Epoksi besin güvenilir midir? – Bu mevzuda bilmenizde fayda olan her şey


Epoksi reçine ile çalışmak fazlaca sayıda avantaj sunar. Araç-gereç son aşama esnektir ve birçok alanda kullanılabilir. Hem de, reçinenin de birtakım dezavantajları vardır. Birincisi ve en önemlisi esenlik yönleridir. Bu kılavuzda, besin açısından güvenilir epoksi reçinenin gerçekte ne işe yaradığını ve bu bağlamda nelere dikkat etmeniz icap ettiğini size anlatacağız.

Kontrol mührü ile besin için güvenilir epoksi reçine

Bileşik reçine besin ya da deri ile uzun zaman i·lişki ederse, epoksi reçinenin aslen besin açısından ne kadar güvenilir bulunduğunun evvelde açıklığa kavuşturulması önemlidir. Bu vaziyet, örnek olarak,

 • Besin tankı kaplamaları
 • Besin endüstrisinde kullanılan kalıplar (örn. çikolata kalıpları)
 • ev eşyaları, örn. B. meyve kaseleri ya da kesme tahtaları
 • epoksi reçineden yapılma mobilyalar, bilhassa epoksi reçine masalar
 • protezler
 • ortezler
 • Gölet iç kaplamaları
 • akvaryumlar ya da teraryumlar

Ilkin iyi haber: AB, reçinenin besin güvenliğini kendi onaylama mührü ile işaretler. Yukarıdaki örneklerimiz için bu mührü taşıyan hususi olarak geliştirilmiş mamüller bulunmaktadır. Hem de, kısa süreli i·lişki niteliğinde, piyasada bulunan herhangi bir epoksi besin için güvenlidir ve bundan dolayı zararsızdır.

Uç: Reçine, yalnızca tamamen sertleştiğinde alakalı ürün için toksik değildir ya da besin açısından güvenlidir. Sıvı şekilde, epoksi reçine ve ortaya çıkan buharlar HER ZAMAN zehirlidir! Bundan dolayı cildinizin sıvı reçine ile i·lişki etmemesine dikkat etmelisiniz.

Yalnızca seçili mamüller için sertifika

Bir tek birkaç sene ilkin, muhtelif ülkeler bir epoksi reçinenin “besin açısından güvenilir” bulunduğunu beyan edebilmek için hangi standartların ve ülkeye has sertifikaların lüzumlu bulunduğunu kendileri belirlediler. Tek tip AB direktiflerinin yürürlüğe girmesinden sonrasında, birçok döküm reçinesi üreticisi, kontrol mührünü elde etmek için ürünlerini yeniden kontrol ettirmekten kaçındı. Bir taraftan bu, mührü elde etmenin büyük gayret gerektirmesi gerçeğinden meydana gelmektedir. Öte taraftan, onaylama müstahsil için fazlaca pahalıdır. Bundan dolayı, piyasada bir tek birkaç onaylama mührü olan epoksi reçinesi bulunmaktadır. Ve bunlar buna bağlı olarak pahalıdır.

gıda sınıfı epoksi reçine

Besin güvenliği – bu tam olarak ne algılama geliyor?

Maddi bir gıdayı neyin güvenilir kıldığına dair kararlı bir tarif yoktur. Sadece, her durumda birtakım gereksinimlerin karşılanması icap eder. Bunlar içinde örn. B. Besin ve İlaç İdaresi (FDA), Federal Risk Değerlendirme Ofisi’nin besin uygunluğu gereklilikleri ve 10.2011 sayılı AB düzenlemesine nazaran gereklilikler.

Temel olarak, bir araç-gereç herhangi bir esenlik riski olmaksızın besin ile direkt i·lişki edebiliyorsa besin açısından güvenilir kabul edilir. Bu şu anlamına gelir:

 • Araç-gereç, yiyeceğe herhangi bir tat ya da koku vermez.
 • Araç-gereç ile i·lişki ettikten sonrasında besin tüketilirse insan sağlığı tehlikeye girmez.
 • Araç-gereç, gıdaya asla ya da fazlaca azca sayıda çapraz bağlanmamış bileşen salmaktadır.
 • Araç-gereç ile i·lişki yöntemiyle gıdanın bileşimi değişmez.

