Elmas matkap nedir ve kullanım alanları + elmas matkap ile düzgüsel matkap arasındaki fark


Egzersizlerin cinsiyete gore sınıflandırılması

Elmas delmeyi daha iyi anlayabilmek için ilk olarak matkap türlerinin genel yapısına dikkat etmeliyiz. Matkapların bir çok birkaç değişik malzemeden yapılır ve yapılarında alaşımlı çelik kullanılır. Uç yada beden kısmında, birçok matkap, sertliğini ve paslanmaya karşı direncini çoğaltmak için ikincil bir araç-gereç olarak kaplama kullanır. Genel olarak matkaplar, bileşenlerin türüne gore birkaç kategoriye ayrılır:

Yüksek Hız Çeliği (HSS)

Matkap yapımında yaygın olarak kullanılan ve uygun maliyetli malzemelerden biri, öteki çelik türlerine kıyasla fazlaca daha yüksek hızda ahşap, plastik ve yumuşak çelik delme kabiliyetine haiz olan HSS yada yüksek hız çeliğidir.

kobalt

Bazı matkap türleri alaşımlı çelikten yapılmıştır ve bileşimlerinde yüzde 5 ila 8 oranında kobalt kullanır; Bu yüzden çelik ve dökme demir şeklinde öteki metalleri delmek için kullanılabilir.

Titanyum

Titanyum matkapların beden malzemesi çeliktir ve bir tek uç kısmı titanyum ile kaplanmıştır. Bu tip matkap, kobalt matkaba gore daha düşük mukavemete haizdir ve zaman içinde muhafazasını yitirme olasılığı vardır.

karbür

Karbür aslına bakarsak tungsten ve karbon karışımı olan tungsten karbür anlamına gelir. Karbür matkap ucu çelikten yapılır ve bu matkabın uç kapağı çoğu zaman tungsten karbürden yapılır. Karbür matkaplar birçok endüstriyel uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır ve beton, duvar, seramik ve fayans şeklinde malzemelere kolayca nüfuz edebilir. Tungsten karbür, 9 sertliği ile Mohs ölçeğinde elmastan sonrasında ikinci sıradadır.


Elmas matkapların en mühim özelliği malzemesidir ve bu matkapların uç malzemesi çoğu zaman karbür kaplıdır. Karbür kaplı matkapların aksine, hazırlanmasında bir tek karbür kullanan başka bir matkap türü vardır. Tüm karbür matkaplar öteki tiplere gore daha pahalıdır; Bu yüzden daha fazlaca CNC tezgahları şeklinde ağır endüstri işlerinde kullanılmaktadır. Bu matkap için elmas adının kullanılmasının sebebi, serisinin görünümünden meydana gelmektedir. Matkabın iki baklava biçimli teli var ise iki baklava, dört baklava biçimli teli var ise buna dört baklava denir.

Elmas delme uygulaması

Elmas delme

Karbür devasa yükseklikte bir sertliğe haizdir (çeliğin ortalama 5 katı) ve bununla birlikte fazlaca kırılgandır; Şu sebeple sertlik, bir malzemenin genel mukavemetini belirleyen faktörlerden bir tek bir tanesidir.

Karbürün sertlik derecesi fazlaca yüksektir ve bu alaşımdan meydana getirilen matkaplarla en zor malzemeler kolayca delinebilir, sadece yalnızca karbürden meydana getirilen tam elmas matkaplar yanlış kullanılırsa kolayca kırılabilir; Bu yüzden makinelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elle delmek için karbür zincirli çelik matkap kullanmak en iyisidir; Şu sebeple çelik gövdesi daha yüksek dirence haizdir ve bir tek üst kısmı karbürdür. Elmas uçları çoğunlukla duvarcılıkta, delme bloklarında, taşlarda, tuğlalarda, betonda, kiremitlerde ve seramiklerde kullanılır.

Her türlü elmas matkap boyutları

Elmas delme

Elmas matkaplar, uygulamaya bağlı olarak çeşitli boyut ve boyutlarda pazarlanmaktadır. Piyasada bulunan elmas matkap uçları çoğu zaman 3 ila 16 mm içinde bir çapa haizdir, sadece ağır inşaat ve SDS darbeli matkapların kullanımı için, malzemeye daha iyi nüfuz edebilmeleri için daha büyük boyutlara ve boyutlara haiz matkaplar kullanılmalıdır.

