Epoksi Zeminler Iyi mi Temizlenir – Eksiksiz Zemin Bakım Kılavuzu


Bu gönderi bağlı müessese linkleri içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Epoksi zemin kaplamaları çok dayanıklı zemin kaplamalarıdır ve bu yüzden fazlaca sayıda uygulamada kullanılmaktadır. Bu tip döşeme kış bahçesi zeminlerinde, garaj zeminlerinde, depo zeminlerinde ve yoğun trafik olan koridor ve kaldırımlarda kullanılmaktadır. Büyük makinelerin kullanıldığı imalathane alanlarında, epoksi zemin kaplaması iyi netice verir ve epoksi zemin kaplaması fazlaca dayanıklıdır. Teknik bilginiz var ise, bir epoksi yerin bakımı kolaydır. Bu yazıda size epoksi zeminlerin temizlenmesi ve epoksi zeminlerin bakımı için bir klavuz sunuyoruz.

Epoksi zeminler için en iyi temizleyici hangisidir?

Seyreltilmiş amonyak, epoksi zeminler için en iyi temizleyicidir. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan 2 ila 3 ons amonyağı bir galon ılık suyla seyreltmek ve arkasından mikrofiber yer paspası ile solüsyonu epoksi zemine icra etmek. Bu liflerden bazıları gevşeyip epoksi kaplı zemine yapışabileceğinden, yaygın olarak kullanılan naturel lifli paspaslardan kaçınmaya çalışın.

Bilhassa motorlu araçlar ya da ağır makineler zemin yüzeyinde hareket ettirilirken, epoksi zemin yüzeyinizi kum ya da tozdan arındırmalısınız. Zeminde kalan herhangi bir toz ya da çakıl epoksi yüzeye gömüleceği ya da çizeceği için bu önemlidir. Zemine zarar verebileceğinden bunu tertipli olarak yapmanız icap eder. Bir epoksi zemin sert olsa bile, uzun bir müddet süresince fazlaca sayıda çizik meydana gelebilir.

Temizlemenin en etken yolu, yumuşak bir fırça aparatı da olan kuvvetli bir elektrik süpürgesidir. Yerin ne sıklıkta leke ya da toz biriktiğine bağlı olarak bunu günlük ya da haftalık olarak yapabilirsiniz.

epoksi zeminler nasıl temizlenir

Ağır makineleri zeminde taşımayı düşünüyorsanız, zemin yüzeyinde kum ya da toz olmamasına fazladan ihtimam gösterin.

nokta temizleme

Epoksi zemin yüzeyinize bir miktar sıvı döküldüyse, derhal temizlemeniz icap eder. Bu çoğu zaman bir tek ufak bir zemin alanında meydana gelir ve kuvvetli bir elektrikli süpürge ile kolayca temizlenebilir. Elektrikli süpürge hem de kirin temizlenmesini de sağlar.

Arkasından, mikrofiber zemin sileceğini alın ve lekeli alanı birazcık ılık suyla paklayın. Bütün epoksi zemin yüzeylerinin suya son aşama dayanıklı bulunduğunu ve üstlerine sıvı dökülmesi niteliğinde kolayca temizlenebileceğini ihmal etmeyin.

ebook epoksi reçine

Epoksi zeminler ve fazlaca pis alanlar

Epoksi zemininizde aşırı leke var ise şu yöntemi öneriyoruz:

  • Kirden muntazam bir halde kurtulmanızı engelleyebilecek her şeyi zeminden kaldırın.
  • Fazla kiri temizlemek için bir süpürge kullanın ve arkasından zemini süpürün.
  • Arkasından, sert bir köpük paspas alın ve biriken kiri birazcık ılık suyla nazikçe paklayın.
  • En son, muhteşem bir epoksi zemin temizleyici olan 1 galon ılık suyla seyreltilmiş 2 ila 3 ons amonyak karışımı alın ve arkasından son temizlik için bir mikrofiber yer paspası kullanın.

lekeler

Pas şeklinde lekeler bulursanız, yumuşak bir teras fırçası ya da mutfak süngeri alın ve alanı birazcık ılık suyla hafif ovalayın. Bu maddeler fazlaca aşındırıcı olduğu için, kuvvetli kimyasallar ya da çelik yünü kullanmayın.

Asit ya da turunçgiller ile sirke içeren temizlik ürünlerini kullanmaktan kaçının şundan dolayı bu bileşikler epoksi katalizörü parçalayacak ve zemine zarar verecektir.

Epoksi zeminler nasıl temizlenir

Yakıt, otomobil hasım ve öteki kimyasallar

Epoksi garaj zeminlerini iyi mi temizlersiniz? Araçla alakalı yağ, antifriz ya da yakıt şeklinde kimyasallar derhal temizlenmeli ve epoksi zeminde uzun zaman bırakılmamalıdır. Birazcık kağıt ya da mutfak havlusu alın ve olası olan en yakın zamanda pisliği silin.

Araçla alakalı kimyasallar, fazlaca uzun zaman bırakılırsa zararı olan olabilir ve epoksi zemininize zarar verebilir. Ev temizleyicileri ve boya şeklinde öteki kimyasalların da epoksi zemin kaplamanıza zarar vermemek için olası olan en yakın zamanda çıkarılması icap eder. Kağıt ya da mutfak havlusu kullanabilirsiniz.

