En büyük dolap aksamı ve mobilya üreticisi Samet markasının tarihçesi hakkında informasyon edinin


Toplantı

Samet, 1973 senesinde İstanbul’da kurulmuş, Türkiye’de mobilya ve dolap sektörünün önde gelen isimlerinden biridir. Yarım asırlık tecrübesiyle aksesuar ve demirbaş alanında üstün konumunu sürdüren Samet, bugün demirbaş ve son teknoloji ekipmanlar alanında 2.000’den fazla ürün üretmeyi başarmıştır. Bu markanın yüksek kalitesi sebebiyle sessiz ürünlerin satın alınması mühim seviyede artmıştır.


Zirve Hakkında

Samet’in ortalama 1.000 kişilik bir iş gücü var. Bu kişiler fazlaca geniş bir alanda son teknoloji cihazlarla iş koşturmacasındadır. 130 mühendisin yer almış olduğu Summit araştırma kurumu, üretim şekillerinin geliştirilmesinde sektör liderlerinden biridir. Bu kurum yenilik ve tasarıma odaklandı. Bu firmanın ürünlerinin satışı Türkiye pazarı ile sınırı olan değildir. Bu şirket ürünlerini 5 kıtaya ve 80’den fazla ülkeye ihraç etmektedir. Bu firmanın en büyük pazarı ABD, İran, Rusya, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya, Azerbaycan, Ukrayna, Gürcistan, Romanya, Bulgaristan, Polonya, Slovenya, Çin ve Kazakistan’dır.

Samit, dünyadaki donanım pazarının en mühim ayaklarından biri olmasına karşın, hedeflerinden biri küresel pazarı ve alan kişi memnuniyetini genişletmektir, bundan dolayı öteki faktörlerle beraber memnuniyetlerini artırarak hedeflerini geliştirebilirler. Bu Türk markasının bir öteki amacı da insanların çevre mevzusundaki bilgilerini arttırmaktır. Bu yüzden cemiyet ve çevre alanında verdikleri hizmetlerde standartlarını yükseltmeye çalışmışlardır. Bu, bu firmanın mühim organizasyonel stratejilerinden biridir.

Zirvenin başarısının sebebi

Kim bilir bu firmanın küresel pazardaki başarısının sebeplerinden biri, uzmanlığının yanı sıra insan yaratıcılığı ve değişen teknolojinin birleşimidir. Şu sebeple yaratıcı kadro ve son olarak global teknolojilerin kullanılması bu başarının kaydedilmesinde etkili olmadı. Bu firmanın stratejilerinden biri de Türkiye’deki mevcut tasarımın yanı sıra teknik cihazlarını da geliştirmek.

Samet’in öteki organizasyonel stratejileri içinde hissedarlar ve iş ortakları için katma değerin devamlı büyümesi, firmanın yönetim felsefesinin ve değerlerinin dünyaya yayılması, insan kaynakları becerilerinin devamlı iyileştirilmesi vb. sayılabilir.

zaman içinde zehirli

sessiz

Bu marka Saldira Ghazaltan ve Mohamed Choban tarafınca kurulmuştur. 1973 senesinde İstanbul’un endüstri bölgelerinden birinde ufak bir imalathane kurdular. Başlangıçta, bu şirket büyük fabrikalar için elektronik bileşenler üretti. 1978 senesinde ilk seri menteşe ve ek parçalarını halletmeye başlayarak Kemal Ghazaltan, Aref İnla ve Suat Bozgerd ile ortak çalışmalarına başladı. Imalathane binası yeni mahalleye taşınarak kapasitesini artırdı. 1981 senesinde Samet şirketi resmi olarak tescil edilerek faaliyete geçmiştir. Birkaç yıl sonrasında 1990 senesinde bir yapınak kurdular ve 1995 senesinde Samat fabrikaları faaliyete geçti. Çekmece ve sürme sistemlerinin üretim kapasitesi otomatik makineler kullanılarak artırılmıştır.

sessiz

1997 senesinde bilgisayar destekli ısıl işlem ve kaplama tesislerine meydana getirilen yeni yatırımlarla sürme sistem üretimi iki katına çıkmıştır. 2001 senesinde metal çekmece üretimine başlamış ve Alman kontrol uzmanları tarafınca sertifikalandırılmıştır. 2007 senesinde Shirkin, bir merkez ofis binasına taşındı. 2008 senesinde Samet Aydınlatma adı altında Tüvit Mobilya Aydınlatma faaliyetlerine adım atmıştır. 2009 senesinde bu şirket ilk ve tek devlet teşvik programına kabul edilmiş ve Smart Box ve Smart Chip adlı yeni sistemler üretilmiştir.

2010 senesinde bu süreç gerçekleştirildikten sonrasında Kayseri’de fabrikanın çalışan kısmı, Ankara’da showroom ve satış ofisi açılmıştır. Arkasından INVARIA çekmece ara parçaları ve NEOLIFT dikey kapı açıcı benzer biçimde yenilikçi ürünler halletmeye başladı.

2011 senesinde bu firmanın araştırma geliştirme enstitüsü Tecim ve Endüstri Bakanlığı tarafınca onaylanmıştır. 2012 senesinde Silent Italy mağazası İtalya Bergamo’da faaliyete adım atmıştır.

2013 yılının başlaması ve 40. kurum yıl dönümü ile beraber bu şirket yeni yapınak yatırımı ile üretim kapasitesini arttırmış ve çağdaş yüksek kapasiteli üretim tesisini ileri teknoloji kullanarak ortalama 80.500 metrekarelik bir alana taşımayı başarmıştır. . Hemen sonra Almanya’da bir ofis kurdu. Aynı yıl INTERZUM fuarında esnek ELA kaplamaları görücüye çıkarılmış ve dünyanın en mühim tasarım etkinliklerinden kabul edilen Alman Tasarım Konseyi’nin İç İnovasyon Ödülü’nü kazanmıştır.

sessiz

İlerleyen yıllarda pek fazlaca ödül kazanan Samet, 2015 senesinde mobilya ve dekorasyonun en büyük fuarı olarak kabul edilen INTERZUM’da 42 senelik tarihinin en büyük ifşasını ziyaretçilerine yapmış oldu. Dikey kapı sistemleri internasyonal ustalaşmış endüstri kuruluşlarından da en yüksek notları almıştır.

Bu şirket ürünlerini en yüksek kalitede üretmeye devam ediyor.Source bağlantı