Epoksi reçine delme – kırılgan delme delikleri için öğretici


Reçine takılar benzer biçimde kendinden dökülmüş epoksi reçine iş parçalarının daha çok işlenmesi için bazı zamanlar bunlara delik açmak icap eder. Fakat bu asla olası mü? Neler dikkate alınmalıdır? Ve epoksi reçinesini delerken ne benzer biçimde zorluklar ortaya çıkabilir? Aşağıdaki makalede bu ve öteki soruları yanıtlayacağız ve ek olarak reçine dökümünüzde en başından itibaren kırılgan ve pak deliklerin iyi mi açılacağına ilişik talimatlar sağlayacağız.

Epoksi reçine parçalarında hangi alanlarda deliklere gereksinim duyulur?

 • Epoksi reçine ve öteki malzemelerin kullanıldığı iş parçaları için kombine ahşap olmalı
 • Kendi haline döküm için Epoksi reçine tablolarıböylece hemen sonra bacakları birleştirebilirsiniz
 • Model ve kalıp yapımında
 • Akvaryum ya da teraryum inşa ederken bir bir parçaları bir araya getirebilmek için
 • Braketleri monte etmek için kendinden tasarlanmış reçine takılar için
 • -de dekoratif reçine dökümleriörnek olarak asılacak ya da fiyonkla süslenecek olan

yeni başlayanlar için e-kitap-epoksi-reçine

Kırılgan epoksi reçine delme deliğine adım adım

Sıradüzen 1: İşinizin iyice sertleşmesine izin verin

Fazlaca iyi sertleştirilmiş bir iş parçası, sonradan muhteşem bir delme kararı elde etmek için temel ön koşuldur. Bunun birkaç sebebi var. Birincisi, reçine tamamen kürlenmemişse pak yüzeyler elde edemezsiniz. Öte taraftan, hemen hemen yumuşak olan reçine matkaba yapışabilir. Epoksi reçinenin çıkarılmasının son aşama zor olduğu bilindiğinden, bu oldukça can bunaltan olacaktır. Bu yüzden kürleme için bol miktarda vakit planlayın. Yüzey aslına bakarsan tamamen sert görünse bile, iş parçasının çekirdeğinin hemen hemen kurumamış olabileceğini lütfen ihmal etmeyin. Doğal ki, bu, katmanların alakalı kalınlığına bağlıdır. Şüpheniz var ise, epoksi reçine ile delmeye başlamadan ilkin bir ya da iki hafta daha bekleyin.

Adım 2: doğru araçlar

Temel olarak, reçine işiniz üstünde çalışmak için devamlı daha minik bir matkap ucu kullanmalısınız. Bunun da oldukça bayağı bir sebebi var: Deliği sonradan büyütebilirsiniz. Kıstas küçülttüğünüzde daha da zorlaşıyor.

Metal helezon matkaplar bilhassa epoksi reçine ile çalışmak için uygundur. Burada iki varyant içinde seçim yapabilirsiniz:

 • delmek Ağır hizmet tipi yüksek hız çeliği bir şey mi daha ucuz seçenek. Nadiren epoksi reçine delmek istiyorsanız kullanışlıdır. HSS matkapları, yalnızca ortalama 600 °C’ye kadar düşük bir ısı toleransına haiz olduklarından nispeten süratli bir halde körelirler.
 • karbür matkap daha pahalıdır, ama bununla birlikte HSS matkaplarından oldukça daha sağlam. %90 ila 94 tungsten karbür ve %6 ila 10 kobalt bileşimi sebebiyle, 1100 ila 1200 °C ısı toleransı, daha ucuz alternatifinkinden mühim seviyede yüksektir.
Makita HR 2470 SDS-Plus döner çekiç
 • Ahşap, çelik, beton ve plastikte delme, darbeli delme ve keskileme için
 • Yüksek güç rezervine haiz kuvvetli 780 Watt motor, en çok delme Ø 32/13/24 mm
 • Elektronik olarak ayarlanabilen hız ve darbe payı, darbe enerjisi en çok 2,4 J

Amazon’da görüntüle

wolfcraft matkap standı
 • Yüzeylerin, şeritlerin ve yuvarlak malzemelerin kırılgan, düz bir halde delinmesini sağlar
 • Milimetre hassasiyetinde delme derinlikleri için ayarlanabilir bir kıstas halkasına haizdir
 • Emek harcama yüzeyi, mengeneleri takmak için kenetleme olukları ile frezelenmiştir

Amazon’da görüntüle

Irwin Karbür Matkap Ucu Seti, 7 Parça
 • Çeliğin, metallerin ve epoksi reçine benzer biçimde sert plastiklerin süratli delinmesi için
 • Hususi oluk yapısı, toz yok etme için en çok alan bırakır
 • Muhteşem bir delik kalitesi için 4 kesme kenarlı tasarıma haiz karbür uç

Amazon’da görüntüle

Bosch Professional metal matkap seti, 19 parça
 • Çelik, metal ve epoksi reçinenin ustalaşmış olarak işlenmesi için metal matkap seti
 • Matkap Ø 1/1,5/2/2,5/3/3,5/4/4,5/5/5,5/6/6,5/7/7,5/8/8,5 /9/9,5/10 mm, DIN 338’e nazaran
 • Yuvarlak saplı matkap tutuculu bütün matkaplar için

Amazon’da görüntüle

: Epoksi reçine son aşama yoğun bir malzemedir ve bu yüzden neredeyse her matkap için güçlük teşkil eder.Bununla beraber, epoksi reçinede yalnızca birkaç delik açmak istiyorsanız ucuz bir HSS matkap ucu mutlaka yeterlidir. Bununla beraber, reçine iş parçalarınıza tertipli olarak delik açmayı planlıyorsanız, mutlaka daha kaliteli bir karbür matkaba yatırım yapmalısınız.

Sıradüzen 3: Ölçün ve işaretleyin

Bir sonraki adımda, iş parçanızın neresinde delik açmak istediğinizi işaretleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, bölüme bir parça maskeleme bandı yapıştırmanın ve üstüne işareti koymanın faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Başka bir seçenek de kalıcı bir işaretleyici kullanmak olacaktır. Sadece bunun dezavantajı, seçilen alanı yeniden düzeltmek dilerseniz kaldırmanın oldukça zor olmasıdır.

Adım 4: İlk sondaj

Epoksi reçineyi delerken aşırı duyarlılık icap eder. Fazlaca minik iş parçalarını delmek istiyorsanız, bir matkap sehpası size kıymetli hizmetler sağlayabilir. Düz açıda oldukça kırılgan delme yapmanızı elde eden bu tripoda matkabınızı vidalayabilirsiniz. İş parçasının tamamını delmek istemiyorsanız, deliğin derinliğini belirlemek için matkap sehpasını da kullanabilirsiniz.

Uç: Bir epoksi reçine parçasında ilk delme işlemi devamlı sıkıntılı bir iştir. Bu yüzden, seçtiğiniz parçalar güvenilir olmayan ya da yanlış delme sebebiyle hasar görmeden ilkin, oldukça iyi netice vermemiş olabilecek birtakım kontrol parçalarıyla ilk deneyimi kazanın.

epoksi reçine delme talimatları

Matkabın hızını olası olduğunca düşük ayarlamalısınız. Sürtünmenin hem matkap ucunda aynı zamanda reçinenin kendisinde sıcaklık ürettiği tanınmaktadır.Netice olarak reçine eriyebilir. Bütün iş parçasını delmek istiyorsanız, müsait bir taban kurmak önemlidir. Mesela bir tahta parçası, hem matkap ucunu aynı zamanda alt tabakayı koruduğu için bu gaye için idealdir.

Uç: Matkap deliğinin iç yüzeyi kristal berraklığında reçine ile kaplanacaktır. Bu etkiyi ortadan kaldırmak için, bir parça tel ya da kürdan kullanarak matlaştırılmış yüzeye oldukça ince bir miktar epoksi reçine yayabilirsiniz. Bu sayede netice yeniden oldukça daha parlak hale gelir.

Adım 5: kemiklerin çıkarılması

Genellikle matkap deliğinin kenarında bir çapak olur. Bu nispeten küçükse, tırnağınızla kolayca çıkarabilirsiniz. Daha büyük kemiklerde bu olası değildir. Bu durumda, daha ilkin kullandığınızdan birazcık daha büyük bir matkap alın. Arkasından deliğin üstünde elinizle birazcık döndürün ve çapak oldukça yakın zamanda giderilebilir.

Pak delikler için ipuçları ve püf noktaları

 • Epoksi reçine ile çalışırken devamlı olduğu benzer biçimde, malzemeyi delerken koruyucu elbise giymek oldukça önemlidir. Bundan dolayı projenizi planlarken devamlı bir adet giymeyi düşünün. teneffüs koruma maskesi ve bir göz koruması.
 • Çoğu zaman epoksinin bir bölümü matkap ucuna yapışır. Hemen sonra aynı matkapla metali delerseniz, üretilen sıcaklık sebebiyle buharların çıkması oldukca ihtimaller içindedir. Bunu önlemek için ülkü olarak reçinede delmek için ayrı matkap uçları kullanmalısınız.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz