Epoksi Reçine Zımparalama – Reçine zımparalama için yararlı kılavuz


Bu gönderi bağlı kurum linkleri içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden ufak bir komisyon alabiliriz.

Kürlendikten sonrasında zımparalama, epoksi reçineli iş parçanızda cam benzeri muhteşem bir yüzey elde etmek için oldukça önemlidir. Aşağıdaki yazımızda epoksi reçine taşlama için hangi malzemeye ihtiyacınız bulunduğunu ve nelere dikkat etmeniz icap ettiğini anlatacağız. Ek olarak bir reçine yüzeyinin en iyi iyi mi zımparalanacağına dair adım adım talimatlar alacaksınız.

Epoksi zımparalama zorluğu

Dökme reçine sertleştiğinde son aşama sert bir araç-gereç haline gelir. Bu yüzden, kurutulmuş iş parçasını ondan sonra zımparalamak hakkaten zor olabilir. Sebebi: Zımpara kağıdı, malzemenin şiddetinden ötürü oldukça ivedi körelir. Ayrıca, sertleşmiş reçine nispeten süratli bir halde sertleştiğinden, çoğu zaman zımpara kağıdının kısa bir müddet sonra temizlenmesi yahut hatta tamamen değiştirilmesi icap eder. Tıkanmayı mühim seviyede azaltmak ve böylece kağıdı daha uzun vakit kullanabilmek için kaygan zımparalamayı öneriyoruz.

İpucu: Zımparalamadan ilkin epoksi hakkaten kuru olmalıdır. Bu yüzden, muamele yapmadan ilkin minimum 48 saat beklemeniz icap eder. Tamamen sertleşmesi daha da uzun devam eden reçineler olduğundan üreticinin talimatlarına uyun.

Kaygan mı kuru zımpara mı?

Deneyimlerimize gore, su geçirmez zımpara kağıdı ile kaygan zımpara epoksisinin kuru zımparalamaya gore daha etken olduğu açıkça kanıtlanmıştır. Ve bunun birkaç sebebi var. Bir taraftan, zımpara kağıdı kaygan zımparalamada oldukça daha azca tıkanır ve bu yüzden oldukça daha uzun ömürlüdür. Taşlama işlemi esnasında direkt ufak tümsekler giderilir ve sonraki kararı derhal görebilirsiniz. Ek olarak toz oluşumu mühim seviyede daha düşüktür.

Sadece kuru zımparalamanın daha müsait olduğu durumlar da vardır. Sözgelişi, epoksi reçine parçanızı ahşap yahut öteki neme kırılgan malzemelerle birleştirmek istiyorsanız konum budur. Kaygan zımparalama, ahşabın şişmesine ve göze hoş görünmeyen lekeler bırakmasına yol açar.

Sadece öteki sebeplerden ötürü çoğu zaman kaygan öğütme kuru öğütmeden daha uygundur. Bu nedenlerden biri, talep eder eksantrik zımpara ile talep eder elle epoksi reçine ile kuru zımparalama yapıldığında oldukça fazla sıcaklık oluşmasıdır. Bu sıcaklık, reçinenin çözünmesine ve yüzeyin matlaşmasına niçin olabilir. Bu durumda, yüzeyi güzel bir parlaklığa kavuşturmak nerede ise imkansızdır.

Isı noktası, kullanılan döküm reçinesine bağlı olarak büyük seviyede değişebileceğinden, Güvende olmak için, şüpheye düştüğünüzde kaygan zımparalamayı tercih etmelisiniz. Bundan dolayı bu mühim seviyede daha azca sıcaklık üretir. Ayrıca, epoksi reçine kuru zımparalandığında oldukça fazla toz kaynaklanır. Bu yöntemi kullanmaya karar verirseniz, epoksi reçine tozunun kanserojen olduğu bilindiğinden, devamlı maske taktığınızdan güvenli olmalısınız.

Epoksi reçinenin kaygan zımparalanması

Avantajlar

 • Kaygan öğütme ile öğütme performansı mühim seviyede daha yüksektir. Bunun sebebi, eklenen suyun zımparalanmış malzemeyi yüzeyden derhal temizlemesidir. Netice olarak zımpara kağıdı eskisi kadar ivedi tıkanmaz ve daha uzun vakit kullanılabilir.
 • Kaygan zımparalama ergonomik olarak tozsuzdur. Kumlu, kaygan parçacıklar havaya salınmaz. İnce tozları soluma riskiniz olmadığı için kaygan zımpara esenlik açısından oldukça daha güvenlidir.

Dezavantajları

 • Su, epoksi reçine tozuyla birleşirse, pak bir ilişkiden başka bir şey değildir. Bu yüzden iş yerinizi branda yahut plastik örtü ile koruyun.
 • Döküm reçinesi ahşap yahut öteki neme kırılgan malzemelerle birleştirilecekse kaygan zımparalama müsait değildir. Ahşap nemden şişerdi.

Su geçirmez zımpara kağıdı – bu nelerdir?

Epoksi reçineyi kaygan zımparalamak için su geçirmez zımpara kağıdına ihtiyacınız vardır. Bu, kapalı bir silisyum karbür tabakasından kaynaklanır. Bu kağıt 60 ila 1000 grit içinde mevcuttur. Hem de, oldukça azca kum yüzeyde derin çiziklere niçin olabileceğinden, epoksi parçanız için 120 kum yahut üzeri ile başlamalısınız. Çizilmelerin niçin olduğu hasar sadece oldukça fazla sabır ve gayret ile onarılabilir. Reçine yüzeyinde güzel bir parlaklık elde etmek istiyorsanız, çalışmanızı 3000 kuma kadar zımparalamalısınız. Zımparalamadan sonrasında, parlatma pastası ve parlatma makinesi kullanın. Epoksi reçinenin parlatılması Yüzey.

MIADY çeşitli kumlu kuru veya ıslak zımpara kağıdı seti
 • Kaba ila oldukça ince zımpara kağıdı
 • Kuru ve kaygan taşlama için müsait
 • Elektro kaplamalı silisyum karbür taneli araç-gereç

Amazon’da görüntüle

Taşlama bloğu el değirmeni
 • Sıradan fakat etken el zımpara bloğu
 • Keskin kenarlar elde etmenize destek verir
 • Uzun vakit öğütmek daha basit

Amazon’da görüntüle

kum epoksi

Kaygan zımpara epoksi reçinesi – adım adım talimatlar

Döküm reçinesi çoğu zaman elle kaygan zımparalanır. Kendi güvenliğiniz için bu metot için elektrikli öğütücü kullanmayın. Su kullanıldığı için elektrik çarpması riski oldukça yüksektir. Hem de, üstünde çalışacak geniş bir alanınız var ise, havayla çalışan bir öğütücü iyi bir alternatiftir.

Kaygan zımparalama esnasında zımpara kağıdını pürüzsüz tutmak için sert kauçuk bir zımpara takozu tavsiye ederiz. Yüzey eğimli ise müsait bir altlık kullanılması gerekebilir. Pedi yahut bloğa alternatif olarak, zımpara kağıdını alıp suya batırabilirsiniz. Ne yazık ki, su geçirmez zımpara kağıdı nispeten sert ve elastiki değildir. Heykel benzer biçimde dokulu yahut oldukça gayri muntazam yüzeylerde çalışmak istediğinizde bu mesele olabilir. Burada kağıt, mevcut eğrilere yeterince ahenk sağlamaz. Bu durumlar için, örnek olarak 3M Scotch Brite benzer biçimde bir zımpara pedi öneriyoruz. Bu, zımpara kağıdından oldukça daha esnektir ve kaygan olarak da kullanılabilir.

3M Scotch Brite zımpara pedleri çok ince, 25 adet
 • Scotch Brite Premium Aşındırıcı Pedler 25’li Paket
 • Oldukça ince taneli
 • Basit elle zımparalama için elastiki

Amazon’da görüntüle

 • Çalıştığınız zeminin yakınında birazcık daha büyük bir su kabı hazırlayın. Doğal olarak ortam oldukça soğuksa ılık su da kullanabilirsiniz. Zımpara kağıdını yine yine suya batırarak yüzeyi dairesel hareketlerle eşit biçimde zımparalayın. Sonucunda, önceki tahıldan hiç bir zımpara izi kalmamalıdır.
 • Zımpara kağıdını devamlı yine ıslatmak yerine yüzeyi de ıslatabilirsiniz. Suyla dolu bir sprey şişesi kullanın ve iş parçanıza onlarca defa püskürtün.
 • Çalışmanız esnasında mevcut zımpara kalıntılarını bir bezle daha sık paklayın. Bu, öğütme işleminin ilerleyişini ara sıra denetim etmenizi sağlar. Daha ince bir adet boyutuna geçerken, daha iri kum tanelerinin yeni zımpara izleri bırakmaması için yüzey evvel temizlenmelidir.

İpucu: Taşlamadan daha sonra iş parçanızdaki taşlama artıklarını paklayın. Kuruduktan sonrasında yüzeyden çıkarılması oldukça zor olsa gerek.

 • Kuru yüzeyi daha sonraki işlemler için en müsait biçimde hazırlamak için bir kağıt havlu kullanın.ör. boyama yahut başka bir epoksi kaplama. Kalan kalıntıları temizlemek için bezi kullanın ve yüzeyi ufak bir süpürgeyle hafif süpürün. Bez yerine kağıt havlu kullanmanız önemlidir. Bu, yüzeyi kirletecektir.
 • Epoksi reçine parçanızı zımparalama işleminden daha sonra boyamak dilerseniz, Evvelinde bir elektrostatik toz bezi kullanmalısınız. Bu, boyama sonucunu negatif etkilemeden ilkin yüzeydeki en ufak toz parçacıklarını bile temizlemenizi sağlar.

Kum epoksi kuru

Daha geniş alanları zımparalarken, reçineyi kuru zımparalamak kaygan zımparalamaya gore oldukça daha kolaydır. Ek ahşap işlemek istiyorsanız da bu yöntemi kullanmalısınız. Kuru zımparalama için eksantrik zımpara kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Sağlığınızı korumak için kuru taşlama yapılırken kesinlikle teneffüs maskesi takılması gerekmektedir. Zehirli tozu yanlışlıkla solumayacağınızdan güvenli olmanın tek yolu budur. İdeal olarak, işiniz için iyi havalandırılan bir oda seçin.
 • 120 kumla başlayın, arkasından kademeli olarak minimum 1000 kuma kadar ilerleyin.
 • Daha ilkin de belirtildiği benzer biçimde, kuru zımparalama esnasında zımpara kağıdı oldukça ivedi tıkanır. Bu durumda, hususi bir lastik çubuk ile zımpara yüzeyindeki reçine kalıntısını kolayca çıkarabilirsiniz.
 • Kumu değiştirirken, önceki kumun izlerini iyice paklayın.

İpucu: Epoksi reçine parçanızda hakkaten parlak bir yüzey edinebilmeniz için parçayı 1000 kuma kadar cilalamanız icap eder. “Düzgüsel” epoksi reçineli zımparalama ile en iyi ihtimalle oldukça hafifçe bir parlaklık elde edersiniz.

SEE 5
 • Ek tutamak dahil hafifçe iki elli makine
 • Elektronik hız tarzı ve yüksek kaldırma payı ile
 • Muntazam çalıştırma ve kapatma esnasında anında durma için fren halkalı

Amazon’da görüntüle

5 inç 8 delikli taşlama diskleri - 1000 - 3000 grit seti
 • Ø 5 inç alüminyum oksit granül zımpara kağıdı
 • Dayanıklı, anti-statik ve uzun ömürlü ve bereketli zımparalama sağlar
 • 6 değişik kum, 1000’den 3000 kuma kadar toplam 60 taşlama taşı

Amazon’da görüntüle

https://www.youtube.com/watch?v=IT-xWZlJEY

Amin allık – reçine üstünde mumsu bir katman

Kemikleşme işlemi esnasında iş parçanızın yüzeyinde mumsu, hafifçe yapışkan bir katman oluştuğunu ayrım edebilirsiniz. Bu lafda amin kızarması, bilhassa kurutma işlemi esnasında dalgalanan sıcaklıklarda meydana gelir. Görünüşü değişebildiği için bazı zamanlar görmek bile zor olsa gerek. Soğuk, nemli sıcaklıklarda ince, yağlı yahut donuk bir katman olarak fazlaca net bir halde görülebilir ve hissedilebilir. Bu tabakanın altındaki döküm reçinesi çoğu zaman hasarsızdır. Tekrar de, düzgüsel zımpara kağıdı mumsu, yapışkan yüzey sebebiyle derhal tıkanacağından, amin allık çıkarmalısınız.

Amin allıklarını olabildiğince ivedi çıkarmak için birtakım ipuçları:

 • En basit metot sünger, ılık su ve sabunlu su ile çıkarmaktır.
 • Tabaka birazcık daha inatçıysa, bir bez ve alkol de deneyebilirsiniz.
 • Öteki bir seçenek ise su ve kaygan zımpara kağıdı ile zımpara yapmaktır.

Amin Rouge’u niçin kaldırmalısınız?

Amin allığın kendisi, döküm reçinesine zarar vermediği için mesele değildir. Sadece, iş parçanızı daha çok işlemek istiyorsanız, örn. B. Ek bir epoksi kaplama yahut boya ile, üstünde amin lekeleri oluşmuşsa yüzeyin evvel temizlenmesi zorunludur. Aksi şekilde bu maddeler reçine ile iyi bir bağ kuramazlar.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz