Duvar panelleri iyi mi monte edilir

Dil ve oluk duvar kaplaması, ister boyayın, ister boyayın yada naturel ahşap kaplamayla bırakın, dayanıklı ve çekicidir. Paneller, duvarın istediğiniz kadarını kaplayabilir, sadece dado ray yüksekliği en yaygın olanıdır ve her kenarda muntazam bir halde bitirmek için pervazlar vardır.

Kaplama, ilkin takılması ihtiyaç duyulan yatay çıtalara bağlanmalıdır. Süpürgelik seviyesine kadar giyinmek için üç çıta takmanız gerekir; biri zemin seviyesinde, biri kaporta seviyesinde ve biri de arada.

Ilkin çıtalarınızı kaplamak istediğiniz duvarın uzunluğuna kadar kati, peşinden dil ve oluk tahtalarınızı boyuna kati. Kestiğiniz tahtalardan birinin yüksekliğini duvarda bir kalemle işaretleyin. Üst çıtayı bu seviyede sabitleyin, peşinden alt çıtayı süpürgenizin derhal üzerine sabitleyin, bitti. Değilse, alt çıta konumunu yerden ortalama 50 mm yukarıda işaretleyin. Orta çıtanız, alt ve üst çıtalardan ortalama 400-500 mm uzaklıkta işaretlenmelidir.

Peşinden, kalan çıtaları takmanıza destek olması için duvar süresince yatay çizgiler çizmek için bir su terazisi kullanın. Üst çıtanızın en yüksek kenarı, kesilmiş tahtanın üst kısmı ile tam olarak aynı yükseklikte olmalıdır.

Çıtaları her bir uçtan 50 mm ve ortalama 400 mm aralıklarla delin, peşinden tutun ve delme noktalarını duvarda işaretleyin. Montaj yerlerinin arkasında boru yada tel olmadığından güvenilir olduktan sonrasında duvarda delikler açın, delikleri tıkayın ve çıtaları yerine vidalayın. Duvarınız düz değilse, çıtaların arkasındaki boşlukları doldurmak için bir miktar hurda karton yada hurda tahta kullanın.

Peşinden, döşemeyi açık oturum pimleriyle çıtalara takının. Dil ve oluk paneli tasarımı “gizli saklı çivileme” sağlar; Bir sonraki kalasın yiviyle örtmeden ilkin pimleri her bir kalasın dilinden geçirin. Bunu yapmak için pürüzlü kenarları zımparalayın ve peşinden soldan emek vererek ilk tahtayı yerinde (dil tarafı sağda) üst çıta ile aynı hizada tutun. Tahtanın sol üst tarafınca çıtaya bir açık oturum pimi çakın. Kalan çıtalara takmadan ilkin kalasın dikey bulunduğunu denetlemek için bir su terazisi kullanın.

Kalan kalasları sabitlemek için iğne burunlu pense ile bir pim tutun ve dilin köşesinden bir açıyla arkadaki çıtaya çakın. Her çıta için tekrarlayın. Pim başlarını kalasın yüzeyinin altına sokun, peşinden bir sonraki kalası yerleştirin.

Duvarın sonuna geldiğinizde, son kalası sığacak şekilde kati ve alın ucundan çıtalara çivileyin. Bir sonraki duvarı da kaplıyorsanız, son kalas ile köşedeki duvar içinde 3 mm boşluk bırakın. Bitişikteki duvardaki ilk kalasın tırtıklı kenarını bu son kalasa toslayın ve uç yüzünden çıtaya çivileyin.

Son olarak, döşeme şeridini yada pervazı döşemenin üst kenarına uyacak şekilde kati, peşinden döşemeye yapıştırıcıyla tutturun ve kurumaya bırakın. Süpürgelik levhalarını açık oturum raptiyelerle döşemenin alt tarafına çivileyerek projenizi tamamlayın.

Bunları da sevebilirsiniz

Duvar panelleri iyi mi monte edilir” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Zemin Kaplama - Zemin Kaplama

Yorumlar kapatıldı.