Epoksiyi seyreltmek – Epoksi reçinesini doğru biçimde iyi mi seyreltirim?


Bu gönderi bağlı kurum linkleri içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Epoksi reçine, yapıştırıcı, mastik benzer biçimde birçok uygulamada ve ek olarak birçok yaratıcı projede kullanılan dayanıklı bir malzemedir. Ne yazık ki bir mani var ve bu da yüksek viskozitesi. Bu, uygulanması zor olabileceği ve ulaşılması zor bölgelere ve köşelere kolayca akmayacağı demektir. Bu, hava kabarcıklarının oluşmasına niçin olabilir ve epoksinin muntazam biçimde kürlenmesini önleyebilir. Bu problemi çözmenin tek yolu epoksiyi inceltmek. Bu yazıda, epoksiyi muntazam bir halde seyreltme sürecinde size yol göstereceğiz.

Epoksi reçinesinin seyreltilmesi ile kastedilen nelerdir?

Oldukça ince epoksi reçine basitçe viskoziteyi düşürdüğünüz demektir. Bu, epoksinin, bilhassa kısmen çürümüş ahşap benzer biçimde şeylerde oldukca daha basit akmasına ve gözenekli yüzeye nüfuz etmesine destek sunar. İnceltilmiş epoksi bununla beraber yüzeyinize fırçalamayı ya da yuvarlamayı oldukca daha kolaylaştırır ve cam elyafı araç-gereç daha basit doygun hale gelir.

epoksi tiner

Epoksiyi seyreltmek için kullanabileceğiniz iki temel metot vardır:

  • Epoksi reçineyi ısıtın
  • Epoksiye birazcık solvent ilave edin

Bu iki yöntemden herhangi biri, epoksiyi inceltmek ve viskozitesini azaltmak benzer biçimde aynı sonuca haizdir. Bu yazıda, epoksiyi inceltme periyodu ve bu süreçte nelerin beklenmesi ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hikayesinde size yol göstereceğiz.

Epoksiyi inceltmek için kullanabileceğiniz, viskozitesini azaltabilen sadece bununla beraber koruyucu özelliklerini zayıflatma etkisine de haiz olacak birtakım yöntemler bulunduğunu ihmal etmeyin.

Metot #1: Sıcaklık ile ince epoksi

Bu epoksi seyreltme yöntemi, malzemeyi hiç bir biçimde zayıflatmadığı için en iyi seçenektir. Bu yöntemi, fazlaca kalınca olan, mağazadan satın alınan konserve buzlanmayı ısıtmaya benzetebilirsiniz. Hem de, birkaç saniye mikrodalgaya koyun ve viskozite dökülecek kadar düşecektir. Epoksi reçine için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Yeterince büyük bir kap alın ve kaynar suyla doldurun, arkasından epoksi kabı alın ve sıcak suya batırın. Birkaç dakika sıcak suda beklemeye alın. Bu, metal epoksi kabın termal iletkenliği ile beraber sıcak suyun ısısının epoksinin viskozitesini düşürmesini ve dökülebilir hale getirmesini sağlar. Artık süratli çalışmanız gerekiyor zira epoksi soğumaya adım atar başlamaz kalınlaşmaya başlamış olacak. Epoksinizi bu biçimde seyreltmek, ılık epoksi düzgüsel süreçten oldukca daha süratli kürleşmeye başlayacağından mesele yaratır. Bu yüzden, ihtiyacınız olduğunda her şeyi planlamanız ve hazır bulundurmanız icap eder. Ek olarak, daha yavaş sertleşen bir epoksi kullanabiliyorsanız, size çalışmak için daha çok vakit vererek destek sunar.

İnceltme reçine sıcaklığı

Epoksinizi ısıtmak için hangi sıcaklığa ihtiyacınız var? Epoksinin kendisi ve kabı, kendinizi yakmadan kullanılmalıdır. En çok sıcaklığın ortalama 115°F olmasını tavsiye ederiz. Oldukça fazla ısıtırsanız, epoksi daha da süratli kürleşerek size onunla çalışmak için oldukca azca vakit verir. Ek olarak, epoksiyi oldukca süratli kürlemek aşırı ısınmaya yol açar. Bu yüzden, kürlenen epoksiden duman çıktığını ayrım ederseniz, aşırı ısınmıştır ve değiştirilmesi icap eder.

Sadece ahşap ile çalışıyorsanız ve sıcaklık yöntemini kullanarak epoksinizi inceltmeniz gerekiyorsa, ahşabı ısıtmak ve epoksiyi oda sıcaklığında bırakmak en iyisidir. Hemen sonra reçine ve sertleştiriciyi karıştırabilir ve karışımı ısıtılmış ahşaba uygulayabilirsiniz. Epoksi sıcak ahşaba münasebet ettiğinde incelmeye adım atar. Isınan ahşap soğumaya başlamış olacak ve epoksi ahşabın içerisine çekilerek kalınlaşmaya başlayacaktır. Bu teknik, hem daha ince olacağı bununla beraber ahşabınızın soğuması uzun süreceği için epoksinizle çalışmak için size daha çok vakit verir.

ebook epoksi reçine

Metot #2: Epoksiyi bir çözücü ile seyreltme

Epoksinizi inceltmek için solvent kullanmak oldukca daha basit ve süratli bir yöntemdir, sadece epoksinin tazyik dayanımını büyük seviyede etkileyeceğinden bu yöntemi önermiyoruz. Sadece, buna devam ederseniz, kullanmanızı önerdiğimiz çözücülerden bazıları aşağıda verilmiştir. Denatüre alkol, tiner ve aseton benzer biçimde çözücüler.

ince epoksi

Bu solventlerin tümü kolayca temin edilebilir ve bununla beraber viskoziteyi azaltmak için muhteşem bir iş çıkarır. Ek olarak, bu solventler hızla buharlaşır ve kürlenmiş epoksinizde hapsolma olasılığı düşüktür.

Epoksi inceltici olarak solvent kullanmanın neticelerinden bazıları şunlardır:

  • Epoksinizi inceltmek için bir solvent kullanmak kürleşme süresini uzatacaktır.
  • Epoksiyi inceltmek için aseton kullanmak, sertleşen epoksinin renk değiştirmesine niçin olabilir
  • Çözücüler, tazyik dayanımını büyük seviyede azaltabilir
  • Solventler yangın tehlikesi oluşturabilir
  • Epoksinizi solventlerle inceltmek, epoksinizin uzun vakit çatlamasına ya da çekmesine niçin olabilir.

Epoksi reçinesini seyreltmek için denatüre alkol

Denatüre alkol nelerdir? Bu, toksik hale getirilmiş sadece kullanması aseton ya da tinerden oldukca daha güvenilir olan etanoldür. Bu solvent, epoksinizin kalıcı özelliklerini oldukca fazla etkilemeden epoksinizi inceltmenizi sağlar. ne kadar kullanıyorsun Kabul edilebilir bir karışım payı, hacme bakılırsa %15 ila 20’dir; bu, 30 sıvı ons epoksi alıp 2 sıvı ons çözücü ile karıştırdığınız demektir.

epoksi reçinesi nasıl seyreltilir

Epoksi reçinenizi inceltmek için aseton ya da cila tineri

Bu iki solventin oldukca azca farkı vardır ve bu yüzden epoksi inceltici olarak kullanım için değiştirilebilirler. Bu solventleri kullanırken dikkatli olun, zira bunlar epoksinin tazyik dayanımını büyük seviyede zayıflatır ve ek olarak yanlış karıştırıldıklarında epoksiyi yok edebilirler.

Epoksiniz için iyi mi karıştırılır? Kabul edilebilir karışım 10:1 orandır, kısaca 10 galon epoksiniz var ise, 1 galon tiner ya da aseton ile karıştırmanız icap eder.

Mezuniyet belgesi

Epoksinin iyi mi inceltileceğine dair bütün bu açıklamalardan sonrasında, onunla devam etmenin bir anlamı var mı? Birtakım durumlarda süreç lüzumlu olabilir, sadece öteki birçok durumda lüzumlu değildir. Netice olarak, epoksinizi herhangi bir nedenle inceltmeniz gerekirse, solvent yöntemini değil ısıtma yöntemini kullanın.

Kürlenme esnasında epoksinizin aşırı ısınmadığından güvenilir olun, böylece epoksinizin bütün fizyolojik özellikleri durağan(durgun) kalacaktır. Hem de, oldukca daha basit ve süratli olan solvent yöntemini kullanırsanız, kürlenmiş epoksilerinizin rutubet direncini ve enerjisini mühim seviyede azaltma riskiyle yüz yüze kalırsınız.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz