Epoksinin kürlenmesi ne kadar sürer – Epoksi kuruma süresi için eksiksiz kılavuz


Bu gönderi bağlı kurum bağlantıları içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiçbir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Eşi olmayan bir mücevher mi yaratmak istiyorsunuz yoksa oturma odanızdaki masanıza benzersiz, su geçirmez bir görünüm mü vermek istiyorsunuz? Kullanmayı planladığınız epoksi ne olursa olsun, sonsuz olanaklara haiz keyifli bir kendin yap projesidir. Bununla beraber, epoksiyi ilk kez kullanmak yanıltıcı olabilir ve tutkalın kürlenmesi, öteki projelere gore birazcık daha çok dikkat gerektirebilecek mühim bir adımdır. Bu kılavuzda, projelerinizin ilk denemede muhteşem görünmesini sağlamak için epoksi reçine kuruma süresinin temellerini inceleyeceğiz!

Epoksi reçinenin kuruma süresi hakkında genel bilgiler

Projenizi oluşturduğunuzda, epoksi reçine Kuruma süreleri kullanılan reçinenin cinsine göre farklılık gösterir ve bu data size üretici tarafınca verilmelidir. Epoksinin tamamen kürlenmesi çoğu zaman ortalama 72 saat sürer. Kuruma süresinden bağımsız olarak, reçine hareket ettirilmeden yada zımparalanmadan ilkin tamamen kürlenmelidir. Epoksinin tamamen kürlenene kadar dinlenmesine izin verilmezse, projeniz yüzey kirlenmesine duyarlı olacaktır. Bu, lekelere, balık gözlerine yada pürüzlü bir yüzeye niçin olabilir.

Epoksi reçineyi kürlemenin en süratli yolu nedir?

Epoksi reçine projeleriniz esnasında “Bu kadar bekleme süresinden kurtulmanın bir yolu var mı?” diye soruyor olabilirsiniz. hızlanmak.

 • Daha süratli sertleşen bir reçine satın alın – Daha süratli kürlenen bir epoksi satın almak, kuruma sürecini hızlandıracaktır. Süratli kuruyan reçineler, oranlarında süratli etkili bir kürleme maddesine haizdir ve birçoğu döküldükten dakikalar sonrasında sertleşmeye adım atar. Sadece bu yöntem, reçinenizle çalışabileceğiniz süreyi sınırladığı ve hataları daha azca affettiği için ilk kez epoksi kullanıcıları için önerilmez.
 • Malzemelerinizi evvelde ısıtmak – Epoksi kuruma süresini hızlandırmanın bir başka yöntemi de malzemelerinizi onlarla emek harcamadan ilkin ısıtmaktır. Dokunulamayacak kadar sıcak su kullanın ve reçine şişelerinizi kullanmadan ilkin beş ila 10 dakika beklemeye alın. Ek olarak ısı tabancası yada saç kurutma makinesi şeklinde aletler kullanarak epoksiyi döktükten sonrasında ısı uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanırken, ısıyı eşit şekilde uyguladığınızdan güvenilir olun ve çatlak ve kabarcık olup olmadığına bakın.
 • Oda sıcaklığını artırın – Oda sıcaklığını yalnız birkaç aşama yükseltmek, epoksinizin sertleşme hızı üstünde büyük bir etkiye haiz olabilir. Bir ısı lambası eklemek yada yalnız termostatınızı açmak, epoksinizin kuruma süresini hızlandıracaktır.
 • UV reçinesi kullanınUV reçinesi UV lambası altında ortalama 2 dakikada sertleşir, bu reçinenizi kürlemenin en süratli yöntemidir. Bu hususi bir üründür ve fazlaca kalınca katmanlar halinde dökülemez.

reçine nasıl kurutulur

Epoksi kürleşmesini hızlandırmak için yapılmaması gerekenler

Epoksinizin sertleşme hızını artırmanın kanıtlanmış birkaç yolu olsa da, bunu denerseniz kaçınmanız ihtiyaç duyulan birkaç şey vardır.

 • Oldukca fazla itiraf etme – Epoksiniz için tavsiye edilen kürleme ajanından fazlasını eklemek fena bir fikirdir. Bu, reçinenin “kap ömrünü” yada epoksinizin uygulanabilir olduğu süreyi kısaltabilir. Bu, dökülür dökülmez sertleşmeye başlamış olan bir reçine ile sonuçlanabilir.
 • Oldukca fazla boya kullanmayın – Reçine ve sertleştiriciye gore %7’den fazla boya kullanırsanız fena netice alabilirsiniz.
 • Kibrit malzemelerini karıştırmayın – Epoksinizle beraber gelen sertleştiriciden başka bir sertleştirici kullanılması da önerilmez zira ikisi uyumlu olmayabilir. Bazınızla uyumlu olmayan bir sertleştirici kullanırsanız karışım asla sertleşmeyebilir.
 • Maksimum miktardan fazlasını kullanmayın – Hala doğru oranı kullanıyor olsanız bile, her bileşenden üreticinin önerdiğinden daha çok kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bu, sertleştiricinin aşırı ısınmasına ve dökme esnasında yada fazlaca kısa bir süre sonrasında sertleşen bir karışıma niçin olabilir.

Epoksi Kuruma Süresi

Epoksi düzensiz sertleştiğinde negatif faktörler

 • Sararma meydana gelebilir – reçine düzensiz bir halde renklendirilir
 • Yüzey bazı yerlerde yapışkan olabilir
 • Epoksi reçine opak hale gelebilir
 • Kızarma oluşabilir
 • Yüzey, parlak ve parlak olmayan kısımlarda pürüzlü olabilir
 • Yüzeye yapışma bozulabilir

Daha süratli sertleşme meydana gelirse reçinenizi etkileyen öteki faktörler

Epoksi Kuruma Sürenizi Hangi Faktörler Etkileyebilir? İşte reçinenizin kuruma şeklini siz bilmeden değiştirebilecek birkaç şey.

 • Isı – Daha ilkin de söylediğimiz şeklinde epoksi kurutulurken ısı fazlaca önemlidir. Çalıştığınız ortam soğuk havalardan etkileniyorsa bu epoksinin kuruma süresini etkileyebilir. Normalden daha düşük bir oda sıcaklığı, epoksinizin daha yavaş kürlenmesine niçin olur.
 • Ek sertleştiricilerin kullanımı – Karışımınıza üretici tarafınca tavsiye edilmeyen sertleştiriciler eklemek, epoksinizin kuruma süresini hızlandırabilir, sadece çalışmanızın sarımsı yada bulutlu görünmesine de niçin olabilir. Doğru baz/sertleştirici oranını kullanarak ve emek harcama alanınızın sıcaklığını denetim ederek, epoksi kuruma süreniz ek maddelere gerek kalmadan kolayca denetim edilebilir.

epoksi kuruması ne kadar sürer

Ipuçları ve Püf noktaları

 • Karışımınız kap ömrünün sonunda dokunulamayacak kadar sıcak olabilir – yanıkları önlemek için süreye dikkat edin!
 • Epoksinizi karıştırırken malzemelerin aynı sıcaklıkta olması fazlaca önemlidir. Aksi takdirde, reçineniz eşit şekilde sertleşmekte mesele yaşıyor olabilir!
 • Reçinenizin iyice karıştırılması, kuruma süresi ve hatta sertleşme için de fazlaca önemlidir. Oranınızın reçineniz süresince iyice karıştığından güvenilir olun!
 • Epoksi reçine, kendin yap projelerinizi evde sağlamlaştırmanın coşku verici bir yoludur, bu yüzden onunla eğlenin!Source link

Bunları da sevebilirsiniz