Epoksi Zeminler Iyi mi Temizlenir – Eksiksiz Zemin Bakım Kılavuzu


Bu gönderi bağlı müessese linkleri içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Epoksi zemin kaplamaları çok dayanıklı zemin kaplamalarıdır ve bu yüzden fazlaca sayıda uygulamada kullanılmaktadır. Bu tip döşeme kış bahçesi zeminlerinde, garaj zeminlerinde, depo zeminlerinde ve yoğun trafik olan koridor ve kaldırımlarda kullanılmaktadır. Büyük makinelerin kullanıldığı imalathane alanlarında, epoksi zemin kaplaması iyi netice verir ve epoksi zemin kaplaması fazlaca dayanıklıdır. Teknik bilginiz var ise, bir epoksi yerin bakımı kolaydır. Bu yazıda size epoksi zeminlerin temizlenmesi ve epoksi zeminlerin bakımı için bir kılavuz sunuyoruz.

Epoksi zeminler için en iyi temizleyici hangisidir?

Seyreltilmiş amonyak, epoksi zeminler için en iyi temizleyicidir. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan 2 ila 3 ons amonyağı bir galon ılık suyla seyreltmek ve peşinden mikrofiber yer paspası ile solüsyonu epoksi zemine yürütmek. Bu liflerden bazıları gevşeyip epoksi kaplı zemine yapışabileceğinden, yaygın olarak kullanılan organik lifli paspaslardan kaçınmaya çalışın.

Bilhassa motorlu araçlar yahut ağır makineler zemin yüzeyinde hareket ettirilirken, epoksi zemin yüzeyinizi kum yahut tozdan arındırmalısınız. Zeminde kalan herhangi bir toz yahut çakıl epoksi yüzeye gömüleceği yahut çizeceği için bu önemlidir. Zemine zarar verebileceğinden bunu tertipli olarak yapmanız icap eder. Bir epoksi zemin sert olsa bile, uzun bir müddet süresince fazlaca sayıda çizik meydana gelebilir.

Temizlemenin en müessir yolu, yumuşak bir fırça aparatı da olan kuvvetli bir elektrik süpürgesidir. Yerin ne sıklıkta leke yahut toz biriktiğine bağlı olarak bunu günlük yahut haftalık olarak yapabilirsiniz.

epoksi zeminler nasıl temizlenir

Ağır makineleri zeminde taşımayı düşünüyorsanız, zemin yüzeyinde kum yahut toz olmamasına extra ihtimam gösterin.

nokta temizleme

Epoksi zemin yüzeyinize bir miktar sıvı döküldüyse, derhal temizlemeniz icap eder. Bu çoğu zaman bir tek minik bir zemin alanında meydana gelir ve kuvvetli bir elektrikli süpürge ile kolayca temizlenebilir. Elektrikli süpürge bununla beraber kirin temizlenmesini de sağlar.

Peşinden, mikrofiber zemin sileceğini alın ve lekeli alanı birazcık ılık suyla paklayın. Bütün epoksi zemin yüzeylerinin suya son aşama dayanıklı bulunduğunu ve üstlerine sıvı dökülmesi niteliğinde kolayca temizlenebileceğini ihmal etmeyin.

ebook epoksi reçine

Epoksi zeminler ve fazlaca pis alanlar

Epoksi zemininizde aşırı leke var ise şu yöntemi öneriyoruz:

  • Kirden muntazam bir halde kurtulmanızı engelleyebilecek her şeyi zeminden kaldırın.
  • Fazla kiri temizlemek için bir süpürge kullanın ve peşinden zemini süpürün.
  • Peşinden, sert bir köpük paspas alın ve biriken kiri birazcık ılık suyla nazikçe paklayın.
  • En son, muhteşem bir epoksi zemin temizleyici olan 1 galon ılık suyla seyreltilmiş 2 ila 3 ons amonyak karışımı alın ve peşinden son temizlik için bir mikrofiber yer paspası kullanın.

lekeler

Pas şeklinde lekeler bulursanız, yumuşak bir teras fırçası yahut mutfak süngeri alın ve alanı birazcık ılık suyla hafif ovalayın. Bu maddeler fazlaca aşındırıcı olduğu için, kuvvetli kimyasallar yahut çelik yünü kullanmayın.

Asit yahut turunçgiller ile sirke içeren temizlik ürünlerini kullanmaktan kaçının bundan dolayı bu bileşikler epoksi katalizörü parçalayacak ve zemine zarar verecektir.

Epoksi zeminler nasıl temizlenir

Yakıt, otomobil hasım ve öteki kimyasallar

Epoksi garaj zeminlerini iyi mi temizlersiniz? Araçla alakalı yağ, antifriz yahut yakıt şeklinde kimyasallar derhal temizlenmeli ve epoksi zeminde uzun zaman bırakılmamalıdır. Birazcık kağıt yahut mutfak havlusu alın ve olası olan en yakın zamanda pisliği silin.

Araçla alakalı kimyasallar, fazlaca uzun zaman bırakılırsa zararı dokunan olabilir ve epoksi zemininize zarar verebilir. Ev temizleyicileri ve boya şeklinde öteki kimyasalların da epoksi zemin kaplamanıza zarar vermemek için olası olan en yakın zamanda çıkarılması icap eder. Kağıt yahut mutfak havlusu kullanabilirsiniz.

Enstruman lastik izlerinden epoksi garaj zemininin temizlenmesi

  • Beton epoksi zemin temizleyici kullanın ve lastik izlerinin görünmüş olduğu alanı ıslatın.
  • Süpürgeyi birkaç dakika yerde bırakın
  • Sert bir naylon kıllı fırça alın ve alanı nazikçe ovalayın.
  • Lastik izlerini olası olmasıyla birlikte ivedi çıkarmaya çalışın, bundan dolayı üstünde bıraktıkça daha da zorlaşır.
  • Otomobilinizi uzun zaman garajda muhafaza edersiniz, epoksi kaplamanızı korumak için lastiğin dibine bir parça karton yahut ince tahta yerleştirin.

Epoksi garaj zemini nasıl temizlenir

Basamak paspasları kullanın

Garajınızın girişine, ayakkabılarınızdaki tozu ve kiri çekecek ve garajınızı pak tutmanıza destek olacak bir basamak matı yerleştirin. Kış aylarında uzun yürüyüş matı kullanmayı ihmal etmeyin.

Epoksi garaj zemininizde kullanılmaması ihtiyaç duyulan temizleyiciler

Epoksi garaj zeminlerini iyi mi temizlersiniz? Epoksi garaj zeminlerini temizlerken narenciye yahut sirke içeren temizleyiciler kullanmaktan kaçının. Bu temizleyicilerin tümü, epoksi katalizörünü parçalayacak ve parlak yüzeyi kaldıracak asit ihtiva eder. Bu da zaman içinde zemininize zarar verir. Yoğun trafiğe haiz garaj zeminleri, her 3 ila 4 ayda bir derinlemesine temizliğe gereksinim duyar.

epoksi zemin cilasıBannafarsai_Stock, ZİL SENİ /shutterstock.com.tr

Ek olarak sabunlu temizleyiciler kullanmaktan kaçının bundan dolayı sabun çizgili izler bırakacak ve nihayetinde epoksi zemininizin parlak yüzeyini kaldıracaktır. Sabun ek olarak epoksi zemin üstünde, ıslandığında zemini fazlaca ıslak hale getiren bir film bırakır.

sorular ve cevaplar

Epoksi zemin kaplamalarında çamaşır suyu kullanılabilir mi?

Epoksi zemininizi temizlemek için amonyak yahut çamaşır suyu şeklinde kuvvetli kimyasallar kullanmamanızı şiddetle öneririz. Bunun yerine, yukarıda açıklanan amonyak ve ılık su karışımını alın ve etkilenen bölgeyi nazikçe ovalayın.

Bir lekeyle savaşım ediyorsanız, çıkarmak için birazcık Yumuşak Ovma Temizleyici kullanabilirsiniz. Epoksi zemininizi lekesiz tutmak ve leke birikmesini önlemek için tertipli olarak birazcık ılık su ve silecekle temizlemenizi tavsiye ederiz.

Epoksi kaplı zeminler soyulabilir yahut parçalanabilir mi?

Ustalaşmış olarak uygulandığında, endüstriyel derslik epoksi zemin kaplamaları soyulmamalı yahut kırılmamalıdır. Bu tip epoksi zemin kaplama yaşam boyu garantili olmakla beraber mesken epoksi zemin kaplama 2 sene garantilidir.

Epoksi zeminlerin buharla temizlenmesi öneri edilir mi?

Sert zeminlerin buharla temizlenmesi, yağ yahut gres şeklinde lekeleri zeminden başarıyla çıkararak pak ve parlak bıraktığı için ülkü bir yöntemdir. Epoksi zemin kaplama devamlı parlaklığını koruyacaktır sadece yeniden de pak tutulması gerekmektedir.

epoksi zeminler nasıl temizlenir

Epoksi zeminimdeki çizik izlerini onarabilir miyim?

Yumuşak bir bez ve mobilya cilası alın, peşinden çiziklerin solduğunu ayrım edene kadar dairesel hareketlerle çiziklerin üstüne sürün.

Basınçlı yıkama epoksi zeminler öneri edilir mi?

Yeni bir epoksi zemini doğru bir halde döşediyseniz, epoksi yerin herhangi bir bakım gerektirmemesi icap eder. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan nemli bir bez yahut havlu alıp zemini silmek.

Zemine zarar verebilecekleri için aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın. Sadece epoksi zemininiz fazlaca kirliyse, birazcık bulaşık sabununu ılık suyla karışmasını sağlayarak zemini hafif ovun ve peşinden bahçe hortumunuzla iyice durulayın.

Böylece epoksi zemininizi basınçlı yıkamanıza gerek kalmaz. Sadece, bunu oluşturmaya karar verirseniz, başlığın yere fazlaca yakın olmadığından güvenilir olun.

Epoksi zeminlerin cilalanması öneri edilir mi?

Epoksi zemin kaplama organik bir parlaklığa ve parlak bitişe haiz olduğundan cila gerektirmez. Sadece epoksi boyalı bir zemine sahipseniz ve parlaklığını kaybetmişse birkaç kat cila uygulayarak hem parlaklığı geri kazandırabilir bununla birlikte yerin korunmasına destek olabilirsiniz. Bu alanda yüksek trafik akışınız var ise, zemine daha çok kat cila uygulamanız gerekecektir.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz