Epoksiyi seyreltmek – Epoksi reçinesini doğru halde iyi mi seyreltirim?


Bu gönderi bağlı kurum linkleri içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Epoksi reçine, yapıştırıcı, mastik şeklinde birçok uygulamada ve ek olarak birçok yaratıcı projede kullanılan dayanıklı bir malzemedir. Ne yazık ki bir mani var ve bu da yüksek viskozitesi. Bu, uygulanması zor olabileceği ve ulaşılması zor bölgelere ve köşelere kolayca akmayacağı anlama gelir. Bu, hava kabarcıklarının oluşmasına niçin olabilir ve epoksinin muntazam halde kürlenmesini önleyebilir. Bu problemi çözmenin tek yolu epoksiyi inceltmek. Bu yazıda, epoksiyi muntazam bir halde seyreltme sürecinde size yol göstereceğiz.

Epoksi reçinesinin seyreltilmesi ile kastedilen nelerdir?

Fazlaca ince epoksi reçine basitçe viskoziteyi düşürdüğünüz anlama gelir. Bu, epoksinin, bilhassa kısmen çürümüş ahşap şeklinde şeylerde fazlaca daha basit akmasına ve gözenekli yüzeye nüfuz etmesine destek verir. İnceltilmiş epoksi hem de yüzeyinize fırçalamayı yahut yuvarlamayı fazlaca daha kolaylaştırır ve cam elyafı araç-gereç daha basit doygun hale gelir.

epoksi tiner

Epoksiyi seyreltmek için kullanabileceğiniz iki temel metot vardır:

  • Epoksi reçineyi ısıtın
  • Epoksiye birazcık solvent ilave edin

Bu iki yöntemden herhangi biri, epoksiyi inceltmek ve viskozitesini azaltmak şeklinde aynı sonuca haizdir. Bu yazıda, epoksiyi inceltme dönemi ve bu süreçte nelerin beklenmesi ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hikayesinde size yol göstereceğiz.

Epoksiyi inceltmek için kullanabileceğiniz, viskozitesini azaltabilen sadece hem de koruyucu özelliklerini zayıflatma etkisine de haiz olacak birtakım yöntemler bulunduğunu ihmal etmeyin.

Metot #1: Sıcaklık ile ince epoksi

Bu epoksi seyreltme yöntemi, malzemeyi hiç bir halde zayıflatmadığı için en iyi seçenektir. Bu yöntemi, fazlaca kalınca olan, mağazadan satın alınan konserve buzlanmayı ısıtmaya benzetebilirsiniz. Aynı zamanda, birkaç saniye mikrodalgaya koyun ve viskozite dökülecek kadar düşecektir. Epoksi reçine için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Yeterince büyük bir kap alın ve kaynar suyla doldurun, arkasından epoksi kabı alın ve sıcak suya batırın. Birkaç dakika sıcak suda beklemeye alın. Bu, metal epoksi kabın termal iletkenliği ile beraber sıcak suyun ısısının epoksinin viskozitesini düşürmesini ve dökülebilir hale getirmesini sağlar. Artık süratli çalışmanız gerekiyor bundan dolayı epoksi soğumaya adım atar başlamaz kalınlaşmaya başlamış olacak. Epoksinizi bu halde seyreltmek, ılık epoksi düzgüsel süreçten fazlaca daha süratli kürleşmeye başlayacağından mesele yaratır. Bundan dolayı, ihtiyacınız olduğunda her şeyi planlamanız ve hazır bulundurmanız icap eder. Ek olarak, daha yavaş sertleşen bir epoksi kullanabiliyorsanız, size çalışmak için daha çok vakit vererek destek verir.

İnceltme reçine sıcaklığı

Epoksinizi ısıtmak için hangi sıcaklığa ihtiyacınız var? Epoksinin kendisi ve kabı, kendinizi yakmadan kullanılmalıdır. En çok sıcaklığın ortalama 115°F olmasını tavsiye ederiz. Fazlaca fazla ısıtırsanız, epoksi daha da süratli kürleşerek size onunla çalışmak için fazlaca azca vakit verir. Ek olarak, epoksiyi fazlaca süratli kürlemek aşırı ısınmaya yol açar. Bundan dolayı, kürlenen epoksiden duman çıktığını ayrım ederseniz, aşırı ısınmıştır ve değiştirilmesi icap eder.