Matkabın malzemeye daha iyi nüfuz etmesi için fazlaca büyük (birkaç santimetre boyutunda) bir matkap kullanılmalıdır.

Elmas matkap ucu ile basit olan arasındaki fark

Elmas delme

Elmas matkap ve basit matkap birbirinden birçok farklılığa haizdir, aralarındaki temel fark malzemesindedir. Bu tür antrenmanların öteki varyasyonlarını öğrenmek için bizimle kalınca.

sondaj tasarımı

Rahat bir matkap yalnızca dönme hareketi için tasarlanmıştır, sadece bir elmas matkap dönme hareketine ek olarak bir çekiç görevi de görür. Ek olarak, bu matkabın elmas şeklindeki zinciri, yüksek sertlik derecesine haiz malzemelerde yüksek delme gücüne haiz olmasını sağlar; Bu yüzden, bir elmas matkap, taş ve duvar malzemelerde kolay bir matkaptan daha kolay delik açar.

Sertlik ve direnme derecesi

Karbürün çeliğe gore dezavantajı, daha çok kırılgan olmasıdır; Bu yüzden, tamamen karbür, tamamen elmas uçlar, hata olasılığının yüksek olduğu manuel uygulamalar için uygun değildir, bu yüzden manuel delme için çelik yada karbür uçlu bir uç daha uygundur.

Kesinlik

İnşaat amaçları için uygun bir matkap ucu seçerken, matkap performansının doğruluğu ve kararlılığı fazlaca önemlidir. Elmas matkap uçlarında kullanılan karbür, yüksek sertlik derecesi yardımıyla betonu, duvar malzemelerini, seramikleri ve fayansları kolayca keser.

Uzun yaşam ve dayanıklılık

Karbür, karbon ve tungsten şeklinde düşük elektromanyetik potansiyele haiz bir kimyasal element karışımıdır; Bu yüzden elmas matkaplar düzgüsel matkaplara gore daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Basit bir çelik matkabın ömrü, yalnızca kaplaması titanyum nitrür şeklinde daha yüksek tokluğa haiz bir malzemeden yapıldığında artar.

En iyi elmas matkap uçlarını satın alın

Elmas delme

Matkap ucu alırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan ilk şey delmek istediğiniz malzemedir. Elmas matkap almayı düşünüyorsanız, bu tip matkabın ahşap ve demir üstünde kullanıma uygun olmadığını ve bu yüzeyleri delmek için başka tip matkapların kullanılması icap ettiğini unutmamalısınız. Ek olarak ihtiyaçlarınıza ve kullanımınıza gore uygun boyutu seçmelisiniz. Bazı elmas matkap uçları, size birkaç değişik boyutta matkap ucu elde eden setler halinde satılır. Bazı matkap kitleri, değişik yüzeylerde delmek isteyenler için fazlaca uygun olan elmas, metal ve ahşap matkap uçlarını tek bir sette sunar.

En iyi elmas matkap ucunu seçerken bir öteki nokta da markasıdır. Saygı duyulan ve saygı duyulan markalardan elmas matkap uçları satın almak, işinizin kaliteli bir halde üretilmesini sağlar. Sazokar online mağazası, en iyi elmas matkap markalarından ürünler sunarak geniş bir alan kişi yelpazesinin gereksinimlerini dikkate almıştır. Matkap Uçları bölümünde sunulan ürünler sayfasına bakarak ihtiyacınıza en uygun matkabı seçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ahşap matkap ile demir matkap arasındaki fark nedir?

İkisi arasındaki fark, biçim ve yapılarında yatmaktadır. Matkabın üst kısmında matkabın ahşaba kolayca batmasına ve bir halde tutmasına destek olan keskin bir ok vardır, sadece demir matkap, konik kesimler meydana getiren ve değişik malzemelerden yapılmış fazlaca keskin kenarları olan spiral bir şekle haizdir. Bu egzersizler arasındaki bir öteki fark, adından da anlaşılacağı şeklinde kullanımlarıdır.

Tam elmas matkap ucu ile karbür matkap ucu arasındaki fark nedir?

Karbür matkap uçları, çoğu zaman tungsten karbür başlı çelikten yapılır ve çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Tam elmas matkap ucunun gövdesi ve kafa kısmı tamamen karbürden yapılmıştır ve bu matkap ucu öteki tiplere gore daha pahalıdır; Bu yüzden daha fazlaca CNC tezgahları şeklinde ağır endüstri işlerinde kullanılmaktadır.Source bağlantı