Epoksinin kürlenmesi ne kadar süre gelir – Epoksi kuruma süresi için eksiksiz rehber


Bu gönderi bağlı müessese linkleri içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Benzeri olmayan bir mücevher mi yaratmak istiyorsunuz yoksa oturma odanızdaki masanıza benzersiz, su geçirmez bir manzara mü vermek istiyorsunuz? Kullanmayı planladığınız epoksi kesinlikle, ebedi olanaklara haiz keyifli bir kendin yap projesidir. Bununla beraber, epoksiyi ilk defa kullanmak yanıltıcı olabilir ve tutkalın kürlenmesi, öteki projelere bakılırsa birazcık daha çok dikkat gerektirebilecek mühim bir adımdır. Bu kılavuzda, projelerinizin ilk denemede muhteşem görünmesini sağlamak için epoksi reçine kuruma süresinin temellerini inceleyeceğiz!

Epoksi reçinenin kuruma süresi ile alakalı genel bilgiler

Projenizi oluşturduğunuzda, epoksi reçine Kuruma süreleri kullanılan reçinenin cinsine göre değişiklik gösterir ve bu data size müstahsil tarafınca verilmelidir. Epoksinin tamamen kürlenmesi çoğu zaman ortalama 72 saat süre gelir. Kuruma süresinden bağımsız olarak, reçine hareket ettirilmeden yahut zımparalanmadan ilkin tamamen kürlenmelidir. Epoksinin tamamen kürlenene kadar dinlenmesine izin verilmezse, projeniz yüzey kirlenmesine hassas olacaktır. Bu, lekelere, balık gözlerine yahut pürüzlü bir yüzeye niçin olabilir.

Epoksi reçineyi kürlemenin en süratli yolu nelerdir?

Epoksi reçine projeleriniz esnasında “Bu kadar bekleme süresinden kurtulmanın bir yolu var mı?” diye soruyor olabilirsiniz. hızlanmak.

 • Daha süratli sertleşen bir reçine satın alın – Daha süratli kürlenen bir epoksi satın almak, kuruma periyodunu hızlandıracaktır. Süratli kuruyan reçineler, oranlarında süratli etken bir kürleme maddesine haizdir ve birçoğu döküldükten dakikalar sonrasında sertleşmeye adım atar. Sadece bu metot, reçinenizle çalışabileceğiniz süreyi sınırladığı ve hataları daha azca affettiği için ilk defa epoksi kullanıcıları için önerilmez.
 • Malzemelerinizi evvelinde ısıtmak – Epoksi kuruma süresini hızlandırmanın bir başka yöntemi de malzemelerinizi onlarla emek vermeden ilkin ısıtmaktır. Dokunulamayacak kadar sıcak su kullanın ve reçine şişelerinizi kullanmadan ilkin beş ila 10 dakika beklemeye alın. Ek olarak sıcaklık tabancası yahut saç kurutma makinesi şeklinde aletler kullanarak epoksiyi döktükten sonrasında sıcaklık uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanırken, ısıyı eşit halde uyguladığınızdan güvenilir olun ve çatlak ve kabarcık olup olmadığına bakın.
 • Oda sıcaklığını artırın – Oda sıcaklığını bir tek birkaç aşama yükseltmek, epoksinizin kemikleşme hızı üstünde büyük bir etkiye haiz olabilir. Bir sıcaklık lambası eklemek yahut bir tek termostatınızı açmak, epoksinizin kuruma süresini hızlandıracaktır.
 • UV reçinesi kullanınUV reçinesi UV lambası altında ortalama 2 dakikada sertleşir, bu reçinenizi kürlemenin en süratli yöntemidir. Bu hususi bir üründür ve oldukça kalınca katmanlar halinde dökülemez.

reçine nasıl kurutulur

Epoksi kürleşmesini hızlandırmak için yapılmaması gerekenler

Epoksinizin kemikleşme hızını artırmanın kanıtlanmış birkaç yolu olsa da, bunu denerseniz kaçınmanız ihtiyaç duyulan birkaç şey vardır.

 • Oldukca fazla itiraf etme – Epoksiniz için tavsiye edilen kürleme ajanından fazlasını eklemek fena bir fikirdir. Bu, reçinenin “kap ömrünü” yahut epoksinizin uygulanabilir olduğu süreyi kısaltabilir. Bu, dökülür dökülmez sertleşmeye süregelen bir reçine ile sonuçlanabilir.
 • Oldukca fazla boya kullanmayın – Reçine ve sertleştiriciye bakılırsa %7’den fazla boya kullanırsanız fena sonuçlar alabilirsiniz.
 • Kibrit malzemelerini karıştırmayın – Epoksinizle beraber gelen sertleştiriciden başka bir sertleştirici kullanılması da önerilmez bu sebeple ikisi ahenkli olmayabilir. Bazınızla ahenkli olmayan bir sertleştirici kullanırsanız karışım asla sertleşmeyebilir.
 • En çok miktardan fazlasını kullanmayın – Hala doğru payı kullanıyor olsanız bile, her bileşenden üreticinin önerdiğinden daha çok kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bu, sertleştiricinin aşırı ısınmasına ve dökme esnasında yahut oldukça kısa bir müddet sonra sertleşen bir karışıma niçin olabilir.

Epoksi Kuruma Süresi

Epoksi gayri muntazam sertleştiğinde negatif faktörler

 • Sararma meydana gelebilir – reçine gayri muntazam bir halde renklendirilir
 • Yüzey birtakım yerlerde yapışkan olabilir
 • Epoksi reçine opak hale gelebilir
 • Kızarma oluşabilir
 • Yüzey, parlak ve parlak olmayan kısımlarda pürüzlü olabilir
 • Yüzeye yapışma bozulabilir

Daha süratli kemikleşme meydana gelirse reçinenizi etkileyen öteki faktörler

Epoksi Kuruma Sürenizi Hangi Faktörler Etkileyebilir? İşte reçinenizin kuruma şeklini siz bilmeden değiştirebilecek birkaç şey.

 • Isı – Daha ilkin de söylediğimiz şeklinde epoksi kurutulurken ısı oldukça önemlidir. Çalıştığınız ortam soğuk havalardan etkileniyorsa bu epoksinin kuruma süresini etkileyebilir. Normalden daha düşük bir oda sıcaklığı, epoksinizin daha yavaş kürlenmesine yol açar.
 • Ek sertleştiricilerin kullanması – Karışımınıza müstahsil tarafınca öneri edilmeyen sertleştiriciler eklemek, epoksinizin kuruma süresini hızlandırabilir, sadece çalışmanızın sarımsı yahut bulutlu görünmesine de niçin olabilir. Doğru baz/sertleştirici oranını kullanarak ve emek harcama alanınızın sıcaklığını denetim ederek, epoksi kuruma süreniz ek maddelere gerek kalmadan kolayca denetim edilebilir.

epoksi kuruması ne kadar sürer

Ipuçları ve Püf noktaları

 • Karışımınız kap ömrünün nihayetinde dokunulamayacak kadar sıcak olabilir – yanıkları önlemek için süreye dikkat edin!
 • Epoksinizi karıştırırken malzemelerin aynı sıcaklıkta olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde, reçineniz eşit halde sertleşmekte problem yaşıyor olabilir!
 • Reçinenizin iyice karıştırılması, kuruma süresi ve hatta kemikleşme için de oldukça önemlidir. Oranınızın reçineniz süresince iyice karıştığından güvenilir olun!
 • Epoksi reçine, kendin yap projelerinizi evde sağlamlaştırmanın coşku verici bir yoludur, bundan dolayı onunla eğlenin!Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz