Drenaj çeşitleri, avantajları ve dezavantajları


Son zamanlarda pazar, çeşitli tip ve modellerde büyük hacimli lavabolara doymakta ve piyasada her türlü Alman, İtalyan, Türk, yerli vb. lavabolar bulunmaktadır. Evyenin kalitesi malzemesine bağlıdır. Bu yazımızda değişik araç-gereç ve tasarımlara haiz değişik lavabo türlerini sunuyoruz, bizimle kalınca.

cinsiyet açısından

Günlük olarak mutfak lavabosu ile uğraşıyorsanız ve fazlaca fazla sıcak bulaşık ve sıvı kullanıyorsanız, ilk olarak granit, kompozit, bakır benzer biçimde gözeneksiz, ısıya dayanıklı ve çizilmeye karşı dayanıklı malzemelerden yapılmış bir lavabo seçmelisiniz. derslik refrakter kil yada paslanmaz çelik. Lavabo için doğru araç-gereç seçiminde en mühim şey lavaboyu ne kadar kullanacağınızdır.


çelik

Çeliğin en büyük pozitif yanları darbeye, ısıya, şoka, pasa ve korozyona karşı yüksek direncidir. Üstüne sıcak tavaları, tabakları ve ağır pişirme kaplarını dökülme yada lavabonun kırılmasından kaygı etmeden bırakabilirsiniz.

Daha ince çelik, muhtemelen belirli bir süre sonrasında kılcal çizikleri toplayacaktır, sadece bulaşık deterjanı ve yumuşak bir süngerle onlardan kurtulabilirsiniz. Paslanmaz çelik eviyenin pürüzsüz ve muntazam yüzeyini her kullanımdan sonrasında temizlerseniz, kir yapmaz, fena kokmaz ve paslanmaz çelik yüzeyde mikroplar kolayca büyümez.

granit

Şık ve şık bir mutfak lavabosu elde etmek için birkaç büyük lavabo için para harcamaya istekliyseniz, o süre saf granit lavabo iyi bir seçimdir. Doğal ki, renklerin, dokuların, kaplamaların ve kurulum türlerinin çeşitliliğine fanatik kalacaksınız.

Granit, yüksek mukavemete ve yüksek ısı direncine haiz magmatik bir kayadır ve dayanıklılığı olağanüstüdür. Doğal ki porselen ve kristal tabaklara dikkat edin. Şu sebeple granitin yüzeyi serttir.

Granit doğada gözeneklidir. Bulaşıkları yıkadıktan sonrasında yüzeyi iyi yıkamazsanız, lekelenir ve kirlenir. Ek olarak saf granit taş lavabolar ağırdır. Bu yüzden lavaboyu desteklemek için dolabı ve tezgahı güçlendirmelisiniz ve kurulum maliyetinin artacağını ihmal etmeyin.

Taş kompozit lavaboların birçok fanı vardır. Granit yada kuvarsın güzelliğini kullanmak istiyorsanız, sadece kafi paranız yoksa, daha kolay çözümü seçin! Bir çok lavabo üreticisi, granit yada kuvarsın gözenekliliğini azaltmak ve mukavemetini ve ısı direncini çoğaltmak için taşa akrilik reçineler ekler.

porselen ve seramik

Porselen ve saf seramik lavabolar gelenekçilerin tercihi. Bu tür eviyelerin renk yelpazesi, deseni, dokusu ve montaj yöntemi, geleneksel ve çağıl modüler mutfaklar için uygundur. Porselen ve seramik sert, yoğun ve gözeneksizdir. Bundan dolayı bu malzemeden meydana getirilen lavabolar fazlaca azca bakım gerektirir. Porselen seramikten daha sert, daha azca gözenekli ve daha dayanıklıdır.

Öte taraftan porselen ve seramik lavabolar kırılmaya eğilimlidir ve üstlerine ağır tabak ve bıçak düşürmemeli yada bırakmamalısınız. Malzemenin kendisinin sert ve hantal olduğu doğru fakat üstündeki kaplama o şekilde değil; Bu tavaların üstüne ağır tabakların düşürülmesi koruyucu kaplamalarına zarar verir.

bardak

Mutfağınızı yeniliyorsanız yada yeni bir ev inşa ediyorsanız, cam lavabolar eviniz için güzel ve dayanıklı bir seçenektir. Bu eviyeler darbeye dayanıklı ve dayanıklıdır, standart çelik ve porselen eviyelerin aksine kir tutmaz, çizilmez. Ek olarak sanat içerikli tasarımı ve renk ve desen çeşitliliği yardımıyla mutfak ve banyoya sıradışı bir görünüm kazandırmaktadır.

Termal şok, bir cam tavayı kırma potansiyeline haizdir ve çoğu zaman süratli termal dalgalanmalarla ortaya çıkar. Cam leğene 120 derecenin üstünde kaynar su dökmeyin. Ani ısı değişimi camın kırılmasına ve çatlamasına niçin olur. Cam tencere kırılır yada çatlarsa tamamen değiştirilmelidir. Akvaryumun yapısını zayıflattığı için cam akvaryum kenarlarının doldurulmaması icap ettiğini ihmal etmeyin.

Koreli

Corinth, DuPont tarafınca üretilen suni taşın markasıdır. Corian, tezgah (dolap üstü), komodin (tezgah üstü) ve evye olarak kullanılır. Elbet Corinne’in başka kullanımları da var ve kullanımı bunlarla sınırı olan değil. Corinth, bir akrilik polimer ve boksit cevherinden çıkarılan alümina trihidrattan (ATH) üretilir.

Corian, lavaboyu ve dolabın arkasını sorunsuz bir halde kaplayan dayanıklı ve pürüzsüz bir yüzeye haizdir. Kir tutmaz, çizmez ve birçok değişik renk ve desene haizdir. Corinne beton ve mermer şekillerde üretilmektedir. Elbet tüm bu avantajlarının yanı sıra dezavantajlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor; Isıya, çizilmelere ve çatlamalara karşı dayanıklı değildir.

dış görünüş

Eskiden mutfak tadilatı daha kolaydı; Şu sebeple seçenekler azca ve sınırlıydı sadece son yıllarda değişen teknolojinin hızla gelişmesiyle lavabo ve lavabo konstrüksiyonları değişti. Günümüzde meşhur markalar, her biri kendi avantaj ve dezavantajlarına haiz değişik biçim, araç-gereç, tasarım, yoldam ve modellerde değişik tipte eviyeleri piyasaya sunmaktadır. Yeni başlamış olan biriyseniz ve mutfağınızı yenilemeniz yada yenilemeniz gerekiyorsa, kısa sürede süratli ve mantıklı bir karar vermeli ve en iyi seçeneği seçmelisiniz. Kolay seçim yapabilmeniz için mutfak eviyelerini daha yakından tanımak için bizimle devam edin.

uzaklık, öz yada düşme kenarları

leğen kemiği

Yüzey yada açılır lavabolar oldukça sık kullanılmaktadır. Dünyanın en eski ve en popüler evyesidir ve adından da anlaşılacağı benzer biçimde tezgahın boşluğuna yerleştirilmiştir. Lavabonun kenarı yada kenarlığı, tezgah yüzeyi ile devamlı temas halindedir ve lavabo tezgahının doğru konumda tutulması için sızdırmaz hale getirilmiştir. Eviyeyi doğru pozisyonda tutanın eviye kenarı olduğu düşünülürse montaj için ek bir iç destek sistemine gerekseme duyulmaz, bu da montaj maliyetini büyük seviyede düşürür ve hem de montajı kolaylaştırır.

Tezgah üstü lavaboların kenarlarının uzun ve görünür olması lavabonun temizlenmesini kolaylaştırır. Güverte lavabolarının altında eşya koyma yeri mevcuttur.

Tezgah üstü lavabonun bir dezavantajı, fazlaca fazla açık tezgah alanı kaplamasıdır, bundan dolayı bu lavabo kapalı alanlarda kullanılamaz. İkinci mesele, kenar ve tezgah arasındaki bağlantıda zaman içinde kir ve topakların birikmesidir, sadece bu topakların temizlenmesi zor bir iş değildir zira dikiş yeri kolayca görülebilir ve erişilebilir.

Entegre yada entegre

leğen kemiği

Tezgahla birleşen lavabolar şık, parlak ve güzel bir görünüme haiz oluyor. Ankastre lavabonun boyutları minik mutfaklar için uygundur zira emek verme yüzeyi (açık) lavaboya kadar devam eder, bu da temizliği kolaylaştırır ve mutfakta yiyecek hazırlamak için kafi alan sağlar.

Açık bir naturel taş tonu (granit, kuvars yada mermer benzer biçimde) seçerek lavabo ve tezgah içinde sanat içerikli bir kontrast oluşturabilirsiniz. Lavabo ve tezgahın kenarları üst üste binmez ve bundan dolayı ek yerlerinde kütle ve kir birikmez.

Birçok avantajına karşın pek fazlaca kişinin bu eviyeyi seçmemesinin tek sebebi, karmaşık ve pahalı kurulumudur. Lavabo kenarı eviyeyi desteklemez ve bundan dolayı dolap ve tezgah (dolabın üstü) güçlendirilerek lavaboya uygun bir destek yapısı oluşturulmalıdır. Ağır bulaşıkların ağırlığını desteklemek için lavabo tamamen kapatılmalıdır.

bir kalça

Tek çanak lavabolar çoğu zaman iki yada üç çanak lavabolardan daha büyüktür ve bu da büyük, ağır bulaşıkların yıkanmasını kolaylaştırır. Genişlikleri ortalama 83-91 santimetre, leğen derinliği ise 20-23 santimetre’dir. Emek verme kolaylığı ve emek verme alanını boşaltmak için bu lavaboların yanına bir çamaşır sepeti koyarlar. Bu tavalar fazla kenarları olmadığı için fazlaca fazla bakım ve temizlik gerektirmezler. Oldukca gözlü lavabolar, bulaşıkları ayrı tutmak için tek gözlü lavabolardan daha iyidir, sadece mutfak alanı sınırlıysa, tek gözlü lavabo daha iyi bir seçimdir.

kalçalar

leğen kemiği

İki küvetli lavabolar en popüler seçenektir ve bir lavaboda yıkayabilir, diğerinde durulayabilir yada kurutabilir. Bu küvetler hakikaten fazlaca yönlü ve esnektir ve tüm yıkama, durulama ve boşaltma işleri kolaylıkla yapılabilir. Bu küvetin avantajlarından biri fazlaca yönlülüğü ve kullanım kolaylığıdır. Bulaşık makineniz yoksa ikili evye tam size gore. Bu lavabonun dezavantajları şunları ihtiva eder:

  • Büyük tencere ve tavalar yada çanak çömlek için minik boy tavalar
  • Bu tür lavaboların çekici olmayan görünümü ve yönsüzlüğü

Sıkça Sorulan Sorular

En yaygın lavabo türü nedir?

En popüler lavabo türlerinden biri çelik evyedir.

Hangi akvaryumun daha çok bakıma ihtiyacı var?

Cam lavabo daha çok bakım isteyen bir lavabo türüdür.Source bağlantı