Ev yalıtımı türleri seçenekleriniz

Yalıtım iyi mi seçilir?

Evde yalıtım oluşturmak yada değişiklik yapmak söz mevzusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek vardır. Seçiminiz bütçenize, boş alan miktarına ve çevresel faktörlere bağlı olacaktır, sadece her neyse ki binanızı etkin ve verimli bir halde yalıtmanıza destek olacak bir ürün var.

fiberglas rulo

Yalıtım denilince çoğu zaman akla ilk olarak çatı yalıtımında oldukça yaygın olan kalınca sarı fiberglas rulolar gelir. Bu loft makaraları en ucuz seçenektir ve bu da onları en popülerlerinden biri yapar. Çatı silindirleri, uygun ve değiştirilmesi kolay şeritler halinde çatıdaki ahşap kirişler arasına monte edilir. Bu, gerektiğinde kolayca değiştirilmelerine yada yükseltilmelerine olanak tanır. Sadece ısıyı iyi tutmalarına karşın çatı katı ruloları her ev için uygun değildir. Çoğu zaman 10 ila 20 santimetre içinde olan loft rulolarının kalınlığı, alanın sınırı olan olduğu yerlerde onları daha azca ergonomik hale getirir. Ek olarak, bir elyaf rulosu olarak kendi kendini taşıyamayacak ve duvarlarda kullanımı daha azca yaygın hale gelecektir.

kavite keçeleri

Duvar yalıtımı için popüler bir seçim boşluklu paspaslardır. Bunlar çoğu zaman fiberglastan yapılır, sadece piyasada Taşyünü ürünleri de vardır. Boşluklu paspaslar yada paneller, duvarların arkasına yerleştirilmiş sağlam yalıtım bloklarıdır. Kuvvetli yapısal bütünlükleri ve kare şekilleri yardımıyla kolayca yerleşirler ve müddetsiz olarak yerlerinde bırakılırlar. Aslen, sağlamlıkları ve dayanıklılıkları, minimum monte edildikleri bina kadar uzun ömürlü olmalarını sağlar. Kavite paspasları ek olarak su buharına karşı dirençlidir, bu da neme ve ıslaklığa eğilimli ortamlarda bile uygun oldukları anlamına gelir. Tüm fiberglas ürünlerde olduğu benzer biçimde, minik liflerin cildinizi tahriş edebileceğini ve ciğerlerinize zarar verebileceğini ihmal etmeyin. Güvende olduğunuzdan güvenli olmak için eldiven, uzun kollu giyim ve maske kullanın.

Dritherm yalıtımı
Dritherm yalıtımı

PIR filmi

Yalıtımınız için daha çok harcamaya gücünüz yetiyorsa, Kingspan Therma serisindekiler benzer biçimde PIR folyo levha ürünlerini düşünün. Daha yüksek maliyete karşın, PIR folyo levha, loft rulo yada boşluk yapağıdan daha iyi ısı tutma sunar. PIR, kısmen “kapalı hücre” yapısından dolayı oldukça düşük termal iletkenliğe haiz olan duroplastik bir plastik köpük olan poliizosiyanürat anlamına gelir. Bu köpük blok, daha yüksek ısı tutma elde eden ve su buharının geçişini önleyen ince bir filmle kaplıdır – bundan dolayı rutubet ve çürüme olmaz. Etkisinde bırakan verimliliği sebebiyle, PIR folyo levha çoğu zaman incedir ve dar alanlar için uygundur. Sert yapıları ve dayanıklılıkları yardımıyla bu, çatıda, duvarların arkasında yada döşeme tahtalarının altında olabilir. Ek olarak fiber içermeyen yapıları yardımıyla süratli ve minimum çaba ile kurulabilirler.

oldukça folyolu makara

Bununla beraber, alan etkinliği açısından PIR folyo panellerden bile daha iyi performans gösteren bir yalıtıma ihtiyacınız var ise, multifoil rulolar satın alabilirsiniz. Multifoil’in oldukça katmanlı yapısı, ısı, su buharı yada hava transferine karşı yüksek bir direnç oluşturur. Bu ısıyı içeride ve soğuğu dışarıda meblağ. Verimli tasarımları yardımıyla, bir tek birkaç santimetre kalınlıkta olsalar bile etkili olabilirler. En uygun yalıtım seçeneğini bulmak için lütfen web sitemizi yada mağazamızı ziyaret edin.

Bunları da sevebilirsiniz