Feng shui nedir ve ev dekorunu düzenlemek için ipuçları


feng shui nedir?

Feng Shui, Taoizm’in sistemlerini ve ideallerini ve eski Çin kozmoloji okullarını kullanan sözde-metafizik ve felsefi bir yöntemdir, bundan dolayı esasen bir felsefe ve naturel dünyadaki yerimizi anlamanın bir yolu olan Çin Feng Shui’dir. dünya ile ilişki. Feng shui tasarım ya da dekorasyon değildir, sadece ilkeleri ve idealleri, alanın iyi mi düzenleneceğine esin verir. Evinizi yada ofisinizi feng shui açısından tasarlayabilir, ışık ve renk şeklinde temel tasarım öğelerini kullanma felsefesini kullanabilirsiniz.

Dekorasyonda Feng Shui

En mühim feng shui ilkesi, naturel dünyayla ilişki kurmaktır. Feng shui terimi bir şiirden türetilmiştir ve hayatta kalmak için gerekseme duyduğumuz iki naturel unsur olan “rüzgar” ve “su” anlamına gelir. Vücudumuzun hayatta kalabilmesi için havaya (nefes) ve suya ihtiyacı vardır. Bugün bir oldukça canımızın doğadan koptuğu bir durumdayız. Feng Shui, naturel enerjileri evimize geri getirmemize destek verir. Feng shui’nin dekorasyonda hedefleri vardır. Bu tarz şeyleri bu bölümde inceliyoruz.

detaylı satın alma

Uyum yaratın

Dekorasyonda feng shui’nin amaçlarından biri uyum ve uyum yaratmaktır. Öğelerin ve tasarım ilkelerinin uygun kullanımı bu uyumu meydana getirmeye destek verir. Evinizi feng shui’nin yin ve yang ilkelerine, beş elemente ve chi’nin akışına gore tasarlayarak uyumlu, destekleyici ve yaratıcı bir alan yaratın.

Feng Shui

naturel ışık (yin ve yang)

Feng shui ilkelerini dekorasyonda uygulamanın bir yolu, evin naturel aydınlatmasını yin ve yang konseptiyle ayarlamaktır. Organik ışığın kasıtlı kullanımı qi’mizi ve kişisel enerjimizi artırır.Sirkadiyen ritmimize saygı duymalı ve filtrelenmiş naturel ışık kullanmalıyız; Bu sayede vücudumuz doğru saatlerde uyanmaya ve yatmaya alışır.

Parlak ışık, bir tür uyarıcı olan ve daha dinamik olmamıza destek olan yang enerjisidir. Loş ışık ve karanlık, sakin ve rahatlatıcı yin enerjisidir. İkisi içinde bir dengeye ihtiyacımız var ve bu iki enerjiden biri diğerinden fazla olmamalı.

Feng shui öğeleri

Feng Shui

Beş faz olarak da adlandırılan beş element, değişik enerji türleri yada chi’dir. Bu beş element bizi ve çevremizdeki dünyayı oluşturur ve tabiatın döngülerinden esin alır ve kökleri Tao’nun bilgeliğine dayanır. Her unsurun kendine özgü tesiri ve özelliği vardır ve bu unsurlar hususi renk, biçim ve malzemelerle gösterilerek ev dekorasyonunda kullanılabilir.

Bu beş element ateş, toprak, metal, su ve ağaçtır ve bunlar karmaşık ve oldukça katmanlı elementlerdir sadece burada kolaylık olması açısından özetlemek gerekirse özetlemekle yetineceğiz: odun büyümenin, ateş büyümenin sembolüdür. ışık ve toprak. Soy ağacıdır, mineral tamamlayıcıdır ve su bilgeliktir.

Ateş elementi

 • Enerji: parlaklık, netlik ve esin
 • kırmızı renk
 • biçim: üçgen
 • Cinsiyet: ateş ve aydınlatma

toprak elementi

 • Enerji: kararlılık ve gerileme
 • Renk: sarı ve haki
 • biçim: kare
 • Araç-gereç: taş ve çömlek

metalik eleman

 • Enerji: güzellik ve berraklık
 • Renk: beyaz ve metalik
 • biçim: yuvarlak
 • Araç-gereç: metal

su elemanı

 • Enerji: derinlik ve sezgi
 • Siyah renk
 • biçim: biçim yok
 • Araç-gereç: su ve ayna

Ahşap eleman

 • Enerji: gelişme ve şifa
 • Renk: yeşil ve siyah
 • Biçim: Sütun
 • Malzemeler: bitkiler ve ağaçlar

Ev feng shui nedir?

Feng Shui

Feng shui’de, evin her yerinde chi yada enerji akışına dikkat edin ve evi düzenine gore tasarlamak için bu prensibi kullanın. Salonun ana mobilyalarının hakim konumda olup olmadığına dikkat edin. Yatağın, masanın ve sobanın düzeni de oldukça önemlidir şu sebeple bu cihazlar, siz yatakta uzanırken, masa başlangıcında otururken yada gazlı ocakla yiyecek pişirirken kumanda pozisyonunda yerleştirilirse görebilmeniz gerekir. kapı ve bu cihazlar kapı ile değil hizalıdır. Kontrolde olmak, bilinçaltı bir düzeyde rahat hissetmenize destek verir şu sebeple çevrenizin ve yolunuza çıkan her şeyin daha çok farkındasınızdır. Bu, yaşamdaki potansiyel fırsatların yada engellerin daha çok bilincinde olmak ve böylece kendinizi daha hazırlıklı ve hayatınızın kontrolünde duymak anlamına gelir. Yatak, masa yada ocak hakim bir konumda değilse, kapıyı ve odanın alanını olabildiğince eksiksiz görebilmeniz için konumlarını değişiklik yapmak en iyisidir. Bunu yapmak daima mümkün olmayabilir. Gaz sobası hareketli değilse ayna kullanabilir ve kapının yansımasını görebilirsiniz.

