DIY nedir ve işletmenin adı nedir?


Bugün, DIY terimi medyada ve toplumsal ağlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu terim, birçok sanat ve sanat eserini tanımlamak için kullanılır; Bu yüzden tam ve detaylı bir tanımını bulmak mümkün değildir. Sadece tüm DIY projelerinin ortak paydası profesyoneller tarafınca değil, bireyler tarafınca yapılıyor olmalarıdır. Sanat ve zanaatla ilgileniyorsanız, potansiyel zorluklara ve zorluklara karşın kendin yap işi yapmak sizin için keyifli ve kıymetli bir edinim olabilir. DIY ve kullanımları hakkında daha çok informasyon edinmek için bizimle kalınca.


DIY ne anlama geliyor?

Kendin Yap

DIY, “kendin yap” anlamına gelir. Kendin Yap terimi, evinizi onarmak, tekrardan biçimlendirmek ve tekrardan biçimlendirmek benzer biçimde teknik şeyler yapması için bir profesyoneli işe almak yerine bunu kendiniz yapacağınız anlamına gelir. Kendin Yap’a olan ilgi 2. Dünya Savaşı’ndan sonrasında arttı ve ev sahipliğinin artması ve ev tadilatı ile ilgili tv programları benzer biçimde değişimler DIY hareketini körüklemeye destek oldu. Kendin Yap önemlidir şundan dolayı insanların özgüveni üstünde pozitif yönde bir tesiri vardır. Kendin yap projeleri yapmak, insanları kendi kabiliyetlerine daha oldukça inandırır.

DIY ne anlama geliyor?

Kendin Yap

Kendin Yap, normalde yapması için başka birini işe alacağınız şeyleri yapmak için ihtiyaç duyulan detayları kazanmaya ve becerileri artırmaya çalışmanız anlamına gelir. Birçok projede “DIY” terimi kullanılmaktadır. Duvara delik açmaktan kitaplık hayata geçirmeye ve hatta çocuklar için slime oyununa kadar pek oldukça şey bir Kendin Yap projesidir. Saç kesmek, giyim dikmek, pasta süslemek ve yatırımları yönetmek benzer biçimde görevler bile bir tür Kendin Yap projesidir. Günümüzde pek oldukça değişik işletmenin Kendin Yap projesi olarak kabul edildiğini idrak etmek için Instagram’daki #DIY hashtag’inde gezinmeniz kafi. Kendin yap projeleri denilince kim bilir bir çok vakit aklınıza ev tadilatı yada duvar boyama, döşeme montajı, mobilya yapımı, raf montajı, ev aletleri tamiri vb. ile ilgili şeyler gelir; Sadece sanat ve el sanatları da DIY projeleri arasındadır.

DIY geçmişi

Kendin Yap

“Kendin yap” teriminin ilk kullanımı 1950’lere kadar dayanmaktadır. 2. Dünya Savaşı’nın sonlarına denk gelen bu zamanda insanların günlük yaşamları birçok değişikliğe uğramıştır. Birleşik Krallık’ta daha kısa emek harcama haftaları benzer biçimde yerlerde, daha çok ev sahibi ve daha yüksek ücretler bu değişikliklerin örnekleridir. İngiltere’deki birçok insanoğlunun ev projeleri yapmak için daha çok zamanı vardı. Ek olarak, bu zamanda ev tadilatı yada sanat eseri için nitelikli işgücü sıkıntısı yaşandı.

Bu on yıl süresince, medya DIY’i popülerleştirmeye başladı. BBC, 1962’de Bucknell House adlı tv dizisini yayınladı. Oldukça popüler olan bu diziyi her hafta milyonlarca seyirci, eski bir oldukça kattan oluşan mülkün kademeli olarak iki çağıl daireye dönüştürülmesini izledi. 1950’lerde öteki ülkeler de benzer değişimler yaşadı. Mesela, ABD’de ev sahibi olma oranı %37’den %60’a terfi etti. Bu değişimler, insanların el alın terini kabullenmelerini artırdı.

Milyarlarca dolarlık DIY pazarı

Kendin Yap

Bugün, küresel DIY pazarı yüz milyarlarca dolar değerinde. Sadece 2019’dan bir rapor, yalnızca 8 ülkenin, ABD Birleşik Devletleri, Almanya, Kanada, Japonya, İngiltere, Fransa, Avustralya ve İtalya’nın bu pazarın büyük payını (yüzde 81) aldığını gösteriyor. Bu ülkelerden üç ülke, Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık, Avrupa DIY pazarının yarısından fazlasına haizdir. Dünyanın en büyük 10 donanım perakendecisinden ilk dördü (Home Depot, Lowe’s, Menards ve Ace Hardware) ABD Birleşik Devletleri’nde bulunuyor ve ilk ikisi, küresel donanım pazar payının dörtte birini elinde tutuyor. Bu ilk 10 listesindeki öteki altı büyük şirket, Fransa’da ADEO, İngiltere’de Kingfisher, Avustralya’da Bunnings, Almanya’da Bauhaus ve OBI ve Şili’de Sodimac.

kendin yap projeleri

Kendin yap görevleri, mobilyaları boyamaktan ve tekrardan döşemekten bir mutfağı tamamen tekrardan şekillendirmeye kadar değişebilir. Düz mobilya montajı bile bir DIY projesidir şundan dolayı parçaları kendiniz bir araya getirmeniz gerekir.