Enstruman lastik izlerinden epoksi garaj zemininin temizlenmesi

  • Beton epoksi zemin temizleyici kullanın ve lastik izlerinin görünmüş olduğu alanı ıslatın.
  • Süpürgeyi birkaç dakika yerde bırakın
  • Sert bir naylon kıllı fırça alın ve alanı nazikçe ovalayın.
  • Lastik izlerini olası olmasıyla birlikte ivedi çıkarmaya çalışın, şundan dolayı üstünde bıraktıkça daha da zorlaşır.
  • Otomobilinizi uzun zaman garajda muhafaza edersiniz, epoksi kaplamanızı korumak için lastiğin dibine bir parça karton ya da ince tahta yerleştirin.

Epoksi garaj zemini nasıl temizlenir

Basamak paspasları kullanın

Garajınızın girişine, ayakkabılarınızdaki tozu ve kiri çekecek ve garajınızı pak tutmanıza destek olacak bir basamak matı yerleştirin. Kış aylarında uzun yürüyüş matı kullanmayı ihmal etmeyin.

Epoksi garaj zemininizde kullanılmaması ihtiyaç duyulan temizleyiciler

Epoksi garaj zeminlerini iyi mi temizlersiniz? Epoksi garaj zeminlerini temizlerken narenciye ya da sirke içeren temizleyiciler kullanmaktan kaçının. Bu temizleyicilerin tümü, epoksi katalizörünü parçalayacak ve parlak yüzeyi kaldıracak asit ihtiva eder. Bu da zaman içinde zemininize zarar verir. Yoğun trafiğe haiz garaj zeminleri, her 3 ila 4 ayda bir derinlemesine temizliğe gereksinim duyar.

epoksi zemin cilasıBannafarsai_Stock, ZİL SENİ /shutterstock.com.tr

Ek olarak sabunlu temizleyiciler kullanmaktan kaçının şundan dolayı sabun çizgili izler bırakacak ve sonucunda epoksi zemininizin parlak yüzeyini kaldıracaktır. Sabun ek olarak epoksi zemin üstünde, ıslandığında zemini fazlaca ıslak hale getiren bir film bırakır.

sorular ve cevaplar

Epoksi zemin kaplamalarında çamaşır suyu kullanılabilir mi?

Epoksi zemininizi temizlemek için amonyak ya da çamaşır suyu şeklinde kuvvetli kimyasallar kullanmamanızı şiddetle öneririz. Bunun yerine, yukarıda açıklanan amonyak ve ılık su karışımını alın ve etkilenen bölgeyi nazikçe ovalayın.

Bir lekeyle savaşım ediyorsanız, çıkarmak için birazcık Yumuşak Ovma Temizleyici kullanabilirsiniz. Epoksi zemininizi lekesiz tutmak ve leke birikmesini önlemek için tertipli olarak birazcık ılık su ve silecekle temizlemenizi tavsiye ederiz.

Epoksi kaplı zeminler soyulabilir ya da parçalanabilir mi?

Ustalaşmış olarak uygulandığında, endüstriyel derslik epoksi zemin kaplamaları soyulmamalı ya da kırılmamalıdır. Bu tip epoksi zemin kaplama yaşam boyu garantili olmakla beraber mesken epoksi zemin kaplama 2 sene garantilidir.

Epoksi zeminlerin buharla temizlenmesi öneri edilir mi?

Sert zeminlerin buharla temizlenmesi, yağ ya da gres şeklinde lekeleri zeminden başarıyla çıkararak pak ve parlak bıraktığı için ülkü bir yöntemdir. Epoksi zemin kaplama daima parlaklığını koruyacaktır sadece yeniden de pak tutulması gerekmektedir.

epoksi zeminler nasıl temizlenir

Epoksi zeminimdeki çizik izlerini onarabilir miyim?

Yumuşak bir bez ve mobilya cilası alın, arkasından çiziklerin solduğunu ayrım edene kadar dairesel hareketlerle çiziklerin üstüne sürün.

Basınçlı yıkama epoksi zeminler öneri edilir mi?

Yeni bir epoksi zemini doğru bir halde döşediyseniz, epoksi yerin herhangi bir bakım gerektirmemesi icap eder. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan nemli bir bez ya da havlu alıp zemini silmek.

Zemine zarar verebilecekleri için aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın. Sadece epoksi zemininiz fazlaca kirliyse, birazcık bulaşık sabununu ılık suyla karışmasını sağlayarak zemini hafif ovun ve arkasından bahçe hortumunuzla iyice durulayın.

Böylece epoksi zemininizi basınçlı yıkamanıza gerek kalmaz. Sadece, bunu oluşturmaya karar verirseniz, başlığın yere fazlaca yakın olmadığından güvenilir olun.

Epoksi zeminlerin cilalanması öneri edilir mi?

Epoksi zemin kaplama naturel bir parlaklığa ve parlak bitişe haiz olduğundan cila gerektirmez. Sadece epoksi boyalı bir zemine sahipseniz ve parlaklığını kaybetmişse birkaç kat cila uygulayarak hem parlaklığı geri kazandırabilir bununla beraber yerin korunmasına destek olabilirsiniz. Bu alanda yüksek trafik akışınız var ise, zemine daha çok kat cila uygulamanız gerekecektir.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz