Evi ne çoğunlukla süpürmeliyiz?


“Çevremizin daima güzel ve temiz olması için bölgeleri ve halıları ne çoğunlukla süpürmeliyiz?” Sual ilk bakışta kolay görünebilir ve cevabı şudur: Ne vakit yerin kirli bulunduğunu hissetsek ya da yerde bir nokta görsek.

İç mimarlar ve sıhhat uzmanları, halıların, yerlerin vb. minimum haftada bir kez süpürülmesi gerektiğine inanıyor. Halının ve yerin kirli olup olmaması mühim değil; Zira uzun solukta toz biriktirerek yeryüzünü kaplamak için kullandığımız her şey çevremizdeki ortamın bulutlu ve çirkin olmasına niçin olur. Süpürme süresi bir haftayı geçerse hastalık yapabilir. Toz alerjileri şiddetlendirir. Campylobacter ve Staphylococcus benzer biçimde bakteriler de ayakkabı kanalıyla bulaşarak zatürre ve dizanteri benzer biçimde hastalıklara niçin olmaktadır.


Evinizdeki zemin tipi ve yaşam tarzınız, ne sıklıkta paspas yapmanız icap ettiğini etkisinde bırakır. Yukarıdaki suali yanıtlamaya devam etmek için bizimle kalınca.

Ne sıklıkta süpürüleceğinin belirlenmesi zemin tipine bağlıdır

süpürge
 • Parke ve karo zeminleri haftada bir kez süpürün.

Ahşap ve karo zeminler, halı kaplı alanlara nazaran daha azca bakteri emer. Fayans ve ahşabın yüzeyi pürüzsüz, sert ve pürüzsüzdür ve bakteriler daha azca nüfuz eder. Karo üstüne sırlama, karo yüzeyinin kararmasını ve dokusuna bakteri girmesini engeller. Sadece ahşabın derzleri içinde bakteri birikebileceği için ahşap ve karo zeminlerin haftada bir kez vakumlanması gerekir.

 • Halı kaplı alanları haftada iki kez vakumlayın.

Halı lifleri içinde toz ve kir biriktiği için halı kaplı alanları haftada iki kez vakumlayın. Halı ne kadar azca temizlenirse, o denli fazla kir birikiyor ve üstünde yürüdüğünüz toz miktarı artıyor.

süpürge
 • Evcil hayvanınız var ise, onları her gün süpürün.

Eğer bir hayvanseverseniz ve evcil hayvanınız var ise her gün evinizin zeminini paspaslamalısınız. hayvan kılı ve kepeği çevreyi kirletir; Ek olarak ev dışındaki hayvanlar, baş ağrısı, mide bulantısı, ishal ve gastrit benzer biçimde enfeksiyonlara niçin olabilen Campylobacter ve Staphylococcus benzer biçimde bakterileri getirebilir. Günlük süpürme bakterileri öldürür ve ailenizin sıhhatli kalmasına destek sağlar. Tüm evi süpürmek için kafi zamanınız yoksa, evcil hayvanınızın bulunmuş olduğu odaların çoğunu süpürün yada işi robot süpürgelere bırakabilirsiniz.

Süpürme oda kullanımına bağlıdır

Ne kadar fazlaca alan kullanırsanız ve ne kadar fazlaca trafik alırsanız o denli kalabalık olur.

 • Çoğu zaman kullandığınız alanları haftada bir silin. Mesela yatak odaları ve emek harcama odaları her gün birkaç şahıs tarafınca kullanılmakta ve bu sayede daha temiz tutulmaktadır.
 • Yoğun trafik alanlarını birkaç günde bir silin. Ayakkabı rafları, koridorlar, mutfaklar ve çocuk oyun odaları normalden daha çok kullanılır ve bu yüzden kirlenmeye daha yatkındır ve mümkün olan en kısa sürede süpürülmelidir.
 • Düşük trafik alanlarını iki haftada bir inceleyin. Konuk odaları, yiyecek odası ve güneşlenme odası daha azca trafiğe haizdir, bu yüzden onları sık sık paklayın.
süpürge

Halıları haftada iki kez süpürün

Parke zeminler, karo yada kısa tüylü kilimler üstüne serdiğiniz kilimler haftada iki kez elektrik süpürgesiyle süpürülmelidir. Halı lifleri, halı benzer biçimde bakterileri emer. Halının süpürülmesine ek olarak halının da süpürülmesi gerekir ve bu halının kaplamasına bağlıdır. Zira halılar kir ve kirlenmeye karşı oldukça hassastır.

Halı, yerin yarısından daha azını kaplıyorsa, halının altındaki alanı yukarıda anlatıldığı benzer biçimde paspaslayın.

Halı, yerin yarısından fazlasını kaplıyorsa halıyı haftada bir, parkeyi iki haftada bir paspaslayın.

silmenin en iyi yolu

Yukarıdakilere ek olarak, süpürme ile ilgili aşağıdaki noktalara dikkat etmek en iyisidir:

 • Evinizdeki zemin tipine uygun elektrikli süpürgeyi kullanın. Motorun yerleştirildiği elektrikli süpürgenin gövdesi zincirinden tamamen ayrıdır. Elektrikli süpürge zinciri mühim bir bileşendir ve bilhassa yerin sert yüzeyinin temizlenmesinde önemlidir. Zincirli elektrikli süpürge seçerken dikkat etmeniz gerekenler; Zira yanlış zincir seçimi çizilmelere ve zeminlerin zarar görmesine niçin olabilir. Ayaklı bir elektrikli süpürge, kirli halıları temizlemek için fazlaca uygundur. Bu süpürgenin baş kısmında kürek adında olan, hareketiyle halının lifleri arasındaki tozları temizleyen, dönen, kabarık bir fırçası vardır.
 • Elektrikli süpürgenizin değişik zemin türleri için değişik modları var ise, ahşap zeminler benzer biçimde kırılgan yüzeylere zarar vermemek ve iyi bir halde temizlemek için zemin tipine nazaran seçmek en iyisidir.
 • Elektrikli süpürgenizde dönen bir kıl zinciri var ise, ahşap ve seramik zeminleri temizlemeden ilkin bu tarz şeyleri çıkarın yada tekrardan konumlandırın; Zira zeminleri çizebilir ve zarar verebilir.
 • HEPA elektrikli süpürgelerin kullanılması, düzgüsel tiplere nazaran fazlaca daha çok toz, bakteri vb. toplar. Bu elektrikli süpürgede partikülleri hapseden ve ortamda alerjen ve bakteri oluşumunu önleyen bir HEPA filtresi vardır.
 • Süpürgeniz yüksekliği ayarlanabilir ise, yüksekliği kılavuza ve zemin tipine nazaran seçin. Süpürgenin yüksekliği yüksek ise toz toplanmaz, yüksekliği alçak ise yüksek emiş gücünden dolayı halı lifleri dışarı çekilebilir.
 • Süpürgeyi yavaşça bir yönde hareket ettirin, peşinden ters yönde kaydırın. Bu şekilde süpürmeyi bitirdikten sonrasında aynı şeyi ters yönde tekrarlayın. Mesela, tüm halıyı kuzey-güney yönünde süpürün, peşinden aynısını doğu-batı yönünde yapın.

Sıkça Sorulan Sorular

Evi ne çoğunlukla süpürmeliyiz?

Evinizdeki zemin tipi, kullandığınız alan miktarı ve yaşam tarzınız, ne sıklıkta süpürmeniz icap ettiğini etkisinde bırakır.

Evcil hayvanımız var ise, evi ne çoğunlukla süpürmeliyiz?

Evcil hayvanınız var ise, zemini her gün temizlemelisiniz.Source bağlantı