Dış Mekan Projeleri için Doğru Ahşabı Seçmek

Naturel ahşap, bahçenize ısı ve doku katmak için muhteşem bir seçimdir. Pek oldukça ahşap, çürümeyi önlemek için kimyasal olarak işlenir, sadece bazı ahşaplar muhteşem organik çürüme direncine haizdir ve kimyasal işlem görmeden dış mekanlarda kullanılabilir.

Güneşe maruz kalma, rutubet, böcekler ve mantarlar ahşap çürümesine katkıda bulunan ana faktörlerdir. En önemlisi, zeminle direkt temas halindeyken çürümeye dayanıklı ahşap kullanın; mesela bir bahçe yatağında yada kafeste.

Zeminle temas, nemin ahşaba nüfuz etmesine, gözeneklerini genişletip bölmesine ve onu küf ve mantarlara açmasına izin verir. Ahşabın üstünde büyüyen bitkiler ve sarmaşıklar da etraflarında rutubet birikebileceğinden çürümeyi hızlandıracaktır.

Dış mekan projesi planlama

Bir dış mekan projesini planlarken, ne kadar hava ve güneş ışığına maruz kalacağını, ahşabın çürümeye karşı organik direncini, bitmiş ürünü işlemenin en iyi yolunu ve ne kadar bakım gerektireceğini göz önünde bulundurun.

Genel olarak, kuru tutulduğu ve tertipli olarak bakımı yapıldığı sürece herhangi bir ahşap dış mekan projesi için uygundur. Sadece, bazı ahşaplar diğerlerine bakılırsa çürümeye karşı daha dirençlidir.

oldukça dayanıklı

  • sedir
  • Avrupa meşe
  • aptal
  • Ip
  • iroko
  • Siyah ceviz.

Orta derecede esnek

  • douglas köknarı
  • karaçam
  • sapelli
  • meranti

Sert ağaçlar dış mekanlarda kullanıldığında ahşabın rengi değişecek ve nihai ürün tertipli bakım gerektirecektir.

hava koşullarına, neme ve güneş ışığına maruz kalma

Fazlaca dayanıklı bir ahşap türü bile devamlı hava koşullarına maruz kalır. İşlenmemiş sert ağaç griye döner, yüzeyde çatlar ve nemi emip yine yine kuruduğundan kimi zaman eğilebilir.

Tertipli olarak bakım yapılmazsa güneş ışığı sert ahşabın rengini ve damarını akıtır, bu yüzden UV’yi engellemiş olan bir son kat yada son kat onu korur.

çürümeye karşı direnç

Çürüme direnci yüksek bir sert ağaç kullanarak mantara karşı şansınızı artırabilirsiniz. B. Suya öteki ağaçlardan oldukça daha yavaş nüfuz eden yoğun yada yağlı bir ağaç. Projenizi zeminle temastan uzak tutmak, rutubet ve çürümenin etkilerine karşı koymanıza da destek olacaktır.

Sert ağaçlar için dış cephe boyaları

Direkt güneş ışığı ve suyun tesirleri ahşaba zarar verir. Bir dış mekan projesi için iyi bir yüzey, UV korumasına ve su iticilere haiz olacaktır.

Deck şeklinde projeler için Balau blank şeklinde birçok Uzakdoğu türü kullanılabilir. Bu, gri yıpranmış görünümü yeğleyen (yada umursamayan) ve bunu çürüme direnci yüksek bir ahşap için en bakım gerektirmeyen yöntem olarak kabul eden son kullanıcının bir tercihidir.

Bu ahşaplar, suyla tıkanmamaları ve zeminle direkt temas etmemeleri koşuluyla, kimyasal koruma olmadan senelerce dış mekanlarda iyi iş görecektir.

Aksi takdirde, bir sert ahşabın rengini (mümkün olmasıyla birlikte) ve damar özelliklerini koruması için, bir dış cephe kaplaması uygulamanız ve peşinden bu cilayı korumanız gerekir.

Bakım, projenin dış etkenlere maruz kalma derecesine ve bitirmenin kalitesine bağlı olarak üç aya kadar sürebilir. Bir dış mekan projesine uygun şekilde uygulanan iyi bir yüzey, iki yıla kadar ek bakım gerektirmeyebilir.

Bunları da sevebilirsiniz