Evindeki odun kokusundan kurtulmak için çeşitli ve ergonomik çözümler


Kokulu eşyaları saklamak için ahşap bir kutu, sandık yada ahşap çekmece kullanırken, ahşap eşyaların kokusunu emecektir. Bu problem, öteki malzemeleri saklamak için bir dolap yada ahşap çekmece kullanıldığında sorunlara niçin olur; Şundan dolayı çekmece kokuyu içine çekecek ve içine konulmuş olan tüm aksesuarlara aktaracaktır. Peki odun kokusu iyi mi giderilir?

Bu probleminin çözümü birçok faktöre bağlıdır. Ahşabın iyi mi işleneceği, ahşabın cinsel, emdiği kokunun cinsel ve kokusu giderildikten sonrasında tahta sandık yada çekmecenin iyi mi kullanılacağı. Bu soruları bilerek, daha çok tartışacağımız problemden kurtulmanın çeşitli yolları vardır.

Ticari temizleyiciler

Her türlü ahşap kokusunu gidermek için birçok ticari temizleyici mevcuttur. Mesela, ahşap zeminler benzer biçimde ahşap yüzeylerden evcil hayvan lekelerini çıkarmak zor olsa gerek; Sadece bu amaç için yapılmış ticari bir temizleyici iyi bir seçenektir. Doğal ki, amonyağa batırılmış bir mendille evcil hayvanların kokusunu da giderebilirsiniz. Sonrasında temiz bir bezi nemlendirin ve yüzeyde kalan amonyağı bununla paklayın. Yüzey temizliği yapılırken yüzeyin ek yerlerinin ve kenarlarının kuru olmasına dikkat edilmelidir. Su kesinlikle temiz olmalı ve ortam iyi havalandırılmalıdır. Bu yöntem bununla beraber sigara kokusunu gidermek için de uygundur.

hidrojen peroksit

Şişeye %3 hidrojen peroksit solüsyonu dökün ve ahşap yüzeye püskürtün. Peşinden ahşap yüzeyi temiz bir bezle iyice paklayın. Son adımda, yüzeyi tamamen kuruyana kadar kuru bir havluyla silin.

odun kokusu

zeytinyağı ve sirke

Ahşabı temizlemenin rahat bir yolu, 1:24 oranında zeytinyağı ve sirke çözeltisi kullanmaktır. Bu miktar, her bardak sirke için iki çay kaşığı zeytinyağına eşittir. Çözeltiyi bir sprey şişesine dökün ve karıştırdıktan sonrasında kullanın.

Sirke kullanmanın başka bir yolu da plastik yada cam bir kabı sirke ile doldurup çekmecelere yada tahta kutulara yerleştirmektir. Çekmeceleri kapatın ve birkaç gün sonrasında çekmecenin içindeki hoş olmayan kokunun tamamen yok bulunduğunu farkına varacaksınız. Bu yöntemi kömür, kahve telvesi, karbonat ve kedi kumu benzer biçimde kokuları emen başka maddelerle de deneyebilirsiniz.

Gazete ve kömür

Ahşap çekmece ve kutuların kokusundan kurtulmanın bir öteki yolu da kokuyu kuvvetli bir halde emen kağıt ve kömür kullanmaktır. Bir sürü gazeteyi ufalayın ve tepsinin içini gazete ve kömür briketleriyle doldurun. Kömür ve gazeteyi tepside yedi gün beklemeye alın ve yedi gün sonrasında yeni gazete ve kömürle doldurun. Bu sayede çekmece içindeki hoş olmayan koku birkaç hafta sonrasında kaybolacaktır.

