Evde modern bir ahşap avize yapın


Günümüzde siber uzay ve çeşitli web sitelerindeki teknik eğitimler büyük ölçüde genişlemiş ve insanların araçlara ve ham maddelere erişimi artmıştır. Pek çok insan, ev eşyalarını mağazalardan satın almaktan çok daha düşük maliyetle yapmayı tercih ediyor. Pek çok kişinin merak ettiği ev aletlerinden biri de ahşap avizelerdir. Evde ve uygun bir maliyetle ahşap avize yapmak mümkündür; Elbette gerekli aletlere ve hammaddelere sahip olmanız ve bu aletlerle nasıl çalışacağınızı bilmeniz gerekir. Aşağıda size evde modern bir ahşap avize yapmanın ipuçlarını ve adımlarını öğreteceğiz.


El yapımı bir avize yapmak için gerekli aletler

El yapımı ahşap avize yapmanın birçok yolu vardır. Avizenin yapılış şekline göre ihtiyaç duyulan alet ve hammaddeler de farklı olacaktır. Ayrıca bu yazımızda köknar avize yapımını öğretiyoruz; Ancak avize yapmak için farklı ahşap türleri kullanılabilir. Modern bir ahşap avize yapmak için aşağıdaki araçları ve malzemeleri kullanın:

 • köknar
 • Ahşap çubuk
 • renk
 • Denizci
 • güçlü yapıştırıcı
 • Tel, vida ve lamba
 • Ahşap kelepçe veya el vidası
 • fırça
 • Lastik tokmak
 • İran testeresi
 • Testere masası
 • Mili uygun bir matkap ucuyla delin

Ahşaptan avize yapmayı öğrenin

Ahşaptan avize yaptım

Bu avize, üst üste istiflenmesi gereken 4 çerçeveden oluşmaktadır. Bu çerçeveler 30 cm uzunluğunda 16 adet ahşaptan yapılmıştır. Ayrıca 14 cm’lik ek bir parçaya ihtiyacınız var. Bir Fars Çubuğu ile işinize başlayın ve bu parçaları kesin ama bu alete aşina değilseniz öncelikle Fars Çubuğu yazımızı okumanızı öneririz.

Ahşaptan avize yaptım

Bir sonraki adımda, parçalar üzerinde yarım buçuk eklemler yapmanız gerekir. 16 bloğun 8’ini çalışma tezgahına yerleştirin. Bu parçaları aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi birleştirin. Ardından, her iki tarafta 5 cm aralıklarla iki referans çizgisi çizin. Diğer sekiz parça ile aynı şeyi yapın; Bir farkla, bu sefer her iki tarafta yaklaşık 8 cm’lik bir referans çizgisi çizmeniz gerekiyor.

Ayrıca okuyun: Ahşap tezgah nasıl yapılır

Ahşaptan avize yaptım

Bir masa testeresi kullanarak ve bıçağın yüksekliğini ayarlayarak, yarım buçuk bağlantısını oluşturmak için ağaç parçalarının ne kadar kesileceğini belirleyin (kesilen ve kesilen ağaç parçasının miktarı, kalınlığının yarısı olmalıdır).

Ayrıca okuyun: Tezgah testeresi satın alma rehberi

Ahşaptan avize yaptım

Bir sonraki adımda, önceki adımlarda yaptığınız referans çizgilerine göre ve masa testeresini kullanarak ahşabı kesmeye ve yarım-buçuk eklemi yapmaya başlayın.

Ahşaptan avize yaptım

Bu avizeyi yapmak için toplamda 18 adet yarım buçuk bağlantı kullanmalısınız. Her eklem için iki buçuk parçaya ihtiyacınız olacak.

Ahşaptan avize yaptım

Kesimlerinizi yaptıktan sonra 4 çerçeveniz olacak (2 geniş ve 2 dar). Başlangıçta yaptığınız 14 cm’lik parçayı da dar çerçevelerden birinin orta kısmına yapıştırmalısınız. Bu çerçeve avizenin üst kısmına yerleştirilir ve takılan tahta parçası, lambanın avizeye bağlandığı yer olacaktır. Bu tahta parçasını aşağıda gösterildiği gibi ikiye bölün.

Ahşaptan avize yaptım

Parçaları yapıştırmadan önce, olası kusurları giderebilmeniz için yapıştırmadan bir kerede birleştirin. Yapıştırmadan önceki son adım, asılı ışık teli için bir delik açmaktır. Avizenin asılı telinin çapına uygun bir matkap ucu kullanmalısınız, bu nedenle ne tür matkaplar kullanacağınızı bilmelisiniz.

Ahşaptan avize yaptım

Ardından, parçaları birbirine yapıştırmaya ve çerçeveleri yapmaya başlayın. Derzlere tutkal uygulamak için bir fırça kullanın, ardından tutkal kuruyana kadar bu derzlere ahşap işleme kelepçesi veya el vidası ile vurun. Derzlere bastırdıktan sonra yapışkanı çıkarmak için nemli bir bez kullanabilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Renksiz ahşap tutkalı nedir?

Ahşaptan avize yaptım

Çerçeveler kuruduktan sonra İran testeresi ile köşelerini açılı olarak kesin. Ağaç liflerinin ayrılmasını önlemek için kesilen yere maskeleme bandı koyun.

Ahşap bir avize yapın

Ardından, tamamen pürüzsüz bir yüzeye ve kenarlara sahip olana kadar lastikleri zımparalayın.

Ahşap bir avize yapın

Bir sonraki adımda, tüm çerçeveleri üst üste kurmanız gerekir. Dört lastiği üst üste koyun ve kenarlarının hizalı olduğundan emin olun. Daha sonra tüm çerçevelerin bağlantı noktalarını şekle göre işaretlemeli ve uzun bir matkapla delerek alt çerçevelerin de delinmesini sağlamalısınız.

Ahşap bir avize yapın

Çerçeveler birbirinin üzerindeyken, marangozluk mengenesinin doğrudan yüzeyine baskı yapmaması için altına bir parça kontrplak ve üstüne iki yanına iki parça tahta yerleştirin. Ardından, ahşap işleme kelepçeleri veya el vidaları kullanarak çerçeveleri üstten ve alttan sıkın.

Ahşap bir avize yapın

Lastikleri üst üste gelecek şekilde direk yuvalarına taşıyın. Daha sonra bir önceki adımda işaretlediğiniz lastik bağlantı noktasını uygun bir matkap ucu ile delin.

Ayrıca şunu da okuyun: Pol curl’un nasıl yapılacağına dair öğretici

Ahşap bir avize yapın

Avizenin ahşabını korumak için mühürlenmesi gerekir. Mastik kuruduktan sonra ahşap yüzeyi istediğiniz renge boyayın. Renk katkılarını havlu ile çıkarabilirsiniz.

Ahşap bir avize yapın

Avizeyi monte etmek için çerçevelerin arasına tahta parçaları yerleştirmeniz ve aralarında boşluk oluşturmanız gerekiyor. Ardından, bir kalem veya tahta blok kullanarak çerçevelerdeki deliklerin hizalandığından emin olun.

Ahşap bir avize yapın

Avizeyi monte etmek için deliğin çapına uygun bir (çift) ahşap çubuk kullanın. Bunları deliklere çakmak için çeşitli lastik tokmaklar kullanabilirsiniz. Bu noktada herhangi bir yapıştırıcı kullanamazsınız çünkü bu bağlantılar yeterince güçlüdür.

Ahşap bir avize yapın

Ahşap çubuk yerine yerleştirildikten ve tüm çerçeveler birbirine vidalandıktan sonra, çubuğun fazla uzunluğunu avizenin tepesinden kesmek için bir el testeresi kullanın. Testere ahşabın yüzeyinde lekeler bıraktıysa, bunları boya ile kaplayabilirsiniz.

Ahşap bir avize yapın

Bu adımda, tavanınıza uygun uzunlukta bir dizi kabloyu bir vidayla bağlamanız gerekir. Ardından vidayı avizeye yerleştirin ve telini avizenin üst kısmındaki delikten geçirin. Son adımda istediğiniz lambayı başlığa takın ve kablosunu tavandaki elektrik bağlantısına bağlayın.

Ayrıca okuyun: Bir avize nasıl kurulur

Ahşap bir avize yapın

MDF ile avize yapmayı öğrenin

MDF ile avize yapmak, ahşap ile avize yapmaktan çok da farklı değil. MDF, ince ağaç liflerinden yapılmıştır ve iyi kesme kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle istenilen parçalara kolayca imal edilebilmektedir. MDF kullanmak paradan tasarruf etmenizi sağlar. Ancak ahşap da MDF’den daha güzel ve lüks bir görünüme sahiptir.

Ayrıca okuyun: Tavana avize kancalarının takılması

Sıkça Sorulan Sorular

Ucuz bir ahşap avize nasıl yapılır?

Zaten gerekli aletlere sahipseniz, ahşap ve diğer birkaç malzemeye para harcayarak ucuz bir ahşap avize yapabilirsiniz.

Dondurma çubuklarından avize yapılır mı?

Evet, dondurma çubuklarını toplayarak güzel ve işlevsel bir avize yapabilirsiniz.

Yapışkan kağıtSource link