Endüstriyel torna tezgahları, imalathane çeşitleri ve kullanımlarının tanıtılması


Ahşap, geçmişten günümüze insanoğlunun gereksinim duyduğu bina ve ekipmanların yapımında kullanılan ana malzemelerden biridir. Demir denilen bir elementin keşfinden ilkin tahta aletler yapmak oldukca zordu; Bundan dolayı, insan bu unsuru öğrendikten sonrasında, yalnızca ahşabı kesmeyi kolaylaştırmakla kalmayıp, hem de cilalamayı da elde eden aletler sağlamaya başladı.

Ağaç oymacılığı sanatı, bu alanda uzun zamandan beri zanaatkarlar içinde mevcud en eski sanatlardan biridir ve buna eğirme denir. Birçok sanatçı temel aletler ve sınırı olan imkanlarla ustalaşmış olarak ahşap oymacılığının peşine düşmüştür sadece günümüzde değişen teknolojinin ilerlemesi ve gelişmesi ve her türlü ağaç oymacılığı vasıta ve gereçlerinin kullanıma girmesiyle bu sanatçılar için kolaylaşmıştır.

Bugünlerde torna makinelerine haiz olmak muhtemelen sanatın yarı ustalaşmış kullanıcıları için uygun değildir; Bundan dolayı, kimi zaman bir marangoz atölyesinin temel olanakları ve bu tür işlerde oldukca azca edinim ile ufak bir ahşap torna yapabilirsiniz.

torna nedir?

Torna, ahşabın traşlanıp bakışımlı hale getirilmesi yada kabuğunun çıkarılması anlamına gelir. Marangozluk tornacılıktan oldukca farklıdır. Bir marangoz, değişik ahşapları birleştirerek değişik boyutlar elde eder, sadece bir torna tezgahı, bir tahta parçasını oyarak istenen boyutta yada nesneyi yapar. Bazıları saygısızlığı bir marangozluk dalı sanır fakat bu mükemmel sanat bir marangozluk dalı değildir ve ayrı bir dalı vardır. Torna tezgahında çalışmak o denli keyifli ki bazıları marangozluğa tercih ediyor ve bir tek torna yapıyor.
Ustalaşmış olarak spin atmayı öğrenmek için, iyi ve keskin bir çıkrığa haiz olmanın yanı sıra, onu öğrenmek ve uygulamak için oldukca süre harcamalısınız. Ağaç işleme projeleri için doğru ahşabı kullanmak bir tek işin standardını etkilemez, hem de tornalama eğlencesini de arttırır.

En mühim adımlardan biri, çevirmek için doğru ahşabı seçmektir. Neredeyse tüm ahşap türleri tornalanabilir, sadece bazı ahşaplar tornalama için idealdir.

Çevirmek yada oymak için uygun kullanışlı alet

torna

keski

Mağaralara oldukca benzeyen pek oldukca marangoz keskisi vardır, sadece kullanımları aynıdır, kısaca ahşabın yüzeyinde derin çatlaklar açmaktır. Keski türleri, her biri değişik kesimler meydana getiren V-, U- ve kaşık keskileri ihtiva eder.

çekiç ve mağara

Her türlü oymada kullanılabilen oyma bıçağının aksine, sondaj deliği yalnızca ufak, köşeli parçaları kesmek için kullanılır. Mağaralar, hırdavat piyasasında standart boyutlarda tek tek yada setler halinde satılmaktadır. Ahşap oymacılığı için lüzumlu olan öteki bir temel vasıta, ahşap yada plastikten yapılmış bir çekiçtir.

oyma bıçağı;

Bir heykeltraşın yada heykeltıraşın gereksinim duyduğu ilk alet, oyma yapmak için kullanılan bir oyma bıçağıdır. Bu aletin sapı ele kolayca oturacak şekilde tasarlanmıştır ve bıçağın uzunluğuna bakılırsa değişik ebatlarda piyasada mevcuttur. Oyma bıçağı bıçak malzemesi, dayanıklı olması için yüksek karbonlu çelik olmalıdır.

latte makinesi

Döndürme, bir hacim oluşturarak ve bir tahta parçası yükleyerek yapılır. Eskiden bu işlem elle yada pedalla denetim edilen kolay aletlerle yapılırken günümüzde daha gelişmiş olan torna tezgahları kullanılmaktadır. Torna takımları, hıza bakılırsa tek süratli ve oldukca süratli kategorilere ayrılır ve tabana bakılırsa, aşağıda tanıtacağımız taban ve masaüstü olmak suretiyle iki türe ayrılır.

torna

torna çeşitleri

Torna makineleri, tahrik kuvvetinin iyi mi iletildiğine bağlı olarak tek süratli ve oldukca süratli sınıflara ayrılır.

Tek süratli torna makinesi

Tek süratli bir makinede hız değişimi, kademeli kasnak üstündeki kayışın konumunu değiştirerek gerçekleşir. Bu şekilde iki salvo, bıçağın sokma ekseninde biri ana eksende ve diğeri ona paralel olacak şekilde zıt yönde konumlandırılır. Bıçak çapı ne kadar büyük ve bıçak çapı ne kadar küçükse, makinenin hızı o denli yüksek olur ve bunun tersi de geçerlidir.

