Doğru boyaları ve pigment tozlarını iyi mi buluyorsunuz?


Epoksi reçine, boyama için mükemmeldir ve sanatçılar, DIY yapanlar ve DIY meraklıları içinde oldukça popülerdir. Doğal ki, normalde saydam olan reçine, mesela çeşitli nesnelerin yada epoksi masaların dökümü için kristal berraklığında, renksiz formunda da kullanılır. Bununla beraber, birçok proje renkli döküm reçinesi gerektirir ve burada da araç-gereç inanılmaz esnekliğini kanıtlar. Bu yazı ile projeniz için doğru epoksi reçine boyayı bulmanıza destek olacağız.

? Reçineyi renklendirmek için hangi renk ortamlarını kullanabilirsiniz?

Piyasada bulunan birçok renkli ortamın tümü olmasa da bir çok epoksiyi renklendirmek için uygundur. Mesela, seçilen boya yağ yada su içeriyorsa, reçinenin karışım oranı değişecektir.

Bu fark edilmezse, reçine donuk noktalar izah edebilir yada tamamen kürlenmeyebilir. Ek olarak her renk kafi ışık haslığına haiz değildir.

Bununla beraber, epoksi reçine ile karıştırılmaya oldukça uygun birkaç boya ortamı vardır:

Epoksi reçine için renk pigmentleri

Renk pigmentleri ile dökme reçineyi renklendirmek oldukça kolaydır. Ek olarak, reçineyi renklendirmek için yalnızca azca oranda yüksek kaliteli pigment gerektiğinden, bu varyant oldukça ekonomiktir.

Renk pigmentleri çoğu zaman toz halinde bulunur. Bunlar çoğu zaman reçine içinde tamamen çözülmediğinden, coşku verici, hafifçe grenli etkisinde bırakır ortaya çıkabilir.

sıvı reçine boyası

Piyasada, bilhassa epoksi reçine ile çalışmak suretiyle tasarlanmış bazı renk ortamları bulunmaktadır. Bunlar sıvı yada macun formunda mevcuttur. Bu tür renkler elbet reçineyi renklendirmek için idealdir. Üretici şirket ArtResin, ResinTint renkleri ile oldukça ekonomik bir epoksi boya sunmaktadır.

Benzer bileşim sebebiyle, bu iki bileşen oldukça iyi karıştırılabilir. Epoksi reçine polimerler ihtiva eder – epoksi boyalar çoğu zaman ön polimerlere dayanır.

pigmentler

Epoksi Boya: İpuçları ve Püf Noktaları

Bir renk ortamı eklerken, reçine ve sertleştirici arasındaki karışım oranı değişmiş olur ve bu da öngörülemeyen sorunlara yol açabilir. Bundan dolayı, aşağıdakiler dikkate alınmalıdır:

 • Karışım oranını olabildiğince azca değiştirebilmek için seçilen renkler konsantre ve yüksek pigmentli olmalıdır.
 • Rengin ve reçine ile reaksiyonunun beklediğiniz benzer biçimde olup olmadığını kontrol etmek için ilkin iki bileşenden azca oranda karıştırmalı ve sonucu görmelisiniz.
 • Saf epoksi reçinenin özellikleri ve iyi mi işlendiği hakkında bir düşünce edinmeye çalışın. Reçinenin renklendirilmediğinde iyi mi tepki verdiğini bilmek, renklendirici ortamla kombinasyon halinde iyi mi tepki verebileceğini tahmin etmeyi kolaylaştırır.
 • Kullanılan mürekkepler, reçine ve sertleştirici arasındaki karışım oranı üstünde oldukça negatif bir etkiye haiz olabileceğinden, su içermemelidir.
 • Bir renk seçerken, yeterince ışığa dayanıklı olduğundan güvenli olun. Kalitesiz boyalar yada alkollü mürekkepler kullanılırsa, UV radyasyonunun tesiri sebebiyle reçinedeki renkler zaman içinde azca oldukça solacaktır.

Epoksi reçineyi renklendirmek için talimatlar

 • Epoksi ile çalışırken, reçine işleme esnasında oldukça süratli sertleşebileceğinden vakit faktörü büyük ehemmiyet taşır. Bundan dolayı, işyerinizde elinizin altında olması ihtiyaç duyulan tüm lüzumlu malzemelere haiz olmalısınız.
 • Emek verme alanınızı, mesela plastik örtü ile ihtimaller içinde sıçramalardan koruyun.
 • Sağlığınızı korumak en yüksek önceliğe haizdir. Epoksi ile çalışırken koruyucu gözlük, solunum aleti ve nitril eldiven kullanın.
 • Ilkin reçine ve sertleştiriciyi üreticinin tavsiye etmiş olduğu karışım oranında iyice karıştırın.
 • İki bileşeni dikkatlice karıştırdıktan sonrasında sıra rengi eklemeye gelir. Şimdilik, karışıma birazcık renk konsantresi yada pigment ilave edin ve iyice karıştırın. İstediğiniz gölgeyi elde edene kadar bu işlemi tekrarlayın.
 • Aşağıdaki ilke geçerlidir: Karışım oranını ve dolayısıyla kürleşmeyi negatif etkilememek için boya oranı %5’i geçmemelidir.

epoksi pigmenti

Epoksi Boya: Tüm renkli ortamların dikey yönü

Bunun için sıvı yada macunsu boyalar uygundur.

Aşağıdaki sıvı yada macunsu boyama ortamları, epoksi reçinenin işlenmesi için oldukça uygundur.

Reçine için hususi boyalar

Daha ilkin bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, piyasada epoksi reçine ile kullanım için hususi olarak formüle edilmiş boyalar bulunmaktadır. Avantajları ve piyasadaki en iyi malum ürün olan ArtResin’den ResinTint’i yukarıda daha detaylı bir şekilde tartışmıştık.

airbrush süreci

Airbrush boyası da reçine ile kullanım için oldukça uygundur. Sadece bu renk ortamı ile üründeki renk konsantrasyonunun yeterince yüksek olmasını sağlamalısınız. Bu çoğu zaman daha yüksek kaliteli mürekkepler için geçerlidir. Schmincke’den bir airbrush rengi, dökme reçine ile çalışmak için kendini oldukça iyi kanıtlamış olan Aero Color’dır.

Alkollü Mürekkepler (Alkollü Mürekkep)

Mürekkebin son aşama yüksek pigmentasyonu ve konsantrasyonu sebebiyle, bu renk ortamı oldukça ekonomiktir. Bileşik reçineyi renklendirmek için birkaç damla yeterlidir. Bu, solvent olarak hem alkol bazlı mürekkepler hem de su bazlı mürekkepler için geçerlidir.

Bununla beraber, alkol bazlı mürekkepleri renklendirici olarak kullanmanın bir dezavantajı, bunların bilhassa ışığa dayanıklı olmamasıdır. Bundan dolayı, alkol bazlı mürekkep, çoğunlukla UV ışığına maruz kalan iş parçaları için daha azca uygundur. Sadece kendi karakteristik etkinizi istediğiniz benzer biçimde elde etmek için, mesela Petri Art ile, alkol bazlı mürekkep şarttır. Şimdiye kadar ışığa dayanıklı başka bir alternatif yok.

Epoksi dökme reçine boyaları

Uygun olmayan sıvı/macunsu boyalar

akrilik boya

Akrilik boya, rengi dayanıklı kılmak için su, bağlayıcılar, renk pigmentleri ve çoğu zaman öteki katkı maddeleri benzer biçimde çeşitli bileşenlerden oluşur. Bilhassa yüksek su içinde ne olduğu ve öteki katkı maddeleri çalışmanızın sonucunu, mesela çizgiler yada mat bir yüzey kanalıyla negatif etkileyebilir.

Suluboya / Suluboya

Sulu boyalar ve sulu boyalar oldukça düşük pigment içeriğine haizdir. Bu, yalnızca oldukça büyük miktarlarda reçineyi hakkaten lekeleyecekleri anlamına gelir. Ek olarak, epoksi reçine – su / sulu boya bileşenlerinin karıştırılması oldukça zor olsa gerek.

Yağlı boya

Yağlı boya, ihtiva ettiği yağ sebebiyle reçine ile karışmayan lipitler ihtiva eder. Bu iki bileşen birleştiğinde, parça oluşumu neredeyse kaçınılmazdır.

Toz formda renk pigmentleri ve katkı maddeleri

Epoksi pigment tozu

Renk pigmentleri, hem organik hem de bileşik olarak üretilebilen renk tozlarıdır. Naturel, inorganik pigmentlerin örnekleri, topraklar yada minerallerdir. Bunlar kurutulur ve hemen sonra ince öğütülür. Bileşik renk pigmentlerinin üretiminde birçok değişik işlem kullanılmaktadır.

Eskiden daha oldukça organik renk pigmentleri kullanılıyordu. Bununla beraber, bunun kaynakları yavaş yavaş kurudu ve yerini giderek daha çok bileşik alternatifler alıyor. Ek olarak bazı organik renk pigmentleri ağır metal bileşikleri içerdiklerinden oldukça toksiktirler. Netice olarak, birçoğu sağlığa oldukça zararı dokunan olarak sınıflandırıldı ve yavaş yavaş piyasadan kayboldu.

Birçok değişik pigment türü vardır. Mattan parlak metale kadar her şey piyasada bulunabilir. Renk pigmentleri satın alırken, köklü üreticilerin ürünlerini kullanmalısınız. Yalnızca bunlar yeterince yüksek kalite ve ışık haslığı sunar, böylece epoksi reçine resminiz yoğun renklerde parlamaya devam eder ve birkaç hafta yada ay sonrasında bile solmaz.

pigment tozu

Sağlığınıza dikkat edin ve ince boya parçacıklarını solumamak için pigmentlerle çalışırken daima bir solunum aleti takının.

parıltılı poeder

Parıltılı toz, epoksi reçine çalışmanızı hakkaten alımlı hale getirir. Reçineyi direkt renklendirmezler, sadece metalik parlaklıktan holografik parıltıya kadar değişen efektlerle gerçek bir vay canına tesiri sağlarlar.

parlak pigmentler

Minik parlak pigmentlere haiz dökme reçine sanat eserleri de hakkaten göz alıcıdır. Burada, UV ışığı tarafınca “yüklenen” ve arkasından karanlıkta parlayan flüoresan ışık parçacıkları yada siyah ışık altında parlamaya süregelen pigmentler içinde seçim yapabilirsiniz.

Epoksi reçinenin renklendirilmesi hakkında en sık sorulan sorular

? Renkli epoksi reçine boyama – bu mümkün mü?

Epoksi reçine renkli olarak da boyanabilir. Sadece bunun için mesela otomobil boyası yada başka bir yüksek kaliteli iki bileşenli boya kullanmalısınız. Reçineyi dökerken renklendirmek çoğu zaman en etkili olsa da, hemen sonra boyamak yararlı olabilir. Bu, mesela reçine masaları yada akvaryumlar/teraryumlar inşa edilirken geçerlidir.

? Epoksi reçine ile hangi renkler karıştırılabilir?

Epoksi reçine, alkollü mürekkepler, pigmentler, airbrush boyalar ve hususi epoksi reçine boyalarla renklendirmek için idealdir. Kimyasal reaksiyonlar öngörülemeyen etkilere yol açabileceğinden, değişik renk ortamlarını karıştırmamalısınız.

? Renkli epoksi reçine ısıya ne kadar dayanıklıdır?

Ticari olarak temin edilebilen dökme reçineler çoğu zaman 70°C ile 100°C içinde bir ısı direncine haizdir. Reçine renkli ise ısı direnci azalabilir. Bundan dolayı, bilhassa epoksi masalarda, sonradan bir saydam epoksi reçine tabakasının uygulanması yaygındır.

? Döküm reçinesini ne ile renklendirebilirsiniz?

Döküm reçine, epoksi reçine boya yada pigmentlerle de renklendirebileceğiniz ince bir reçinedir.

? UV reçinesi hangi renge boyanmalıdır?

UV reçinesi için düzgüsel epoksi reçinesi yada laminasyon reçinesi ile aynı renkler kullanılabilir. Burada da yalnız birkaç konsantre renk konsantresi yada renk pigmentinin eklenmesi önemlidir.Source link

Bunları da sevebilirsiniz