Doğru boyaları ve pigment tozlarını iyi mi buluyorsunuz?


Epoksi reçine, boyama için mükemmeldir ve sanatçılar, DIY yapanlar ve DIY meraklıları içinde fazlaca popülerdir. Doğal ki, normalde saydam olan reçine, örnek olarak muhtelif nesnelerin ya da epoksi masaların dökümü için kristal berraklığında, renksiz formunda da kullanılır. Aynı zamanda, birçok proje renkli döküm reçinesi gerektirir ve burada da araç-gereç inanılmaz esnekliğini kanıtlar. Bu yazı ile projeniz için doğru epoksi reçine boyayı bulmanıza destek olacağız.

? Reçineyi renklendirmek için hangi renk ortamlarını kullanabilirsiniz?

Piyasada bulunan birçok renkli ortamın tümü olmasa da bir çok epoksiyi renklendirmek için uygundur. Örnek olarak, seçilen boya yağ ya da su içeriyorsa, reçinenin karışım payı değişecektir.

Bu ayrım edilmezse, reçine donuk noktalar izah edebilir ya da tamamen kürlenmeyebilir. Ek olarak her renk kafi fer haslığına haiz değildir.

Aynı zamanda, epoksi reçine ile karıştırılmaya fazlaca müsait birkaç boya ortamı vardır:

Epoksi reçine için renk pigmentleri

Renk pigmentleri ile dökme reçineyi renklendirmek fazlaca kolaydır. Ayrıca, reçineyi renklendirmek için yalnızca azca oranda yüksek kaliteli pigment gerektiğinden, bu varyant fazlaca ekonomiktir.

Renk pigmentleri çoğu zaman toz halinde bulunur. Bunlar çoğu zaman reçine içerisinde tamamen çözülmediğinden, coşku verici, hafifçe grenli etkisinde bırakır ortaya çıkabilir.

sıvı reçine boyası

Piyasada, bilhassa epoksi reçine ile çalışmak suretiyle tasarlanmış birtakım renk ortamları bulunmaktadır. Bunlar sıvı ya da macun formunda mevcuttur. Bu tür renkler normal olarak reçineyi renklendirmek için idealdir. Müstahsil şirket ArtResin, ResinTint renkleri ile çok ekonomik bir epoksi boya sunmaktadır.

Benzer terkip sebebiyle, bu iki bileşen fazlaca iyi karıştırılabilir. Epoksi reçine polimerler ihtiva eder – epoksi boyalar çoğu zaman ön polimerlere dayanır.

pigmentler

Epoksi Boya: İpuçları ve Püf Noktaları

Bir renk ortamı yansıtırken, reçine ve sertleştirici arasındaki karışım payı değişmiş olur ve bu da öngörülemeyen sorunlara yol açabilir. Bu yüzden, aşağıdakiler dikkate alınmalıdır:

 • Karışım oranını olabildiğince azca değiştirebilmek için seçilen renkler konsantre ve yüksek pigmentli olmalıdır.
 • Rengin ve reçine ile reaksiyonunun beklediğiniz şeklinde olup olmadığını kontrol etmek için ilkin iki bileşenden azca oranda karıştırmalı ve kararı görmelisiniz.
 • Saf epoksi reçinenin özellikleri ve iyi mi işlendiği hakkındaki bir düşünce edinmeye çalışın. Reçinenin renklendirilmediğinde iyi mi reaksiyon verdiğini bilmek, renklendirici ortamla kombinasyon halinde iyi mi reaksiyon verebileceğini tahmin etmeyi kolaylaştırır.
 • Kullanılan mürekkepler, reçine ve sertleştirici arasındaki karışım payı üstünde fazlaca negatif bir etkiye haiz olabileceğinden, su içermemelidir.
 • Bir renk seçerken, yeterince ışığa dayanıklı olduğu için güvenilir olun. Kalitesiz boyalar ya da alkollü mürekkepler kullanılırsa, UV radyasyonunun tesiri sebebiyle reçinedeki renkler zaman içinde azca fazlaca solacaktır.

Epoksi reçineyi renklendirmek için talimatlar

 • Epoksi ile çalışırken, reçine işleme esnasında fazlaca süratli sertleşebileceğinden süre faktörü büyük ehemmiyet taşır. Bu yüzden, işyerinizde elinizin altında olması ihtiyaç duyulan bütün lüzumlu malzemelere haiz olmalısınız.
 • Emek verme alanınızı, örnek olarak plastik örtü ile ihtimaller içinde sıçramalardan koruyun.
 • Sağlığınızı korumak en yüksek önceliğe haizdir. Epoksi ile çalışırken koruyucu gözlük, teneffüs aleti ve nitril eldiven kullanın.
 • Ilkin reçine ve sertleştiriciyi üreticinin öneri etmiş olduğu karışım oranında iyice karıştırın.
 • İki bileşeni dikkatlice karıştırdıktan sonrasında sıra rengi eklemeye gelir. Şimdilik, karışıma birazcık renk konsantresi ya da pigment ilave edin ve iyice karıştırın. İstediğiniz gölgeyi elde edene kadar bu işlemi tekrarlayın.
 • Aşağıdaki ilke geçerlidir: Karışım oranını ve dolayısıyla kürleşmeyi negatif etkilememek için boya payı %5’i geçmemelidir.

epoksi pigmenti

Epoksi Boya: Bütün renkli ortamların dikey yönü

Bunun için sıvı ya da macunsu boyalar uygundur.

Aşağıdaki sıvı ya da macunsu boyama ortamları, epoksi reçinenin işlenmesi için fazlaca uygundur.

Reçine için hususi boyalar

Daha ilkin bahsedilmiş olduğu şeklinde, piyasada epoksi reçine ile kullanım için hususi olarak formüle edilmiş boyalar bulunmaktadır. Avantajları ve piyasadaki en iyi malum ürün olan ArtResin’den ResinTint’i yukarıda daha detaylı bir şekilde tartışmıştık.

airbrush periyodu

Airbrush boyası da reçine ile kullanım için fazlaca uygundur. Sadece bu renk ortamı ile üründeki renk konsantrasyonunun yeterince yüksek olmasını sağlamalısınız. Bu çoğu zaman daha yüksek kaliteli mürekkepler için geçerlidir. Schmincke’den bir airbrush rengi, dökme reçine ile çalışmak için kendini fazlaca iyi kanıtlamış olan Aero Color’dır.

Alkollü Mürekkepler (Alkollü Mürekkep)

Mürekkebin son aşama yüksek pigmentasyonu ve konsantrasyonu sebebiyle, bu renk ortamı fazlaca ekonomiktir. Bileşik reçineyi renklendirmek için birkaç damla yeterlidir. Bu, solvent olarak hem alkol bazlı mürekkepler aynı zamanda su bazlı mürekkepler için geçerlidir.

Aynı zamanda, alkol bazlı mürekkepleri renklendirici olarak kullanmanın bir dezavantajı, bunların bilhassa ışığa dayanıklı olmamasıdır. Bu yüzden, alkol bazlı mürekkep, çoğunlukla UV ışığına maruz kalan iş parçaları için daha azca uygundur. Sadece kendi karakteristik etkinizi dilediğiniz şeklinde elde etmek için, örnek olarak Petri Art ile, alkol bazlı mürekkep şarttır. Şimdiye kadar ışığa dayanıklı başka bir alternatif yok.

Epoksi dökme reçine boyaları

Müsait olmayan sıvı/macunsu boyalar

akrilik boya

Akrilik boya, rengi dayanıklı kılmak için su, bağlayıcılar, renk pigmentleri ve çoğu zaman öteki katkı maddeleri şeklinde muhtelif bileşenlerden kaynaklanır. Bilhassa yüksek su içinde ne olduğu ve öteki katkı maddeleri çalışmanızın sonucunu, örnek olarak çizgiler ya da mat bir yüzey kanalıyla negatif etkileyebilir.

Suluboya / Suluboya

Sulu boyalar ve sulu boyalar fazlaca düşük pigment içeriğine haizdir. Bu, yalnızca çok önemli miktarlarda reçineyi hakkaten lekeleyecekleri anlama gelir. Ayrıca, epoksi reçine – su / sulu boya bileşenlerinin karıştırılması fazlaca zor olsa gerek.

Yağlı boya

Yağlı boya, ihtiva ettiği yağ sebebiyle reçine ile karışmayan lipitler ihtiva eder. Bu iki bileşen birleştiğinde, parça oluşumu hemen hemen kaçınılmazdır.

Toz formda renk pigmentleri ve katkı maddeleri

Epoksi pigment tozu

Renk pigmentleri, hem naturel aynı zamanda bileşik olarak üretilebilen renk tozlarıdır. Organik, doğal olmayan pigmentlerin örnekleri, topraklar ya da minerallerdir. Bunlar kurutulur ve hemen sonra ince öğütülür. Bileşik renk pigmentlerinin üretiminde birçok değişik muamele kullanılmaktadır.

Eskiden daha fazlaca naturel renk pigmentleri kullanılıyordu. Aynı zamanda, bunun kaynakları az az kurudu ve yerini giderek daha çok bileşik alternatifler alıyor. Ek olarak birtakım naturel renk pigmentleri ağır metal bileşikleri içerdiklerinden çok toksiktirler. Netice olarak, birçoğu sağlığa fazlaca zararı dokunan olarak sınıflandırıldı ve az az piyasadan kayboldu.

Birçok değişik pigment türü vardır. Mattan parlak metale kadar her şey piyasada bulunabilir. Renk pigmentleri satın alırken, köklü üreticilerin ürünlerini kullanmalısınız. Yalnızca bunlar o denli yüksek nitelik ve fer haslığı sunar ki, epoksi reçine resminiz yoğun renklerde parlamaya süre gelir ve birkaç hafta ya da ay sonrasında bile solmaz.

pigment tozu

Sağlığınıza dikkat edin ve ince boya parçacıklarını solumamak için pigmentlerle çalışırken devamlı bir teneffüs aleti takının.

parıltılı poeder

Parıltılı toz, epoksi reçine çalışmanızı hakkaten göze çarpan hale getirir. Reçineyi direkt renklendirmezler, sadece metalik parlaklıktan holografik parıltıya kadar değişen efektlerle reel bir vay canına tesiri sağlarlar.

parlak pigmentler

Minik parlak pigmentlere haiz dökme reçine sanat eserleri de hakkaten göz alıcıdır. Burada, UV ışığı tarafınca “yüklenen” ve arkasından karanlıkta parlayan flüoresan fer parçacıkları ya da siyah fer altında parlamaya süregelen pigmentler içinde seçim yapabilirsiniz.

Epoksi reçinenin renklendirilmesi hakkındaki en sık sorulan sorular

? Renkli epoksi reçine boyama – bu olası mü?

Epoksi reçine renkli olarak da boyanabilir. Sadece bunun için örnek olarak otomobil boyası ya da başka bir yüksek kaliteli iki bileşenli boya kullanmalısınız. Reçineyi dökerken renklendirmek çoğu zaman en etken olsa da, hemen sonra boyamak yararlı olabilir. Bu, örnek olarak reçine masaları ya da akvaryumlar/teraryumlar inşa edilirken geçerlidir.

? Epoksi reçine ile hangi renkler karıştırılabilir?

Epoksi reçine, alkollü mürekkepler, pigmentler, airbrush boyalar ve hususi epoksi reçine boyalarla renklendirmek için idealdir. Kimyasal reaksiyonlar öngörülemeyen etkilere yol açabileceğinden, değişik renk ortamlarını karıştırmamalısınız.

? Renkli epoksi reçine ısıya ne kadar dayanıklıdır?

Ticari olarak temin edilebilen dökme reçineler çoğu zaman 70°C ile 100°C içinde bir sıcaklık direncine haizdir. Reçine renkli ise ısı direnci azalabilir. Bu yüzden, bilhassa epoksi masalarda, sonradan bir saydam epoksi reçine tabakasının uygulanması yaygındır.

? Döküm reçinesini ne ile renklendirebilirsiniz?

Döküm reçine, epoksi reçine boya ya da pigmentlerle de renklendirebileceğiniz ince bir reçinedir.

? UV reçinesi hangi renge boyanmalıdır?

UV reçinesi için düzgüsel epoksi reçinesi ya da laminasyon reçinesi ile aynı renkler kullanılabilir. Burada da yalnız birkaç konsantre renk konsantresi ya da renk pigmentinin eklenmesi önemlidir.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz