Dökme görüntülerin kurutulması ve mühürlenmesi


Resminizi akrilik döküm tekniği ile döktüyseniz, yapmanız ihtiyaç duyulan birkaç adım daha var. Bundan dolayı kuruma sürelerine dikkat etmeli, resminizi silikon artıklarından temizlemeli ve arkasından resminizi vernik ya da reçine ile koruma dibine almalısınız. Bu yazımızda Akrilik Dökme resimleri kurutmak ve mühürlemek için ipuçları veriyoruz.

görüntünün kurutulması

kaygan döküm ortamıSıcaklığa ve neme bağlı olarak, dökülen resminizin durağan(durgun) duracak kadar kuruması iki ila beş gün devam eder. Hem de, yalnızca yüzeyin kuruması için değil, bütün kuruma işleminin tamamlanması için resimlerinizi minimum üç ila dört hafta daha kurumaya bırakmanız önerilir.

Ek olarak, boya ya da reçine benzer biçimde uygulanan kaplamanın çatlamaması için yeterince uzun vakit beklenmesi öneri edilir. Kurutma esnasında istenmeden gerçekleştirilen çatlak yüzeyler hakkındaki yeniden yeniden okunması mümkün. Bu, esas olarak iki faktörden meydana gelmektedir:

  • Fazlaca kıvamlı boya: Dökme Ortamı ile dökülen boyanın fazlaca kıvamlı olmamasına dikkat edilmelidir. Kıvamı birazcık daha bulamaç balı andırmalı, aksi takdirde renk karışımı birazcık ilave su ile seyreltilmelidir.
  • Fazlaca süratli kuruma: Resminiz fazlaca süratli kurursa, ciddi bir çatlama riski vardır. Bundan dolayı, resimlerinizin direkt güneş ışığına maruz kalmamasını ve oda sıcaklığının devasa yükseklikte olmamasını sağlamanız önerilir.

Bu adımları takip ettiğiniz takdirde resimleriniz çatlamadan kuruyacaktır.

Resmi niçin hususi bir halde korumam / mühürlemem gerekiyor?

  • Renklerin parlaklığı: Akrilik dökme resminiz kuruduktan sonrasında renkler çoğu zaman mat görünür. Vernik tabakası, renklerin özgün parlaklığını geri kazandırır. Ayrıca, koruyucu film yüzeydeki pürüzleri düzeltir. Daha pürüzsüz hale gelir ve ışığın dağılmasını önler. Imaj daha çok renk derinliği elde eder, renkler daha kuvvetli ve varlıklı görünür, hücreler ve renk gradyanları daha çok tafsilat netliği elde eder.
  • Renk parlaklığının korunması: Renk pigmentlerine / kalitesine bağlı olarak, akrilik boyanın fer direnci daha iyi ya da daha kötüdür, bu yüzden solabilir. Bilhassa resimleriniz uzun vakit direkt güneş ışığına maruz kalırsa talep eder istemez solacaktır.
  • Muntazam parlaklık: Akrilik boyaya ve dökme ortamına bağlı olarak, bir bir alanlar değişik biçimde kurur.Bu, bir vernikle telafi edilebilir ve konuma bağlı olarak resme istenen tesir – mat, ipeksi parlaklık ya da parlak – verilebilir.

Sızdırmazlık için hazırlık emekleri

Dökme sanat eserinizi bir ya da birden fazla koruyucu katman ile kaplamadan ilkin kesinlikle yüzey temizliği yapılmalıdır ki boya ya da reçine yüzeye yapışsın ve muntazam bir tatbik olası olsun. Bilhassa silikon hasım/saç hasım kullanılırken yüzey kesinlikle temizlenmelidir. Bunu yapmanın en rahat yolu, örnek olarak, resminizin üstüne mısır nişastası sürmek ve hafif uygulamaktır.

Ortalama 12 saat maruz kaldıktan sonrasında mısır nişastasını nemli bir bez ve birazcık bulaşık deterjanı ile temizleyebilir, dikkatlice silerek kurutabilir ve arkasından havayla kurumaya bırakabilirsiniz. Boyama yüzeylerinizin kenarlarını ihmal etmeyin, bunlar da temizlenmeli ve mühürlenmelidir. Artık resminize son rötuşları meydana getirmeye hazırsınız.

Resimlerimi ne ile mühürlerim?

Resimlerinize mühür uygulamanın temelde iki yolu vardır:

Vernik / kusur:

Bu, resimlerinizi korumanın en popüler ve en rahat yoludur. Lake, bayağı bir fırça ya da sprey boya ile uygulanabilir. İyi bir koruyucu tesir elde etmek için bu işlemi iki ila üç kere tekrarlamak önemlidir. Burada olası olan en iyi korumayı sağlamak için boyaya bir UV filtresinin dahil edilmesini sağlamak önemlidir. Bu boyalarla en iyi deneyimleri yaşadık:

Reçine / bileşik reçine:

epoksi reçine beraber dökülen, karıştırılan ve yüzeye uygulanan bileşik reçine ve sertleştiriciden kaynaklanır. Bu tür bir kaplama daha kompleks ve zahmetlidir, sadece yüzey bir ayna kaplamaya haizdir ve devasa yükseklikte kalitededir. Kalitesiz reçine sararma eğiliminde olduğu için, sararmaya karşı iyi bir mukavemet sağlamak için itina gösterilmelidir. Aşağıdaki sanatçı kalitesinde reçine ile fazlaca iyi sonuçlar elde ettik:Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz