Feng shui zenginliği ve mühim noktaları, feng shui’nin değişik unsurlarıdır.


Feng shui ve kuralları hakkında bireysel görüşümüz ne olursa olsun, feng shui’nin amacının yaşam kalitemizi çoğaltmak olduğu gerçeğini inkar edemeyiz. Bazı insanoğlu Feng Shui’nin temel ilkelerini bilmeden şuursuzca fark edebilirler; Feng shui’nin kökleri doğaya ve dünyanın ana unsurlarına dayandığından, uygulaması yaşam tarzımızı iyileştirmeye destek olabilir. Feng shui çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Mesela, bugün birçok insan varlıklı olmak için feng shui kurallarını arıyor. Feng shui zenginlik ilkelerini takip ederek, işyerimizde ve konutumuzda iş başarısı ve zenginlik elde etmek için ihtiyaç duyulan pozitif enerjiyi yaratabiliriz. Bu yazının devamında evde zenginlik köşesinin nerede bulunduğunu ve ev ve iş ortamınızda feng shui zenginliği için hangi eşyaların, renklerin, şekillerin ve aletlerin kullanılabileceğini öğreneceksiniz.


Yatak odasında Feng shui zenginliği

Feng shui zenginliği

Feng shui, odaya daha çok uyum ve hayata seviye verir. Bir odada feng shui’nin temel ilkelerine bağlı kalmak, günlük yaşamınızı iyileştirmenin yanı sıra servetiniz ve finansal durumunuz üstünde mühim etkilere haiz olabilir. Yatak odası tasarımında değişim yapmadan ilkin varlıklı olmak için feng shui kurallarının bilincinde olmalısınız. Zenginliği çekmek için yatak odası feng shui’sinin ilk aşaması, yatağı doğru yere yerleştirmektir. Yatak, odanın tüm bölümlerini denetim eden bir yere yerleştirilmelidir. Yatak, oda kapısından daha uzakta olmalı ve onunla aynı hizada olmamalıdır; Fakat kapıyı yataktan denetim edebilmeliyiz. Yatağı doğru konuma yerleştirmek chi’nin odanın içinde akmasını sağlar. Bu şekilde bir ortam huzurunuzu ve motivasyonunuzu artırır, iş ve para kazanmada başarıya ulaşmış olmanızı sağlar.

Bir odadaki feng shui’nin temel ilkelerinden biri, uygun aydınlatmaya bağlılıktır. Yatak odası, uygun pencerelerle kafi gün ışığına erişebilmelidir. Odadaki organik ışık, pozitif enerji üretmenin yanı sıra kandaki serotonin seviyesini de artırır. Yatağın altına çeşitli eşyalar koymanın feng shui ilkelerine aykırı bulunduğunu unutmamalısınız. Yatağın altındaki alanın bozulması, odanın pozitif enerjisini yok eder. Ek olarak mümkün olduğunca masanızı kullanmayın ve odanızda ders çabalamayın. Emek harcama ve ders emek harcama ortamı, uyku ve dinlenme ortamından tamamen ayrı olmalı ki odanın enerjisine herhangi bir müdahalede bulunulmasın. Başka seçeneğiniz yoksa, masayı kağıt ve çeşitli nesnelerle karıştırmayın ve emek harcama ortamınızı uyku ortamınızdan ayırmak için bir bölme yada kumaş kullanın. Bir ayna hem de yatak odası feng shui zenginliğinin mühim bir bileşenidir; Sadece aynayı direkt yatağın önüne koymamalısınız; Zira odanın enerjisini tüketir.

Feng Shui zenginliği iş başlangıcında

İşyeri Feng Shui

İşyeri feng shui, ev feng shui zenginliğinden birazcık farklıdır. Feng shui’de işyerinde zenginlik için en mühim nokta masanın konumu ve yerleştirilme şeklidir. Masa, ofisinizin ana parçasıdır. Feng Shui ilkelerine nazaran masa, ofis girişinin çaprazında olmalı ve odanın duvarı arkasında olmalıdır. Masada otururken giriş kapısını ve oda pencerelerini iyi görmelisiniz. Ek olarak organik ışık, herhangi bir ortamın feng shui’sini geliştirebilir. Karanlık ortamlarda çalışmak yalnız gözlerinizi yormaz, hem de enerjinizi de tüketir. Naturel ışık, gün süresince size güç verebilir ve iş verimliliğinizi artırabilir.

Doğru feng shui bitkilerini kullanmak, iş yerinizde pozitif enerji üretmede büyük bir etkiye haiz olabilir. Emek harcama alanınızda her türlü bitkiyi kullanabilseniz de ficus, çizgili bambu, gümüş yeşim çiçeği, yeşim bitkisi ve kaşık çiçeği yada kaşık yaprağı benzer biçimde bitkiler feng shui ortamı üstünde en büyük etkiye haizdir. Ek olarak masanın üstünde herhangi bir dağınıklıktan kaçınmayı da unutmamalısınız. Dağınık bir emek harcama ortamı, negatif enerjiyi çeker ve başarınızı engeller. Bundan dolayı, masanızda mümkün olduğunca oldukca temel unsur bulundurun. İşyerindeki dekorasyon ruh halinizi de etkilemeli ve size çalışmak için kafi motivasyonu vermelidir. Mağazadaki feng shui servetinin de aynı kuralları izlediği belirtilmelidir.