Oldukça süratli torna makinesi

Bu makinenin değişik hızları vardır ve anahtarın konumu değiştirilerek hızı değiştirilebilir.

Bir başka sınıflandırmada ise torna tezgahı, taban tipine bakılırsa masaüstü ve taban olmak suretiyle iki kategoriye ayrılır. Çekirdek torna gövdesi taban üstüne yerleştirilmiştir sadece masaüstü tipinde makinenin tabanı yoktur ve masa üstüne yerleştirilmesi gerekir.

Genel olarak, masa makineleri çoğu zaman daha azca güce, daha zayıf yapıya, emek verme açıklığına ve daha kısa emek verme süresine haizdir, ayaklı makineler daha kuvvetli ağırlığa ve yapıya haizdir ve ustalar içinde daha popülerdir, sadece hangisi daha iyi bir ayakta torna yada masa üstü torna tezgahıdır. kapsam? Bu, uygulamanıza bağlıdır. Torna makinesi satın almadan ilkin projenizi göz önünde bulundurarak iş parçasının yapısına, boyutuna, boyuna ve çapına bakılırsa makinenizi seçmeli ve arkasından makinenin öteki özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız.

torna

Endüstriyel torna tezgahları ve atölyeler arasındaki fark

Bir üst bölümde torna ve el aletleri çeşitleri hakkında data sahibi oldunuz fakat bu takımlar oldukca sayıda yada büyük ebatlarda torna ve torna tezgahları için uygun olmadığı için aşağıda bazılarını sunacağımız endüstriyel torna tezgahları ne olursa olsun kullanılmalıdır.

Cnc makinesi

Bu makinenin emek verme şekli bilgisayarlı ve nümerik sistem olup, 2D ve 3D tornalama kapasitesine haizdir. Bu makine ile çalışmak için operatörün makinenin bilgisayar kısmına istenilen düzeni vermesi ve hareketin hızını ve koordinatlarını belirterek iş parçasının aynı desende teslim edilmesi yeterlidir. CNC torna tezgahı çoğu zaman taş, cam, metal vb. sektörlerde kullanılmaktadır. Aslına bakarsak CNC makinesinin endüstride çeşitli parçaları döndürmek için en oldukca kullanılan makinelerden biri olduğu söylenebilir.

fotokopi makinesi

Kopya torna tezgahı, mobilya endüstrisinde en yaygın kullanılan makinelerden biridir. Masa ve iskemle ayaklarının seri üretiminde otomatik ahşap fotokopi makinesi kullanılmaktadır. Bu makinenin 1 kafa, 2 kafa, 4 kafa ve 6 kafa olmak suretiyle kullanıcı ihtiyacına bakılırsa satın alınan ve kullanılan değişik tipleri bulunmaktadır. Piyasada iki tip otomatik ve yarı otomatik fotokopi makinesi bulunmaktadır. Otomatik modelinde yontulan ağaç kalıp olarak tornaya takılır ve bu makine otomatik mekanizması ile işin birçok parçasını kalıp olarak oyar.

torna

Ahşap bir kase yap

Plakaları oymanın iki yolu vardır. Bir yöntem, tahta parçasının arka prese yerleştirildiği ve döndürüldüğü torna tezgahının milidir. Tahta parçasının döndürülmesi ve bıçağın üstünde hareket ettirilmesi ile tahta üstünde istenilen biçim oluşturulur. Bu yöntem çoğunlukla masa altlıkları yada kalemler yada ahşap şişe kapakları üstündeki tasarımlar şeklinde öteki ahşap ürünlerin yapımında kullanılır.

Tornayı döndürmenin bir başka yolu da lüzumlu olan tahta parçasını tek başına makinenin motoruyla beraber ucuna yerleştirmektir. Bu yöntem çoğunlukla ahşap kase yapımında kullanılır. Bu yöntemde tahta parçasını hareket ettirmeye gerek kalmaz ve ahşabın üstü ve içi kolayca çıkarılır. Ahşap kase yapımında değişik teknikler bulunsa da temel prensipler ve emek verme şekilleri benzerdir.

Meşhur torna markaları

Torna tezgahı, piyasada her biri kendi kabiliyetine haiz değişik tip ve markalarda mevcuttur. Torna makinesi üreticilerinin en meşhur markaları içinde uygulamaya ve bütçeye bakılırsa türünün tek örneğini alabileceğiniz Ronix, Shepakh, Mohek, Einhel, Fax ve Hammer’ı sayabiliriz.

Umarız yukarıdaki yazımızı okuyarak torna tezgahları, hortumlar, torna tezgahlarına uygun makine ve aletler hakkında genel ve yararlı bilgiler edinmişsinizdir. Alet satın alma alanında rehberliğe ve tavsiyeye ihtiyacınız var ise uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Ek olarak tornalama alanında herhangi bir deneyiminiz yada sorunuz var ise yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.Source bağlantı