Döküm Ortamı: En iyi akrilik dökme ortamı 2023

 

Akrilik dökme olarak da bilinen akrilik döküm için çeşitli tipte döküm ortamları kullanılabilir. Sözde profesyonel ve alternatif dökme ortamı arasında ayrım yapabilirsiniz. Bunlar aslında bir akrilik dökme ortamı olarak kullanılmak üzere geliştirilmemiştir, ancak aynı zamanda iyi çalışırlar ve genellikle daha ucuzdurlar. Aşağıdaki genel bakışta size piyasada hangi ürünlerin bulunduğunu ve bunların avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu gösteriyoruz.

Neden su yerine dökme ortamı kullanmalısınız?

Akrilik boyayı boyamada seyreltmek için normalde normal musluk suyu kullanılır. İyi çalışıyor, hiçbir maliyeti yok ve kullanımı çok kolay. Ancak eklenen su, boyadaki renk pigmentlerinizi seyreltir, bu nedenle parlaklık ve derinlik kaybolur. Çok fazla su, akrilik boyanızdaki bağlayıcıyı da seyrelterek boya yüzeyine daha az yapışmasını sağlar. Çatlakların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden kurutma işlemi de çok fazla sudan zarar görür. Yüzey pürüzlü hale gelebilir ve kullanılan boyaya bağlı olarak farklı derecelerde parlaklığa sahip olabilir.

Bir dökme ortamı kullanırsanız, birkaç avantajınız olur:

 • Renklerinizdeki renk pigmentlerinin bağlanması sağlanır, bu da yapışmayı artırır
 • Renk daha iyi akıyor
 • Renk parlaklığını ve renk derinliğini korur
 • Bu şekilde, kurutma sırasında çatlamaları büyük ölçüde önleyebilirsiniz.

Fazit: Du kannst bis zu einem gewissen Mass Wasser zu deiner Acrylfarbe hinzufügen, um diese zu verdünnen. Für das Acrylic Pouring jedoch benötigst du entweder ein professionelles oder ein alternatives Giessmedium.

3 bölümden oluşan ücretsiz e-posta kursumuzda akrilik dökme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:Was ist ein professionelles Pouring Medium?

Profesyonel dökme ortamı, akrilik boyalarla kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiştir. Bununla birlikte, üreticiler bariz sebeplerden dolayı bileşenleri açıklamamaktadır. Yani bu ürünlerde tam olarak ne olduğu bir sır olarak kalıyor. Bununla birlikte, çalışmalarınızın onlarca yıl boyunca dayanıklılığının, alternatif bir dökme ortamına göre daha iyi olacağını varsayabilirsiniz. Yine de çalışmalarınızı UV korumalı bir vernik ile kapatmalısınız.

Özetle, profesyonel bir dökme ortamının aşağıdaki avantaj ve dezavantajları vardır:

AVANTAJLAR

 • Dökme akrilik tabloların uzun ömürlü olması
 • İyi akış özellikleri
 • Çatlama olmadan hızlı kuruma
 • Kuruduktan sonra bile iyi renk parlaklığı

DEZAVANTAJLARI

 • Daha yüksek satın alma fiyatı

Pazara Genel Bakış Profesyonel Döküm Ortamı

Halihazırda test ettiğimiz ve iyi bulduğumuz, piyasada bulunan tüm dökme ortamlarını listeledik. Ek olarak, aşağıda deneyimlerimizi, içgörülerimizi ve bazen de çeşitli döküm ortamlarının test raporlarına bağlantılar bulacaksınız. Pouring Medium satın alırken doğru ürünü seçmek için iyi bir karşılaştırma yapmalısınız.

Pebeo Studio Acrylics Pouring Medium, 500 ml
 • Şeffaf, parlak ve sararmaz
 • Matte Pub Renkleri ve Studio Akrilikleri ile iyi uyum sağlar
 • Son kat için parlak vernik olarak da kullanılabilir

Amazon’da görüntüle

Solo Goya Pouring Fluid
 • Solo Goya Dökme Sıvısı, akrilik boyaların renk parlaklığını değiştirmeden akış davranışını optimize eder
 • Çok hızlı kurur ve ipeksi bir parlaklığa sahiptir.
 • Solo Goya Pouring Medium, para için en iyi değere sahiptir.

Amazon’da görüntüle

Liquitex Pouring Medium
 • Liquitex, yüksek kaliteli ve kanıtlanmış bir dökme ortamıdır
 • Liquitex Pouring Medium ile çalışmak kolaydır ve ipeksi bir parlaklıkla kurur.
 • Hücreler nispeten kolay oluşur

Amazon’da görüntüle

Viva Decor Pouring Medium
 • Viva Decor Pouring Medium, silikon yağı eklenmeden çalışır ve güzel hücreler oluşturur.
 • Deneyimsiz güzel sonuçlar elde etmek için özellikle yeni başlayanlar için uygundur
 • İpeksi bir parlaklık ile kurur, renkler çok parlak kalır ve çok sıkı karışmaz

Amazon’da görüntüle

Schmincke Pouring Medium
Schmincke Pouring Medium, piyasada nispeten yenidir ve Liquitex Pouring Medium ile karşılaştırılabilir. Bu, daha küçük resimler ve yüksek kaliteli sonuçlar için önerilir. ancak kuruturken dikkatli olunmalıdır, Amazon’da Görüntüle
DecoArt Americana Pouring Medium
 • İdeal kıvama sahip birinci sınıf dökme ortamı
 • Renklerin parlaklığını en iyi şekilde korur
 • Çabuk kurur ve yırtılmaz

Amazon’da görüntüle

Vallejo Matt Fluid Medium
 • Vallejo Matt Fluid Medium, akrilik boyalar için sıvı bir besiyeridir.
 • Akrilik Döküm için de uygundur.

Amazon’da görüntüle

Tivarati.com’dan 1 Numaralı Öneri – Solo Goya Sıvı Dökme

Bize göre Solo Goya Sıvı Dökme ile ilgili her şey tam yerinde. Onunla çok güzel hücreler elde edersiniz ve parlak bir yüzeye sahiptir. Sadece en iyi dökme ortamlarından biri değil, aynı zamanda en uygun fiyatlı profesyonel dökme ürünlerinden biridir – kesinlikle rakipsiz bir fiyat-performans oranı!
Büyük bir artı, bu dökme ortamının kullanımının ve dozlamasının çok kolay olmasıdır. Zaten mükemmel kıvama sahip olduğu için suya ihtiyaç duymaz. Son olarak, yeni başlayanlar için çok uygundur – ama aynı zamanda 1A kalitesi sayesinde her profesyonel dökücüyü mutlu eder. Solo Goya Akrilik boyaları ile mükemmel uyum sağlasa da hemen hemen tüm diğer boya markaları ile çok iyi kombine edilebilir. Genel olarak çok yönlüdür: Bireysel ortam karışımları için alternatif dökme ortamları ve boyama ortamları ile karıştırılabilir. Solo Goya Sıvı Dökme, piyasada oldukça yeni bir araçtır ve kesinlikle içeriden bir ipucu olarak kabul edilir!

Tivarati.com’dan Tavsiye #2 – Pebeo Dökme Ortamı

Pebeo, sanatın neredeyse tüm alanları için geleneksel bir üreticidir. Pebeo Pouring Medium, çok heyecan verici olan, farklı boyut ve türlerdeki birçok sıra dışı hücreyi güvenilir bir şekilde sunar. Bu Prouring Medium her yönüyle gerçekten mükemmel ve her dökücüyü mutlu ediyor. Kıvamı son derece homojendir, kokusu hoştur ve kurutma işlemi sırasında hücreler sabit kalır ve renkler karışmaz. Ayrıca bu ortama sahip hücrelerin her biri çok net ve keskin bir şekilde çizilmiştir. Yüzey parlak kurur ancak yapışkan olmaz ve bu nedenle son derece kaliteli görünür. Ortamın oldukça ince bir kıvamı vardır, bu da onu hemen hemen tüm akrilik boyalar için uygun kılar. Tüm bu olumlu noktalardan dolayı, Pebeo’nun Pouring Medium testimizde açıkça iki “beğenmeyi” hak ediyor!

Tivarati.com’dan Tavsiye #3 – Liquitex Döküm Ortamı

Liquitex hat eines der wohl hochwertigsten Giessmedien im Programm. Das Liquitex Professional Pouring Medium ist auch deshalb eines der am häufigsten verwendeten Produkte. Es ist zeitgleich eines der ersten Pouring Medium Produkte überhaupt, Liquitex war hier also eine der Vorreiter bei der Acryl Fluid Technik. Hier wird einmal mehr deutlich, dass Liquitex schon viele Jahre Erfahrung im Bereich der Künstlermaterialien hat. Das Liquitex Medium liefert stets gute Ergebnisse, hat eine perfekte Konsistenz und trocknet schön gleichmässig glänzend auf. Insbesondere als Einsteiger bekommst du damit zuverlässig sehr schöne Resultate. Für hochwertige Bilder lohnt es sich deshalb, etwas mehr für dieses Medium auszugeben.

liquitex pouring medium

Pouring Medium’u kendiniz yapın – alternatif Pouring Medium

Alternatif dökme ortamı kategorisi, açıkça bir dökme ortamı olarak kullanılmak üzere geliştirilmemiş, ancak aynı zamanda çok iyi çalışan tüm ürünleri içerir. Dökme ortamı alternatifleri, genellikle dökme için özel olarak geliştirilmiş ürünlerden biraz daha ucuzdur, ancak sonuç neredeyse hiç değişmez. Şu anda bu alternatif akrilik döküm ortamının on yıllar boyunca nasıl davranacağına dair bir bilgi yok. Burada en bilinen ürünlerden biri de çok pahalı olmayan ve çok iyi sonuçlar veren Floetrol. Diğer ürünlerle birlikte güzel resimler de oluşturulabilir.

Örneğin, PVA tutkalı az miktarda asit içerir ve bu asit akrilik boyaları yıllarca soldurabilir. Ancak dayanıklılık için başka birçok faktör vardır, bu nedenle genel bir açıklama yapmak zordur. Alternatif dökme ortamı kullanırken bile, resimlerinizi UV radyasyonundan ve çevresel etkilerden korumak için mühürlemek önemlidir. Bu ürünleri tabiri caizse döküm ortamınız olarak kullanabilirsiniz.

AVANTAJLAR

 • Profesyonel döküm ortamından çoğunlukla daha ucuz
 • Sık tüketiciler için daha büyük kaplarda mevcuttur

DEZAVANTAJLARI

 • Akrilik Dökme resimlerinin dayanıklılığı ile ilgili uzun vadeli deneyimler hala eksik

Dökme Ortamı Alternatiflerine Pazara Genel Bakış

Aşağıdaki alternatif döküm ortamları piyasada mevcuttur:

Floetrol Pouring Medium
 • Floetrol muhtemelen en iyi alternatif döküm ortamıdır
 • Böylece iyi renk ayrımı ile çok iyi sonuçlar elde edilebilir.
 • Pouring Medium Floetrol nispeten yavaş kurur, boyama yüzeyinde kalın bir tabaka olmaz.
 • Fiyat-performans oranı Floetrol ile doğrudur ve birçok sanatçı için en iyi alternatif döküm ortamıdır.

Amazon’da görüntüle

Pouring Medium Vinyl
 • Ekonomik alternatif orta, hafif bir parlaklık ile dayanıklı bir finisaj için kurur
 • Perfect Pouring Medium Vinyl’i akrilik boya veya akrilik metalik boya ile 2:1 oranında ve gerekirse silikon yağıyla karıştırın.
 • Karışım hemen işlenebilir

Amazon’da görüntüle

Unibond PVA Vinylkleber, 5l
Toplu tüketiciler ve fiyat bilincine sahip kişiler için, Unibond’un 5 litrelik büyük bir bidonda PVA vinil yapıştırıcısını öneriyoruz. Yapıştırıcı berrak kurur ve özellikleri bakımından Craft Planet’in PVA yapıştırıcısına benzer. Bu nedenle tüm akrilik akış teknikleri için idealdir. Amazon’da görüntüle
Golden GAC 800
 • Golden GAC 800, akrilik döküm için nispeten pahalı bir akrilik ortamdır
 • Bu dökme ortamı, neredeyse opak, parlak ve düzgün bir yüzey oluşturur ve farklı renklerin karışmamasını sağlar.
 • Golden GAC 800, renk ayrımını optimize etmek için bir dökme ortamına katkı maddesi olarak kullanılabilir.

Amazon’da görüntüle

tivarati.com’dan 1 numaralı öneri – Floetrol

Alternatif döküm ortamı söz konusu olduğunda, Floetrol kesinlikle en sık kullanılan ürünlerden biridir. PVA tutkalından farklı olarak biraz daha sıvı bir kıvama sahiptir, bu da akrilik boyalarla kombinasyon halinde çok iyi bir akma kıvamına neden olur. Bu nedenle, yeni başlayanlar için çok uygundur, ancak birçok deneyimli dökme sanatçısı da onu kullanmayı sever. Ayrıca diğer araçlarla çok iyi bir şekilde kombine edilebilir ve bu sayede tekrar tekrar yeni tarifler geliştirilebilir.

tivarati.com’dan Tavsiye #2 – Kleopatra Vinil Orta

Kleopatra Vinil Orta

dökme ortamı olarak kesinlikle tavsiye edebiliriz. Gerçekten neredeyse mükemmel – güzel, net bir şekilde tanımlanmış ve büyük hücrelerle güzel görüntüler üretiyor. Parlak ve ışıltılı bitişi de çok beğendik. Küçük bir ipucu olarak: İsteğe bağlı olarak Cleopatre Vinyl Medium, Floetrol ile karıştırılabilir – bu daha da iyi sonuçlar sağlar.

