Ev, kulüp ve işyeri zemin kaplamalarının en yeni modelleri


Bir ev, ofis veya kulüp alanında attığımız her adımda, bu ortamlardaki deneyimlerimiz şekillenir. Bu deneyimler, mimarinin ve iç tasarımın tüm unsurları en iyi şekilde seçildiğinde en iyi şekilde şekillenir. Tüm konut, iş veya spor alanlarının en önemli parçalarından biri de çevresini kaplayan örtüdür. Doğru döşemeyi kullanmak, çevreye derinlik ve daha fazla etki sağlar ve evin değerini artırır. Bu yazımızda ev, spor salonu ve iş yeri dahil olmak üzere çeşitli uygulama ve ortamlar için en son parke modellerini tanıtacağız.

Resepsiyon kat modeli

Oturma odası evin diğer bölümlerine göre daha açıktadır; Bu nedenle döşeme seçiminde en büyük hassasiyet kullanılmalıdır. Bir ev resepsiyonu için döşeme tipini seçmek tamamen mimari tarza, mobilya düzenleme tipine ve iç tasarımda kullanılan renk kombinasyonuna bağlıdır. Örneğin rustik veya klasik tasarıma sahip evler için en iyi seçeneklerden biri laminat parkedir. Daha uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanız, plastik veya laminat parke iyi bir seçimdir. Son zamanlarda bir örneğini yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz dekoratif seramik yer kaplamalarının kullanımı da popüler hale geldi.

Yatak odası döşeme modeli

Yatak odası zeminleri

Yatak odası, gündüz ve gecenin ortalama üçte birini geçirdiği evin en önemli bölümlerinden biridir. Genellikle yatak, yatak odası zemininin bir kısmını kaplar; Bununla birlikte, bir odanın zemininin görünen kısımları, bir odanın iç kısmının çekiciliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Seramik ve ahşaptan parke ve PVC’ye kadar pek çok yatak odası zemin kaplaması seçeneği bulunmaktadır; Fakat evde küçük bir çocuğunuz varsa veya çocuk odası döşemesi seçmeyi düşünüyorsanız yatak odasının zeminini halı veya tatami ile kaplamanız daha doğru olur.

Ayrıca okuyun: Yatak odası için doğru zemini seçmek için kapsamlı bir rehber

3 boyutlu zemin modeli

3 boyutlu kat

Son zamanlarda pek çok hayran kazanan en son ev döşeme modeli, 3D döşemedir. Üç katmanlı zeminler, görünüm açısından diğer seçeneklerden en farklı olanıdır. Bu döşeme türü ilk olarak alışveriş merkezleri, salonlar ve ofislerde popüler hale geldi; Ancak son zamanlarda evlerde kullanımı da arttı. 3D zeminler aslında binanın zeminine 3D efekti vermek için şilte üzerine yerleştirilmiş bir görüntüye sahip bir epoksi zemin türüdür. 3D döşeme oturma odası, mutfak, yatak odası veya banyoda kullanılabilir.

ofis kat modeli

ofis katları

Ofisin veya şirketin faaliyet alanı, ona uygun zemin kaplama türünün seçiminde belirleyici bir role sahiptir. Zeminlerin tipi ve diğer iç kısımlar, ziyaretçilere ofis alanının kimliğini ve ticari doğasını gösterir. Ofis alanı oldukça resmiyse ve lüks bir alan oluşturmaya odaklanıyorsanız, en iyi seçenek ahşap veya ahşap tasarımlı laminat parkedir. Ayrıca, ofis iç tasarımındaki son trendlerden biri de sıcak ve ev gibi bir his yaratmaktır. Bu tür ofis alanı için döşeme seçiminde genellikle sıcak ve yatıştırıcı renkler kullanılır. Bazı ofisler ve işyerleri de açık plan endüstriyel alana sahiptir. Bu tür ofis alanı için en iyi seçenek beton veya epoksi zeminlerdir.

asansör kat modeli

asansör katları

Asansör katlarını seçmek için birçok seçenek vardır. Ancak, çok sayıda asansör herhangi bir katı kullanmamaktadır. Asansör zeminini korumanın yanı sıra zeminlerin kullanılması hem güzelliğini arttırmakta hem de insana hoş bir his vermektedir. Bazı binalar asansör odasının zeminini kaplamak için taş, seramik, plastik veya ahşap zeminler kullanır. Bu seçeneklerin her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Bazı asansörlerde kat yerine kabartmalı çıkartmalar da kullanılır. Asansör katı fiyatına halı kullanmak da mümkündür; Ancak asansör zeminini kaplamanın en çekici yolu daha önce bahsedilen 3D epoksi zemin kaplamasını kullanmaktır.

Kulüp zemini modeli

kulüp katları

Spor kulübü zeminlerinin kaplanmasında en yaygın kullanılan seçenekler arasında beton ve epoksi zeminler yer almaktadır. Mukavemet ve dayanıklılığının yanı sıra, bu zeminler yeterli nem direncine de sahiptir. Ancak spor kulübünün faaliyet türüne göre diğer katlar da spor faaliyetlerine uygun ortam sağlamak amacıyla kulüp katında kullanılmaktadır. Sporculara yumuşak ve rahat bir yüzey oluşturmak için tatami zemin ve spor paspasları en sık kullanılan seçeneklerdir.

veranda döşeme modeli

veranda zeminleri

Mozaik, beton ve seramik en sık kullanılan veranda döşeme modelleridir. Ancak veranda zemini ve evin dış alanını kaplamak için daha fazla seçenek var. Örneğin, verandanızın zemininde çim blokları ve beton karışımı kullanabilirsiniz. Suni çim, veranda döşemesi için de iyi bir seçim olabilir. Taş zeminler de granit, arduvaz vb. gibi farklı tip ve renklere sahiptir. Plastik (kauçuk) yer döşemesi de taneli malzemelerden yapılmıştır ve teras kullanımına uygundur.

Ayrıca şunu da okuyun: Mutfak karoları: granül nedir ve türleri

Merdiven kat modeli

merdiven zeminleri

Merdivenlerin konumu, döşeme tipinin belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Merdiveniniz dışarıda veya açıksa, en iyi seçenek seramik taş döşeme kullanmaktır. Seramik ve taş zeminler en yaygın kullanılan zemin türleri arasındadır ve çeşitli çevresel faktörlere karşı iyi mukavemet ve dirence sahiptir. Merdivenin evin içinde yer aldığı dubleks evler gibi durumlarda ahşap veya laminant zemin, halı veya kilim kullanılması tavsiye edilir.

mutfak zemin modeli

Mutfak zeminleri

Bir mutfak zemini modeli seçmek için özel bir kısıtlama yoktur. Dikkat etmeniz gereken tek şey, mutfak tasarım stili ve dolaplar da dahil olmak üzere diğer bileşenleridir. Mutfakta her türlü ahşap, seramik, beton, taş, plastik ve diğer zeminleri kullanabilirsiniz. Ancak, zeminlerinizin iyi bir su ve ısı direncine sahip olması en iyisidir. Bu nedenle mutfaklarda en çok taş ve seramik zeminler kullanılmaktadır.

Ayrıca Okuyun: Mutfak Fayansları: 15 Yeni Mutfak Fayansı Stili 2022

Park yeri modeli

park yeri

Otopark, evin diğer bölümlerine göre daha az görünür; Bu nedenle döşemelerine pek dikkat edilmez. Birçok evde seramik otopark zeminleri kullanılmaktadır. Ancak evlerin ve sitelerin otoparkları için en uygun zeminler epoksi ve beton zeminlerdir (Bitomax). Bu zeminler, park yerlerinde kullanılmak üzere gerekli sağlamlık ve kaliteye sahiptir. Epoksi ve bitomax zeminlerin en önemli özelliği su ve yağ başta olmak üzere çeşitli sıvılara karşı izolasyon sağlamasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Spor salonu zemininin cinsiyeti nedir?

Spor salonu zemini için kauçuk, poliüretan, epoksi ve daha fazlası kullanılabilir.

Hastane zeminleri hangi malzemeden yapılmıştır?

Antibakteriyel, antistatik ve yalıtkan bir ortamın gerekliliği nedeniyle hastanelerde epoksi zeminler yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yapışkan kağıtSource link