Fransız Anahtarı Çeşitleri Fransız anahtarı hangi ülkede yapılır?Anahtar her evde, tamirhanede, atölyede ve endüstriyel ortamda olması ihtiyaç duyulan en oldukca kullanılan aletlerden biridir. Anahtarlar, Fransız anahtarı, Allen anahtarı, cırcırlı anahtar, cırcırlı anahtar, kutu anahtarı benzer biçimde değişik tiplerde mevcuttur. Bu yazımızda en mühim anahtar türlerinden kabul edilen Fransız anahtarının özelliklerini ve kullanım alanlarını ele alacağız.

Fransız anahtarı nedir ve kullanımları

İngiliz anahtarı

Bir Fransız anahtarı, Amerikan İngilizcesinde ayarlanabilir anahtar ve İngiliz İngilizcesinde ayarlanabilir anahtar olarak adlandırılır ve kimi zaman “ay anahtarı” olarak da adlandırılır. Bu tornavida, alet içinde çentikli çubuk tarafınca hareket ettirilebilen durağan(durgun) bir yuvaya ve hareketli bir yuvaya haizdir ve değişik boyutlarda kulakçıklara (zincir) haiz her türlü bağlantı elemanını açıp kapatmak için kullanılır. Fransız anahtarı kullanmak, boru anahtarına benzer; Fransız anahtarının kola dik değil paralel olarak açılıp kapanması farkı ile. Ek olarak boruyu bükmek için bir Fransız anahtarı kullanılmaz, bu yüzden çenelerinde tırtıklar yoktur. Aslen bu aletin düz çeneleri ile altıgen cıvata ve somunlar daha duyarlı ve kolay sıkılır.

1920’de ağır sıklet boks şampiyonu Jack Johnson, düz çeneli boru anahtarının patentini aldı. Eskiden kırbaç anahtarı olarak adlandırılan bu anahtar, zamanında popüler bir alet haline geldi ve günümüzde başka bir anahtar türü kullanılıyor. Fransız anahtarıyla çalışmak lokma anahtara benzer, şundan dolayı çeneler kare yada altıgen cıvataların başına yerleştirilir ve kol üstünde bir tork oluşturarak döner. Bir lokma anahtarı yalnızca belirli bir konektör boyutu için kullanılır; Sadece Fransız anahtarı ayarlanabilir olduğundan çeşitli ebatlardaki cıvata ve somunları maksimum gevşetme kapasitesine çevirmek için kullanılır. Fransız anahtarı tasarımının kullanımı, kutu anahtarı yada lokma anahtardan daha kolaydır ve dar, kapalı ortamlarda bizlere daha çok hareket alanı sağlar.

Fransız anahtarı ne işe yarar?

İngiliz anahtarı

Fransız anahtarı, en mühim ve yaygın olarak kullanılan endüstriyel el aletlerinden biri haline geldi ve birçok şahıs bu aleti, güvenlik açısından elbet yanlış olan düz ve halka tornavidalar yada düz tornavidalar benzer biçimde durağan(durgun) çeneli anahtarların yerine kullanıyor. . Bir Fransız anahtarı, durağan(durgun) çeneli anahtarların yükünü ve kavramasını oluşturamaz ve bunlarla çalışırken aletin kayması ve donanıma zarar vermesi yada yaralanmaya niçin olması olasılığı vardır. Bununla beraber, Fransız anahtarının hem ev hem de endüstriyel uygulamalarda birçok kullanımı vardır. Başlıca kullanımı cıvata, somun ve bağlantıları açıp kapatmaktır. Bir Fransız anahtarının açılma boyutu ve açılma oranı, bu aletin kullanımı üstünde mühim bir etkiye haizdir. Açıklık ne kadar büyük olursa, o denli büyük bağlantılar açılıp kapatılabilir.

Fransız anahtarı hangi ülkede yapılmış oldu?

İran’da bu vasıta Fransız İngiliz anahtarı olarak bilinir, sadece Fransız anahtarını orijinal olarak buluş eden ülke İngiltere’dir. Bu anahtar ilk olarak 1842’de Richard Claiborne adlı bir İngiliz mühendis tarafınca buluş edildi. Bu alette yarıklı ve ayarlanabilir bir vida kullanıldı ve peşinden bu anahtarın öteki biçimleri ünlendi. Bu aracın en meşhur türlerinden biri, 1892 ile 1891 yılları aralığında üretilen ve İsveç şirketi Baku tarafınca İsveçli icat eden Johan Peter Johansson’a atfedilen Clyburn anahtarının daha gelişmiş versiyonuydu.

Fransız anahtarını icat eden ülke İngiltere'dir.

