El feneri türlerini ve kullanımlarını belirlemek için ergonomik bir rehber


El feneri ergonomik bir cihazdır ve gezi ederken, tırmanırken, avlanırken yada beklenmedik vakalar esnasında lüzumlu ihtiyaçlardan biridir; Aslına bakarsak el feneri, ışık kaynağının olmadığı yerlerde kullanılan taşınabilir bir ışık deposudur.

Lambanın ışık miktarını acısız denetim etmesi, meşale, mum ve fenerlere nazaran yangına karşı daha güvenli olması, kokusuz ve dumansız olması, lambalara nazaran daha azca ısı yayması, fener yerine el lambalarının yerini almasının sebepleri arasındaydı. , meşale vb.

Fenerin geçmişten günümüze gelişimi

Kolay bir tanımla, bir el feneri minik, taşınabilir bir ışıktır. Tipik bir el feneri, tümü çoğu zaman alüminyumdan yapılmış bir mahfaza ile korunan saydam kaplamalı bir reflektör üstüne yerleştirilmiş bir ampul, bir pil ve bir anahtardan oluşur.

20. yüzyılın sonuna kadar, lambalar için ışık oldukça yüksek ısıya haiz bir akkor lamba ile sağlanıyordu, sadece bugün ampullerin oldukça minik bir LED ampulü var, bu da oldukça minik boyutu sebebiyle oldukça fazla ışık ve oldukça azca ısıya haiz. bu, bu alanda belirgin bir gelişmedir.

LED projektörler piyasaya çıktığında birçok kişinin dikkatini çekti. Bu el fenerleri, haritaları okumak için düşük ışık yada işaretçileri ve uzun mesafeleri denetlemek için yüksek ışık benzer biçimde değişik görevler için değişik pozlama modlarına sahipti.

Ampullerin ışığı çoğu zaman beyaz yada sarı olarak görülür. Beyaz ışığın geceleri kullanılması en iyisidir bundan dolayı beyaz ışık gözlerin kasılmasına niçin olarak daha iyi görüş sağlar.

Bir el feneri satın alırken mühim faktörler

  1. ışık çıkışı
  2. Boyut ve ağırlık
  3. Pil tipi ve şarj süresi

projektör türleri

El fenerleri teknoloji, görünüm ve özellikler açısından oldukça çok çeşitliliğe haizdir. Ek olarak uygulamaya bağlı olarak, her biri uygulamaya nazaran tasarlanmış ve optimize edilmiş değişik türleri vardır, mesela: far, lazer, polis, şarj edilebilir, avcılık vb.

far

Dağcılar ve tabiat turistleri içinde o denli popüler olan oldukça yaygın ve popüler el feneri türleri vardır ki, bu tür el feneri kimi zaman tırmanma farı olarak bilinir.

Far, gece kayağı, mağaracılık, çöl tırmanışı, yürüyüş ve dağcılık, rafting, bisiklete binme, kampçılık, kurtarma görevleri ve öteki pek oldukça etkinlik benzer biçimde etkinliklerde kullanılan bir ışık deposudur; Bu ışığın kullanımı elbet yalnız gece aktiviteleri ile sınırı olan değil bundan dolayı gündüzleri bir mağarayı ziyaret etmek yada derin bir kanyona inmek için bir fara ihtiyacınız olacak.

Far alırken mühim noktalar

Aşağıda, bir far satın alırken dikkate alınması ihtiyaç duyulan bazı mühim noktaları tartışacağız:

1. Parlaklık: Far parlaklık birimi lümendir. Parlaklık yada lümen miktarı, etkinliğin türüne göre değişiklik gösterir.

Farların parlaklığı çoğu zaman 20 ila 1500 lümen arasındadır, mesela günlük aktiviteler için 100 ila 150 lümen yeterlidir.

Normal olarak bir çok el fenerinin ışığı ayarlamak için düşük, orta ve yüksek olmak suretiyle üç modu bulunduğunu ihmal etmeyin ve bunlar istenen aktiviteye nazaran ayarlanmalıdır.

Petzel, Black Diamond, Fenix ​​​​ve Silva markaları artık en oldukça far markaları içinde yer ediniyor.

2. Pil tipi: Far pili değiştirilebilir yada tekrardan şarj edilebilir.

Aktivite türüne nazaran pil türünü seçebilirsiniz mesela kısa bir yolculukta far kullanacaksanız şarjlı pil kullanabilirsiniz fakat uzun bir seyahat yapacaksanız daha iyi olur değiştirilebilir bir far pili var.

3. Pil ömrü: Bildiğiniz benzer biçimde far kullanırken ne kadar fazla ışık yoğunluğu kullanırsanız pil ömrü o denli acele bitecek ve bunun sonucunda ışık miktarı azalacaktır; Doğrusu far kullanırken düşük yada orta moda koyarsanız pil ömrü artacaktır.

4. Farların ışık aralığı: Far alırken ışığı noktasal ve odaklı ya da dağınık olarak almak istediğinize dikkat etmelisiniz. Doğal ki, bazı farlar ışığı hem odaklanmış hem de dağınık şekilde dağıtma özelliğine haizdir.

5. Su geçirmez farlar: Far alırken dikkat edin, farı sulu bir ortamda kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle su geçirmez bir far kullanın.

Lazer el feneri

Bir lazer feneri, tıpkı bir lazer benzer biçimde, uzun bir menzile haizdir ve kilometrelerce ileriyi gösterme kabiliyetine haizdir. Bu tür el fenerleri çoğu zaman şarj edilebilir piller ihtiva eder.

Polis feneri

El feneri

Bu lambalar çoğu zaman minik, kullanımı kolay, taşınabilir, ışık dolu, düşük tüketimli ve yüksek ışık yoğunluğuna haiz, darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklı sağlam ve dayanıklı bir malzemeye haiz bir gövdeye haizdir. Ortalama 30.000 saat kullanım ömrüne haiz bir LED lambadır.

tavsiye: Yanıp sönen ışığı o denli kuvvetli ki, birisi o ışığa 10 saniye bakarsa birkaç dakika hiçbir yer göremez.

Yukarıdaki noktalar el feneri alırken ve seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Ek olarak seçim yada satın alma ile ilgili sorularınız var ise yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.Source bağlantı