Dikey testere nedir? | Dikey testere seçerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar


Bilhassa sunta, kontrplak ve benzeri malzemelerde kavisli kesimler için, bunu yapabilen yalnızca birkaç elektrikli alet vardır ve demir testeresi de bunlardan biridir. Dikey bir testere bıçağının bükülme ve düz bir kesimi bozma eğilimi yüksek olduğundan, ince işler üreten tüm yetenekli ahşap işçileri içinde popüler değildir. Sadece bu problemler denetim edilebilir.

Köşeleri kestirme kabiliyeti, bu taşınabilir elektrikli aletlerden birini koleksiyonunuza eklemenizi engellememelidir.

İyi özelliklere haiz olan bu ürün birçok ağaç işleme işinde destek olabilir.

Dikey testerenin mühim özellikleri

İyi ve pahalı bir dikey testere, onu kıymetli kılan iki ana ve mühim özelliğe haizdir. Sarkaç fonksiyonu ve değişken hız. Öteki özellikler daha azca önemlidir sadece sizin için mühim olabilir.

sarkaç fonksiyonu

Sarkacın hareketi, hususi bir kol tarafınca üretilen makine bıçağının ileri ve geri hareketidir.

Bu sayede bıçak yukarı ve aşağı hareket etmenin yanı sıra daha süratli ve kolay kesmek için bir sarkaç benzer biçimde ileri geri hareket eder.

Standart bir testere bıçağı yalnız yukarı ve aşağı hareket ederken, bıçak, bazı dikey testerelerin haiz olduğu sarkaç hareketinde, yavaşça ileriye ve iş parçasına doğru hareket eder ve ahşabı üstten keser, sonrasında geri gelir ve alttan testereler.

Bıçak hareketi nispeten eliptiktir, bu da bıçak aşınmasını ve kaymasını azaltır. Bıçak bükme, herhangi bir araç-gereç türüyle çalışırken meydana gelebilecek bir şeydir, sadece sarkaç hareketiyle meydana getirilen bir kesim, standart bir testere hareketiyle meydana getirilen bir kesimden oldukca daha düzgündür.

değişken hız

Yüksek kaliteli dikey testereler hız değişiklik yapma özelliğine haizdir. Bu özellik ahşap kesmek için lüzumlu olmasa da metal kesmek yada en iyi şekilde düşük hızlarda meydana gelen kesimler için önemlidir.

Testerenin düşük hızı, karmaşık eğrileri kesmek için oldukca kullanışlıdır. Testerenin hızını değişiklik yapma özelliği kullanılmasa da, yatırım hayata geçirmeye ve daha pahalı bir dikey testere almaya kıymet bir özelliktir.

Motor gücü

Daire testerelerin çoğunun ahşapta yapmış olduğu maksimum kesme derinliği 5 santimetre ve metalde 12 mm’dir. Elbet daha derin bir kesim oluşturan aygıt türleri vardır, sadece bu özellik devamlı arzu edilen bir özellik değildir. Kesim ne kadar derin olursa, bıçağın bükülme ve kırılma şansı o denli artar.

Dikey testere bıçağı, bilhassa daha kalınca tahtalarda derin kesimler yaparken eğilme eğiliminde olduğundan, tahtayı açılı kesebilir ve düz bir kesim çizgisi oluşturmayabilir.

Buna karşı koymak için, direkt kesim hattında odun kesmekten kaçının. Alternatif olarak, kesim çizgisinin yanında 3 mm’lik bir tahta parçası bırakın ve tamburlu zımpara ile kenarı düzleştirin.

Elektrikli ve şarj edilebilir dikey testerelerin karşılaştırılması

Bir çok üretici akülü bir dekupaj testeresi önerir. Bu makine elektrikli olana nazaran daha azca güce haiz olmasına karşın yeni dikey testerede teknoloji değiştirilerek pil gücü artırılmış ve bu fark ortadan kaldırılmıştır. Kolay bir elektrikli testere, ahşap işlerinizi kolaylaştırır, sadece her elektrikli alet için birkaç modeli olan zanaatkarlardansanız, akülü motorlu testere ideal seçimdir.

panorama

Demir testeresi bir tür dikey testeredir. Bu testere, bıçağı kesme esnasında dönmesine izin verecek şekilde bıçağı direkt bıçak hattının üstüne ve direkt doğruya işaret eden bir tutamağa haizdir. Bu makine ile vals eğrilerini kesmek oldukca kolay görünüyor sadece bu testerelerdeki aslolan problem, kesimi iyi denetim edebilmek için bıçağın arkasındaki iş parçasına tazyik uygulanması gerekliliğidir. Öte taraftan açıların iyi kesilmesi için testerenin tutacağı denetim edilmelidir.

Sadece bazı marangozlar, bu aleti hareket ettirmenin gereksiz olduğuna ve bazı durumlarda işi bozduğuna inanıyor.

lazer kılavuz çizgisi

Bazı yeni dikey testere modellerinde yönlendirme için bir lazer çizgisi bulunur; bu, daha yeni daire testere modellerinde bulunan lazer çizgisine oldukca benzer şekilde, testerenin kestiği odun parçasının üstüne dar bir kırmızı çizgi çizer.

toz üfleyici

Bıçağın derhal üstünden ve iş parçasının üstüne hava üfleyen dekupaj testereleri türleri vardır. Bu sayede emek verme yüzeyi ve kesilecek parça üstündeki talaş ve toz temizlenir ve kesim çizgisi daha kolay tanınır. Bu özellik birazcık kullanışlı fakat lüzumlu değil.

Gelişmiş motorlu testere tiplerinde hava akışı ayarlanabilir.

Bıçağı alet kullanmadan değiştirin

Eski testerelerin bıçağını altıgen anahtar yada başka aletlerle değişiklik yapmak mümkündü, sadece bugün piyasada testere bıçağını değiştirmeyi oldukca kolaylaştıran ve başka alet gerektirmeyen bazı testere türleri var.

düzey tabanı

Bir çok kolon testerenin, açıyı ayarlamanıza müsaade eden ayarlanabilir bir tabanı vardır. En iyi araçlar, 22,5, 45 ve 60 aşama benzer biçimde en kullanışlı açılara evvel ayarlanabilen araçlardır.

Alüminyum tabanlı bir dikey testere sipariş etmekten kaçının, bu cihazın tabanı için en iyi araç-gereç çeliktir.

Dikey testere

Ek özellikler

Tahta talaşlarını denetim eden ve azaltmaya destek olan düzleyicinin tabanına bir parça takılabilir.

Kilitleme imkanı olan kilitleme anahtarı, makinenin hızını ayarlayabilme ve belirli bir hızda sabitleyebilme olanağı sağlar.

Toz toplamak için ucuna bir poşet takılı olan dekupaj testeresi türleri vardır. Bu özellik toza alerjisi olan kişiler için idealdir. Bazı dikey testere türleri, talaşı oldukca iyi toplayabilen endüstriyel elektrikli süpürgelere monte edilebilme özelliğine haizdir.

Belirtilmesi ihtiyaç duyulan bazı soyut özellikler vardır. Sap şekli ve esnekliği, sevdiğiniz testere ile çalıştığınız testere arasındaki farkı yaratan özelliklerdir.

Ek olarak titreşim önleyici tipler el yaralanmalarını önlemek için de oldukça kullanışlıdır.

Tüm özellikler içinde değişken hız en önemlisidir, arkasından sarkaç işlevi gelir. Ek olarak, öteki özellikleri seçmek büyük seviyede kişisel tercihinize ve ne yapmak istediğinize bağlıdır.

Yapmak istediğiniz işle eşleşen bir panorama seçip öteki özellikleri göz ardı etmek en iyisidir.Source bağlantı