Doğru ahşabı oymak ve seçmek için kapsamlı bir rehber


Oyma için doğru ahşabı seçmek kolay bir iş değildir. Bazı ağaçlar yumuşakken bazıları çam benzer biçimde budaklarla doludur. Değişik ahşap türleri vardır ve aşağıdaki yazıda ele alacağımız noktalara bakılırsa oyma projeleriniz için en iyisini ve en uygun olanı seçebilirsiniz.


Oymak için ahşabı seçin

Heykel

Herhangi bir ağaç işleme projesine adım atmak için ilk olarak ne tür bir ahşaba ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Kaşık, kase benzer biçimde mutfak gereçleri yapmak ve oymak için nemi çekmeyen ve kolay kırılmayan dayanıklı sert ahşap seçmelisiniz.

Ahşap kase yapmak için meşe yada serçe ağacı kullanırsanız; Bu ahşapların dayanıklı bulunduğunu ve nemi emmediğini bilmek gerekir sadece yağ ile temasından dolayı üzerlerinde kir oluşur. Öte taraftan ahşap dekorasyon yapmakla oldukça ilgiliyseniz hem sert hem de yumuşak ahşabı kullanabilirsiniz.

Doğru ahşabı seçmenin önündeki engellerden biri eski ve yıpranmış aletlerdir. Kıymetli ve pahalı tornalama aletleriniz var ise, yumuşak ağaç en iyisidir; Zira yumuşak ahşap aletlerin ve bıçakların ömrünü uzatır.

Yüksek kaliteli oymaları daha kolay ve daha azca çabayla yapmak istiyorsanız, akçaağaç ve çam kullanmak en iyisidir. Öte taraftan, meşe ile iyi mi çalışılacağını bilmiyorsanız, onunla çalışmak birazcık zor olabilir. Beyaz meşe ile ilgili dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim bir husus, sert ve yoğun dokusunun kaymaya ve dolayısıyla torna tezgahına zarar vermesidir.

Heykel

ıhlamur

Lale ağacı saygısız için en iyi seçimdir. Bu yumuşak ahşabın işlenmesi oldukça kolaydır ve dekoratif kaselerden kaşıklara kadar ahşap el işleri yapmak için idealdir. Bu ahşabın kokusu yoktur ve üstüne yağlı boya kullanılabilir.

Lale ağacının ahşabına hem süresince hem de dokusu süresince oyma yapılabilir. Bu ahşap tamamen besin güvenlidir ve herhangi bir alerjik reaksiyona niçin olmaz.

beyaz ceviz (ceviz)

Fazla harcamak istemiyorsanız beyaz ceviz iyi bir seçimdir. Bu ahşabın işlenmesi oldukça kolaydır, tıpkı lale ağacı benzer biçimde kokusuz ve rengizdir. Ham beyaz ceviz daha pahalıdır ve pürüzlü bir dokuya ve organik pembe bir renge haizdir. Bu ahşap, her türlü ahşap sanatı için en iyi seçimdir.

ceviz

Oyma için daha yoğun, daha kuvvetli bir seçenek arıyorsanız ceviz ağacı mükemmel bir seçimdir. Bu ahşap koyu renklidir ve yumuşak damarları vardır ve sert dokusu sebebiyle en iyi şekilde ahşabın damarları yönünde oyulur. Ceviz ahşap sanatları dayanıklıdır ve neme karşı oldukça dayanıklıdır. Tanım edilen önceki iki ağaçla karşılaştırıldığında, bu daha çok kokuya haizdir sadece daha kolay yönetilebilir.

Akçaağaç

Akçaağaç, meydan okumayı seven insanoğlu içindir. Karmaşık yapısına karşın bu ahşap, benzersiz özelliklerinden dolayı birçok oymacının tercihi oluyor. Akçaağaç büyük, bakışımlı damarlara haizdir ve işe başlamadan ilkin zımparalanması gerekir. Akçaağaç en iyi ahşabın damarları süresince kesilir.

Bu ahşap, iç mekan ahşap sanatları için en iyi seçimdir ve nemden uzak tutulmalıdır; Zira kuruduktan sonrasında biçim değiştirir. Akçaağaç hipoalerjeniktir ve birçoğu akçaağaç ahşap elemanları kullanan hafifçe alerjilerden muzdariptir.

Kiraz odunu

Kiraz ağacı, yumuşak ağaç ile sert ağaç arasındaki orta noktadır ve hem ustalaşmış hem de deneyimli oymacılar için tavsiye edilir. Bu ahşap kuruduktan sonrasında birazcık biçim değiştirir, sadece yapısı oldukça kuvvetli ve dayanıklıdır. Bu ağaç çoğu zaman dekoratif öğeler için kullanılır ve oldukça hafifçe bir kokusu vardır.

Kiraz ağacı oldukça yönlüdür ve hem damar süresince hem de damara dik olarak kesilebilir. Dekoratif ahşap sanatınızı satmayı planlıyorsanız kiraz ağacı kullanın.

Kırmızı meşe

Kırmızı meşe, oymak için kaliteli bir çekice gereksinim duyacağınız gözenekli bir ağaçtır. Kırmızı meşeden yapılmış nesneler nemden uzak tutulmalıdır. Bu sert ağaç, iyi mi kullanılacağını bilen deneyimli oymacılar için uygundur. Uzun ve iri taneli ahşabı iyi mi yontacağınızı biliyorsanız, bu ağaç iyi bir seçimdir. Kızıl meşe ahşap oymacılığı yüzyıllardır varlığını sürdürmektedir ve şeklini koruyacaktır.

Maun

Maun, birçok ahşap işçisi için yeni bir ağaç ailesidir. Bu ahşap kırmızımsı kahverengi bir dokuya haizdir ve pürüzsüz damarları dekoratif objeler için iyi bir seçimdir. Maun sert bir ağaçtır, sadece yontması kolaydır. Bu ahşabın oldukça hafifçe bir kokusu vardır ve hem el oyma aletleriyle hem de elektrikli aletlerle oyulabilir. Maun kuruduktan sonrasında kırmızımsı rengini korur ve en önemlisi oldukça dayanıklıdır.

Tupelo ahşap

Yabanmersini ahşabı, oyulma zorluğundan dolayı oyulması zorluk derecesi yüksek ince taneli sert ağaçlardan oluşan bir ailedir. Bu ahşap, oyma için elektrikli aletler gerektirdiğinden bir oymacının ilk tercihi değildir. Bu ahşabın en iyi özelliğinden anlatmak istersek yanıklara karşı dayanıklıdır ve elektrikli aletlerle temas ettiğinde kolay kolay yanmaz.

Heykel

Ağaç oymacılığı için lüzumlu el aletleri

oyma bıçağı;

Bir heykeltraşın yada heykeltıraşın gereksinim duyduğu ilk alet, oyma yapmak için kullanılan bir oyma bıçağıdır. Bu aletin sapı ele kolayca oturacak şekilde tasarlanmıştır ve bıçağın uzunluğuna bakılırsa değişik ebatlarda piyasada mevcuttur. Oyma bıçağı bıçak malzemesi, dayanıklı olması için yüksek karbonlu çelik olmalıdır.

çekiç ve mağara

Her türlü oymada kullanılabilen oyma bıçağının aksine, sondaj deliği yalnızca ufak, köşeli parçaları kesmek için kullanılır. Mağaralar, hırdavat piyasasında standart boyutlarda tek tek yada setler halinde satılmaktadır. Ahşap oymacılığı için lüzumlu olan öteki bir temel vasıta, ahşap yada plastikten yapılmış bir çekiçtir.

keski

Mağaralara oldukça benzeyen pek oldukça marangoz keskisi vardır, sadece kullanımları aynıdır, şu demek oluyor ki ahşabın yüzeyinde derin çatlaklar açmaktır. Keski türleri, her biri değişik kesimler meydana getiren V-, U- ve kaşık keskileri ihtiva eder.

Heykel

Çözüm

Doğru keresteyi seçmek, becerilerinize, araçlarınıza ve inşa etmeyi planladığınız yapının türüne bağlıdır. Her ahşabın değişik özellikleri vardır ve değişik projeler için çalışır. Yeni süregelen biriyseniz, sert ağaç yada beyaz ceviz iyi bir seçimdir, sadece ahşabın dayanıklılığı oldukça önemliyse, akçaağaç benzer biçimde sert ağaçlar iyi bir seçimdir. Doğru ahşabı bulmanın en iyi yolu, değişik ahşap türlerini denemektir.Source bağlantı