Sadece ahşap ile çalışıyorsanız ve sıcaklık yöntemini kullanarak epoksinizi inceltmeniz gerekiyorsa, ahşabı ısıtmak ve epoksiyi oda sıcaklığında bırakmak en iyisidir. Sonrasında reçine ve sertleştiriciyi karıştırabilir ve karışımı ısıtılmış ahşaba uygulayabilirsiniz. Epoksi sıcak ahşaba münasebet ettiğinde incelmeye adım atar. Isınan ahşap soğumaya başlamış olacak ve epoksi ahşabın içerisine çekilerek kalınlaşmaya başlayacaktır. Bu teknik, hem daha ince olacağı bununla birlikte ahşabınızın soğuması uzun süreceği için epoksinizle çalışmak için size daha çok vakit verir.

ebook epoksi reçine

Metot #2: Epoksiyi bir çözücü ile seyreltme

Epoksinizi inceltmek için solvent kullanmak fazlaca daha basit ve süratli bir yöntemdir, sadece epoksinin tazyik dayanımını büyük seviyede etkileyeceğinden bu yöntemi önermiyoruz. Sadece, buna devam ederseniz, kullanmanızı önerdiğimiz çözücülerden bazıları aşağıda verilmiştir. Denatüre alkol, tiner ve aseton şeklinde çözücüler.

ince epoksi

Bu solventlerin tümü kolayca temin edilebilir ve hem de viskoziteyi azaltmak için muhteşem bir iş çıkarır. Ek olarak, bu solventler hızla buharlaşır ve kürlenmiş epoksinizde hapsolma olasılığı düşüktür.

Epoksi inceltici olarak solvent kullanmanın neticelerinden bazıları şunlardır:

  • Epoksinizi inceltmek için bir solvent kullanmak kürleşme süresini uzatacaktır.
  • Epoksiyi inceltmek için aseton kullanmak, sertleşen epoksinin renk değiştirmesine niçin olabilir
  • Çözücüler, tazyik dayanımını büyük seviyede azaltabilir
  • Solventler yangın tehlikesi oluşturabilir
  • Epoksinizi solventlerle inceltmek, epoksinizin uzun zaman çatlamasına yahut çekmesine niçin olabilir.

Epoksi reçinesini seyreltmek için denatüre alkol

Denatüre alkol nelerdir? Bu, toksik hale getirilmiş sadece kullanması aseton yahut tinerden fazlaca daha güvenilir olan etanoldür. Bu solvent, epoksinizin kalıcı özelliklerini fazlaca fazla etkilemeden epoksinizi inceltmenizi sağlar. ne kadar kullanıyorsun Kabul edilebilir bir karışım payı, hacme bakılırsa %15 ila 20’dir; bu, 30 sıvı ons epoksi alıp 2 sıvı ons çözücü ile karıştırdığınız anlama gelir.

epoksi reçinesi nasıl seyreltilir

Epoksi reçinenizi inceltmek için aseton yahut cila tineri

Bu iki solventin fazlaca azca farkı vardır ve bu yüzden epoksi inceltici olarak kullanım için değiştirilebilirler. Bu solventleri kullanırken dikkatli olun, bundan dolayı bunlar epoksinin tazyik dayanımını büyük seviyede zayıflatır ve ek olarak yanlış karıştırıldıklarında epoksiyi yok edebilirler.

Epoksiniz için iyi mi karıştırılır? Kabul edilebilir karışım 10:1 orandır, doğrusu 10 galon epoksiniz var ise, 1 galon tiner yahut aseton ile karıştırmanız icap eder.

Mezuniyet belgesi

Epoksinin iyi mi inceltileceğine dair bütün bu açıklamalardan sonrasında, onunla devam etmenin bir anlamı var mı? Birtakım durumlarda süreç lüzumlu olabilir, sadece öteki birçok durumda lüzumlu değildir. Netice olarak, epoksinizi herhangi bir nedenle inceltmeniz gerekirse, solvent yöntemini değil ısıtma yöntemini kullanın.

Kürlenme esnasında epoksinizin aşırı ısınmadığından güvenli olun, böylece epoksinizin bütün fizyolojik özellikleri durağan(durgun) kalacaktır. Aynı zamanda, fazlaca daha basit ve süratli olan solvent yöntemini kullanırsanız, kürlenmiş epoksilerinizin rutubet direncini ve enerjisini mühim seviyede azaltma riskiyle yüz yüze kalırsınız.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz