Epoksi neye yapışmaz? – Tanıtılan muhtelif malzemeler


Bu gönderi bağlı kurum linkleri içerebilir. Onlar vesilesiyle meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Epoksiyi herhangi bir projenizde kullanırken hangi malzemelere yapışıp yapışmayacağını iyi kestirmek icap eder. Bu yazıda, popüler malzemelerin artılarını ve eksilerini özetledik. Ek olarak reçine projeleriniz için hangi malzemelerin müsait bulunduğunu da öğreneceksiniz.

Epoksi hangi malzemeye yapışmaz?

  • silikon yahut vinil yahut kauçuk
  • kaplama bandı
  • parşömen kağıdı yahut Wbalta kağıdı
  • polietilen plastikler
  • plastik poşetler
  • plastik kap
  • silikon mastik
  • sıcak tutkal

Bu sıralama ne olursa olsun epoksi ile yapışmayacak bütün malzemeleri içermemektedir. Sadece, projeleriniz için ihtiyacınız olan şeyleri karşılamaya yönelik iyi bir sıralama. Her araç-gereç, epoksinin kürleşmesini direkt yahut bilvasıta olarak etkileyebilecek birtakım faktörlere haizdir. Bu yüzden, bu faktörleri kabul etmek önemlidir ve size içgörü sağlarız.

ebook epoksi reçine

Silikon kalıplar / silikon kauçuk

silikon kalıplar tipik olarak mücevher, bardak altlığı ve öteki değişik şekilli öğeler benzer biçimde minik nesneler yaratan sanatçılar içinde bilinir.

Avantajlar

Silikon kalıplar ile arzu ettiğiniz kadar biçim verebilirsiniz. Kendi silikon kalıplarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ek olarak, ucuz ve ısıya dayanıklıdırlar. Muhteşem şekilli parçalar yapmak için kalıpları kullanmayı bilhassa seveceksiniz; Daha minik dökümler için süper verimlidirler. Hepsinden iyisi, döngüden sonrasında fazlaca azca fiksasyona ihtiyacınız olacak.

Dezavantajları

Fazla seçeneğin yok. Sıra yahut masa benzer biçimde büyük nesneler için silikon kalıplar nadiren bulunur. Bu parlak şekli satın almadan ilkin ödevinizi yapın ve birkaç araştırma okuyunuz. Genel hatlarıyla pişirme yahut dondurma kapları olarak kalıplar tercih edilmektedir. Basit epoksi çıkarılması için ihtiyaç duyulan parlaklığa haiz değillerdir. Yeniden de satın alabilirsiniz, sadece yalnızca tek kullanımlık olabileceğini ihmal etmeyin.

Epoksi neye yapışmaz?

kaplama bandı

Avantajlar

Örtü bandı fazlaca yönlüdür ve nispeten daha ucuzdur. Büyük nesneler rahatça düzenlenebilir. İstediğiniz parlaklığı elde edersiniz ve ek olarak değişik biçim ve boyutlarda öğeleri sorunsuz bir halde oluşturabilirsiniz. Doğru yapılırsa, bir kereden fazla kullanabilirsiniz.

Dezavantajları

Bütün dikişler, bunun kusurlu bir parça olduğuna dair delil gösteriyor. Bu oldukça iyi; Bir tek hemen sonra zımparalamalı ve cilalamalısınız. Malzemenin yüzeyi kadar düz bulunduğunu kabul etmelisiniz. Çoğu zaman daha büyük kalıpların kalıbı yapmak için daha çok zamana ihtiyacı vardır.

Epoksi reçine hangi malzemeye yapışmaz?

parşömen kağıdı yahut yağlı kağıt

Avantajlar

İşlem sorunsuz ve en önemlisi müsait fiyatlı. Canlı bir kenar dökümü altında bereketli bir halde kaplanabilir. Ek olarak minik masalar için zahmetsizce şekiller oluşturabilir.

Dezavantajları

Nispeten ucuzdur, sadece birtakım dezavantajları vardır. Bilhassa epoksi soyulduğu süre öteki yöntemler kadar net ve etken değildir. Ara ara balmumu içeri sızar ve onu birazcık sisli hale getirir. Mumlu kağıt yapışmamış; kürlenme süresi süresince hareket edebilir.

polietilen plastikler

Avantajlar

Yüksek kaliteli polietilen plastikler yeniden kullanılabilir ve dayanıklıdır. Masa kalıpları ve öteki alakalı öğeleri yapmak için bereketli bir halde kullanabilirsiniz. Bu üst seviye varyant, birçok imalat uzmanı tarafınca kullanılmaktadır. dere tabloları. Projeniz için arzu ettiğiniz ebat ve kararlılığı elde edersiniz. Bir hatırlatma olarak, kesme tahtalarında ve öteki eşyalarda da kullanılır.

Dezavantajları

Bir taraftan, nispeten pahalı bir varyanttır. Hangi yoğunluğa yahut boyuta ihtiyacınız bulunduğunu kestirmek ve hepsini bir araya getirmek birazcık süre alabilir.

Epoksi reçinesi neye yapışmaz?

Epoksi plastiğe yapışır mı?

Plastik bardaklar, kaseler ve Tupperware ve öteki plastik parçalar, epoksiye yapışmadıkları için mükemmeldir.

Avantajlar

Plastik kaplar ekonomiktir, kolaydır ve evde bulunur. Bu, büyük bir kase ile dönerken etken bir halde çalışır. Ek olarak, muhtelif şekiller ve kağıt ağırlıkları ile iyi çalışır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, muhteşem ürünü bulursanız şanslısınız.

Dezavantajları

Ahenk sağlamaya asla hevesli değil. “Ne alırsan onu alırsın” ve daha fazlasını değil. Bu, büyük parçalar yahut tablolar üretmez.

sıcak tutkal

Avantajlar

Sıcak tutkal çoğu zaman çatlakları kapatmak ve kalıp yapmak için tercih edilir. Dökme esnasında dere tablalarına dökülmeyi de önleyebilir.

Dezavantajları

Sıcak tutkal tek başına kullanılamaz. İyi bir netice elde etmek için öteki malzemeleri tamamlar. Kaba ahşaptan çıkarmak zor olabilir ve birtakım izler bırakabilir.

sıcak tutkal

Masa üstlerini ve emek harcama yüzeylerini kaplamak için ne kullanılmalı?

En basit çözüm, emek harcama yüzeyinizi 3 mil yahut daha kalınca plastik örtü ile kaplamaktır. Ekonomiktir ve yırtılmaya karşı dayanıklıdır, emek harcama yüzeyine yapıştırılabilir ve kürlenmiş epoksi soyulabilir. Öteki mühim seviyede daha ucuz alternatifler, bir çöp torbasını yahut plastik çöp torbasını keserek açmaktır. Her durumda, bir kupa komplike epoksi üzerine oturur ve aşırı ısınırsa, plastik ambalaj parçalanabilir. Home Depot, Lowes ve Costco’dan temin edilebilen mumlu bir melamin tahta kullanmak iyi bir seçimdir. İçinde Carnauba bulunan 2-3 kat iyi otomobil cilası yürütmek, plastiğin genel akışı bozabileceği daha sıkıntılı işler yahut yardımcı işleri için sağlam olma avantajına haiz, hakkaten mükemmel bir yapışmaz yüzey sağlar. Hareketleri önlemek için üstünde duyarlı destek çizgiler işaretlenebilir.

genel bakış

Her öğeyi ayrı ayrı derecelendirmeniz icap eder. Değişik varyantlar için değişik tatbik şekilleri vardır. Yukarıdaki sıralama adım atmak için iyi bir yer, sadece emin kalıp türleri yahut muayyen parçaların iyi mi yapılacağı ile alakalı muhtelif makalelere göz atın.

SSS

Kürlenmiş epoksiye epoksinin yapışma olasılığı nelerdir?

Ön zımparalama, epoksi ve sertleştirilmiş epoksi arasındaki kimyasal bağ için bir ön koşuldur. Hala öteki epoksi reçinelere yapışma şansı var. Sadece, ağır inşa edilmiş bir projeye dayanacak kadar dayanıklı değildir.

İyi bir epoksi projesi kurmak için tek yapmanız ihtiyaç duyulan bir zımpara makinesi alıp üstüne 180 grit sürmek. Kimyasal bağlanmaya izin vermek için iyice temizlediğinizden güvenli olun.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz