dekupaj nedir? | Dekupajın değişik kullanımları ve ahşap üstüne iyi mi uygulanacağı


dekupaj nedir? Dekupaj, Fransızca bir terimdir ve bir yüzeye yapıştırıcı sürüp arkasından renkli kağıt, eski dergiler, atık kağıt ve gazete, kağıt mendil, fazla kumaş artıkları yada ince ve narin herhangi bir şeyle ve bir kez daha kaplama sanatı anlamına gelir. Yapıştırıcıyı emek verme yüzeyine uygulayın.


Dekupaj adımları, dekupaj yapılacak cihaza ve dekupaj aletine göre değişiklik gösterir.

Oymacılık yardımıyla eski ve bakımsız eşyaları restore edebilir, güzel ve ergonomik eşyalara dönüştürebiliriz; Aslen dekupaj taze, yeni bir sanat ve eski şeylerin süslenmesidir. Dekupaj yardımı ile değişik eşyalar yada mekanlar üstünde mükemmel tasarımlar yaratabilirsiniz.

Oymacılık eski bir iskemle, nevresim ekibi, şifonyer, büfe, tabaklar yada başka herhangi bir eski eşya üstüne yapılabilir. Bu sanat hem de yatak odası, merdiven, mutfak şeklinde değişik yerlerde ve seviyelerde de kullanılabilir.

dekupaj

dekupaj aracı:

  • dekupaj tutkalı;
  • zımpara kağıdı
  • Makas (istenen tasarımı kesmek için)
  • Cımbız (ince ve ufak görüntüleri ihtiyaç duyulan yere yerleştirmek için)
  • Kağıt mendil (Kağıt mendil kullanarak, numunedeki fazla yapıştırıcıyı çıkarabilirsiniz)
  • fırça (tutkal uygulamak için)
  • cilalı yağ
  • Sabitleyici yada sabitleyici sprey
  • hususi tasarım
  • Ve son olarak üstünde çalışmak istediğiniz aygıt

Dekupaj yaparken, emek verme aletlerinin içinde ıslak bir peçete bulundurmak daha iyidir, mesela oldukca fazla yapıştırıcı döküldüğünde, onu silmek için kullanabilirsiniz. Peçetenin bir tek hafifçe nemli olmasına dikkat edin, şu sebeple ıslak peçete dekupajı bozacaktır.

Ahşap üstüne dekupaj adımları

birinci aşama

dekupaj

Dekupajı başlatmak için ilkin istenen ahşabın yüzeyini düzeltmeliyiz. Ahşabın yüzeyini düzeltmek için zımpara kağıdı kullanabiliriz. Zımpara kağıdı kullanarak ahşabın yüzeyini o denli zımparalıyoruz ki sonunda çiziksiz muhteşem pürüzsüz bir yüzeye haiz oluyoruz.

Dekupaj için lüzumlu zımpara kağıdı türleri

dekupaj
Kaba yada orta taneli zımpara kağıdı

Çalışmaya adım atmak için, mevcut çizikleri ve tümsekleri gidermek için kullanılabilecek iri taneli zımpara kağıdı kullanın.

ince zımpara

İri taneli zımpara kullandıktan sonrasında ahşabın yüzeyi pürüzsüz ve hazırdır, sıra ince taneli zımpara kullanmaya ve emek verme yüzeyini iyice temizlemeye gelir.

titreşimli zımpara satın al

tavsiye: Ahşap yüzeyin temizliği oldukca önemlidir şu sebeple oldukca azca oranda toz bile dekupajı bozacaktır.

ikinci aşama

dekupaj

Tasarım bulunduğunu düşündüğünüz resimleri ince kağıtların üstüne yerleştirin ve kati.

Oymacılıkta mümkün olmasıyla birlikte ince kağıtlar kullanmak daha iyidir; Bu kağıtlar oldukca muntazam ve çalışmak için düz olduğundan, emek verme yüzeyini cilalamak ve görüntüleri üstüne iyi yerleştirmek için daha azca çaba gerekir.

üçüncü düzey

dekupaj

Bu adımda lüzumlu ahşap yüzeyi cilalama yağı ile tamamen parlatıyoruz ve cilalama yağı kuruduktan sonrasında emek verme yüzeyine yumuşak bir bulaşık teli çekiyoruz; (Temizlik için yapmıyoruz gayemiz tezgahı daha oldukca cilalamak.)

dördüncü aşama

dekupaj

Bu aşamada hazırlanan görselleri istediğimiz tasarıma gore ahşabın yüzeyine diziyoruz. Desene parlatıcı yağ sürdükten sonrasında desende herhangi bir değişim yapamayacağınız için tasarımınızı bu aşamada dikkatli ve muntazam bir halde yapmaya itina gösterin.

Tasarımların ve resimlerin yerini teyit ettikten sonrasında her birinin arkasına yapıştırıcı sürün ve emek verme yüzeyine yapıştırın. Peşinden, yumuşak, nazik bir bulaşık teli kullanarak, görüntülerin emek verme yüzeyinde olması ve tasarımın altında kabarcık oluşmaması için bu tarz şeyleri çekin.

Bundan sonrasında resimlerin ahşabın yüzeyinde kuruması için bigün yada daha çok beklemelisiniz. Bu aşamada, desene tutkal uygulandıktan sonrasında emek verme yüzeyi işin başlangıcında göze çarpmıyor olabilir, sadece aslen tutkal kuruduktan sonrasında emek verme yüzeyi yine saydam hale gelir.

beşinci düzey

dekupaj

Bu adım dekupajda en mühim adımdır. Tüm emek verme adımları tamamlandıktan sonrasında, dengeleyici yada fikstür emek verme yüzeyine yerleştirilmelidir. Bunu yapmak için, ahşap yüzeye bir miktar sabitleyici dökün ve tüm emek verme yüzeyi kaplanana kadar bir fırça ile işin üstüne gösterim. Her defasında bundan önceki katın yüzeyinin tamamen kurumasını bekleyerek bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

tavsiye: Bir dengeleyici yada dengeleyici kullanırken, boşlukta açık olması gerektiğine dikkat edin.
Dekupajda fiksatif kullanılması rengi sabitler ve tezgahı suya, toza ve neme karşı dayanıklı hale getirir.

Dekupaj ile ilgili deneyiminiz var ise yada adımlardan herhangi birini gerçekleştirirken herhangi bir sorunuz var ise, bu tarz şeyleri yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

dekupaj nedir?

Bir yüzeye tutkal sürülüp üstünün renkli kağıt, eski dergiler, atık kağıt ve gazete, kağıt mendil, fazla kumaş artıkları yada öteki ince ve narin malzemelerle kaplanması ve arkasından emek verme yüzeyine yine tutkal uygulanması sanatıdır. olacakSource bağlantı