DIY projeleri için güvenlik ipuçları

Kendin Yap

DIY projeleriyle ilgilenmenin yanı sıra kişisel güvenliğe de dikkat etmek icap ettiğini ihmal etmeyin. Evde yaptığınız her şey hakkında kafi informasyon ve beceriye haiz olmalı, güvenli yöntem ve araçlar kullanmalısınız. Kendin Yap projeleri yaparken insanların hayatını kaybetmesine yol açan üç tür kaza şunlardır:

  • O düşüyor: Çatıda çalışıyorsanız yada iç mekanda merdiven kullanıyorsanız, ilk olarak işin güvenli olduğundan güvenilir olun.
  • Zehirlenme: Temizlik kimyasallarını karıştırırken uygun olmayan malzemeleri karıştırmayın; Şu sebeple bazı bileşikleri yanıcıdır.
  • Yangın sebebiyle oluşan yanıklar: Bir yangın kaynağının yakınında emek vermeden ilkin uygun önlemlerin alınması önemlidir. Yangın söndürücünüz yoksa ateşle çabalamayın. Bolca giysiler giymeyin. Yanık riskini arttırır. Ateşle çalışırken koruyucu ve yanıcı olmayan giysiler giyinin.

Covid-19’un Kendin Yap’a tesiri

Kendin Yap

DIY’in dijital dünyaya girmesi yavaş olsa da, koronavirüs pandemisi, DIY ürünleri ve içinde ne olduğu üreticilerini pazarlama stratejilerini artırmaya sevk etti. Gadget’lar ve DIY ürünleri satışı, küresel korona krizi esnasında en başarı göstermiş olan sektörlerden biridir. Karantina esnasında birçok şahıs kendin yap ev yenileme ve onarım projelerine, ufak tadilatlara ve mobilya onarımlarına ya da bir tek ev dekorunda ufak değişimler hayata geçirmeye yöneldi. Aslına bakarsak, korona salgını ev yenileme ve onarım endüstrisinin patlamasına niçin oldu. Corona pandemisinin yayılması evlerin yapım ve dekorasyonunu değiştirmiş ve ev yenileme maliyetlerini artırmıştır.

Birçok ev sahibi, koronavirüs pandemisi esnasında uzaktan emek harcama ve uzaktan eğitim için daha çok alana gereksinim duydu. Bu problem, ev yenileme ve onarım projelerine ilişkin maliyetlerin artmasına niçin oldu ve genel olarak çeşitli sektörlerde uzaktan emek harcama eğilimi artmaya devam ediyor. Aileler de bu soruna uyum sağlamış oldu. Çatı, cephe kaplama, pencere, ısıtma ve soğutma sistemlerinin yenilenmesi yada onarılması benzer biçimde projeler, ev yenileme pazarında mühim bir rol oynamaya devam ediyor. Uzmanlara gore, ev dış cephe yenilemeleri ve organik afet onarımları, DIY pazarının büyük bir bölümünü oluşturacak ve 2022’de en iyi ev geliştirme projeleri içinde yer alacak.

kendin yap araçları

kendin yap araçları

DIY projeleri, işin türüne ve yöntemine bağlı olarak değişik araçlar gerektirir. Projenin türüne ve mali durumunuza gore en uygun aleti almalısınız. Sadece, herhangi bir şey yapmak için bazı araçlar gereklidir. Kendin yap projeleri yapmakla ilgileniyorsanız, bu araçları daima yanınızda bulundurmalısınız. Vasıta kutusu, DIY projeleri için en mühim araçlardan biridir. Uygun bir alet kutusunun kullanılması, aletlerinize hususi bir düzenleme sağlar ve kaybolmalarını yada hasar görmelerini önler. DIY projeleri için bir öteki temel gereksinim, çekiç, tornavida, faz ölçer, pense, gres tabancası, el testeresi, anahtar, kesici benzer biçimde el aletlerine ve mastar ve düzey benzer biçimde el ölçüm aletlerine haiz olmaktır. Bu araca haiz olmak birçok proje için oldukça önemlidir.

El aleti

Elektrikli ve şarjlı aletler de projenin hız ve kalitesinde mühim rol oynuyor. Çeşitli şarj edilebilir elektrikli matkaplar, testereler, tornavidalar, ölçüm aletleri ve çoklu aletler kullanmak, projelerinizi mümkün olan en iyi şekilde tamamlamanıza destek olacaktır. Mesela mini yönlendirici, Kendin Yap meraklıları için en popüler araçlardan biridir. Kompakt görünümüne ve uygun fiyatına karşın, bu vasıta oldukça çeşitli projeler için uygundur. Ufak frezin zinciri değiştirilerek döner, matkap, zımpara, zımpara, gravür aleti vb. olarak kullanılabilir. Bu aletin en popüler modellerinden biri Dremel Model 4000 175 Watt Minyatür Değirmendir. Bu model, birçok DIY projesini uygun fiyat ve kaliteli bir halde yapmayı mümkün kılar.

Sıkça Sorulan Sorular

DIY ne anlama geliyor?

DIY, “kendin yap” anlamına gelir.

DIY için hangi araçlar uygundur?

Proje türüne ve bütçeye bağlı olarak DIY projelerinizi yapmak için her türlü el, elektrikli ve şarjlı aletleri temin edebilirsiniz.

Yapışkan kağıtSource bağlantı