1892’de İsveç’te bu aletin patentini aldı. Bu anahtar İran’a ilk kez Fransa’dan ithal edilmiştir, bu yüzden Fransız anahtarı olarak anılmaktadır. Fransa’da bu enstrümana İngiliz anahtarı denir. Kanada ve ABD Birleşik Devletleri’nde, 1915 senesinde ABD Birleşik Devletleri’nde patenti alınan firmanın ticari adı olan Fransız anahtarı, hilal anahtarı olarak bilinir.

Fransız anahtarı çeşitleri

İngiliz anahtarı

Fransız anahtarları değişik tip ve markalarda mevcuttur. Neredeyse tüm evlerde bulunabilen bu aletin en yaygın türü klasik Fransız anahtarı yada hilal anahtarıdır. Bu aletin bir başka türü de, anahtar deliğini kilitlemek ve gevşemesini önlemek için bir kolu olan Fransız kilit anahtarıdır. Bu tip Fransız anahtarında, anahtar deliği ayarlandıktan sonrasında delik boyutunun değişmemesi için kilitlenebilir. Bazı Fransız anahtarı türleri, darbeye dayanıklı ve paslanmaya ek olarak elektrik yalıtkanları da olan kapaklara haizdir.

Fransız kilit anahtarı, kilitleme pensesi ile aynı mıdır?

İngiliz anahtarı

Fransız kilit anahtarı, İngiliz anahtarı ve Fransız kilit pensesinin birleşimidir ve kullanım kolaylığı ve daha çok denetim için iki tutamağa haizdir. Acele oluşturulan kolu, aleti bağlantılardan ayırmayı kolaylaştırır; Ek olarak krom kaplaması kolay temizlenebilir, pas ve korozyona karşı dayanıklıdır. Bu aparat Fransız anahtarı uygulamaları ile kilitleme pensesinin sıkma kuvvetini aynı anda sağlar ve bu sıkma kuvveti yuvarlak konnektörlerde 2 katına kadar çıkar. Bu araçtaki kilitleme topuzu, yuvarlak konektörleri güvenli bir halde tutarak kayma olasılığını azaltır. Bu aletin çene tasarımı ek olarak daha çok kavrama gücü için birden oldukca kilitleme dişi konumuna haizdir.

Çeşitli boyutlarda Fransız anahtarları

İngiliz anahtarı

En yaygın uygulamalarda, standart armatürler için uygun olan ve kullanıcıya uzaktan erişim ve sınırı olan alanlarda destek olan 6″, 8″ ve 10″ (sırasıyla 15, 20 ve 25 santimetre) olmak suretiyle üç ana boyutta Fransız anahtarları kullanılır. Müzik enstrümanları, oyuncaklar, bisikletler vb. benzer biçimde ufak yada duyarlı öğeler için. 4 inç (10 santimetre) Fransız anahtarı ve 12 yada 14 inç Fransız anahtarı, römork benzer biçimde büyük altıgen bağlantı parçalarıyla çalışmak için kullanılır. otostop yada kamyon (30 ve 35 santimetre).

Uygun bir Fransız anahtarının özellikleri

Kaliteli bir anahtar ile ekonomik bir anahtar içinde devamlı büyük bir fark vardır. Görülebilen dikkate kıymet bir fark, vasıta çubuğundaki kanallar arasındaki hareket miktarıdır. Ucuz tornavidaların ayarlanması zor olsa gerek ve çeneler vida başı üstünde sağlam bir tutuş sağlamaz. Yüksek kaliteli bir Fransız anahtarı satın alırken aşağıdakilere dikkat edin:

  • Bu yüksek kaliteli Fransız anahtarı, alaşımlı çelikten daha kuvvetli ve paslanmaya karşı daha dayanıklı olan krom vanadyumdan yapılmıştır.
  • Sapında kauçuk bir kavrama kullanır.
  • Bazı modellerinde çene genişliği için okunabilen bir skala bulunmaktadır.
  • Oluklu bir çubuk olan ayar plakası kolayca döner.
  • Çene ölçüsü değiştirilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İngilizcede Fransızca anahtar nedir?

Bir Fransız anahtarı, Amerikan İngilizcesinde ayarlanabilir anahtar ve İngiliz İngilizcesinde ayarlanabilir anahtar olarak adlandırılır ve kimi zaman “ay anahtarı” olarak da adlandırılır.

Fransız anahtarı ne işe yarar?

Fransız anahtarı hem ev hem de endüstriyel uygulamalarda birçok kullanıma haizdir. Başlıca kullanımı cıvata, somun ve bağlantıları açıp kapatmaktır.Source bağlantı