Şüpheniz var ise, ürününün besin güvenliği hikayesinde üreticiye evvelde danışmalısınız. Olası olan en iyi reçine standardını elde etmek için işleme esnasında üreticinin öneri etmiş olduğu karıştırma oranına ne olursa olsun uymak da önemlidir.

yeni başlayanlar için e-kitap-epoksi-reçine

Epoksi reçine – toksik mi, toksik değil mi?

olup olmadığına dair temel bir anlatım epoksi reçine artık zehirli veya zehirsiz vuruş yapılamaz. Bu evvela her bir ürünün kimyasal bileşimine bağlıdır. Sadece bu kullanım amacına nazaran değişim izah edebilir. Bundan dolayı bir döküm reçinesi sağlığa diğerinden daha zararı olan olabilir. Hem de, reçine ile çalışırken kendinizi olası olan en iyi halde korumak daima önemlidir. Reçine ya da sertleştiriciye hiç koruyucu eldiven olmadan dokunmayın. Teneffüs aleti ile kendinizi zararı olan buharlardan koruyabilirsiniz. Reçine sıçramalarının yanlışlıkla gözünüze kaçmasını önlemek için koruyucu gözlük kullanılması da öneri edilir.

Hem de, esas olarak, epoksi reçinesinin toksisitesine ait iki temel izahat yapılabilir:

 • Sıvı epoksi daima zehirlidir
 • Sertleştiğinde reçine toksik değildir, sadece daima besin için güvenilir değildir

epoksi gıda

Ortaya çıkan buharları solumaktan daima kaçınılmalıdır. Hem de, reçine ile direkt cilt temasının sağlığa zehirli dumanlardan bile daha zararı olan bulunduğunu bilmelisiniz. Birtakım döküm reçineleri artık en azından kısmen naturel bileşenlerden yapılmaktadır. Sadece bunlar sıvı haldeyken de zehirlidir. Bilhassa, aşağıdaki bileşenlere dikkat edilmelidir:

karbolik asit / fenol

Karbolik asit günümüzde tarımda herbisit olarak kullanılmaktadır. Ender durumlarda düşük dozlarda dezenfektan olarak da kullanılır. Devasa yükseklikte dozlarda sinir ve sitotoksin olarak kabul edilir ve cilt ile teması halinde kimyasal yanıklara niçin olabilir.

Epiklorohidrin / Prepolimerler ve Diglisidil Eter:

Cilde direkt i·lişki etmeleri halinde bu maddelerle alerjik reaksiyonların meydana geldiği tanınmaktadır. Tedavi edilemeyen iletişim dermatit de mümkündür. Bu iki madde birleştiğinde ortaya çıkan etkisinde bırakır hala bilinmiyor. Devasa yükseklikte konsantrasyonlarda epiklorohidrin ya da diglisidil etere uzun zaman maruz kalmak, bunların kanserojen olabileceği şüphesini artırır. Dışarı çıkan buharlar ek olarak teneffüs yollarının nüzul bulunmasına, mukoza zarının tahriş bulunmasına ya da deliryuma niçin olabilir. Zehirli maddelerle fazlaca sık ve uzun bir müddet i·lişki ederseniz, sinirlere ya da böbreklere zarar gelmesi de mümkündür.

Uç: Piyasada bulunan mamüller toksisitelerinde mühim seviyede farklılık gösterir. Çoğu zaman kendin yap ve zanaatkarlar tarafınca kullanılan mamüller, lafda endüstriyel ürünlere nazaran daha azca kaygı vericidir. Bu, çoğu zaman mühim seviyede daha çok toksik madde ihtiva eder, bu sebeple bunların endüstride bir ekstraksiyon mekanizması ile izole odalarda işlendiği varsayılabilir. Bu aşamada sağlığın korunması ve nitelik adına yanlış yönde tutum yapılmaması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı daha zararı olan endüstriyel mamüller, kendin yap ürünlerine nazaran mühim seviyede daha ucuzdur.

epoksi reçine toksik

Epoksi reçinemin ne kadar güvenilir bulunduğunu iyi mi bilebilirim?

Kullandığınız reçinenin besin güvenliği ve toksisitesi hakkındaki herhangi bir sorunuz var ise, en iyisi direkt üreticiyle iletişime geçmektir. Kaide olarak, ürünlerinin emniyet data formlarını internet sitelerinde bulundururlar. Muayyen bir döküm reçinesinin bileşenlerinin tam olarak iyi mi sınıflandırıldığını burada okuyabilirsiniz. Tehlikeli madde etiketi de aynı derecede açıklayıcıdır. Şüpheniz var ise, öteki soruları netleştirmek için çoğu zaman firmanın kendisini ya da satın alan yardım hattını aramaya kıymet.

ASTM standardı ASTM D4236 – 94, epoksi reçinenin ödenek gelen bir etiketi olması koşuluyla bunun bir göstergesi olabilir.

Ilkin emniyet – iş güvenliği hakkındaki data

 • Reçine ve sertleştirici hemen hemen birbirine karışmamış olsalar bile toksik maddeler ihtiva ederler. Bundan dolayı, maddelerin hiçbirinin cilt ile direkt i·lişki etmemesine daima dikkat etmelisiniz.
 • İki bileşenin karıştırılmasından sonrasında, toksik dumanlar üreten bir kimyasal tepki meydana gelir. Bu tarz şeyleri solumaktan kaçınmak için mühim bir koruyucu tedbir, A2 filtreli bir teneffüs aleti kullanmaktır. Bu sizi naturel buğu ve gazlardan korur.
 • Ellerinizi korumak için nitril eldiven kullanmalısınız. Epoksi reçine ile çalışmak için lateks eldivenler kafi değildir.
 • Gözlerinizi ihtimaller içinde sıçramalardan korumak için koruyucu gözlük takmak fazlaca önemlidir.
 • Sertleştirilmiş reçinenin müteakip taşlanması, kesilmesi ya da delinmesi için de bir teneffüs maskesi kullanılmalıdır. Döküm reçinesinin kendisi sertleştikten sonrasında toksik değildir, sadece daha sonraki işlemler, dumanlar benzer biçimde ne pahasına olursa olsun solunmaması ihtiyaç duyulan zehirli tozlar üretebilir.

Uç: Epoksi reçine ile çalışırken daima çalıştığınız odanın iyi havalandırıldığından güvenli olun. Kendi güvenliğiniz için, sertleştirilmiş iş parçasını daha çok işlerken müsait koruyucu kıyafet olmadan yapmayın.

Cilt hastalıklarının erken tedavisi

Epoksi reçine ile çalıştıktan kısa bir müddet sonra cildinizde değişimler ayrım ederseniz, ne olursa olsun doktora görünmek için fazla beklememelisiniz. Mümkünse, ilk adımınız nitelikli bir dermatolog görmek olmalıdır. Reçinedeki zararı olan maddelerin niçin olduğu cilt reaksiyonları tedavi edilmezse çoğunlukla kronikleşir. Epoksi reçine buharlarının solunması halinde cilt semptomları da ortaya çıkabilir, cilt teması lüzumlu değildir. Hepimiz maddelere değişik reaksiyon verir, bundan dolayı soluduğunuzda ya da direkt cilt temasında herhangi bir alemet göstermeseniz bile toksisiteyi hafife almayın.

İşleme ve emniyet talimatlarını izlerseniz, epoksi reçine birçok pozitif yanları olan inanılmaz derecede fazlaca yönlü bir malzemedir, sadece kendi güvenliğiniz daima ilkin gelmelidir.

kaynaklar:

AB yönetmeliği

PlasticsAvrupa Toksikoloji BroşürüSource bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz