Fırça zımpara kağıdı nedir ve ne için kullanılır? | Zımpara fırçasının avantajları ve dezavantajları


Zımpara kağıdı nedir?

Ham ahşabın ilk başta ağaç işlemeye uygun olmayan pürüzleri, zayıflıkları ve yükseklikleri vardır.Ahşabın yüzeyi ağaç işlemeye hazırlanmalıdır. Ahşabın yüzeyini hazırlamak için zımpara, kir vb. çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri de fırça ile zımpara kullanılmasıdır. Zımpara kağıdı, ince ve iri taneleri yüklemek ve zımparalamak için kullanılan bir araçtır.


Zımpara kağıdının pürüzlülük ve incelik sınıflandırması

Zımpara kağıdı, incelik ve kalınlığa bakılırsa grit adında olan değişik gruplara ayrılır. Zımpara kağıdı numarası ne kadar yüksekse, zımpara kağıdı o denli incedir ve sayı ne kadar düşükse, pürüz o denli fazladır.

Değişik kalınlık derecelerinde zımpara kağıdı, değişik amaçlar için kullanılır ve doğru zımpara kağıdını seçmek neredeyse karmaşık bir iştir. Bu temel ipuçları ve prensipler ile zımpara kağıdı türleri hakkında daha çok informasyon edinecek ve işinizin türüne bakılırsa doğru zımpara kağıdını seçmeniz daha kolay olacaktır.

  • Zımpara kağıdının kalınlığını seçin
  • Kum yada kaba zımpara kağıdı seçin
  • Seçim yaparken en iyi kabalığı göz önünde bulundurun
  • Kullanım kolaylığı için doğru aracı bulun

Elbet zımpara kağıdı kumdan yapılmaz ve minik suni yada naturel parçacıklar ihtiva eder. Bu parçacıklar elenir ve boyut ve pürüzlülüğe bakılırsa derecelendirilir ve ondan sonra yapıştırıcı ile kağıt, sünger yada kumaşa yapıştırılır. Zımpara kağıdının kumunu bilmek oldukca önemlidir şundan dolayı her projenin değişik bir kuma ihtiyacı vardır. Zımpara kağıdı alırken üstünde 80, 100, 200 benzer biçimde rakamlar çıkıyor. Bu sayı, zımpara kağıdının inç karesi başına aşındırıcı parçacıkların yoğunluğudur. Bu sayılar CAMI standardına dayanmaktadır, bu sayı ne kadar yüksekse, parçacıklar o denli ince ve zımpara kağıdı o denli azca kabadır ve tersine, bu sayı ne kadar düşükse, zımpara kağıdının parçacık iriliği ve pürüzlülüğü o denli yüksektir.
Pürüzlülük çoğu zaman mikron cinsinden ölçülür ve bir mikronun ne kadar minik bulunduğunu idrak etmek için 100 kumlu zımpara kağıdına bakmanız yeterlidir. Zımpara kağıdı üstündeki ince parçacıklar ortalama 141 mikrondur, bu da 0,1397 mm’ye eşittir.
Pürüzlülüğü standarda (FEPA) bakılırsa belirtilen zımpara kağıdı da vardır. FEPA zımpara kağıdı kumu P harfi ile adım atar ve uzun bir listeye haizdir. FEPA standardı, CAMI standardı ile aynı değildir sadece bu mevzuda size destek olacak bazı örnekler aşağıda verilmiştir.

  • CAMI standardında 40 kum, P-36 yada P-40 kuma eşdeğerdir
  • CAMI standardında 80 kum, P-80 yada P-100 kuma eşdeğerdir
  • CAMI standardında 100 kum, P-100 yada P-120’ye eşittir.
  • CAMI standardındaki 120 zımpara kağıdı, P-120 yada P-150 zımpara kağıdına eşdeğerdir.
  • CAMI standardındaki 220 zımpara kağıdı, P-180 yada P-220 zımpara kağıdına eşdeğerdir.
  • CAMI standardında 400 grit, P-600 yada P-800’e eşittir.

Biri fırça zımparası olmak suretiyle değişik zımpara kağıdı türleri vardır. Bu ürün, tarak yapısı ile beraber ahşabın sapı ile sivri ucu içinde rahat bir hareket oluşturan iki parça zımpara kağıdı ve fırçadan oluşmaktadır. Bu zımpara fırçası, zımpara tozunu çıkarmak için idealdir.

Zımpara kelimesini duymuşsunuzdur fakat brush fırça anlamına gelir.Fırça kelimesinin bu zımparada kullanılmasının sebebi zımpara kağıdının yanında fırça olmasıdır.

Zımpara kağıdı ile fırça içinde bir uyum oluşturmak için, zımpara kağıdı, ahşabın eğimi, yüksekliği ve uzunluğu üstünde kolayca hareket edecek şekilde tarak yada jilet şeklinde bir lazer makinesi kullanılarak kesilir. Zımpara kağıdının sabitlenmesine destek olmanın yanı sıra, fırça zımparalama işindeki tozu da temizler.

bunun için zımpara kağıdı

Zımpara fırçası uygulaması

Bu ürün, desenli ince ahşap ürünlerin zımparalanması için uygundur; Bundan dolayı ahşap yüzeyin kıvrımları içinde kolayca hareket eder ve ahşap yüzeyi zımparalarken bununla birlikte talaşları da toplar. Fırçalı zımpara makinesi, zarif işlemeli işleri, CNC kapıları vb. zımparalamak için uygundur; Bundan dolayı bu ürün yardımıyla çeşitli yüzeylerden iş parçasına yapışan atıkları ve hatta kıvrımları çıkarabilirsiniz.

Zımpara makinelerinin bir çok ahşabı ve pürüzsüz parçaları zımparalamak için kullanılır ve kakma ahşap işçiliğini bir ahşap labirenti ile zımparalama kabiliyetine haiz değildir, bu yüzden birçok ahşap işleme atölyesinde, CNC ürünleri yada kakma ürünleri el zımparası ile zımparalanmak zorundadır. insan gücü yardımıyla zımparalanıp kullanıma hazır hale getirilmesi malumunuz uzun süre alır fakat bu iş zımpara fırçası ile daha kısa sürede ve daha kaliteli yapılır.

Zımpara avantajları

Yüksek kaliteli zımpara fırçası, zımparalamanın ahşaba zarar vermeden yada çizilmeden yapılmasını sağlar. Bu ürünün bir öteki pozitif yanları da atölyenin üretim döngüsünde mühim rol oynayan, işçilikten süre ve enerji tasarrufu elde eden hız; Başka bir deyişle, verimliliği ve üretkenliği büyük seviyede artırır. Zımpara kağıdı kullanmak oldukca kolay ve rahattır ve hususi bir tecrübe gerektirmez. Ek olarak bu üründe zımpara kağıdının sağlam olması ve zımpara kağıdının uzun ömürlü olması da öteki avantajları arasındadır. Bahsedilen tüm öğelere ek olarak, zincir ve fırça zarar gördükten sonrasında yaprak zinciri ve fırçayı kolayca değiştirebilirsiniz. Zımpara tabanına haiz olarak değişik sertlik derecelerinde levha ve fırçalar kullanabilir, bu sayede işin türüne ve ihtiyacınıza bakılırsa doğru yoğunluktaki seriyi rahatça kullanabilirsiniz.

Fırça zımparalamanın bir öteki pozitif yanları da zımparalama işlemi esnasında yaratı üstünde herhangi bir çizik oluşturmamasıdır. Bu yöntemle zımparanın ömrü öteki yöntemlere bakılırsa daha uzundur ve eğer kullanıcı sabırlı olursa ve düşük basınçla zımparalarsa zımpara kağıdı ondan sonra zarar görecektir.

Zımpara kağıdı kusurları

Tüm vasıta ve ürünlerin avantajlarının yanı sıra dezavantajları yada sınırlamaları vardır. Fırça zımparalamanın bazı sınırlamaları ve zayıflıkları için bizi izlemeye devam edin.

Bu ürün, dokulu yüzeylerin zımparalanması için idealdir, sadece pürüzsüz yüzeylerin zımparalanması için çalışmaz. Mesela, bir ihtimal bir düz zımpara ile iki ahşap derz arasındaki yüzey farkını düzeltebilirsiniz; Sadece fırçalı zımparanın bu şekilde zımparalama özelliği yoktur. Ek olarak, bu ürün ham ahşabın derine yüklenmesi için uygun değildir; Aslen, yalnızca hav ve kıvrımların giderilmesinde etkilidir yada başka bir deyişle, fırça zımparalama en iyi işlemeli yüzeyler yada 3 santimetre derinliğe kadar işlenmiş paneller için kullanılır.

bunun için zımpara kağıdı

Fırça zımpara kağıdı ile iyi mi çalışılır

Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan ilk şey, fırçalı zımparayı kullanmak için ilk olarak fırçalı zımparayı ne amaçla hazırladığınıza dikkat etmeniz gerektiğidir. Zımpara fırçası ayarının amacı MDF CNC levhalarını zımparalamaksa, oldukca istasyonlu bir fırça makinesi kullanmalısınız. Bu makinenin emek verme şekli iş parçasının bir bar yardımıyla ileri doğru hareket etmesi ve zımparalama fırçaları ile donatılmış merdanelerin zımpara işlemini gerçekleştirmesidir. Öteki bir yöntemde ise ayaklı zımpara kullanırlar ve fırça merdane hareket ederken operatör iş parçasını aynı yönde hareket ettirir. Ek olarak belirtilen maddelere ek olarak zımpara fırçasını da matkaba takıp zımparalama işlemi yapabilirsiniz.

Umarız bu makaleyi okuyarak fırça zımpara çeşitleri, bunlarla iyi mi çalışılacağı, avantaj ve dezavantajları hakkında genel ve yararlı bilgiler edinmişsinizdir. Zımpara kağıdı seçimi mevzusunda yönlendirme ve tavsiyeye ihtiyacınız var ise Sazokar Mağazası Satış ve Destek Departmanındaki uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Ek olarak, herhangi bir fırça zımpara deneyiminiz yada sorunuz var ise, yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.Source bağlantı