Kahve tozu, kedi kumu ve kabartma tozu

Buraya kadar bahsettiğimiz yöntemler odun kokusunu yok etmede etkili olmadıysa kahve tozu, kedi kumu, karbonat benzer biçimde öteki malzemeleri kullanabilirsiniz. Bir macun oluşturmak için kabartma tozu ile suyu karıştırın. Sonrasında bir çekmeceye yada tahta bir kutuya koyun. Kutu küçükse, bir çöp yada plastik poşetin içine koyup kapağını kapatarak hava ve rutubet girmesini önleyebilirsiniz. Tahta kutuyu çöp torbasına yerleştirirken, daha emici olması için karbonatı kapağı açık olarak kabın içine koyun. 48 saat sonrasında poşet kapağını açın.

Güneş ışığı

Gözenekli ahşap, çevredeki ortamdan koku ve nemi emer. Ahşabın eski bir çatı katı yada kiler benzer biçimde koktuğunu düşünüyorsanız, parça organik güneş ışığında kurutulmalıdır. Nemli bir ortamda yaşıyorsanız, ortamın nemini ve kokusunu tamamen ortadan kaldırmak için birkaç gün süreyle çevre rutubet alma aleti yerleştirin.

ahşap macun

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, kokudan kurtulmak için tahta macunu kullanmanız gerekebilir. Katlar içinde zımparalama ile birkaç kat gomalak oldukça destek olacaktır. Gomalak iyi bir dolgu macunudur, sadece su geçirmezliği oldukça iyi değildir. Bu yüzden ahşap yüzey neme maruz kalıyorsa poliüretan benzer biçimde ahşap yüzeyi de koruyacak malzemeler kullanılmalıdır.

odun kokusu

Yeni ahşap mobilya kokusu iyi mi giderilir?

Yeni mobilyaların kokusu taze kokar ve birçok insanı rahatsız edebilir, baş ağrısına ve alerjiye yol açabilir. Ahşabın kokusunun kaybolması birazcık vakit alabilir. Sadece aşağıda açıklanan kokudan kurtulmanın yolları da vardır.

Odayı havalandırın. Özgür hava akışı ile odada kalan ahşap kokusunu azaltmak için oda pencerelerini açın.

Kokuyu emmek için çekmecelere, dolaplara ve ahşap yüzeylere birazcık kabartma tozu serpin. Kabartma tozunu gece süresince ahşabın üstünde bırakın. Peşinden tozu elektrikli süpürgeyle çıkarın.

Çekmeceleri, tezgahı ve dolapları su ve beyaz sirke karışımıyla sudan geçirin. Temiz bir bezi solüsyona batırın ve içinden su damlamayacak şekilde tamamen sıkın. Sirke ahşabın kokusunu nötralize eder ve ona temiz bir koku verir. Kuvvetli sirke kokusu hakkında endişelenmeyin. Şundan dolayı birkaç saat sonrasında kaybolacaktır.

Ahşap mobilyaların kokusunu tamamen ortadan kaldırmak için çekmecelere, dolaplara ve odanın çevresine kömür tuğlaları yerleştirin.

odun kokusu

Ahşap kokularını giderirken dikkate alınması ihtiyaç duyulan ipuçları

Güvenli olduğundan güvenli olmak için çözümü daima ufak bir yüzey alanında kontrol edin.

Bu makalede açıklanan şekilleri kullanırken, alanın lüzumlu havalandırmaya haiz olması gerekir. Çekmeceleri ve dolap kapaklarını açık bırakın ve kapalı kapı ve pencereleri açın.

Ahşap yüzeylerin kurutulması oldukça önemlidir. ahşap yüzeyde su ve rutubet kalmasına izin vermeyin; Şundan dolayı yüzeyde çatlaklara niçin olur.

Araç-gereç sunta yada kontrplak ise ahşaba böcek ilaçları uygulanır ve formaldehitten yapılmış yapıştırıcı ihtiva eder. Bahsedilen yöntemlerden herhangi biri ile koku gitmiyorsa, ahşabı tamamen değiştirmeniz gerekir. Doğal ki, karbonat benzer biçimde malzemelerle odun kokusunu denetim edebilirsiniz.Source bağlantı