Dökümlerim için hangi karışım oranı?

Akrilik boya ve döküm ortamının en iyi karışım oranı nedir? Ve su eklemek gerekiyor mu? Bunlar size genel bir cevap veremeyeceğimiz sorular. Bunun nedeni, hem akrilik dökme ortamının hem de farklı üreticilerin akrilik boyalarının farklı kıvamlara sahip olmasıdır: bazıları daha kalın, diğerleri daha incedir.

Ancak, genel bir kural olarak size iyi bir başlangıç ​​noktası verebiliriz: bir ölçü akrilik boya ve bir ölçü dökme sıvı ile başlayın. Bu parçaları iyice karıştırın ve sonra kıvamını test edin. Bu biraz cıvık bal gibi olmalı. Kıvamı çok koyu olursa biraz daha döküp tekrar karıştırabilirsiniz. Biraz su da ekleyebilirsiniz, ancak %20 ila %30’dan fazla eklememenizi öneririz. İstediğiniz kıvama gelene kadar bunu yapmaya devam edin.

Dökülen karışımınızın kıvamı asla çok akışkan olmamalıdır aksi halde çabuk kurursa çatlaklar oluşabilir. Ayrıca çok ince bir karışımdan kaçınmalısınız, çünkü daha sonra her şey boya yüzeyinden akıp gidecek ve hücreler çok belirsiz ve soluk görünecektir. Gördüğünüz gibi, akrilik akış teknolojisi söz konusu olduğunda doğru tutarlılık her şeyden önce ve her şeyin sonundadır.

acrylic pouring rechner
Karışımınızın optimal kıvamı, akan baldan daha ince olmalıdır.

Farklı dökme ortamlarının kombinasyonu – Tarifler

Bu arada, farklı dökme malzemelerini de karıştırabilirsiniz – bazıları parlak bir yüzeye neden olur, bazıları daha iyi akar, diğerleri kuru mat. Bunları karıştırırsanız, çok şaşırtıcı sonuçlar elde edeceksiniz. Bununla pratik olarak kendi Dökme Ortamınızı kendiniz yapabilirsiniz. Pouring Medium alternatifleri ile profesyonel ürünleri de burada karıştırabilirsiniz. Ancak, 2 ila 3 ürünün karıştırılması mutlaka tavsiye edilmez. Çünkü sonuç daha da tahmin edilemez hale geliyor ve sonucu neden bu hale getirdiğinizi tam olarak bilmiyorsunuz.

İşte Facebook grubumuzdan başarılı olduğu kanıtlanmış bazı tarifler:

Liquitex
 • 1 kısım Liquitex Döküm Ortamı
 • 1 kısım Floetrol
 • 1 kısım akrilik boya
Liquitex mit Vinylkleber
 • 1 kısım Liquitex Döküm Ortamı
 • 1 kısım vinil yapıştırıcı
 • 0,5 kısım su
 • 1 kısım akrilik boya
Vinil yapıştırıcılı Solo Goya
 • 1 parça Solo Goya Pouring Medium
 • 2 parça vinil yapıştırıcı
 • 0,5 kısım su
 • 1 kısım akrilik boya

Dökme görüntülerdeki hücrelerin sırrı ve başka neye ihtiyacınız var?

Doğru dökme ortamı ve dolayısıyla doğru kıvam, başarılı bir Akrilik Döküm resminin temelidir. Ancak gerçekten güzel hücreler ancak silikon veya saç yağı ile birlikte gelişir. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi Dökme resimlerinizdeki hücrelerin sırrı makalemizde bulabilirsiniz. Başka bir blog yazımızda ihtiyacınız olan diğer tüm akrilik döküm malzemelerini özetledik.

Dökme Ortamı hakkında sık sorulan sorular

dökme ortamı nedir?

Sıvı dökme ortamı, boyanın şeffaflığını arttırmadan pürüzsüz, eşit boya filmleri oluşturmak için herhangi bir akrilik boya ile karıştırılabilir. Ayrıca daha yavaş ve çatlama olmadan kurur.

Dökme Ortam’ı kendiniz yapabilir misiniz?

Evet, kendi Dökme Ortamınızı yapabilirsiniz. Bunun için, biraz su ve gerekirse birkaç damla silikon yağı ile karıştırılan vinil yapıştırıcı temel olarak uygundur.

Dökme Ortamı için karışım oranı nedir?

Dies variiert von Produkt zu Produkt. Oft ist das Mischungsverhältnis 1 Teil Farbe mit 2 Teilen Pouring Medium. Zusätzlich wird oft noch etwas Wasser beigemischt, um eine flüssigere Konsistenz zu erhalten.

 

Source link

Bunları da sevebilirsiniz