Demircilik ve taş kesme + taş ve demir kesme plakası karşılaştırması arasındaki fark


Demir ve taş freze bıçakları, kesme diski yada plakası ile donatılmış el ve elektrikli aletlerdir ve metaller benzer biçimde çeşitli malzemeleri ve tuğla, alüminyum, taş ve beton benzer biçimde sert malzemeleri işlemek, kesmek ve parlatmak için kullanılır (freze bıçakları ile ilgili makalede) Frez çeşitlerini inceledik Dövme ve taş kesme arasındaki farkı öğrenmek için ilk olarak bunların ilgili özelliklerini denetim etmeliyiz.

Demircilik yada demir kesmenin özellikleri

Demir frezeleme yada dövme, bilhassa demir parçaları kesmek ve taşlamak için çeşitli projelerde kullanılan elektrikli aletlerden biridir. Bu aletin yardımıyla metal, ahşap ve yoğun malzemeleri kesip işleyebilir, çeşitli yüzeyleri zımparalayabilir, çeşitli aletleri düzleştirebilir ve keskinleştirebilirsiniz.

Bu yakınlaştırma için değişik diskler kullanabilir ve değişik şeyler yapabilirsiniz. Demir freze bıçakları piyasada değişik boyutlarda mevcuttur. Ek olarak değişik motor gücünde telli ve telli olarak duyarlı işler için tasarlanmış ve yapım edilmiştir. Bu frezelerin hızı 8000-8500 rpm’dir.

Bu frezler, alüminyum ve çelik benzer biçimde sert ve yumuşak metallerin ve cıvata, somun, boru, demir, çelik ve sac benzer biçimde her türlü metal parçanın kesilmesinde kullanılır.

Dövme değirmeni, denetim edilebilen ve değiştirilebilen değişik plakalara ve aksesuarlara haiz olduğundan oldukça yönlü ve oldukça yönlü bir alettir. Bu alet, çeşitli makine şekilleri için kullanılan ve daha kalınca yada daha ince sacları barındıran rondelalara ve mandrel somunlarına haizdir. Doğal ki, alet kılavuzundaki ekran ve aksesuarların montajı için talimatlara dikkat etmek gerekir.

Bir dövme değirmeni ile iyi mi çalışılır

Metali bu kenardan kesmek için bir zımpara tahtası kullanın. Plakayı kenarlarından sabitleyin, metali düz bir yüzeye koyun ve bir C-klips ile yüzeye sabitleyin.Kesme çizgisini işaretleyin. Eldiven benzer biçimde koruyucu giysiler giyinin. Düşük basınçla başlayın. Frezi doğru yere koyun ve madeni para süresince yavaşça hareket ettirin. Bıçak incedir ve oldukça fazla tazyik geri tepmeye niçin olur.

Çeliği kesiyorsanız, işiniz bittiğinde metal kesme tahtasını çıkarın ve çeliğin kenarı süresince düzleştirmek için bir kanatlı disk kullanın.

Mahalli bir hırdavatçıdan yada hırdavatçıdan aşındırıcı bir kesme tahtası alın. Bu sayfaların tümü benzerdir sadece değişik kullanımları vardır. Etiketlere dikkat edin.

taş kesme değirmeni özellikleri

Bu alet çatı kiremitlerini, tuğlaları ve kaldırım plakalarını kesmek ve şekillendirmek için kullanılır. Bu aletle, değişik taş ve cephe türlerini taşlamak için kullanabilirsiniz. Çalışırken güvenlik ipuçlarına dikkat ettiğinizden güvenli olun. Bu freze bıçaklarının hızı 6000-6500 rpm’dir.

Beton, taş kesici ile çalışabileceğiniz malzemelerden biridir. Beton, kesme işlemi esnasında oldukça fazla toz ve buğu üreten sert, kalınca bir malzemedir. Bundan dolayı malzemeyi kesmeden ilkin ıslatın. Fazlaca kesimli bir beton kesme tahtası kullanın. Bu plakalar, toz gidermeye ve bıçağı hava akımıyla soğutmaya uygun tırtıklı kanatlara haizdir. Bıçak oldukça ısınırsa, güvenlik sorunları yaratır. Tuğla, taş, kaldırım, granit ve kireç taşı için çoklu kesme bıçakları kullanın. Genel olarak, işiniz için uygun çapta aletler ve diskler kullanın. Çalışırken güvenlik önlemlerine dikkat edin.

Bir taş kesici ile iyi mi çalışılır

Bu kenarla çalışmak için yüksek kaliteli bir kesme diski kullanın. Disk türünü seçerken bir tek ucuz seçenekleri düşünmeyin, bu sebeple başınız belaya girebilir. Aşındırıcı diskler daha ucuzdur, sadece elmas diskle daha temiz ve daha iyi kesimler yapabilirsiniz. Ek olarak bu diskler daha dayanıklıdır. Daha pahalı olabilirler, sadece uzun ömürleri, yüksek hızları ve kesme kaliteleri başlangıç ​​fiyatını karşılar.

