Düz menteşeler ve her tür menteşenin iyi mi takılacağı Pratikte bir mekanizma


Menteşe nedir makalesinde yaygın olarak kullanılan ve tartışılan bir menteşe türü düz menteşedir. Yatak menteşesinin ilkin gövdeye mi yoksa kapıya mı takılması gerektiği mevzusunda birçok görüş vardır. Bir çok durumda, menteşe boşluğunu kabini monte etmeden ilkin oluşturabileceğiniz için, ilkin menteşeyi kabine yada kabine monte etmek tercih edilir. Her iki durumda da, temiz ve istenen sonucu elde etmek için düz menteşeyi takarken oldukca dikkatli olmalısınız.

Düz menteşe iyi mi takılır

Adım atmak için, dış kenardaki orta çıkıntıdan düz menteşenin genişliğini ölçün ve 1/32 inç (0,79 mm) çıkarın. Elde edilmiş sayı, boşluğun genişliğini ölçmek için kapının yada dolabın kenarından olan mesafedir. Kapının kenarında elde edilmiş boyutu bir kalemle işaretleyin. Arkasından menteşeyi işaretlerin üstüne yerleştirin ve menteşeyi çevresine çizin.

Düz menteşe nasıl takılır

Bir sonraki adımda, menteşe tasının kalınlığını ölçün ve kapının içindeki yada dolap gövdesinin dış kenarının derinliğini işaretleyin.

İşaretli kısımları kati

Tıraş bıçağıyla işaretlemeyi bitirdikten sonrasında işaretlenen kısımlara bir çizgi çizin. Düz çizgiler çizmek için karışık bir çanta kullanmak en iyisidir. çizim yaparken açılara daha çok dikkat edin; Şundan dolayı işin köşelerini delmek öteki kısımlara bakılırsa birazcık daha zor olsa gerek. Daha çok süre harcayın ve daha dikkatli yapın.

Tatili kesmenin iki yolu var. Bir yöntem, dilme bıçağıyla aşırı taşlama kullanmaktır. Bu kolayca yapılabilir. Sadece kesimin işaretli çizgilerden dışarı taşmaması için geçersiz kılma kılavuzunu kullanabilirsiniz.

Düz bir menteşe deliğini kesmenin geleneksel yöntemi, eğimli bir bıçağa haiz bir keski kullanmaktır. Keskiyi kullanmadan ilkin keskin olduğundan güvenli olun; Şundan dolayı yavaş keski kullanmak tehlikeli olabilir.

Girintiyi kesmenin en kolay yolu ilkin derin bir kesme bıçağı ile işaretli çizgileri kesmek ve içlerinde 0,5 mm aralıklarla paralel çizgiler oluşturmaktır. Uygun derinlikte paralel kesimler yaptıktan sonrasında, içini oymak ve oymak için bir keski kullanın.

Tıraştan ve deliği boşalttıktan sonrasında, yatak menteşesini içeri yerleştirin. Menteşe kapı yada beden ile aynı hizada olmalı ve girintiye sıkıca oturmalıdır.

Eklemin vücuttaki yerini belirleme

Düz derzlerin delinmesi ve montajı

Ortaya çıkan girintiye menteşeyi yerleştirdikten sonrasında, vidayı vida deliklerine yerleştirin ve deliğin ufak bir yüzeyini oluşturmak için vidaya bir çekiçle vurun. Arkasından elektrikli yada şarjlı bir matkapla delikli kısmı delin. Son adımda, vidaları deliklerin her birine yerleştirin ve menteşe kapıya tamamen oturacak şekilde bir tornavidayla sıkın.

Düz menteşe montajını tamamlamak için kapıyı menteşenin takıldığı gövdeye yerleştirin ve menteşenin öteki kısmının kapıya takılacağı yeri işaretleyin. Menteşeyi kapıya taktıktan sonrasında, menteşenin doğru ayarlanıp yerine oturduğundan güvenli olmak için kapıyı birkaç kez açıp kapatın.

Matkap düz menteşe hareketi

Düz menteşe çeşitleri

Düz menteşe, klasik görünümü ve montaj kolaylığı sebebiyle en popüler menteşelerden biridir. Dış, iç ve dolap kapaklarına uygun değişik düz menteşe türleri vardır. Ankastre menteşelerin daha oldukca mutfak dolaplarında kullanıldığı doğrudur; Şundan dolayı menteşe dolabın dışından görünmez. Sadece mutfakta yatak menteşelerinin önemi göz ardı edilemez.

Düz menteşe takmak oldukça kolaydır sadece kırılgan emek vermesi sebebiyle öteki menteşelere bakılırsa daha çok duyarlılık gerektirir. Seçtiğiniz eklemin metal yada pirinç olması fark etmez, mühim olan sonuçtan memnun kalmanız için montaj sürecinde oldukca fazla süre ve duyarlılık harcamanız gerektiğidir.

Kelebek yatak menteşesi

kelebek menteşe

Bu menteşe daha dekoratiftir ve öteki menteşeler kadar sağlam değildir. Bundan dolayı daha oldukca mücevher kutuları benzer biçimde ufak eşyalar için kullanılır.

düz menteşe

lola t

Bu menteşe bir T’ye benziyor ve hem ahşap hem de metal hangarlarda bulunuyor. Bu menteşeler oldukca sağlamdır ve montajı kolaydır; Fakat korumasız vidaları olduğundan oldukca güvenli değil.

Ayrıntılı düz piyano barı

piyano durur

Piyano menteşeleri değişik yüksekliklerde mevcuttur ve kapılar yada masalar benzer biçimde büyük parçalar için kullanılır. Bu menteşeler oldukca güçlüdür ve kapının kenarları için sağlam destek sağlar. Netice olarak, ağır nesneleri taşıma kabiliyetine haizdir.

Düz flaş menteşe

flaş menteşe

Bu menteşeler tamamen düzdür ve montaj için bir girinti açmaya gerek kalmamıştır. Bu menteşe öteki menteşeler kadar sağlam olmasa da oldukça hafiftir ve raflı kapılar benzer biçimde yapılar ve ufak ağaç işleme projeleri için uygundur.

Ayrıntılı yatak yatağı

Detaylı yatak yatağı

Düz yataklı menteşeler öteki menteşelere bakılırsa daha dayanıklıdır ve yatakların varlığı kapı işlevini daha pürüzsüz hale getirir. Belirtilen özelliklere haiz bu menteşe giriş kapıları ve ağır kullanım kapıları için uygundur.

Sıkça Sorulan Sorular

Düz menteşenin kullanım alanları nedir?

Düz menteşeler daha oldukca ahşap ve metal kapılar, gardırop kapakları, geleneksel dolaplar ve tavla benzer biçimde aksesuarlarda kullanılmaktadır.

Yatak menteşesi fiyatı ne kadar?

Bugün (10/05/1400) itibari ile her bir yatak menteşesinin fiyatı menteşe tipine bakılırsa 1.000 tümen ile 70.000 tümen içinde değişmektedir.

Yatak menteşesi iyi mi takılır?

Adım atmak için, dış kenar çıkıntısının merkezinden düz menteşenin genişliğini ölçün, 1/32 inç (0,79 mm) çıkarın ve kati. Ortaya çıkan girintiye menteşeyi yerleştirdikten sonrasında, vidayı vida deliklerine yerleştirin ve deliğin ufak bir yüzeyini oluşturmak için vidaya bir çekiçle vurun. Arkasından elektrikli yada şarjlı bir matkapla delikli kısmı delin. Son adımda, vidaları deliklerin her birine yerleştirin ve menteşe kapıya tamamen oturacak şekilde bir tornavidayla sıkın.Source bağlantı