Feng Shui

Feng Shui’de saatin konumu oldukça önemlidir. Saati odanın herhangi bir yerine, odayı ele geçirmeden kolayca görebileceğiniz bir yere kurun. Saati evin giriş duvarına monte etmeyin şu sebeple bu belirli bir negatif ileti gönderir ve bu sizi baskı altına alır ve size daima dönemin geçişini hatırlatır.

Ek olarak mekanın genel akışına dikkat etmeli ve eşyaların toplanmasına ve ev sakinlerinin büyümesine izin verecek açık alanlara haiz olmalısınız. Enerji oldukça kapalı alanlarda serbestçe akamaz ve durgunlaşırsa bir engel oluşturur.

Mutfakta feng shui

Feng Shui

Feng shui sanatını kullanarak mutfağa yeni bir enerji akışı getirin. Mutfağınızda yeni bir hava yaratmak istiyorsanız bu bölümde bizlere katılın ve aşağıdaki ipuçlarından yararlanın.

Temiz yüzeyler

Bir feng shui mutfağı tasarlamanın ilk adımı, mutfak tezgahlarınızdan ihtiyacınız olmayan her şeyi kaldırmaktır. Mutfaktaki her şeyi çıkarın ve tezgahı naturel bir temizleyici ile paklayın. Yüzeyler temizlendiğinde, bir tek temelleri hazırlayın.

Dolapların, buzdolaplarının ve mağazaların düzenlenmesi

Dolaplar, kilerler, buzdolabı ve ek olarak masalar temizlenmelidir. Gıdaların son kullanma geçmişine dikkat edin. Eskisi kadar yemekten zevk almadığınız iyi ve sıhhatli yiyecekleriniz var ise, onu hayır kurumlarına bağışlayın.

nebat yada rafine

Feng shui sanatı, mutfağınızda yiyecek yetiştirmenin hayatınıza bolluğu çekmenin mükemmel bir yolu bulunduğunu söylüyor. Feng shui’de fesleğen bir para mıknatısıdır ve onu mutfakta kolayca yetiştirebilirsiniz.

İlham almak

Evinizde rahatlatıcı bir atmosfer yaratırken, kişisel ilhamın da alanı daha mutlu kıldığını ihmal etmeyin. Mutfak alanına pozitif ve güzel bir hava katmak için en sevdiğiniz sanat eserlerini yada ailenizin ve arkadaşlarınızın fotoğraflarını kullanın. Yiyecek kitapları da mutfakta esin deposudur.

Resepsiyon Feng Shui

Feng Shui

Resepsiyon tasarımınızda beş öğeyi kullanın. Bu unsurlar renkleri, yönleri ve malzemeleri ile odanıza uyum ve rahatlık getirir. Oturma odasının enerjisini ve chi akışını dengelemek için bu unsurları mobilya tasarımı, duvar boyası, dekor ve sanat eseri ile bir oturma odası alanına ilave edin.

Odadaki qi akışını engellediği, kesme enerjisi oluşturduğu ve sizi rahatsız etmiş olduğu için keskin köşeli mobilyalar kullanmayın. Odayı açmak için yuvarlak masalar yada sedirler kullanın. Mobilyaların keskin kenarlarını doldurmak ve negatif enerjiyi uzaklaştırmak için saksılar ve bitkiler kullanın.

Feng shui’de oturma odasının kuzeydoğu köşesinde bir şömine kullanmak sakin düşünmeyi ve öğrenmeyi destek sunar. Cenup kısımdaki şömine, kabul salonuna duygusal bir hava katmaktadır. Oturma odasına ateş unsuru katmak için elektrikli şömine yada mum da kullanabilirsiniz.

Odanızın büyüklüğü ne olursa olsun feng shui tasarımına gore aile üyeleri yada misafirler için bolca oranda iskemle kullanılmalıdır. Ek olarak iyi enerjiyi yüksek tutmak için odanın kapladığı alana rahat bir kanepe ve çift kişilik iskemle ilave edin. Ek olarak bir puf ve iskemle de kullanabilirsiniz, sadece odayı karıştırmayın.

Umarız bu yazımızı okuyarak Feng Shui hakkında genel ve yararlı bilgiler edinmişsinizdir ve dekorasyonu değiştirebilmek için mutfak aksesuarlarına ihtiyacınız var ise Sazokar web sitesine başvurabilirsiniz. Ek olarak, bu mevzuda herhangi bir deneyiminiz yada sorunuz var ise, bu tarz şeyleri yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

feng shui nedir?

Feng shui, ilhamın ilkeleri ve idealleri ve alanı iyi mi düzenleyeceğidir.

Feng shui unsurları nedir?

Su, tahta, metal, toprak ve ateşSource bağlantı