Parçaların ve malzemelerin konumunu ayarlayın. Taşları kesmek için, taşlama diskinin yere çarpmaması için onları yerden yukarıya yerleştirmeniz gerekir. Taşları taşlamak için doğru yöntemi kullanın. Bıçak titreyip geri tepmeye niçin olacağından taşı keserken bıçağa baskı uygulamayın. Bıçağı emek harcama süresince yönlendirin sadece oldukça fazla baskı uygulamayın.

Taş ve demir kesme tahtası arasındaki fark

Zımpara taşı plaka çeşitleri ile ilgili makalede bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, çapaklar için çoğu zaman 120 mm çapında bir kesme plakası kullanılır. Yumuşak ahşap yada metali kesmek için maksimum 20-30 mm genişliğinde bir kesme tahtası kullanılır. Bu levhaları taş ve beton kesmek için kullanmayınız. Minik ahşap, demir ve alüminyum parçaları için uygun olan kesme tahtası sırasıyla 180 mm ve 40-50 mm çapında ve kalınlığa haizdir.

Minik ve büyük taş parçalarını kesmek için 115 ve 230 mm çapında kesme tahtaları kullanılmaktadır. Daha minik aletler ve daha ince taş parçaları için 115 mm çapında bir tahta kullanın. Daha büyük ve daha kalınca kesimler için 230 mm çapında ve 70-80 mm kalınlığındaki diskler de kullanılmaktadır.

Sineklik diskleri birçok yönden benzerdir. Aradaki fark, sineklik disklerinin çoğunlukla cilalama ve bitirme işleri için kullanılmasıdır. Bu kısımlar daha yumuşak bir görünüme haizdir. Ek olarak, demir uçlar ve taş kesme diskleri benzer biçimde, değişik tanelerde gelirler. Tane ne kadar yüksek olursa, disk o denli pürüzsüz olur.

Güvenlik önlemleri

Öteki tüm aletler benzer biçimde taşlama makinelerini kullanmak için de güvenlik önlemlerine dikkat etmelisiniz. Demir ve taş kesiciler elektrikli ve motorlu aletlerdir. Bıçakları keskin kenarlara haizdir. Cihazın kayması ve düşmesi ciddi kazalara niçin olacağından tedbir alınmalıdır. Bu bölümde, bu araçla çalışırken bazı güvenlik ipuçlarına dikkat edin:

  • Tüm aletleri, kabloları, alet kutularını ve her türlü ek ekipmanı işyerinden çıkarın, böylece emek harcama ortamınıza freze bıçağıyla kolayca hakim olabilirsiniz. Lüzumlu araçları saklayın ve gerektiğinde kullanın.
  • Güç kablolarını emek harcama alanınızın arkasında tutun ki koparak ellerinizin ve ayaklarınızın önüne geçmesinler.
  • Yangın riskini önlemek için benzin, mazot, yağ, kağıt vb. yanıcı maddeleri emek harcama ortamından uzak tutun. Demir freze bıçakları ve taş kesiciler çalışırken kıvılcım çıkarır ve malzemelerin tutuşmasına niçin olur.
  • Mücevherleri, telefonları, ipleri ve cihaza sıkışabilecek öteki her şeyi çıkarın.
  • Bir yangın söndürücü donatın ve her türlü yangınla savaşım etmek için lüzumlu önlemleri alın.
  • Islak yerlerde yada açık havada yağmurda çalıştırmayın. Ek olarak aletinizin kuru olduğundan güvenli olun. O süre kullan.
  • Uygun boyutta iş elbisesi ve göz, kulak, akciğer ve el koruyucu ekipman kullanın. Kıvılcım, talaş ve çeşitli araç-gereç parçalarından gözlerinizi korumak için uygun boyutta koruyucu gözlük kullanmanız şarttır. Kulaklarınızı korumak için kulak tıkaçları ve ellerinizi kesiklerden, kıvılcımlardan ve keskin, keskin metal kenarlardan korumak için kalınca eldivenler takının.

Bu yazıda çapak türlerini ve uygulamalarını bildiğinizi umuyoruz. Freze ve kesme tahtaları satın almak için Sazokar’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ek olarak gerekirse uzman danışmanlarımızdan da yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Taşlama zincirinin türü nedir?

Demir, taş, tahta ve…

Taş levhayı değiştirebilmek için hangi aletlere gerekseme vardır?

Taşlama taşı, İngiliz anahtarı ve taşlama plakasıSource bağlantı