı bir deliğe haiz olan eserde ağaç vidası için oluşturduğumuz delik, ağaç vidasının deliklere takılmasını oldukça kolaylaştırır.

Ghazur çukur boyutları

Dolap menteşeli matkap uçları çoğu zaman değişik paket boyutlarında bulunur. Sadece bazı hırdavatçılarda bu matkaplar ek olarak satılmaktadır. Bir çok pakette matkap boyutu 9 mm’den adım atar ve 25 mm’ye kadar çıkar.

Elbet kimi zaman daha büyük çaplı (mesela 50 mm’nin üstünde) gazlı matkaplar bulabiliriz, sadece nadiren 9 mm’den minik bulunurlar.

Bir gaz matkabı iyi mi kullanılır

Gazlı delme, şaft delme ve üç torna sistemi için oldukça uygun bir seçimdir. Bıçakların matkabın ucundaki yerleşim şekli ve tahta üstünde yaptıkları kesimler sebebiyle, bir miktar aşağı doğru tazyik gerekir, bu durumda elektrikli el matkaplarının (şarjlı vb.) kullanılması oldukça daha azca etkilidir. Bununla beraber, bir şaft ucuyla, gazlı matkap, bir vida ucu ve bir sac matkabı ile yapılması zorluk derecesi yüksek, emek harcama kenarı süresince açılı kesimler yada kesimler yapabilir.

Gaz sondajının dezavantajları

Tüm avantajlarına karşın, bu egzersizlerin dezavantajları da vardır. Mesela bu matkaplarla kesim yapmak oldukça yavaştır ve matkap keskin değilse ısınabilir.

Vidalı matkaplar ve yaprak matkapların aksine, bir gazlı matkap iyi oluşturulmuş bir delikten talaşları çıkaramaz ve bu da iş bittikten sonrasında fazlalıkları delikten çıkarmak zorunda kalmanıza niçin olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Gaz matkabı ne işe yarar?

Gazlı matkaplar, (her tür ahşapta) minimum talaşla sonuçlanan, eğimli bir uca ve temiz bir kesim girişine haiz kırılgan delikler oluşturmak suretiyle tasarlanmıştır.

Bir gasur sondaj kulesinin standart boyutları

Çoğu zaman gaz matkabının boyutu 9 mm’den adım atar ve 25 mm’ye kadar çıkar.Source bağlantı