Feng shui zenginliğinde ahşap unsur

Ahşap feng shui öğesi

Ahşap element, toprak, demir, su ve ateşin dört elementiyle beraber beş feng shui elementinden biridir. Feng shui’deki ahşap element, zenginlik, cömertlik, refah ve ilerlemenin sembolüdür. Wood elementi, ortamdaki enerji dengesi kaybolduğunda ve tekrardan dengelenmesi gerektiğinde kullanılır. Enerjinin çevreye akmasına izin vermenin yanı sıra, ahşap ve ahşap nesneler de “chi” enerjisini emer. Ahşap elemanın kullanılabileceği emek harcama ortamının ilk kısmı odanın duvarıdır. Yeşil, mavi, mavi-yeşil benzer biçimde ahşap eleman renklerini bir oda duvarında kullanarak, ahşap eleman enerjisinin iş yerine akmasını sağlar; Ek olarak bu renkler size rahatlama hissi verir.

Feng Shui bitkileri de ahşap bir unsur olarak odanıza pozitif enerji katabilir. Genel olarak, herhangi bir nebat unsuru, odanızın feng shui’sinde destek olabilir. Mesela, tarçınlı feng shui falı işte ve evde enerjiyi artırmanın başka bir yoludur. Tarçın yüzyıllardır enerji deposu olarak kullanılmaktadır. Bir çubuk tarçını yaşam ve emek harcama ortamınıza koyabilir yada suya batırıp difüzör kullanarak aromasını ortama yayabilirsiniz. Ek olarak buğdaylı feng shui falı ortamın enerjisini arttırmanın bir başka popüler yoludur. Feng shui’de buğday, bolluk ve rızık sembolüdür. Emek harcama ve yaşam ortamında bir tencereye buğday başakları konulması tavsiye edilir.

Çeşitli dekoratif unsurların ve ahşap dekorasyonların kullanılmasının da feng shui ortamı üstünde büyük tesiri vardır. Ahşap dekoratif elemanların ağaç görünümünü çağrıştıracak şekilde dikdörtgen ve dikey bir görünüme haiz olması önerilir. Bagua enerji haritasına nazaran, ahşap elemanlar en iyi odanın doğu yada güneydoğu kısmına yerleştirilir, böylece ortamın enerjisi üstünde en büyük etkiye haiz olurlar.

Toprak elementi ile Feng shui zenginliği

Toprak elementi feng shui

Toprak elementi yardımıyla bir odadaki “chi” enerjisinin akışını artırabilir ve ortamda kullanılan öteki elementlere denge ve uyum kazandırabilirsiniz. Feng shui zenginliğinde toprak elementinden yararlanmak için bu elementle ilgili her türlü dekoratif eşyayı ortamın zenginlik köşesine, doğrusu güneydoğu kısmına yerleştirebilirsiniz. Yaşam yada emek harcama ortamınızın toprak elementini güçlendirmek için taş, kristal, tuz lambası, dekor eşyası, çömlek vb. eşyalar kullanabilirsiniz. Toprak elementinin renginde doğrusu sarı ve kahverengi olan ekipman ve duvarlar da Toprak elementi ile feng shui zenginliği üstünde mühim bir etkiye haizdir.

Toprak elementi, öteki feng shui elementleri benzer biçimde yin ve yang sütunlarını ihtiva eder. Bu iki kutup yalnız pozitif ve negatif değil; Aksine, denge ve istikrarı sağlamak için yan yana yerleştirilmesi ihtiyaç duyulan zıt kutuplardır; Bundan dolayı bu elementin tesirini dengelemek için Wood elementini kullanabilirsiniz. Toprak elementinin tesirini arttırmak için Ateş elementiyle ilgili renkleri ve dekoratif unsurları da kullanabilirsiniz.

Metal element ile Feng shui zenginliği

Metal feng shui öğesi

Metalik element incelik, sadelik, şeffaflık ve tazeliği sembolize eder. Bu özellikleri hayatınıza katmak için iç mekanda ne olursa olsun metalik unsurlar kullanmalısınız. Metalik motifler ve aynalar kullanmak, metal elementini odanızın feng shui’sine getirecektir. Yuvarlak nesneler, çan türleri ve metal rüzgar çanları da metalik elementin enerjisini uyarmada büyük etkiye haizdir. Beyaz, gri ve metalik metalik elementin ana renkleridir. Bu renkleri duvarlarınızda ve dekorasyonlarınızda kullanabilirsiniz.

Feng shui’de zenginliğin rengi

Feng shui haritası

Beş renk mor, kırmızı, yeşil, siyah ve mavi zenginlik için etkili feng shui renkleri olarak bilinir. Feng Shui’de her rengin kendi anlamı ve konsepti vardır ve bu tarz şeyleri birleştirerek kendinize finansal fırsatlar ve pozitif enerji getirebilirsiniz. Güç haritasının güçteki güneydoğu köşesi mor renkle vurgulanmıştır ve zenginlik içindir; Bundan dolayı feng shui’de kimi zaman zenginlik köşesi olarak adlandırılır. Kırmızı, şöhreti ve prestiji temsil eder ve çevre bagua haritasının cenup kısmında kullanılmalıdır. Yeşil doğuda bulunur ve sağlığı ve esenliği sembolize eder. Siyah renk, yaşam yolu ve kariyer ile ilişkilendirilir ve şimal, güç haritasına atanır. Ek olarak mavi, Feng Shui haritasının kuzeydoğu köşesine yerleştirilmiştir ve bilgelik ve bilginin sembolüdür. Tüm bu renkleri doğru ve muntazam bir halde kullanarak çevre için feng shui’yi en iyi şekilde yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Zenginlik için Feng Shui Bitkileri nedir?

Feng shui’de çevre üstünde en büyük etkiye haiz olan ficus, çizgili bambu, gümüş taç yada yeşim bitkisi, kaşık çiçeği yada kaşık yaprağı benzer biçimde bitkilerdir.

Yatak odasının feng shui zenginliği nedir?

En mühim feng shui yatak odası noktası, yatağı doğru yere yerleştirmek ve odaya kafi organik ışığın girmesine izin vermektir.



Source bağlantı