Dondurma çubuğundan özel ve yaratıcı bir abajur yapımı


Günümüzde, sosyal ağların genişlemesi ve çeşitli cihazların yapımına ilişkin eğitimlerin yayınlanmasıyla birlikte, bazı insanlar bazı cihazları satın almaktansa kendilerinin yapmayı tercih ediyor. Bu insanlar, görünüşte tek kullanımlık ev eşyalarının çeşitli eşyalar yapmak için kullanılması gerektiğine inanıyor. Son yıllarda birçok kişinin dikkatini çeken ve eşya yapımında kullanılan bu tür şeylerden biri de dondurma çubuğu. Dondurma çubuklarını kullanarak ahşap süslemeler yapmak sandığınızdan daha kolay. Elinizde dondurma ve zihninizde yaratıcılıkla en güzel eşyaları yaratabilirsiniz. Bu yazımızda size dondurma çubuklarını kullanarak abajur yapmayı öğreteceğiz. Bu yöntemle farklı abajur şekilleri yapmanın mümkün olduğuna dikkat edilmelidir. Örneğin dondurma çubuğu kullanılarak üçgen abajur da aynı şekilde yapılır. Şimdi size basit ve yaratıcı bir kare abajur yapmayı öğreteceğiz. Bu yüzden bu makalenin sonuna kadar bizimle kalın.


Adım 1: Hammaddeleri hazırlayın

Dondurma çubuğundan abajur yapın

Popsicle çubukları ile dekorasyon yapmak çok fazla hammadde ve araç gerektirmez. Bu masa lambasını yapmak için dondurma çubuklarına (dondurma çubuklarının sayısı lambanın tasarımına ve boyutuna bağlıdır), sıcak silikona, elektrik teline, vidaya, LED’e, eski kumaşa veya eski bir gazeteye (çalışma alanınızın yapışkan olmaması için) ihtiyacınız var. ve bir tornavida. Gerekirse, dondurma çubuğunu kesmek için bir kesici kullanabilirsiniz.

2. Adım: İlk Çerçeveyi Oluşturma

Dondurma çubuğundan abajur yapın

Dört dondurma çubuğu alın. Her bir lolipop çubuğunun ucuna sıcak tutkal sürün ve kare şeklinde birbirine yapıştırın. Dondurma çubuklarını resim çerçevesi gibi kare olana kadar birkaç dakika tutun. Birbirine paralel iki dondurma çubuğu, diğer iki dondurma çubuğunun üzerine yerleştirilmelidir, böylece çerçeveler üst üste yerleştirildiğinde aralarında boşluk kalacak ve abajurun ışığı görülebilecektir.

3. Adım: Abajur için Tabanın Yapılması

Dondurma çubuğundan abajur yapın

Şimdi biraz dondurma çubuğu alın ve her iki tarafını da yapıştırın. İçi dolacak şekilde çerçevelerden birine dikkatlice yapıştırın. Bu kare parça çalışmanızın temelini oluşturduğundan, masif bir tahta parçası gibi görünecek şekilde doldurmanız gerekecektir. Kare tabanınız resimdeki gibi görünmelidir.

Adım 4: Vida başını delin

Dondurma çubuğundan abajur yapın

Bir vida alın ve yaptığınız tabana yerleştirin. Kafanın çevresini bir kalemle işaretleyin. Kapak tam ortada olmalıdır, bu yüzden işaretlerinize ve ölçülerinize dikkat edin. Daha sonra bıçak veya kesici ile vida ile işaretlediğiniz daireyi kesin.

Ayrıca okuyun: Bir abajur nasıl sökülür

5. Adım: Daha Fazla Çerçeve Yapın

Dondurma çubuğundan abajur yapın

Kalan buzlu çubuklarla daha fazla çerçeve yapın. Çerçeve sayısı, üst üste yerleştirildiğinde abajurun olmasını istediğiniz yüksekliğe ulaşacak kadar yeterli olmalıdır.

Adım 6: Çerçeveleri Birbirine Yapıştırın

Dondurma çubuğundan abajur yapın

Çerçeveleri üst üste koyun ve birbirine bantlayın. İstediğiniz yüksekliğe ulaşana kadar bunu yapmaya devam edin.

Önemli not: Çerçeveleri yapıştırırken, ışığın boşluklardan geçebilmesi için aralarında boşluk veya boşluk bırakmayı unutmayın. Kareleri sık ve boşluk kalmayacak şekilde yapıştırırsanız lambadan ışık çıkmaz veya çok zayıf bir ışık elde edersiniz. Bu durumda kendi ellerinizle yapılan abajur çok fazla güzelliğe ve görünüme sahip olmayacaktır.

Ayrıca okuyun: Evde modern bir ahşap avize yapmak

Adım 7: Kafayı Hazırlamak

Dondurma ağacından yapılmış abajur

Şimdi lambanın vidalı kapağını buzlu çubuk abajurun tabanında daha önce açtığınız deliğe yerleştirin. Bunu yapmak için, önce teli çıkarmak için vidayı açın. Bir tornavida kullanarak, kabloyu sabitleyen vidayı gevşetin ve vida başından çıkarın.

Adım 8: Teli içinden geçirin

Dondurma ağacından yapılmış abajur

Lambaya yerleştirmek için tel, abajurun altında oluşturulan delikten geçirilmelidir.

Adım 9: Lambayı vidaya takın

Dondurma ağacından yapılmış abajur

Teli abajurdan çektikten sonra kapağa tekrar takın. Teli itin ve abajurun tabanına ve lambanın içine oturana kadar vidalayın. Kapağı yerine taktıktan sonra LED ampulü ona takın.

Adım 10: Işığı açın

Dondurma ağacından yapılmış abajur

El fenerinizi açın ve güzel tasarımının ve muhteşem ışığının keyfini çıkarın.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir abajur yapmak için kaç tane dondurma çubuğuna ihtiyacımız var?

Dondurma çubuklarının sayısı, abajurun olmasını istediğiniz yüksekliğe bağlıdır.

Dondurma çubuğundan abajur yapmak ne kadar sürer?

Bu projeyi tamamlamak için en az 2 ila 3 saate ihtiyacınız var.

Yapışkan kağıtSource link