Epoksi reçinesini çıkarın – iyi mi yapılır


Epoksi reçine son aşama oldukça yönlü bir malzemedir ve bu araç-gereç ile çalışmak birçok avantaj sunar. Reçine olması ihtiyaç duyulan yerde kalmış olduğu sürece. Reçine vazgeçtiğiniz bölgelere bulaşırsa, bazı zamanlar yeniden çıkarmak oldukça zor olsa gerek. Kaldırıldığında, maddenin avantajları, kısaca soluk kesen iyi yapışma ve epoksinin kürlendikten sonrasında son aşama sert ve emin olması, hızla her türlü dezavantaja dönüşür. Aynı zamanda, ipuçlarımızla, cildinize ya da öteki nesnelere yanlışlıkla bulaşan döküm reçinesini çıkarmak sizin için yeniden de problem olmayacak.

Tamamen kürlenmemiş döküm reçinesinin çıkarılması

Hemen hemen tam olarak iyileşmemiş olanların çıkarılması epoksi reçine araç-gereç tamamen kuruduğunda olduğu için oldukça daha kolaydır.

Bu amaçla, kullanması izopropil alkol (izopropanol olarak da adlandırılır). Epoksi, hemen hemen tamamen kurumamışsa, çoğu zaman sirke ya da asetonla da oldukça iyi bir halde çıkarılabilir.

reçine kaldırmak

Tamamen kürlenmiş epoksinin yüzeylerde çıkarılması

Reçine aslına bakarsan tamamen kurumuşsa, çıkarılması oldukça daha zor olsa gerek. Aynı zamanda, sertleştikten sonrasında bile döküm reçinesini çıkarmak için kullanabileceğiniz birtakım yöntemler vardır.

yapışkan sökücü

Bir miktar epoksi yanlışlıkla bir yüzeye bulaşırsa, kuruduğunda hususi bir yapışkan sökücü ile etken bir halde çıkarılabilir. Sadece bu prosedür ahşap ya da plastik üstündeki ufak alanlar için daha uygundur.

evrensel tiner

Üniversal tiner adında olan denatüre alkol ve boya tinerinden oluşan bir çözelti de reçine kalıntılarını yüzeylerden çıkarmak için iyidir.

yeni başlayanlar için e-kitap-epoksi-reçine

Denatüre alkol/etanol

Epoksi reçinesi hemen hemen tam olarak kürlenmediyse, denatüre alkol ile alakalı yüzeyden kolayca çıkarılabilir. Bunun için etanole batırılan bir bez ile tatbik yapılacak bölge kısa süreli silinir. Döküm reçinesi aslına bakarsan tamamen kuruysa, etkilenen alan etanol ile işlemden ilkin boya tineri ile yumuşatılmalıdır.

Uç: Denatüre alkol, pahalı saf alkole ucuz bir alternatiftir.Tesiri neredeyse aynıdır ve ispirto başka birçok gaye için kullanılabilir. Aynı zamanda, denatüre alkol kullanırken, bunun son aşama yanıcı bulunduğunu ihmal etmeyin.

sıcaklık tabancası

Tamamen kürlenmiş epoksiyi çıkarmak son aşama inatçı olabilir. Bir sıcaklık tabancası burada oldukça iyi çalışıyor. Kurutulmuş reçine, sıcak hava ile yumuşatılır ve ondan sonra mekanik olarak z. B. bir spatula ile uzaklaştırılmalıdır. Epoksi reçineler çoğu zaman 200 °C’de yumuşadığından, ısı kontrollü sıcak hava tabancaları bu prosedür için kıymetini kanıtlamıştır. Kademeli olarak ısıtmanızı ve arkasından çıkarılacak reçinenin ufak kısımlarını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Daima olduğu benzer biçimde epoksi reçine ile çalışırken önceliğiniz sağlığınız olmalıdır. Yanıklara karşı korumak için eldiven ve ısıdan çıkan dumanları solumayı önlemek için bir teneffüs aleti taktığınızdan güvenli olun.

epoksi reçine sıcak havayı çıkarın

Derideki reçine kalıntılarının giderilmesi

Temel olarak, kürlenmemiş epoksi reçinenin hiç cildinizle i·lişki etmemesine dikkat etmelisiniz. Bu sıhhat problemlerine yol açabilir. Hala oluyorsa, aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz:

Sirke

Cildinize yanlışlıkla birazcık epoksi bulaştıysa sirke oldukça etken bir çözümdür. Bu deva, reçine aslına bakarsan sertleşmişse bile destek sağlar. Bunu yapmak için sirkeyi bir beze dökün ve arkasından temizlenecek bölgeyi cildinizde ıslatın. Reçine yumuşadıktan sonrasında kolayca çıkarılabilir.

aseton

Aseton ek olarak döküm reçinesini deriden çıkarmanın oldukça etken bir yoludur. Sirke benzer biçimde, asetonun da pozitif yanları, onu aslına bakarsan evde sık sık bulundurmanız ve ayrı olarak satın almanıza gerek olmamasıdır. Reçineyi çıkarmak için, asetona batırılmış bir pamuklu çubuk müsait alana sürülür. Reçine bu halde yumuşar ve kolayca çıkarılabilir.

Burada da güvenliğinize dikkat edin. Asetonun ihtiva ettiği buharlar lüzumsuz yere uzun zaman solunmamalıdır. Bu yüzden, bu ürünü yalnızca müsait halde havalandırabileceğiniz ya da teneffüs aleti bulunan odalarda kullanmalısınız. Ek olarak, aseton son aşama yanıcı olduğu için yakınlarda aleni alev olmadığından güvenli olun.

Aseton ciltten oldukça fazla nemi giderir. Bu yüzden reçineyi çıkardıktan sonrasında ellerinizi sabun ve suyla iyice sudan geçirin. Bir nemlendirici, kaybı hızla telafi eder.

Uç: Oje çıkarıcı esas olarak asetondan oluştuğundan (kural dışı: ambalajda “aseton içermez” yazıyor), saf aseton yoksa epoksi reçinesini ciltten çıkarmak için de uygundur.

epoksi cildi çıkarın

Susuz narenciye bazlı el temizleyici

Reçine kalıntılarının sirke ya da aseton ile çıkarılması cilt için son aşama streslidir.Fazlaca daha cilt dostu bir alternatif, narenciye bazlı bir köpük temizleyicidir. Bu bununla birlikte teneffüs yolu üstünde oldukça daha azca streslidir. Temizlemek için, pis alana el temizleyicisinden bir miktar koyun, iyice ovalayın ve arkasından köpüğü suyla sudan geçirin. Bu yöntemin tek dezavantajı, öteki iki yöntemden mühim seviyede daha azca etken olmasıdır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz